Jaký hardware a jak nastavit domácí síť

Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« kdy: 16. 11. 2018, 21:39:23 »
Ahoj,

kupujeme byt (obdelnik) se zdenym jadrem a betonovymi prickami, 80m2 a chteli bychom to "pokryt".

Puvodne jsem si myslel, ze koupim Turris Omnia 2GB a bude vystarano. Ma Gbit Lan, jde na nej pripojit NAS, multimedialni sdileni, dual band, guest zvlada. Pak jsem si neco precetl zrovna zde a moc dobre recenze na to nejsou.

V jednom vlakne nekdo odkazoval na Google WiFi, tam se mi libi jednoduchost reseni (mobilni aplikace) s rodicovskou kontrolou (odpojeni zarizeni po urcitem casu stravenem na internetu apod...); ale zase si nejsem jisty jestli to je dobre reseni kdyz tam chci mit zapojeny NAS.

V dalsim vlakne jsem nasel doporuceni pouzit spis AP (UBNT UniFi AP AC Long Range); tohle reseni se mi libi asi nejvic, ale predpokladam, ze tam bude jeste neco potreba dokoupit, ale moc nevim co

Takze nase predstava je:
Mame domaci sit, kam maji pristup jen nekteri, ktera je pripojena na NAS a dalsi spotrebice (TV, stereo, Playstation...), idealne i VPN (neni podminkou); dulezity je 4K video stream (Netflix - TV, laptop)  + guest sit pro pratele, ale jen pristup na net, pripadne jim dovolit sdilet na TV obraz a zvuk

Otazka tedy je jak to nejlepe vyresit a co je k tomu potreba za HW.
NAS uvazujeme Synology DiskStation DS918+ (nechame si poradit)

Od soucasneho majitele jsem pochopil, ze LAN zasuvka je pobliz prostredka kratsi strany obdelniku, nikoliv v prostoru, takze signal bude muset projit cca 15m s jednou az dvemi zdmi (zed, beton; 15cm tloustka; 2,4Ghz zde bohate staci, jedna se o loznice)

Diky moc za pomoc.
« Poslední změna: 16. 11. 2018, 23:19:08 od Petr Krčmář »


Pepan

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #1 kdy: 17. 11. 2018, 00:00:36 »
 Asi bych sel do EdgeRouter X (Gbit, relativne jednoducha VPN, VLANy), D-Link DGS-1100-08 (Gbit, managenent, VLANy) a nejake Unifi AP (pro relativne malo klientu nejlepsi pomer vykon/cena). Pokued by bylo vice AP, tak pridat Unifi Cloud Key (lze nainstalovat i na PC nebo asi existuje i nejaky roub na Synology, ale tohle je lepsi).

Pepan

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #2 kdy: 17. 11. 2018, 00:32:13 »
Mikrotik jako router je samozrejme take ok (skvely pomer vykon/cena, pravidelne aktualizace), je me u nej deprimuje nastavovani VLAN.
 RBD52G-5HacD2HnD - ma Glan a dual-band WiFi.

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #3 kdy: 17. 11. 2018, 08:40:05 »
Asi bych sel do EdgeRouter X (Gbit, relativne jednoducha VPN, VLANy), D-Link DGS-1100-08 (Gbit, managenent, VLANy) a nejake Unifi AP (pro relativne malo klientu nejlepsi pomer vykon/cena). Pokued by bylo vice AP, tak pridat Unifi Cloud Key (lze nainstalovat i na PC nebo asi existuje i nejaky roub na Synology, ale tohle je lepsi).
OT
Ake su rozdieli medzi
Kód: [Vybrat]
D-Link DGS-1100-08
D-Link DGS-1100-08P
Okrem 4 nasobnej ceny a poe je tam nieco ?

MartinXXX

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #4 kdy: 17. 11. 2018, 09:12:14 »
V dalsim vlakne jsem nasel doporuceni pouzit spis AP (UBNT UniFi AP AC Long Range); tohle reseni se mi libi asi nejvic, ale predpokladam, ze tam bude jeste neco potreba dokoupit, ale moc nevim co

K samostanemu AP je potrebny samozrejme switch ak sa ma pripojit NAS. UniFi AC vyzaduju mat nainstalovany controller, co je SW, ktory moze bezat na Windows, Linuxe alebo macOS. Controller nemusi bezat stale, len vtedy ak je potrebne robit konfiguracne zmeny na AP (napriklad update firmware). Vyhodou Unifi AP je to, ze sa pravidelne vydavaju updaty fw, teda sa minimalizuje riziko neosetrenych bezpecnostnych problemov. Pri beznych domacich routroch/AP sa pocas zivotnosti routra vyda par updatov a potom podpora konci. 

