Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #15 kdy: 05. 11. 2018, 23:08:37 »
proc mi /proc/cpuinfo pise permission denied i kdyz to spoustim v terminalu pod rootem ?
urcite to poustis pod rootem?
resp. rekni ze "nepoustis" textovej soubor:
Kód: [Vybrat]
/proc/cpuinfoale poustis cat kterej ten soubor zobrazi:
Kód: [Vybrat]
cat /proc/cpuinfo;-)

No obávám se, že pouští. To by mě vůbec nenapadlo, že se to někdo snaží spustit místo vypsat. Lepší použít lscpu, když chce spouštět  :o


noname2

Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #16 kdy: 06. 11. 2018, 01:15:52 »
Lojza asi nebude moc poweruser.

takyradějianonymně

Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #17 kdy: 06. 11. 2018, 10:39:18 »
Už jsem to tu nahoře napsal a tím odhadoval, někdy je jednodušší vzít ten šroubovák a podívat se dovnitř.  S vytaženým kabelem ze zásuvky!  :o
Chce to znát alespoň základní desku nebo alespoň náznak ze štítku CO resp. OD KOHO jako od výrobce je ta pracovní stanice a rok, jo, psal že to je 10 let staré tak se to ehm spočte.

Já bych si na integrovanou grafiku nVidia netypoval tj. jak už tady někde asi padlo: jak dělám sem tam pokusy tak svovodné a nesvobodné ovladače pro nVidia mně v nových distribucích stále spokojeně fungují. Ale hodně se od minulosti odřezávalo ATI! Tam jsem raději přešel na nVidia.

Tudíž proto jsem doporučoval, pokud to je ono nebo podobná záležitost, tak než časově dlouhá bádání a je-li možné počítač rozšířit ... tak o bazarovou grafickou kartu nVidia. Ty asi 2 nebo 3 stovky vynahradí hodinová a obvykle zmarněná bádání co a jak s ovladačem (na něco jinýho a starýho) a obvykle se to týká i jádra.
Jenže pro tu doplněnou grafiku nutno znát rozhraní, neznáme protože nevíme onu základní desku, že, no a možná bude nutno potom sáhnout a přenastavit resp. zkontrolovat BIOS, že, no a ten šroubovák vzít se do ruky bude muset ... to zase nevíme jestli je toho tazatel schopen, že?
Ale jestli pracovní stanice je jen nějaká "placka" a tedy nerozšiřitelná o další karty které se tam ani nevejdou, no tak jet na staré distribuci dokud to jde a při pořád aktualizaci webového prohlížeče (mimo už zamrznutý repozitář) tedy přejít případně třeba na Chrome a aktualizace si hlídat nebo ... konečné řešení je ten sběrný dvůr.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #18 kdy: 06. 11. 2018, 11:02:19 »
Já bych si na integrovanou grafiku nVidia netypoval tj. jak už tady někde asi padlo: jak dělám sem tam pokusy tak svovodné a nesvobodné ovladače pro nVidia mně v nových distribucích stále spokojeně fungují. Ale hodně se od minulosti odřezávalo ATI! Tam jsem raději přešel na nVidia.

No tak to jsem schopen na počkání předvést, jak i s nejnovšími jádry je schopna NVidia s nouveau udělat úplně rozbitý stroj, že nejde např. ani lspci. Naopak svobodné ovladače pro AMD grafiky (kdysi ATI) běží už dost dlouho velmi dobře ať se jedná o starý či nový HW.

takyradějianonymně

Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #19 kdy: 06. 11. 2018, 11:23:27 »
nVidia nebo ATI: píšu jen své zkušenosti z resuscitací starých počítačů málo movitým důchodcům a téměř už i někdy bezdomovcům páč za důchod asi jen 5 tis. měsíčně se dnes těžko žije, že, ano tady nejlépe potom poskládáno z komponent zpětně vytažených už ze sběrného dvora  :)
Zase to nedělám často tedy nikoli každý týden nebo měsíc. Co také platilo proto před týdnem nebo měsícem neplatí dnes a jak pro to dobré nebo špatné. Tudíž já zase tvá tvrzení nerozporuji. Obvykle ale není nouze o různá překvapení tedy komplikace. 
Také nejde o to vůbec samo spuštění (sláva!) ale jaký je výkon grafiky a třeba když ve webovém prohlížeči (jakém?) a na tom 10 let a starším "stroji" chci nejen poslouchat ale i vidět (v přijatelném rozlišení) TV ČT24. Příklad.
Jináč bez znalosti konkrétního počítače tedy komponent (pracovní stanice) postrádá tato diskuze smysl, no a to že tazatel není zjevně vůbec schopen ani napsat co to tedy je tak smysl nemá tato diskuze už vůbec  :'(


Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #20 kdy: 06. 11. 2018, 14:46:55 »
Už jsem to tu nahoře napsal a tím odhadoval, někdy je jednodušší vzít ten šroubovák a podívat se dovnitř.  S vytaženým kabelem ze zásuvky!  :o
Chce to znát alespoň základní desku nebo alespoň náznak ze štítku CO resp. OD KOHO jako od výrobce je ta pracovní stanice a rok, jo, psal že to je 10 let staré tak se to ehm spočte.

Pokud pominu barvitou historii kvality ovladačů u šípáků a u vontů (zejména v rámci vzájemného "buršáckého" trumfování), pohled do bedny ukáže pár dalších věcí: třeba kolik je tam prachu a co to má za elyty. Před deseti lety už by ve VRM nemusely být vodnaté, ale to jsou všechno jenom spekulace, dokud se člověk fakt nepodívá dovnitř. (Já když jsem jednou kdysi otevřel svůj první soukromý minitower, našel jsem uvnitř kromě chuchvalců prachu taky dva mrtvé potemníky. Ne že by ten počítač byl nestabilní, tahle 386tka chodila až do beznadějného morálního důchodu.)

A zkusil bych na tom nechat proběhnout memtest86+. Pokud by se zadařila nějaká ostře lokální chyba v RAMce, může být skutečně rozdíl v chování mezi různými verzemi distra a kernelu.

Můj dotaz na cpuinfo a lspci jsem myslel spíš pro představu, jak starý ten komp může být a kolik žere procesor. Že bych v Linuxu chtěl najít známé bugy v ovladačích pro konkrétní periferie, to snad ani ne...

Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #21 kdy: 07. 11. 2018, 09:51:45 »
No obávám se, že pouští. To by mě vůbec nenapadlo, že se to někdo snaží spustit místo vypsat. Lepší použít lscpu, když chce spouštět  :o
inxi -F by bolo pre neho lahsie.