Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje

i

Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« kdy: 05. 11. 2018, 10:22:05 »
Potřebuji pomci s pracovní stanicí,

Jedná se o asi 10 let starý HW běžného stolního PC, který celých těch 10 let byl používán jen jako Linuxová pracovní stanice k maximální spokojenosti. Vždy po několika letech se nainstalovala nová verze Xubuntu/Lubuntu, nebo Linux Mint Xfce a vše perfektně fungovalo.

Před týdnem jsem usoudil, že je na čase pomalu opět odstavit LinuxMint 17.2 a zkusit něco novějšího. Naštěstí používám LVM, a staré root-volume-y nemažu dokud mám místo ve volumegroup. Dokonce i přechod na nový disk byl před pár lety díky LVM velice elegantní.

Vytvořil jsem tedy nový logický volume a nainstaloval jsem LinuxMint 19.
Instalace probehla v poradku ale system se vždy po chvilce provozu kouše, a to důkladně, to je tak, že nejde CTRL-ALT-F1 , CTRL-ALT-DEL, CTRL-ALT-BackSpace ale ani ping po lokální síti z jiného počítače, prostě důkladná mrtvola.

Po tvrdém resetu a startu staré instalace Mintu 17.2, vše funguej perfektně, tak HW je snad stále v pořádku.
 
Po opakovaném startu nového systému, opět po několika minutách zákus, pokaždé se zakousne jinde, při jiné činnosti, zakousne se i když nastartuju přihlásím se a nic dalšího nedělám, ale zakousne se za delší dobu.

Když nastartuji zpět Mint17.2, běží i několik dní intenzivního používání, bez jediného škobrtnutí.

Zkusil jsem tedy poslední XUbuntu, totéž kouše se úplně stejně jako Mint19.
Zkusil jsem poslední LUbuntu, ten se kouše sice stejně, ale zdá se, že jen při spuštění přehrávání v gnomeplayeru,  když ale pustím mplayer, tak se nekousne.

Jistě to nevím, ale z výše uvedeného usuzuji, že by se další zkoumání mělo motat kolem GUI případně grafického zařízení, Což je bohužel ta část Linuxu, ve které se vůbec neorientuju.

Může mi někdo prosím poradit, případně mě třeba korespondenčně vést, co a jak zkusit, udělat, … ?
Jak třeba zjistím jaký mám HW na grafickém výstupu ? ten počítač jsem kupoval tehdy s tou nejlevnější vestavěnou grafikou, protože jsem neměl v úmyslu tam provozovat nějaké efektní hry.  Jak zjistím který SW (asi modul jádra) tuto grafiku ovládá ? jak zjistím které alternativní moduly mohu vyzkoušet? jak je přehodím ? u Wifi to umím zachodu ale jak na grafiku ?   Jak zjistím v čem je problém a jak ho pozáplatovat ?

Předem moc děkuji.

« Poslední změna: 05. 11. 2018, 10:29:05 od Petr Krčmář »


D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #1 kdy: 05. 11. 2018, 11:12:12 »
Hodne stesti. Ja mel podobny problem u stareho DELLu u nasich skousel jsem si s tim hrat a nic moc nezbiralo. Nakonec mi ruply nervy a kompl jsem vymenil za novejsi a bylo po srande. Hodne stary hw muze byt primo semeniste chyb. Muze vam neco odchazet, nemusi byt uz udrzovany ovladace, Muze to byt kombinace nekolika veci, atpd. A i kdyby jste prisel na to co je spatne, muzete nakrasne zjistit, ze uz horko-tezko budete shanet nahradu. Ja bych na vasem miste tak maximalne provedl kontrolu (nebo lepe zalohu) disku, pokud to ten stroj jeste udycha a hodil to do srotu na zaslouzeny odpocinek.

xyz

Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #2 kdy: 05. 11. 2018, 11:27:22 »
Já bych zkusil rollbacknout kernel na verzi co byla v 17.

i

Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #3 kdy: 05. 11. 2018, 12:41:50 »
Já bych zkusil rollbacknout kernel na verzi co byla v 17.

To znamená podstrčit mu vlastní kompilaci ? nebo to ty distribuce nějak umožňují ?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #4 kdy: 05. 11. 2018, 15:09:52 »
Co takhle zkusit Debian nebo MX Linux. Ubuntu a cokoliv na nem zalozeneho neni nejstabilnejsi, navic obcas mivaji podivna jadra a treba soudruzi neco zkompilovali tak, ze to chodi jen na HW podle posledniho revu mody.