Ja mam doma siet riesenu s TPLink TL-SG2008 (8 portovy switch, ktory podporuje VLANy, L2/L3/L4 access control, QoS, Etherchannel, manazment cez web alebo command line..), NAS (HP Microserver s FreeNAS) mam pripojeny cez 2 portovy Etherchannel  a ako AP pouzivam UniFi AC Lite.


Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #5 kdy: 17. 11. 2018, 22:50:21 »
Asi bych sel do EdgeRouter X (Gbit, relativne jednoducha VPN, VLANy), D-Link DGS-1100-08 (Gbit, managenent, VLANy) a nejake Unifi AP (pro relativne malo klientu nejlepsi pomer vykon/cena). Pokued by bylo vice AP, tak pridat Unifi Cloud Key (lze nainstalovat i na PC nebo asi existuje i nejaky roub na Synology, ale tohle je lepsi).

tohle reseni se mi hodne libi (edgerouter x), k tomu NASu, rikam, ze si klidne necham poradit jestli je neco lepsiho, tohle byl zatim spis jen prvni nastrel

kdyz priklad toho AP, je tohle moc prehnany nebo ne? Odkaz na AP


V dalsim vlakne jsem nasel doporuceni pouzit spis AP (UBNT UniFi AP AC Long Range); tohle reseni se mi libi asi nejvic, ale predpokladam, ze tam bude jeste neco potreba dokoupit, ale moc nevim co

K samostanemu AP je potrebny samozrejme switch ak sa ma pripojit NAS. UniFi AC vyzaduju mat nainstalovany controller, co je SW, ktory moze bezat na Windows, Linuxe alebo macOS. Controller nemusi bezat stale, len vtedy ak je potrebne robit konfiguracne zmeny na AP (napriklad update firmware). Vyhodou Unifi AP je to, ze sa pravidelne vydavaju updaty fw, teda sa minimalizuje riziko neosetrenych bezpecnostnych problemov. Pri beznych domacich routroch/AP sa pocas zivotnosti routra vyda par updatov a potom podpora konci. 

Ja mam doma siet riesenu s TPLink TL-SG2008 (8 portovy switch, ktory podporuje VLANy, L2/L3/L4 access control, QoS, Etherchannel, manazment cez web alebo command line..), NAS (HP Microserver s FreeNAS) mam pripojeny cez 2 portovy Etherchannel  a ako AP pouzivam UniFi AC Lite.

Takze neni potreba router, ale switch postacuje? a jak to je treba s bezpecnosti uvnitr site?

linuxovykral

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #6 kdy: 18. 11. 2018, 11:02:58 »
kupujeme byt (obdelnik) se zdenym jadrem a betonovymi prickami, 80m2 a chteli bychom to "pokryt".

...
Tak že to je klasický byt v betonové králíkárně - paneláku? ... proč to neřekneš rovnou.

Ono záleží jak máš místnosti, ale je docela možné že se ti to rozumně s jedním routerem nepovede. Ono je totiž v zásadě jedno jaký router koupíš protože všechny vysílají na maximálním dovoleném výkonu a v případě že to obejdeš může začít limitovat odesílání dat ze zařízení. A pak tu josu susedi kdy v prostřed králíkárny chytneš klidně dvacet sítí.

Nejjednodušší je nějaký router vzít, dát ho tam jen do zásuvky a i bez internetu najdeš pomocí měřiče signálu (třeba od ubiquitů je zdarma bez reklam) najdeš ideální "místo" ... nic víc bych v tom nehledal a bez měření signálu to nedáš.

linuxovykral

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #7 kdy: 18. 11. 2018, 11:10:47 »
Asi bych sel do EdgeRouter X (Gbit, relativne jednoducha VPN, VLANy), D-Link DGS-1100-08 (Gbit, managenent, VLANy) a nejake Unifi AP (pro relativne malo klientu nejlepsi pomer vykon/cena). Pokued by bylo vice AP, tak pridat Unifi Cloud Key (lze nainstalovat i na PC nebo asi existuje i nejaky roub na Synology, ale tohle je lepsi).

tohle reseni se mi hodne libi (edgerouter x), k tomu NASu, rikam, ze si klidne necham poradit jestli je neco lepsiho, tohle byl zatim spis jen prvni nastrel

kdyz priklad toho AP, je tohle moc prehnany nebo ne? Odkaz na AP


V dalsim vlakne jsem nasel doporuceni pouzit spis AP (UBNT UniFi AP AC Long Range); tohle reseni se mi libi asi nejvic, ale predpokladam, ze tam bude jeste neco potreba dokoupit, ale moc nevim co
K samostanemu AP je potrebny samozrejme switch ak sa ma pripojit NAS. ...
Takze neni potreba router, ale switch postacuje? a jak to je treba s bezpecnosti uvnitr site?
Pochopitelně že kolega ze slovenska nechápe jak to funguje a jen blázen by na drát od ISP připojil přímo switch ... .

