Doporučení NB/NUC pro teenagera na Linux

Doporučení NB/NUC pro teenagera na Linux
« kdy: 13. 12. 2018, 19:44:09 »
Zvažuju nákup prvního PC pro dceru, taky proto, že mě už nebaví se s ní dělit o můj :-)

Osobně preferuji nějaký Intel NUC, kde předpokládám nebude problém s rozchozením Linuxu.
Na druhou stranu je mi jasné, že by víc ocenila NB i když se tomuto řešení zatím bráním, jednak aby se nenaučila špatným návykům (nestd. klávesnice, práce v posteli, zkroucená záda u stolu,...), také kvůli případnému servisu (samozřejmě jí spadne) a obavy z ovladačů.
Pokud mě rodinná rada přehlasuje, jaký NB zvolit v max. cenové hladině do 8k (do toho nepočítám s rozšířením RAM na 8GB a SSD). Je něco čemu se vyhnout?
Očekávám, že to plynule zvládne Debian + GNOME s akcelerací na FullHD filmy.

Co třeba HP15 ?
PMD85 -> Didaktik Gama -> PC XT -> ... x86/x51/ARM
Basic -> Turbo Pascal -> C++ -> Turbo ASM -> C# -> PHP -> Bash -> Go :-)


mhepp

Re:Doporučení NB/NUC pro teenagera na Linux
« Odpověď #1 kdy: 13. 12. 2018, 20:15:10 »
Nový nb v teto cenove relaci bude na 2 veci a ani jedna z toho neni prace. Tak bych se podival po repasech, dostanes je se zarukou, linux bude bez problemu abude dobre slouzit. Kde a co poridit bylo zde na foru reseno mockrat.

/dev/inat

Re:Doporučení NB/NUC pro teenagera na Linux
« Odpověď #2 kdy: 14. 12. 2018, 01:01:11 »
Za tuhle cenu fakt nic pořádného není.

Já bych bral nejsípíš něco takového:
https://www.device.cz/notebooky/vykonne/lenovo-thinkpad-t440p-1-2.html

(klidně to vemte od jiného prodejce, já mám s tímto dobrou zkušenost)
Za tuhle cenu se nedostanete na modely s dobrým displejem. Ale aspoň se u repasu dostanete k počítači, kde půjde něco vyměnit.



anonym

Re:Doporučení NB/NUC pro teenagera na Linux
« Odpověď #3 kdy: 14. 12. 2018, 07:39:21 »
Řešil jsem něco podobného. Pro školáka 2.stupeň notebook pro "hodiny výpočetní techniky" (rozuměj, výsledkem roční práce je napsání dopisu we Wordu). Vyřešil jsem to chromebookem. Není to výkonový zázrak, ale na běžnou práci v pohodě stačí, GoogleSuite + youtube + web + VLC a je naprosto bezúdržbový, baterka vydrží 8-10 hodin. Chci si i pořídit další pro sebe, jako sekundární notebook a tablet v jednom.

pb

Re:Doporučení NB/NUC pro teenagera na Linux
« Odpověď #4 kdy: 14. 12. 2018, 07:47:45 »
Za tuhle cenu fakt nic pořádného není.

Já bych bral nejsípíš něco takového:
https://www.device.cz/notebooky/vykonne/lenovo-thinkpad-t440p-1-2.html

(klidně to vemte od jiného prodejce, já mám s tímto dobrou zkušenost)
Za tuhle cenu se nedostanete na modely s dobrým displejem. Ale aspoň se u repasu dostanete k počítači, kde půjde něco vyměnit.

ANO!!! Já jsem před třemi roky koupil repasovanou 420ku, asi od importpc, a těžká pohoda.
Nejdůležitější je rozlišení, u 14" to chce těch 1440xnevimkolik, a matná obrazovka, a to u těch
šmejdů pod 10 litrů neseženete.




dfasdfasdf

Re:Doporučení NB/NUC pro teenagera na Linux
« Odpověď #5 kdy: 14. 12. 2018, 08:04:57 »
souhlas s ostatnimi, jedine repas za tu cenu.

