Solární napájení pro Raspberry Pi

Yokotashi

Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #15 kdy: 01. 12. 2018, 14:33:40 »
1. LiION se nesmi nabijet, kdyz je teplota pod nulou. Pokud to neni problem, muzeme pokracovat dal, v opacnem pripade prejit na jine clanky. Olovu teploty pod nulou navadi, ale musi se nabijet pomalu (to neni problem) a nesmi se vybit, jinak zamrzne (takze dat 3-4x vetsi akumulator, nez vyjde z vypoctu). NiCd ztrati samovybijenim 1% energie denne a spatne se poznava, ze je nabite (u otevrenych to nevadi, jenom se jedno za cas dolije destilka).

2. 100Wp panel da 50W kdyz na nej jde slunce pod uhlem 30 deg od nomaly. 10W za pekneho slunecneho dne, kdyz miri na oblohu a ne primo na slunce (leto 19:00, panel smerovany na jih). 5W kdyz miri presne na slunce, je poledne ... zimni slunovrat a zatazeno. O 2 hodiny pozdeji uz da tak 1W.

3. V zime je svetlo tak 6 hodin. Ale okolo vychodu a zapadu slunce uz z toho moc dostat nejde.

Varianta 1: prezit zimni slunovrat, kdyz je zatazeno. Pro pocitac s odberem 2W, je potreba ziskat 24Wh*ucinnost nabijeni (NiCd a olovo nic moc ~70%, Li* jde ~ 90% to cele krat ucinnost nabijecky a zdroje). Pocitame s dcdc 95% a s Li* cca 80% ucinnost -> 30Wh/den. Tech 30Wh je potreba nasbirat tak za 3 hodiny okolo poledne, takze je potreba z panelu dostat 10W a pouzit 200W panely. Baterky musi zvladnout 33Wh cykly, pro lithium se slusnou zivotnosti tedy 33/0.7= 47Wh.

Pro srovnani - ve slunnem letnim dni tento system vyprodukuje cca 800Wh energie.

Varianta 2: prezit libovolne dlouho, kdyz je trochu zatazeno, ale pocitat s tim, ze nebude moc dlouho to pocasi, pri kterem je 5W ze 100W panelu uspech. Pocitat s 10W/100Wp panel a baterkami na tyden -> 100W panel a cca 110Wh baterka (tech 5W z toho poleze, takze pocitam cca 15Wh/den). To je cca 150Wh LiION. Ochrana  proti prilisnemu vybiti je u lithia a olova nutna.

Varianta 3: usetrit drahe panely, autobaterek mam hromadu - hadam, ze s nejaymi 2kWh by se dalo jit na polovicni a mozna i tretinovy panel. Bacha startovaci olovo nesnasi cyklovani, takze zasoba baterek je k nicemu - chce to staly prisun vyrazenych autobaterek z aut kamaradu.

Varianta 4: At to jede 95% roku, ten zbytek nejak poresim rucne. Pocital bych tak s 5 hodinami svetla po 10W na 100Wp panel, takze 50Wh/100Wp panel denne -> 70Wh panel a baterky tak na 14 dni -> 200Wh/300Wh LiION.

Bacha - LiION musi mit vzdy ochranu proti prebiti !!!! Treba omezovac napeti ze stranek zajic.cz.

Nepocitam s natacenim panelu (slozite), ani s umistenim panelu v interieru za sklem (da mene energie).


0

Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #16 kdy: 01. 12. 2018, 17:45:24 »
jak to tak ctu, tak solar je k nicemu i v roce 2019...  pouzitelny mozna u rovniku na pousti :(

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #17 kdy: 01. 12. 2018, 22:36:06 »
jak to tak ctu, tak solar je k nicemu i v roce 2019...  pouzitelny mozna u rovniku na pousti :(
Ano, je to hrozne, nestaci panel 10x10cm pro napajeni pocitace ;-)

Pavel Hrzina

Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #18 kdy: 02. 12. 2018, 07:54:01 »
Poměr výkonu FV modulu ku odběru zařízení je 1:55, tedy na 1W příkonu  je potřeba 55W FV a k tomu baterka na několik dni...