V králíkárně je většinou drát od ISP, pak switch v případě že máš od nich i televizi a dali ti jejich settopbox, pak si dáš router a za nim si řešíš svoji síť.

Co se týká ubiquita vs wifi v routeru. Mám otestováno a na sílu signálu to neni rozdíl protože všechno vysílá na max výkonu. Výhoda může být, že router zavřeš někde u dveří do skříňky ale ubiquita s poe můžeš umístit kamkoliv do bytu. Ovšem záleží jak seš na tom s kabeláží a na dispozici bytu. Opět, je třeba to obějít s telefonem s appkou na měření sinálu.

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #8 kdy: 18. 11. 2018, 11:47:09 »
https://www.alza.sk/mikrotik-rb941-2nd-tc-d3040967.htm

Spravis s tym vsetko co potrebujes. Za usetrene peniaze radsej zober zensku na veceru.  8) ;D

MartinXXX

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #9 kdy: 18. 11. 2018, 12:01:04 »
Takze neni potreba router, ale switch postacuje? a jak to je treba s bezpecnosti uvnitr site?

Router mam od providera (UPC).

Lol Phirae

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #10 kdy: 18. 11. 2018, 12:03:20 »
https://www.alza.sk/mikrotik-rb941-2nd-tc-d3040967.htm

Spravis s tym vsetko co potrebujes. Za usetrene peniaze radsej zober zensku na veceru.  8) ;D

Můžeš mi říct, proč by si měl dneska někdo (nota bene do paneláku, kde co byt, to wifina) pořízovat krám, který neumí ani ac, ani 5GHz, a nemá to jediný gigabit port na připojení něcoho po drátě? Franto, vosol to na víc, sousedi nám tu wifinu už zase rušej, tak ať to jede tak, aby to rozsvítilo lampy na ulici!

 ::) ::) ::)

MartinXXX

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #11 kdy: 18. 11. 2018, 12:03:36 »
Pochopitelně že kolega ze slovenska nechápe jak to funguje a jen blázen by na drát od ISP připojil přímo switch ... .

Ako som pisal vyssie, router mam od providera a popisoval som len tu cast siete, ktoru som si kupoval sam.

honzikk

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #12 kdy: 18. 11. 2018, 14:34:38 »
https://www.alza.sk/mikrotik-rb941-2nd-tc-d3040967.htm

Spravis s tym vsetko co potrebujes. Za usetrene peniaze radsej zober zensku na veceru.  8) ;D

Můžeš mi říct, proč by si měl dneska někdo (nota bene do paneláku, kde co byt, to wifina) pořízovat krám, který neumí ani ac, ani 5GHz, a nemá to jediný gigabit port na připojení něcoho po drátě? ...
5ghz v panelakach moc nefunguje prtotoze hur prochazi prekazkama a gb port asi kazdy nevyuzije.

honzikk

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #13 kdy: 18. 11. 2018, 14:39:34 »
... Ja mam doma siet riesenu s TPLink TL-SG2008 (8 portovy switch, ktory podporuje VLANy, L2/L3/L4 access control, QoS, Etherchannel, manazment cez web alebo command line..) ...
To b me docela zajimalo jakou to ma doma vyhodu proti switchy za 500kc ...   .

Re:Jaký hardware a jak nastavit domácí síť
« Odpověď #14 kdy: 18. 11. 2018, 15:26:33 »
kupujeme byt (obdelnik) se zdenym jadrem a betonovymi prickami, 80m2 a chteli bychom to "pokryt".

...
Tak že to je klasický byt v betonové králíkárně - paneláku? ... proč to neřekneš rovnou.

Ono záleží jak máš místnosti, ale je docela možné že se ti to rozumně s jedním routerem nepovede. Ono je totiž v zásadě jedno jaký router koupíš protože všechny vysílají na maximálním dovoleném výkonu a v případě že to obejdeš může začít limitovat odesílání dat ze zařízení. A pak tu josu susedi kdy v prostřed králíkárny chytneš klidně dvacet sítí.

Nejjednodušší je nějaký router vzít, dát ho tam jen do zásuvky a i bez internetu najdeš pomocí měřiče signálu (třeba od ubiquitů je zdarma bez reklam) najdeš ideální "místo" ... nic víc bych v tom nehledal a bez měření signálu to nedáš.

jasne, v panelaku, omlouvam se, ze nemam na dum...

to mereni je dobry napad, akorat se bojim, ze mi to bude k nicemu, kdyz pripojka bude napevno