Jaký hardware a jak nastavit domácí síť

Lol Phirae

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #15 kdy: 18. 11. 2018, 16:07:18 »
5ghz v panelakach moc nefunguje prtotoze hur prochazi prekazkama a gb port asi kazdy nevyuzije.

Ano, právě proto funguje. Protože to neruší 40 kokotů kolem, kteří se perou s výkonem nažhaveným na max o 3 použitelné kanály. Jinak trend je zcela jinde, pokud někdo chce funkční wifi místo krámů za 500 v beznadějně zarušeném pásmu, tak v zásadě 1 AP na každou místnost, viz např., s minimálním výkonem. S 60GHz to bude naprostá nutnost, přes zdi nikdo nic cpát nebude.

Pořizovat si 2G do paneláku, kde vidím kolem sebe 40 dalších sítí, to je skutečně super nápad...  ::)


Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #16 kdy: 18. 11. 2018, 17:26:51 »
Ak mi najdes lepsie riesenie v pomere cena/vykon ako uvedeny mikrotik za 500kc tak mas u mna flasu sampana. Ma to updaty, nakonfigurujes s tym VSETKO co potrebujes a nic to nestoji.
Chapem ze honit si triko nad trendami a gigabitovymi portami je kul, ale nie kazdy je doprepinany informatik a kupuje si veci ktore v reale ani nepouzije. O moznostiach konfiguracie sa nemusime bavit je to plnohodnotny routeros4 taky isty ake maju 10 nasobne drahsie zariadenia. A ta krabicka funguje. It just works :D

MartinXXX

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #17 kdy: 18. 11. 2018, 17:48:21 »
... Ja mam doma siet riesenu s TPLink TL-SG2008 (8 portovy switch, ktory podporuje VLANy, L2/L3/L4 access control, QoS, Etherchannel, manazment cez web alebo command line..) ...
To b me docela zajimalo jakou to ma doma vyhodu proti switchy za 500kc ...   .
Napriklad to, ze NAS mozem mat pripojeny cez Etherchannel (2x1Gbit).  Zvazujem pripojenie Wifi AC do DMZ v inej VLAN.

V.

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #18 kdy: 18. 11. 2018, 17:53:03 »
Ano taky jsem v paneláku. A mam tu 3 Mikrotiky, 952 je jako AP, 941 je jako klient a 2011 je jako další klient. V principu na hraní i na ladění pokročilých funkcí.

Fajn je mít možnost použít optiku, tj. aby ta krabice měla konektor.

Je jich víc, že prd žerou elektriku a daj se dát do režimu, kdy jsou v jednom céčku i se zbytkem sítě. Když jeden časem chcípne, můžu s nima šíbovat. Aktualizace mají prý až 6 let dozadu/dopředu. A můžu třeba ladit mesh nebo wds, až bude potřeba.

To už je na vás, co je důležitý a s čim se chcete mazat, čili čemu dáte přednost.

Pepan

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #19 kdy: 18. 11. 2018, 18:36:40 »
Ak mi najdes lepsie riesenie v pomere cena/vykon ako uvedeny mikrotik za 500kc tak mas u mna flasu sampana.
It just works :D

Tak jediná výhoda jsou asi ty updaty (a že má Mikrotik v poslední době co záplatovat). Jinak to za ty prachy nestojí. Tak jak mám RB celkem rád, tak Mikrotik switche stojí za vyliz**del.
To, že switching pro Vás skončil u nastavení VLAN a nic jiného neumíte, je vcelku Váš problém...


linuxovykral

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #20 kdy: 18. 11. 2018, 19:27:11 »
... Ja mam doma siet riesenu s TPLink TL-SG2008 (8 portovy switch, ktory podporuje VLANy, L2/L3/L4 access control, QoS, Etherchannel, manazment cez web alebo command line..) ...
To b me docela zajimalo jakou to ma doma vyhodu proti switchy za 500kc ...   .
Napriklad to, ze NAS mozem mat pripojeny cez Etherchannel (2x1Gbit).  Zvazujem pripojenie Wifi AC do DMZ v inej VLAN.
To co popisuješ je na domácí použití absolutní minimum.

