Linuxu tiskne až po dvou minutách

mtd

Re:Linuxu tiskne až po dvou minutách
« Odpověď #15 kdy: 18. 11. 2018, 12:40:55 »
Technik Tom: Jak jsem psal, ono to je navržené tak, aby to nebylo rychlé. Běžně je třeba (u různých tiskáren) při zpracování tiskových dat v konverzi obrázku na jazyk, který umí tiskárna, přítomný pythonovský skript. Nic proti pythonu, jen člověk musí počítat s tím, že ta konverze bude zrovna v pythonu trvat dlouho.

Ten python se tam podle mě dává hlavně kvůli wow efektu: "ukážu ti, jak během odpoledne napíšu driver pro tuhle exotickou tiskárnu (jako třeba tiskárnu lístků do kina).". Což pokud má ten člověk dokumentaci, tak fakt za odpoledne napíše a rozběhá, protože cups mu dodá na vstup skriptu celou stránku jako obrázek, cups podporuje i variabilní velikosti stránky a má nějakou podporu pro řezačku (lístky se tisknou z dlouhé role papíru) a on "jen" napíše konvertor mezi ty obrázkem na vstupu a jazykem tiskárny. A výstup skriptu zase umí cups poslat té tiskárně. Jenom to pak v praktickém nasazení běhá pomalu.
« Poslední změna: 18. 11. 2018, 12:43:43 od mtd »


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linuxu tiskne až po dvou minutách
« Odpověď #16 kdy: 18. 11. 2018, 12:42:50 »
Přikročíme v praktické části. Jak v tom linuxovém bordelu zvolit jiný tiskový ovladač?

1. Přímo v desktopu, např. KDE to má klasicky v Nastavení systému → Tiskárny

2. CUPS má své webové rozhraní: http://localhost:631

3. Řádkové utility

Kód: [Vybrat]
$ dpkg -L cups-client | grep bin
/usr/bin
/usr/bin/cancel
/usr/bin/cupstestdsc
/usr/bin/cupstestppd
/usr/bin/lp
/usr/bin/lpoptions
/usr/bin/lpstat
/usr/sbin
/usr/sbin/cupsaccept
/usr/sbin/cupsaddsmb
/usr/sbin/cupsctl
/usr/sbin/lpadmin
/usr/sbin/lpinfo
/usr/sbin/lpmove
/usr/sbin/accept
/usr/sbin/cupsdisable
/usr/sbin/cupsenable
/usr/sbin/cupsreject
/usr/sbin/reject

V Linuxu žádný bordel nevidím, narozdíl od Windows. Hodně by pomohlo konečně napsat model tiskárny, její připojení a distro.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linuxu tiskne až po dvou minutách
« Odpověď #17 kdy: 18. 11. 2018, 12:50:07 »
Tím, že to uzavřete problém opravdu nevyřešíme, jen před ním zavřete oči. Používám Linux dlouhá léta, ale tisk s některými i jinak dost výkonnými tiskárnami je opravdu oproti Win zoufale pomalý. Někdy raději tisknutí z XPecek ve virtuálu než přes CUPS.
Zítra mohu natočit porovnání na video.
V obou systémech ovladač od výrobce, síťové rozhraní tiskárny, tiskovy server v tiskárně s HDD.
V Linuxu se proste ta úloha dlouho tvoří v tiskové fronte, než se odešle na tiskárnu.

Takové věci umím natočit i opačně. Linux tisk okamžitě, Windows po dloooooouhé pauze.

Božkov

Re:Linuxu tiskne až po dvou minutách
« Odpověď #18 kdy: 18. 11. 2018, 18:03:34 »
Tyvole, cekal jsem alespon standardni linuxovou odpoved - me to funguje neco mas spatne.

Misto toho elabort kecu jak jsou vyrobci tiskaren spatni a jake smejdy vyrabeji atd. Ale ani slovo o tom, ze tisk v linuxu je domrdanej by design :)

Sranda je ze v macOS 90% tiskaren v pohode frci i bez driveru vyrobce a pritom pouzivaji take cups.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linuxu tiskne až po dvou minutách
« Odpověď #19 kdy: 18. 11. 2018, 19:37:37 »
Tyvole, cekal jsem alespon standardni linuxovou odpoved - me to funguje neco mas spatne.