Trubicoid2

Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #19 kdy: 02. 12. 2018, 08:44:03 »
Náhodou jsem teď narazil na vylepšení spotřeby raspberry zero z 80mA na 30mA. Vypne se hdmi: https://www.jeffgeerling.com/blogs/jeff-geerling/raspberry-pi-zero-conserve-energy


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #20 kdy: 02. 12. 2018, 09:07:59 »
Náhodou jsem teď narazil na vylepšení spotřeby raspberry zero z 80mA na 30mA. Vypne se hdmi: https://www.jeffgeerling.com/blogs/jeff-geerling/raspberry-pi-zero-conserve-energy
To sis přečetl špatně - 80mA si bere už s vypnutým HDMI (bez wifi v USB či jinýho příslušenství). Podle tohohle návodu mi tu totiž jedno Zero běží a nestačí na něj 6W panel s cca 30Wh li-ion baterií. V dalších pokusem mě zastavilo několik věci:
1. potřeba většího panelu (moc peněz)
2. potřeba větší baterie (moc peněz)
3. nabíjení v zimě - li-ion nelze... olověnou baterii nelze použít kvůli velikosti a hmotnosti, ostatní typy jsou paměťový

Závěr pro mě? Na zahradě zakopu chráničku s kabelem a budu to napájet ze sítě (meteosenzory). Arduino jsem nepoužil kvůli nespolehlivým radio modulům (neprolezounskrz jednu zeď na tři metry), ESP se mi nechce studovat.

Ano, v roce 2018, kdy počitače žerou 1W, je stále nelze napájet ze soláru. A powerbanky se solárním panelem jsou k hovnu, dokud plocha panelu nemá alespoň 1000cm2.

romanz

Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #21 kdy: 02. 12. 2018, 11:53:50 »
Závěr pro mě? Na zahradě zakopu chráničku s kabelem a budu to napájet ze sítě (meteosenzory). Arduino jsem nepoužil kvůli nespolehlivým radio modulům (neprolezounskrz jednu zeď na tři metry), ESP se mi nechce studovat.

počkej to máš jako na zahradě a vymejšlíš takový kokotiny jako solární napájení a bezdrátovej přenos ?? Když tam jde natáhnout kabel tak si to stěžovat problémama s bezrdátem, solárem a nabíjením v zimě ?? :o

3. nabíjení v zimě - li-ion nelze... olověnou baterii nelze použít kvůli velikosti a hmotnosti, ostatní typy jsou paměťový

proč nejde olověná použít ?  to musí být někde ve vejšce jo ?  nedá se ze země natáhnout pár metrů kabelu k tomu zařízeni ??

Hellraiser

Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #22 kdy: 02. 12. 2018, 12:55:03 »
Na zahradě zakopu chráničku s kabelem a budu to napájet ze sítě (meteosenzory). Arduino jsem nepoužil kvůli nespolehlivým radio modulům (neprolezounskrz jednu zeď na tři metry), ESP se mi nechce studovat.

No tak zrovna v tomhle pripade by u ESP moc studovani nebylo. Samozrejme by zalezelo co vsechno by jsi si vymyslel, ale jinak by na to asi stacili AT prikazy.Teda pokud ESP pouzijes jen pro komunikaci.
Navic reseni nejspise najdes uz hotovy na netu.

Radovan.

Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #23 kdy: 02. 12. 2018, 14:27:51 »
Navic reseni nejspise najdes uz hotovy na netu.

To mi připomnělo: http://catb.org/jargon/html/C/cargo-cult-programming.html ;)

trubicoid2

Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #24 kdy: 02. 12. 2018, 14:41:44 »
To sis přečetl špatně - 80mA si bere už s vypnutým HDMI (bez wifi v USB či jinýho příslušenství).

máš pravdu předsedo  ;D

dsc

Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #25 kdy: 03. 12. 2018, 04:17:42 »
naivní dotaz blbečka:
chlapi proč nejde LI-ION používat pod 0°C?
to tam něco zamrzá, nebo co?