linuxovykral

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #21 kdy: 18. 11. 2018, 19:29:09 »
5ghz v panelakach moc nefunguje prtotoze hur prochazi prekazkama a gb port asi kazdy nevyuzije.
Ano, právě proto funguje. ... pokud někdo chce funkční wifi místo krámů za 500 v beznadějně zarušeném pásmu, tak v zásadě 1 AP na každou místnost ...
Tak tři AP na panelákový byt zní jako velmi rozumná věc.

Tomáš___

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #22 kdy: 18. 11. 2018, 20:59:14 »

to mereni je dobry napad, akorat se bojim, ze mi to bude k nicemu, kdyz pripojka bude napevno

Jak ti přivedou signál? Jeslti to je normální ethernet, si tam dej spojku (cena v desítkách korun) a protáhni si to kabelem kam potřebuješ. U mně třeba vyvedli zásuvku, takže nemusím dávat ani tu spojku.

Lol Phirae

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #23 kdy: 18. 11. 2018, 21:33:03 »
A ta krabicka funguje. It just works :D

Ano, to je báječné, že krabička funguje. Tak si ji vem někam na sídliště a tam si můžeš si nad ní třeba mydlit barana při čekání na nezarušený kanál.

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #24 kdy: 26. 11. 2018, 02:44:19 »
.....
Takze nase predstava je:
Mame domaci sit, kam maji pristup jen nekteri, ktera je pripojena na NAS a dalsi spotrebice (TV, stereo, Playstation...), idealne i VPN (neni podminkou); dulezity je 4K video stream (Netflix - TV, laptop)  + guest sit pro pratele, ale jen pristup na net, pripadne jim dovolit sdilet na TV obraz a zvuk

Otazka tedy je jak to nejlepe vyresit a co je k tomu potreba za HW.
NAS uvazujeme Synology DiskStation DS918+ (nechame si poradit)

Od soucasneho majitele jsem pochopil, ze LAN zasuvka je pobliz prostredka kratsi strany obdelniku, nikoliv v prostoru, takze signal bude muset projit cca 15m s jednou az dvemi zdmi (zed, beton; 15cm tloustka; 2,4Ghz zde bohate staci, jedna se o loznice)

Diky moc za pomoc.
Ahoj,
variant je mnoho jak uz mnozi napsali.

Umisteni portu od poskytovatele neni az tak dulezite. Da se tam strcit kabel a hlavni router mit jinde.
Idealni je obyvaci pokoj, kde se da elegantne NAS+router skryt a pravdepodobne tam budes mit vetsinu veci, ktere chces pripojit. Stejne tak tam byva nejvetsi koncentrace osob takze dual band tam vyuzijes. TV,stereo,Xbox,NAS pripojit kabelem.

Jeden z moznych navrhu z ceho to poskladat:

Hlavni router: https://mikrotik.com/product/hap_ac2
Switch: https://mikrotik.com/product/RB260GSP

Vykryvaci AP do jinych mistnosti, vyber dle potreby:
https://mikrotik.com/product/RBcAPL-2nD-307 - 2.4 GHz - POE-IN 1x eth 100Mbit
https://mikrotik.com/product/cap_ac - 2.4 + 5 GHz - POE-IN + POE-OUT 2x eth 1Gbit - tohle bych dal do loznice kde muzes s notesem pohodlne vyuzit vyssi rychlost na 5 GHz, vyhoda je i moznost pripojit a napajet dalsi zarizeni.