Misto toho elabort kecu jak jsou vyrobci tiskaren spatni a jake smejdy vyrabeji atd. Ale ani slovo o tom, ze tisk v linuxu je domrdanej by design :)

Sranda je ze v macOS 90% tiskaren v pohode frci i bez driveru vyrobce a pritom pouzivaji take cups.

Tímto ses proflaknul jsko troll, protože Mac používá CUPS stejně jako Linux = stejný design.


linuxovykral

Re:Linuxu tiskne až po dvou minutách
« Odpověď #20 kdy: 18. 11. 2018, 20:41:19 »
... Misto toho elabort kecu jak jsou vyrobci tiskaren spatni a jake smejdy vyrabeji atd. Ale ani slovo o tom, ze tisk v linuxu je domrdanej by design :)
 ...
Linux jse úplně super, za dvacet let jsme to dotáhli na skoro dvě procenta na desktopu. Jestli to někdo ještě pořád nechápe tak je mi to líto. ale jeho chyba.
 :P

Re:Linuxu tiskne až po dvou minutách
« Odpověď #21 kdy: 19. 11. 2018, 08:19:12 »
V Linuxu se proste ta úloha dlouho tvoří v tiskové fronte, než se odešle na tiskárnu.

Nemyslím si. Pokud odeslání na tiskárnu je samostatný finální krok, až poté co byla úloha vytvořena, tak jestliže už bliká activity LEDka na tiskárně, tak je problém v pomalém zpracování v tiskárně.

@tazatel: "stará laserjetka" by mohlo být něco mezi LJ4P až LJ6P. LJIIIP nepředpokládám, to je opravdu hodně stará historie... tyhle čtyřky až šestky s Postscriptem opravdu nebyly rychlé, ale přepnutím do PCL se dalo ledacos urychlit. A s dnešními čerstvými ovladači od HP pod Windows to s nimi taky nemusí být kdovíjaký med - podle mých nedávných zkušeností čerstvé ovladače "HP universal printing" ve variantě PCL i PS generují kód, který už staré laserjety nepoberou. Lepší šance je s příbalovými ovladači od Microsoftu.

Našel jsem nějaký popis u SuSE, ohledně CUPS, že lze založit přídavnou tiskovou frontu pro Vaši tiskárnu a vnutit jí filtr PS to PCL. Hledejte nadpis "Optional PCL Printing" - pozor, je tam dvakrát, napřed v teoretické úvodní části, podruhé včetně praktických příkladů.

Zlatej starej lpd. Tam stačilo přidat zaklínadlo do /etc/printcap a případně externí skript.

dustin

Re:Linuxu tiskne až po dvou minutách
« Odpověď #22 kdy: 19. 11. 2018, 09:05:55 »
Sranda je ze v macOS 90% tiskaren v pohode frci i bez driveru vyrobce a pritom pouzivaji take cups.

Z mé zkušenosti je to i v linuxu min. 90%. A právě ten zbytek se tu řeší.

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linuxu tiskne až po dvou minutách
« Odpověď #23 kdy: 19. 11. 2018, 15:24:14 »
LOL aka diskusia... Doma pouzivam moje oblubene hovado KonicaMinolta C252, ktora taktiez trpi problemom pomaleho tlacenia "niektorych pdf". A to az tak, ze obycajne (rozumej graficky jedoduche) pdfko, konkretne jeden jedostranovy poukaz som naposledy "tlacil" asi 15 minut. Taktiez mi cely cas blika dioda data, ale este nevidim job v zozname na displayi.
Bolo mi to vzdy jedno, nastavena je ako JetDirect, TCP/9100, zbytok default.

Som zveday ci viem niekde menit nastavenia typu PCL/PS/etc a aky to bude mat vplyv na tlacenie.

TKL

Re:Linuxu tiskne až po dvou minutách
« Odpověď #24 kdy: 20. 11. 2018, 15:55:18 »
Přikročíme v praktické části. Jak v tom linuxovém bordelu zvolit jiný tiskový ovladač?

Zkoušel jste ten hplip, jak jsem psal?