PS: na m2 v Africe dopadá 320W. Při 30% efektivitě třeba někde u pardubic....nečekejte zázraky. m2 stěží utáhne RPI...

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #26 kdy: 03. 12. 2018, 07:14:37 »
Ad zahrada: Původně jsem to chtěl zcela nezávislý na kabelech, proto bezdrátový atd. Mělo to jet na ATTiny85 (nežere téměř nic), takže energeticky soběstačný, ale ztroskotalo to na nespolehlivym přenosu (433MHz moduly za dolar z Číny). Tak jsem si říkal, že na to dlabu a udělám to přes wifi, kde spolehlivost problém nebude. Pak jsem přišel na problém s nabíjením Li-ion v zimě a nedostatečnym solárem, tak to budu napájet ze sítě a nazdar. Proč ne ethernet? Protože tam budu mít Zero s USB wifi (netřeba velký RPi) a protože takhle to vytáhnu z venkovní zásuvky a nemusím řešit, jak tam dostat datovej kabel... Pomineme případný možnosti přepětí, který by po ethernetovym kabelu mohlo ze zahrady přijít. Proč ne olovo - celý top bude v budce 2 metry nad zemí, takže bych to musel pak dělat zbytečně robustní, aby to udrželo třeba 30kg baterii. Pořád by to ale neřešilo problém se solárním nabíjením... Takhle jsem nashromáždil věci, který mam doma, ani koruna navíc. Nemá smysl investovat tisíce do velkýho panelu, abych pakk věděl, kolik je venku teplota... ESP a AT příkazy: Já bych tam ale chtěl ještě nasypat BME/BMP280 senzor a Dallas teplotní čidla. Musel bych objednat modul, čekat až přijde, pak se v tom pár hodin vrtat, než to dotáhnu do nějakýho stadia a pak teprve zkoušky dosahu a spolehlivosti. Takhle vím, že RPi + wifi pojede spolehlivě.

Ad nabíjení Li-ion pod nulou: Při nabíjení pod nulou se tvoří krystalky, který můžou (resp. časem způsobí) perforovat vnitřní izolaci. Pak se baterka uvnitř zkratuje a videa, co dělá zkratovaná Li-ion baterka, si už najdeš sám :-) Můžeš z Li-ion energii brát i pod nulou, ale neměl bys jí nabíjet, dokud se nezahřeje nad nulu (i uvnitř).

Výsledek z tohohle dlouhýho příspěvku pro původního tazatele - RPi a solar prostě nejde moc dohromady, pokud nezainvestuješ do pořádnýho panelu.

oss

Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #27 kdy: 03. 12. 2018, 11:05:57 »
Ad zahrada: Původně jsem to chtěl zcela nezávislý na kabelech, proto bezdrátový atd. Mělo to jet na ATTiny85 (nežere téměř nic), takže energeticky soběstačný, ale ztroskotalo to na nespolehlivym přenosu (433MHz moduly za dolar z Číny). Tak jsem si říkal, že na to dlabu a udělám to přes wifi, kde spolehlivost problém nebude. Pak jsem přišel na problém s nabíjením Li-ion v zimě a nedostatečnym solárem, tak to budu napájet ze sítě a nazdar. Proč ne ethernet? Protože tam budu mít Zero s USB wifi (netřeba velký RPi) a protože takhle to vytáhnu z venkovní zásuvky a nemusím řešit, jak tam dostat datovej kabel... Pomineme případný možnosti přepětí, který by po ethernetovym kabelu mohlo ze zahrady přijít. Proč ne olovo - celý top bude v budce 2 metry nad zemí, takže bych to musel pak dělat zbytečně robustní, aby to udrželo třeba 30kg baterii. Pořád by to ale neřešilo problém se solárním nabíjením... Takhle jsem nashromáždil věci, který mam doma, ani koruna navíc. Nemá smysl investovat tisíce do velkýho panelu, abych pakk věděl, kolik je venku teplota... ESP a AT příkazy: Já bych tam ale chtěl ještě nasypat BME/BMP280 senzor a Dallas teplotní čidla. Musel bych objednat modul, čekat až přijde, pak se v tom pár hodin vrtat, než to dotáhnu do nějakýho stadia a pak teprve zkoušky dosahu a spolehlivosti. Takhle vím, že RPi + wifi pojede spolehlivě.

