Výkon virtualizace: Hyper-V, VirtualBox a VMWare (Player)

n

Ahoj,
 potreboval poradit.

TLDR:
Netestovali jste nekdo(nebo nevideli jste nekde testy) porovnani vykonu virtualizace v Hyper-V vs VirtualBoxu vs VMWare(Player)u?

Delsi verze:
 Mam widle, ale potrebuju soucasne mit k dispozici i linuxovy operacni system. WSL je sice super, ale neumi to co potrebuju poradne. Potrbeuju tedy v nejake virtualizaci nainstalovat linux. Co je docela dulezity je, ze ten linux bude dost vytezovanej(hlavne tedy kompilace + provoz ruznych DB). Potreboval bych vedet, ktera z uvedenych virtualizaci ma nejmensi performance overhead pri tomto pouziti. Potreboval bych tedy hlavne 3 veci - procesor/pamet/IO(disky) .. ostatni veci mne netrapi(grafika/sit). Jedna se mi teda hlavne o rychlost u vyse uvedenych kategorii, ne o spotrebovanou pamet.

Je tady jeste docker for windows, ale jelikoz ten stejne pouziva(pokud vim) hyper-v, tak ten ted nemusim brat v uvahu.

Na googlu jsem zkousel hledat, ale vysledky jsou mizerne a nicnerikajici. Je mi jasne, ze s timto se clovek nesetkava kazdy den, ale doufam, ze nekdo neco podobneho uz resil?

Prosim neargumentujte mi abych odinstaloval widle, nebo vymenil host system, neni to v soucasne chvili z ruznych duvodu mozne ani vhodne.
« Poslední změna: 18. 12. 2018, 17:01:37 od Petr Krčmář »


M.V.

Re:virtualizace: Hyper-V vs VirtualBox vs VMWare(Player) performance
« Odpověď #1 kdy: 18. 12. 2018, 16:37:46 »
VMWare nejrychlejsi, VirtualBox zlata stredni cesta, Hyper-v nejpomalejsi krome diskovych operaci. Pokud ti jde o rychlost disku tak prvni dva u umoznuji beh z realneho disku misto virtualniho, takze vyclen partition pro virtual a muzes to bezet vcelku svizne.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:virtualizace: Hyper-V vs VirtualBox vs VMWare(Player) performance
« Odpověď #2 kdy: 18. 12. 2018, 16:58:30 »
V rychlosti, jak mne napada:

1/ Virtualbox je hracka, neni na server
2/ vmWare je placeny, ale je nej na vhodnem (doporucovanem) HW
3/ Na tuctovem zeleze rozjedes Proxmox, vzdy muzes prejit na vmWare kdyz nebude vykonove stacit
4/ vmWare Player neni na server, ale na desktop
5/ Hyper-V funguje relativne dobre s Windows OS, na Linux virtualkach muzes narazit na problemy s vykonem. Te administraci jsem neprisel na chut...

LarryLin

Re:Výkon virtualizace: Hyper-V, VirtualBox a VMWare (Player)
« Odpověď #3 kdy: 18. 12. 2018, 20:11:08 »
Když jsem něco zkoušel s Hyper-V, tak jsem měl pocit, že jenom samotné zapnutí Hyper-V bez spuštěné VM mi zpomalilo celý Win a kdysi jak jsme tady o výkonu Hyper-V diskutovali, tak někdo psal, že při zapnutí Hyper-V se i hostitelský Win stane virtuálkou. Pokud je to pravda, tak pro mě by případný zvýšený výkon VM o nějaké to procento nebyl důležitější než výkon hostitele.