Mikrotik ma take funkci na "trestani deti" alias kid control. Jak moc je to ucine to nevim :-)

5nik

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #25 kdy: 26. 11. 2018, 13:37:03 »
Ze zkušenosti mohu říci, že největší problém je s kabeláží. Málokdo si chce po bytě roztahovat UTP kabely, aby měl vše na nejlepším místě a vše zadrátováno po kabelu. Většinou to stejně končí částečným využitím PowerLine (a pak nespokojeností s rušením od domácích spotřebičů) či WiFi repeaterů.
Máte-li ten luxus, že si můžete natáhnout kabeláž a jste IT a networking positive, volbou ekosystému Ubiquity (EdgeRouter a UniFI AP) nebo Mtiku neuděláte chybu. UniFi AP vyžadují kontrolér pouze pro konfiguraci, základní úlohy pak zvládne plnit autonomně. Kontroler lze mít tak nainstalovaný pouze krátkodobě např. na notebooku. Mtik ekosystém je náročnější na konfiguraci, ale poskytuje o něco více prostoru na hraní. Do bytů s vyšší koncentrací sousedních WiFi sítí doporučím i 5GHz pásmo, byť by mělo pokrýt jen oblast s nejvyšší potřebou. Chcete-li mít konzistentní pokrytí všude, pravděpodobně se více AP nevyhnete (byť by to měla být malá "prdítka" s nižším výkonem na dokrývání).
Vaší volbu NAS mohu schválit, Intel CPU v Synology má lepší podporu funkcí (virtualizace a další). NIC teamingem (2x 1Gbit) bych se pro domácí potřeby nezaobíral.

PetrM

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #26 kdy: 27. 11. 2018, 14:25:41 »
Ne, největší problém je s WiFi. Sice netaháš kabely, ale máš zastíněný místa bez signálu a s počtem zařízení exponenciálně klesá přenosovka (už dvě zařízení, počítaje do toho router/AP, srazí rychlost na 45%).

Kdybych měl vyměnit podlahovou lištu a protáhnout za ní jedno UTPčko a za telkou mát 100Mbps pětiportový switch, tak je to kvalitativně úplně jinde - a nesvítím si do kebule.

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #27 kdy: 27. 11. 2018, 19:52:32 »
Ty Ubiquity vypadají dobře, v dohledné době je budou instalovat u nás ve firmě, tak jsem zvědav. Jinak doporučuji připojit kabelem vše co půjde - počítače (i notebooky), televizi, XBox apod. Bezdrát bude vždy pomalý a nespolehlivý. U Mikrotiků se obávám, že modely bez externí odnímatelné antény jsou silně handicapované. Obecně se mi Mikrotiky líbí, ale jejich nastavení je nadstandardně složité.

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #28 kdy: 27. 11. 2018, 21:23:04 »
Ahoj,
....U Mikrotiků se obávám, že modely bez externí odnímatelné antény jsou silně handicapované.
Není se čeho bát, také jsem byl nedůvěřivý ale nakonec jsem byl mile překvapen.
Mám různé MK modely včetně mCAP,RB951G-2HnD,hAP ac,hAP ac² uvnitř budov+modely wAP na pokrytí zahrad. 
Snaha výrobců prodat jeden produkt na pokrytí všeho s heslem čím více antének a MIMO tím více add**as je zavádějící.
I kdyby človek stál přímo před tím AP tak jeho proklamované rychlosti stejně většinou nevyužije neboť to jeho klientské zařízení neumí (mobil,tablet) + čím více zařízení na jednom AP tím menší dostupná reálná rychlost. A to do toho nezapočitávám funkce jako "airfairness" atd.

Obecně se mi Mikrotiky líbí, ale jejich nastavení je nadstandardně složité.
Tady má UBNT momentálně velkou výhodu. Nedávno jsem kupoval pár zařízení a seznamoval se s jejich konfigurací. V porovnání s MK mi UBNT rozhraní připadá pro obyčejného člověka více přívětivější/snadnější.

Tak či onak, pokud bude chtít svůj bytový prostor pokrýt kvalitně signálem tak se použití více AP nevyhne ale alespoň nebudou muset běžet na plný vysílací výkon...