Re:Doporučení NB/NUC pro teenagera na Linux
« Odpověď #6 kdy: 14. 12. 2018, 09:02:12 »
Díky za odpovědi.
Osobně to vidím na nějaký ten NUC, jednak proto že manželka nezkousne vánoční dárek z repasu a také to aspoň do týdne nerozmlátí, když se s tím bude chtít pochlubit kamarádce. Navíc normální LCD panel a plná klávesnice.
PMD85 -> Didaktik Gama -> PC XT -> ... x86/x51/ARM
Basic -> Turbo Pascal -> C++ -> Turbo ASM -> C# -> PHP -> Bash -> Go :-)

Re:Doporučení NB/NUC pro teenagera na Linux
« Odpověď #7 kdy: 14. 12. 2018, 09:38:09 »
Full HD filmy? Pokud to není vyloženě starý dobrý MPEG2, tak u superlevného ntb moc nepočítejte, že to zvládne vyrenderovat film na full HD rozlišení v plné rychlosti. Na filmečky z YouTube asi v pohodě. A je asi jedno, jestli to bude repasovaný starší výkonný NTB nebo něco nového za cenu úplně nejmenší. Pokud byste pořizoval repas s diskrétní grafikou, tak mi to přijde jako recept na průser (bál bych se, že po letech provozu bude nahnilý motherboard - teplo, vakly v těch třech velikých BGA pouzdrech).

Osobně bych slevil z požadavku na full HD video (kodeky H.264 a H.265), zamáčkl slzu nad zbytečně koupenými Windows (nebo kdyžtak dual-boot) a vzal bych nejlevnější nový celeroní ntb s integrovanou grafikou, okolo 10-12 kKč, nejlépe nějaký ve slevě / vymetení skladu předchozího modelu. Takže to bude mít o generaci-dvě starý čipset a CPU a Linux už si s tím poradí. Bude k tomu dostupný novější BIOS, který přidá kompatibilitu s non-Windows OS. A vyhnout se velkým značkám, tam bych čekal kurvítka, naleštěnou bídu a klacky linuxu pod nohy. Dlouhodobě se vracím k SoHo modelům Acer (Extensa), případně Lenovo (Ideapad).

Koukám že ani není třeba kupovat windows. Jeden příklad. Bacha procesor uvnitř je ATOM. Ale podle mého moderní ATOM na školní/kancelářskou práci stačí a na YouTube třeba taky. Jsou tam k vidění i sestavy bez Windows s i3 (Skylake / Coffee Lake). Pokud se nebojíte, jsou k mání i kousky s AMD. A pod Linuxem i ty 4 GB jsou na desktop vcelku dostatečná kapacita - neživíte antivirák ani Windows Update. Upgrade bude nejspíš výměnou SODIMMu (původní 4 GB vyhodíte) - u superlevných strojů bacha, ať ty 4 GB nejsou onboard naletované a bez možnosti upgradu. Je škoda, že u levných strojů nejsou osaditelné dva kanály RAM, výrobce Vás tím ochudil o část výkonu... ale to se nedá nic dělat. Na většině e-shopů se dá vyfiltrovat určitě OS a procesor... Samozřejmě tato liga není nic pro srdcaře co kupují zásadně repasované Thinkpady.

Ondro

Re:Doporučení NB/NUC pro teenagera na Linux
« Odpověď #8 kdy: 14. 12. 2018, 09:41:34 »
Díky za odpovědi.
Osobně to vidím na nějaký ten NUC, jednak proto že manželka nezkousne vánoční dárek z repasu a také to aspoň do týdne nerozmlátí, když se s tím bude chtít pochlubit kamarádce. Navíc normální LCD panel a plná klávesnice.

Preco by neskousla repas? Predal som znamim viacero repasov a aj sam pouzivam repas a pri repasoch A- kategorie mas problem zistit, ze je to repas. Manzelka to urcite nespozna. Pri repasovanom PC to nema sancu zistit
Dnes podla mna nema zmysel kupova novy notebook alebo PC. Repasy su lacnejsie a kvalitou, cenou a aj vykonom su uplne inde ako cenovo porovnatelne nove. Pricom na to mas aj 2 roky zaruku a keby nieco aj licenciu MS Win.
Manzelka ti prave skor rozmlati novy za taku cenu ako repas.
Ani si nepametam kedy som posledny krat pre niekoho kupoval novy PC/notebook. Rodina, znamy a znamy znamich, vsetko repasy a ziaden problem.