Osobně bych volil Virtualbox - je zdarma i pro komerční využití, což VMware není. Pokud budeš vytěžovat VM natolik, že ti bude záležet i na malých rozdílech ve výkonu Virtualbox vs. VMware, tak si tou zátěží stejně úplně zabiješ hostitele. Nevím jak máš silný PC, ale pokud vytížíš VM kompilací a ještě intenzivním I/O do DB, tak hostitel bude použitelný tak možná na lehké surfování. Pokud to máš na profesionální vývoj, tak jestli si raději nezaplatit nějakou VPSku.

n

Re:Výkon virtualizace: Hyper-V, VirtualBox a VMWare (Player)
« Odpověď #4 kdy: 18. 12. 2018, 22:34:35 »
Diky vsem za odpovedi. Jeste radsi upresnim ale nektere veci.
Primo na zeleze to nerozjedu, na zeleze mi z ruznych duvodu jedou widle. Co jsem ale doufal je, ze by hyper-v jako type 1 hypervizor mohl byt dost rychlejsi. Pokud rikate ze je naopak nejpomalejsi, tak mi trochu boura me predstavy.

Co mne teda udivilo nejvic je, ze zpomaluje i samotny host system tak, ze je to viditelne. To je drsny. Diky za tip, timhle smerem se trosku porozhlidnu po netu.

Co se tyce VMWaru, zminil jsem player, ten je zdarma pokud vim. Stejne jako virtualbox, tak i hyper-v. Pokud by byl velky rozdil ve vykonu a oplatilo se koupit vmware placeny, tak jsem ochonty to zvazit, ale mam obavy, ze profi servrova verze bude draha jak pr....

Nekdo tady napsal o hw, takze: Threadripper 2950X, 64GB RAM(zatim), zbytek je asi nepodstatny...

Jinak, nema to byt profesionalni server, ktery bude neco hostovat, spis je to pro vyvoj.

Zajimavy tip je VPSka, ale trochu mam obavy, ze: 1) bude trochu problem s tim, ze je vzdalena, moc dobre se na tom nevyviji... 2) nevim, jestli vykonove silna vpska nebude moc draha, ale teda tohle si zjistim sam... mozna to nebude tak hrozny.


Velky cykloturista

Re:Výkon virtualizace: Hyper-V, VirtualBox a VMWare (Player)
« Odpověď #5 kdy: 18. 12. 2018, 22:56:03 »
Co se tyce VMWaru, zminil jsem player, ten je zdarma pokud vim. Stejne jako virtualbox, tak i hyper-v.
Neni zdarma jako zdarma, Player je pouze pro nekomercni pouziti, VBox je OSS, takze zadna limitace, to jen pro pripad, ze to nemas jen domu.

MasoxCZ

Re:Výkon virtualizace: Hyper-V, VirtualBox a VMWare (Player)
« Odpověď #6 kdy: 18. 12. 2018, 23:10:30 »
Diky vsem za odpovedi. Jeste radsi upresnim ale nektere veci.
Primo na zeleze to nerozjedu, na zeleze mi z ruznych duvodu jedou widle. Co jsem ale doufal je, ze by hyper-v jako type 1 hypervizor mohl byt dost rychlejsi. Pokud rikate ze je naopak nejpomalejsi, tak mi trochu boura me predstavy.

Co mne teda udivilo nejvic je, ze zpomaluje i samotny host system tak, ze je to viditelne. To je drsny. Diky za tip, timhle smerem se trosku porozhlidnu po netu.

Co se tyce VMWaru, zminil jsem player, ten je zdarma pokud vim. Stejne jako virtualbox, tak i hyper-v. Pokud by byl velky rozdil ve vykonu a oplatilo se koupit vmware placeny, tak jsem ochonty to zvazit, ale mam obavy, ze profi servrova verze bude draha jak pr....

Nekdo tady napsal o hw, takze: Threadripper 2950X, 64GB RAM(zatim), zbytek je asi nepodstatny...

Jinak, nema to byt profesionalni server, ktery bude neco hostovat, spis je to pro vyvoj.

Zajimavy tip je VPSka, ale trochu mam obavy, ze: 1) bude trochu problem s tim, ze je vzdalena, moc dobre se na tom nevyviji... 2) nevim, jestli vykonove silna vpska nebude moc draha, ale teda tohle si zjistim sam... mozna to nebude tak hrozny.