Ad nabíjení Li-ion pod nulou: Při nabíjení pod nulou se tvoří krystalky, který můžou (resp. časem způsobí) perforovat vnitřní izolaci. Pak se baterka uvnitř zkratuje a videa, co dělá zkratovaná Li-ion baterka, si už najdeš sám :-) Můžeš z Li-ion energii brát i pod nulou, ale neměl bys jí nabíjet, dokud se nezahřeje nad nulu (i uvnitř).

Výsledek z tohohle dlouhýho příspěvku pro původního tazatele - RPi a solar prostě nejde moc dohromady, pokud nezainvestuješ do pořádnýho panelu.

Co takto sa vratit k ATTiny85 a pouzit kvalitnejsie 433MHz moduly?

Kit

Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #28 kdy: 03. 12. 2018, 11:52:43 »
PS: na m2 v Africe dopadá 320W. Při 30% efektivitě třeba někde u pardubic....nečekejte zázraky. m2 stěží utáhne RPI...

V létě vyrobí solární panel u Pardubic za den víc energie než na rovníku. V zimě je to však o dost méně.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #29 kdy: 03. 12. 2018, 13:32:58 »
Ad zahrada: Původně jsem to chtěl zcela nezávislý na kabelech, proto bezdrátový atd. Mělo to jet na ATTiny85 (nežere téměř nic), takže energeticky soběstačný, ale ztroskotalo to na nespolehlivym přenosu (433MHz moduly za dolar z Číny). Tak jsem si říkal, že na to dlabu a udělám to přes wifi, kde spolehlivost problém nebude. Pak jsem přišel na problém s nabíjením Li-ion v zimě a nedostatečnym solárem, tak to budu napájet ze sítě a nazdar. Proč ne ethernet? Protože tam budu mít Zero s USB wifi (netřeba velký RPi) a protože takhle to vytáhnu z venkovní zásuvky a nemusím řešit, jak tam dostat datovej kabel... Pomineme případný možnosti přepětí, který by po ethernetovym kabelu mohlo ze zahrady přijít. Proč ne olovo - celý top bude v budce 2 metry nad zemí, takže bych to musel pak dělat zbytečně robustní, aby to udrželo třeba 30kg baterii. Pořád by to ale neřešilo problém se solárním nabíjením... Takhle jsem nashromáždil věci, který mam doma, ani koruna navíc. Nemá smysl investovat tisíce do velkýho panelu, abych pakk věděl, kolik je venku teplota... ESP a AT příkazy: Já bych tam ale chtěl ještě nasypat BME/BMP280 senzor a Dallas teplotní čidla. Musel bych objednat modul, čekat až přijde, pak se v tom pár hodin vrtat, než to dotáhnu do nějakýho stadia a pak teprve zkoušky dosahu a spolehlivosti. Takhle vím, že RPi + wifi pojede spolehlivě.

Ad nabíjení Li-ion pod nulou: Při nabíjení pod nulou se tvoří krystalky, který můžou (resp. časem způsobí) perforovat vnitřní izolaci. Pak se baterka uvnitř zkratuje a videa, co dělá zkratovaná Li-ion baterka, si už najdeš sám :-) Můžeš z Li-ion energii brát i pod nulou, ale neměl bys jí nabíjet, dokud se nezahřeje nad nulu (i uvnitř).

Výsledek z tohohle dlouhýho příspěvku pro původního tazatele - RPi a solar prostě nejde moc dohromady, pokud nezainvestuješ do pořádnýho panelu.

Co takto sa vratit k ATTiny85 a pouzit kvalitnejsie 433MHz moduly?
Pokud pominu stále potřebu dobíjecí baterie, tak jaké moduly bys doporučil? Jde mi o cca 20-30 metrů skrz několik zdí na vsi (tedy pravděpodobně ne moc zarušené prostředí). Já mám teď ATTiny85 hotové řešení, teoreticky by stačilo jen vyměnit modul a vyzkoušet.