Osobne by som ani NUC nekupoval ale repas a ak ti ide o velkost tak vo formate Ultra Slim Desktop. S NUC a linuxom nemam 100% dobre skusenosti a lacne maju aj slaby vykon.
https://www.refurbished.cz/cs/refurbished-188/#CASE=48|117||(Ultra-Slim-Desktop)#price=3046-28974#stock=

p.s. na zaciatku spominas dceru a tu uz mazelku?!?

dfasdfasdf

Re:Doporučení NB/NUC pro teenagera na Linux
« Odpověď #9 kdy: 14. 12. 2018, 09:42:20 »
Díky za odpovědi.
Osobně to vidím na nějaký ten NUC, jednak proto že manželka nezkousne vánoční dárek z repasu a také to aspoň do týdne nerozmlátí, když se s tím bude chtít pochlubit kamarádce. Navíc normální LCD panel a plná klávesnice.

no tak ji kup ten ruzovy pocitac :-)

pokud poslechnes manzelku a koupis ji za 8000 nejaky bulshitoidni komp misto toho, abys koupil pekny vykonny
repasovany notas, tak sorry, ale jsi kokot.
vysvetli ji, ze u pocitace jsou dulezite parametry a ne jak se leskne a jak je novy.

https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1084530-hp-elitebook-820-g1.html

MP

Re:Doporučení NB/NUC pro teenagera na Linux
« Odpověď #10 kdy: 14. 12. 2018, 09:49:03 »
No zase bacha, repasovany ntb jsou dost casto na stiru s kvalitou displeje...

Re:Doporučení NB/NUC pro teenagera na Linux
« Odpověď #11 kdy: 14. 12. 2018, 09:52:08 »
BTW co zmiňoval /dev/inat ten Thinkpad s i5 Haswellem, to vůbec nevypadá špatně, procesorově to bude dělo, od Haswellu se toho v procesorech už moc neudálo a tahle 22nm generace už moc netopí. Taky integrovaná grafika je OK z hlediska spolehlivosti. Otázka je, jak moc je olítaný. Vidím vlevo wiki vysvětlivku "grading" (A/B/C) ale nevidím nikde u produktu zařazení do kategorie. Protože ošoupanost je docela dobrý indikátor "naběhaných hodin".

X125

Re:Doporučení NB/NUC pro teenagera na Linux
« Odpověď #12 kdy: 14. 12. 2018, 10:17:55 »
Protože ošoupanost je docela dobrý indikátor "naběhaných hodin".
Existují eshopy s repasy, které ti na žádost nafotí konkrétní kus a můžeš pak doma s lupou zkoumat, jestli tu prošoupanost ještě zkousneš (ty nebo manželka).

Bugs

Re:Doporučení NB/NUC pro teenagera na Linux
« Odpověď #13 kdy: 14. 12. 2018, 11:34:03 »
Do 10 000 Kč bych rozhodně doporučil Acer Chromebook 14 případně Acer Chromebook R13. Chromebooky jsou téměř bezúdržbové stroje s možností instalace Android i Linux aplikací (LXC kontejner).

Jenda

Re:Doporučení NB/NUC pro teenagera na Linux
« Odpověď #14 kdy: 14. 12. 2018, 12:06:28 »
i když se tomuto řešení zatím bráním, jednak aby se nenaučila špatným návykům (nestd. klávesnice, práce v posteli, zkroucená záda u stolu,...)

K notebooku se samozřejmě připojuje normální monitor, klávesnice a myš kdykoli jsi v místě kde to jde.

vysvetli ji, ze u pocitace jsou dulezite parametry a ne jak se leskne a jak je novy.

https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1084530-hp-elitebook-820-g1.html

Notebook s 1366x768 mám a ta výška je málo. Pohledej, za podobnou cenu byla tato HPčka i s displejem 1600x900.

Do 10 000 Kč bych rozhodně doporučil Acer Chromebook 14 případně Acer Chromebook R13. Chromebooky jsou téměř bezúdržbové stroje s možností instalace Android i Linux aplikací (LXC kontejner).

Po příšerných zkušenostech s Androidem bych v žádném případě nechtěl nic takového pokud tam normální systém půjde nainstalovat pouze do chrootu/kontejneru.