OMG, to tu zas někdo přemílá něco co před dvěma dobama ledovýma někde čet, a ještě si to projektuješ na železo, který má dost problémů samo se sebou, že "se jen samotná instalace projeví na rychlosti stroje".
Nenapsals nejen to, co to bude za úlohy, ale ani na jakým železe to chceš pustit a jak hodláš ve vztahu k jeho možnostem tu virtuálku dimenzovat. Takže smysluplnou odpověď nemáš šanci dostat.

Srhnu to nejpodstatnější:
- Microsoft od doby VirtualPC 2007 nepodporuje běh na passthrough disku = virtuál běží vždycky z VHD(X).
- pokud chceš mít data na disku bez VHD(X) mezivrstvy, tak k nim můžeš jen SMBčkem (ať už budou mimo železo někde na síti, nebo jen na lokálním disku), což je podstatně pomalejší. Ergo - disk-intensive = do VHD. Což ale není problém, protože pod windows si i virtuální disk můžeš mountnout jako jednotku nebo mountpoint do struktury filesystému, akorát ho pak nemůžeš mít zároveň připojenej v běžícím virtuálu.
- pokud to dáš na počítač, kterej se ti při kancelářský práci fláká na jednotkách procent, tak nějaký zpomalení v jednotkách procent nemáš z čeho poznat. Nebo si snad myslíš, že virtuály pod VMw jedou rychlejc než na holým železe? Kristovanoho.
- když to budeč provozovat na ručním šlehači, tak se nediv že to bude pomalý.

Důležitý: nevím jak pod Win8+, ale pod Win7 mělo HyperV dost kreténskou vlastnost, že v intervalu 48~96 hodin od spuštění nepřetržitě běžící virtuály natvrdo restartovalo tím, že je "vypnulo" a znova spustilo, jako kdybys železu klepnul jističem. Sami to přiznávali a uváděli to v dokumentaci jako úmyslný opatření, aby lidi pro dlouhodobě běžící produkční věci nepoužívali desktopový edice systémů, neboť to nepřipouštěla EULA. Ale na desítkách se mi to s pracovním virtuálem neděje, i když běží třeba celej tejden v kuse.

Fantomas

Re:Výkon virtualizace: Hyper-V, VirtualBox a VMWare (Player)
« Odpověď #7 kdy: 18. 12. 2018, 23:56:19 »
V nekomercni sfere pouzivam vmplayer, image disku je na ssd, s rychlosti neni problem. Pro serverove pouziti staci doinstalovat bundle vix. Pro nejake serverove testing pouziti je to idealni. Pred par lety jsem zkousel i vbox, ale vykon byl mnohem niz.

Jenda

Re:Výkon virtualizace: Hyper-V, VirtualBox a VMWare (Player)
« Odpověď #8 kdy: 19. 12. 2018, 02:23:06 »
Vygooglil jsem, že už i na widlích by mělo fungovat PCIe passthrough. Můžeš si tak koupit PCIe SATA řadič nebo PCIe M.2 SSD a připojit ho přímo do virtuálu a mít tak plný diskový výkon (pokud to nebude nějak debilně omezené že je možné přeřazovat jenom některá zařízení, jak to na widlích bývá). Možná by naopak PCIe passthrough mohl vyřešit důvody, proč musíš mít na železe widle (např. speciální hardware pro který nejsou ovladače a takto bys ho mohl používat ve virtuálních widlích). Jak jsi psal, vzdálená VPS není možnost, tak co mít dva počítače (ten widlí méně výkonný).

MasoxCZ

Re:Výkon virtualizace: Hyper-V, VirtualBox a VMWare (Player)
« Odpověď #9 kdy: 19. 12. 2018, 09:55:58 »
Vygooglil jsem, že už i na widlích by mělo fungovat PCIe passthrough. Můžeš si tak koupit PCIe SATA řadič nebo PCIe M.2 SSD a připojit ho přímo do virtuálu a mít tak plný diskový výkon (pokud to nebude nějak debilně omezené že je možné přeřazovat jenom některá zařízení, jak to na widlích bývá). Možná by naopak PCIe passthrough mohl vyřešit důvody, proč musíš mít na železe widle (např. speciální hardware pro který nejsou ovladače a takto bys ho mohl používat ve virtuálních widlích). Jak jsi psal, vzdálená VPS není možnost, tak co mít dva počítače (ten widlí méně výkonný).

Tos ale asi přehlíd, že to je umožněno pouze na Win2016 Server; na desktopových desítkách to neuděláš. Navíc to ve HVmanageru nenaklikáš a musíš přes PowerShell, což se dá jen v případě, že víš co děláš; a to podle všeho tento náš případ nebude.

Lol Phirae

Re:Výkon virtualizace: Hyper-V, VirtualBox a VMWare (Player)
« Odpověď #10 kdy: 19. 12. 2018, 10:22:34 »
Můžeš si tak koupit PCIe SATA řadič nebo PCIe M.2 SSD a připojit ho přímo do virtuálu a mít tak plný diskový výkon

Passthrough storage u aktuálních verzí Windows výkon nijak nezvýší. Je to v 99% procentech případů velmi pitomý nápad přinášející jen samé nevýhody (nefungující snapshoty/checkpointy, nefungující replikace, problémové zálohování, ...)

xxxxx

Re:Výkon virtualizace: Hyper-V, VirtualBox a VMWare (Player)
« Odpověď #11 kdy: 19. 12. 2018, 14:50:33 »
Co se tyce VMWaru, zminil jsem player, ten je zdarma pokud vim. Stejne jako virtualbox, tak i hyper-v.
Neni zdarma jako zdarma, Player je pouze pro nekomercni pouziti, VBox je OSS, takze zadna limitace, to jen pro pripad, ze to nemas jen domu.
Jen drobné upřesnění. Pozor. Jsou věci, v ekosystému VirtualBox, které smí být jen pro osobní potřebu a firemně si to také musíte koupit. Je to vše, co spadá pod Extension Pack (jako třeba USB2+, RDP, disk encryption, ...). Ale je fakt, že je mnoho (dost možná většina*) případů, kdy čistý virtualbox (GPL2) plně postačí i v komerčním prostředí.

*většina v tom smyslu, že pokud už firma opravdu potřebuje více, výkon, specialtiky, a platí za to, tak spíše sáhne po jiných komerčních, jako třeba VMWare.

xhamsterr

Re:Výkon virtualizace: Hyper-V, VirtualBox a VMWare (Player)
« Odpověď #12 kdy: 19. 12. 2018, 22:25:25 »
...
Co mne teda udivilo nejvic je, ze zpomaluje i samotny host system tak, ze je to viditelne. To je drsny. Diky za tip, timhle smerem se trosku porozhlidnu po netu.
...
Ono zalezi co na cem provozujes a kde to drhne. Pokud pustis dva pc na zeleze kde byl predtim jeden tak je jasny ze to bude znat na obou ... .

LarryLin

Re:Výkon virtualizace: Hyper-V, VirtualBox a VMWare (Player)
« Odpověď #13 kdy: 20. 12. 2018, 11:01:59 »
...
Co mne teda udivilo nejvic je, ze zpomaluje i samotny host system tak, ze je to viditelne. To je drsny. Diky za tip, timhle smerem se trosku porozhlidnu po netu.
...
Ono zalezi co na cem provozujes a kde to drhne. Pokud pustis dva pc na zeleze kde byl predtim jeden tak je jasny ze to bude znat na obou ... .
Ale když spustíš jen jeden pc a druhý je vyplý, tak by u toho jednoho spuštěného pc k žádnému poklesu výkonu dojít nemělo a to právě Hyper-V nesplňuje.

Lazar

Re:Výkon virtualizace: Hyper-V, VirtualBox a VMWare (Player)
« Odpověď #14 kdy: 20. 12. 2018, 11:27:31 »
Asi bych to zkusil s VirtualBoxem, s tím že bych se se v NUMA módu snažil pro VM dodržet afinitu core, pcie,nvme. VirtualBox je schopen přistupovat k fyzickému HDD/SSD, takže by se nemusel trápit s hostitelským FS. VirtualBox lze spustit s detached GUI, takže může běžet window-less (GUI jde za běhu dodatečně připojit).