Jakub

Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #5 kdy: 05. 11. 2018, 19:10:56 »
Vytvořil jsem tedy nový logický volume a nainstaloval jsem LinuxMint 19.
Instalace probehla v poradku ale system se vždy po chvilce provozu kouše, a to důkladně, to je tak, že nejde CTRL-ALT-F1 , CTRL-ALT-DEL, CTRL-ALT-BackSpace ale ani ping po lokální síti z jiného počítače, prostě důkladná mrtvola.

Po tvrdém resetu a startu staré instalace Mintu 17.2, vše funguej perfektně, tak HW je snad stále v pořádku.
 
Po opakovaném startu nového systému, opět po několika minutách zákus, pokaždé se zakousne jinde, při jiné činnosti, zakousne se i když nastartuju přihlásím se a nic dalšího nedělám, ale zakousne se za delší dobu.

Co Vam vypise "journalctl -k -b -1" po resetu?

tuxan

  • *
  • 15
  • Audi, vide, tace, si tu vis vivere in pace.
    • Zobrazit profil
Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #6 kdy: 05. 11. 2018, 19:51:12 »
Co takhle zkusit Debian nebo MX Linux...

MX Linux je dobrý nápad, použil jsem je na pár pc a je to daleko lepší, než Mint/*buntu

takyradějianonymně

Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #7 kdy: 05. 11. 2018, 20:10:03 »
 :-[ ... se nezlob, ale napsat asi 10 let starý a prý běžný počítač a najednou to prý se u tebe kouše ... tak snad nemyslíš vážně čekat konkrétnější odpověď?
Já třeba takový běžný počítač neznám a navíc když tam je, jak jsem asi snad správně pochopil, integrovaná grafika a ty nevíš ani jaká?  >:(
Takových stesků co píšeš je na webu už celá hromada, také odpovědí, ale je potřeba vědět co tam je za základní desku tím pádem i za tu integrovanou grafiku, no a také by bylo více než záhodno znát velikost paměti. Jináč konkrétně napsat CO to je za počítač a možná, když si dáš to potom do google, tak se tady asi už nebudeš muset ptát dál.
Ano, jak ti tu už bylo odpovězeno, ten průšvih s novými distribucemi bude v těch ovladačích (apod.) a které už nepodporují staré harampádí ... a asi jak správně odhaduješ bude se to točit asi kolem té grafiky která přestala stíhat resp. je zahlcen procesor. Možná.

Přece snad víš, co máš za počítač nebo vem šroubovák, vytáhni přívod el. ze zásuvky(!) a podívej se dovnitř co tam je zkraje napsané označení na základní desce. Jestli nemáš nějakou tu programovou utilitku která to udělá za tebe.
Dle základní desky lze dohledat skupinu procesorů (patici) a co tam máš za integrovanou grafiku a jaké tam je případně rozšiřující rozhraní pro grafickou kartu a zagooglit kolem: trn z paty by mohla vytáhnout nějaká bazarová grafika nVidia za á 200 Kč.
*** Nebo to celé dones kamarádovi co se v počítačích ze zábavy vrtá a ať se na to podívá, tedy on vezme ten šroubovák ruky místo tebe, tohle totiž opravdu nejde řešit a radit na dálku když zjevně základní věci jsou pro tebe poněkud neznámé a jako bramboračka, také jsem takový byl a život s počítači mě naučil :)


Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #8 kdy: 05. 11. 2018, 21:15:05 »
Co Magic SysRq, funguje?

Nebyl by výpis lspci a /proc/cpuinfo ?

Kompletního ťuhýka je/bylo v posledních nemnoha letech možno pozorovat na BayTrailu, existuje workaround, ale podle mého toto nebude Váš případ, BayTrail není starý 10 let.

Jinak to může být "něco jinak" vůči BIOSu nebo specificky vůči ACPI. Těžko v tom něco konkrétního hledat. Snad leda bych zkusil irqpoll, ale moc nevěřím, že by to něco vyřešilo.
« Poslední změna: 05. 11. 2018, 21:24:58 od František Ryšánek »

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #9 kdy: 05. 11. 2018, 21:38:01 »
1. dodej vystup jak psal Frantisek

pak bych zkusil se ke stroji po startu pripojit pres ssh z jineho stroje, pustit htop a sledovat co se deje s cpu a ram kdyz se to zacne kousat...

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #10 kdy: 05. 11. 2018, 22:45:43 »
Já bych zkusil rollbacknout kernel na verzi co byla v 17.

To znamená podstrčit mu vlastní kompilaci ? nebo to ty distribuce nějak umožňují ?
muzes zkusit nainstalovat ubuntu mainline (= bez ubuntu uprav/patchu jako jsou jadra v distribuci/iso/repositarich)
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/
napr. posledni (tam) dostupna 4.4.x: http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v4.4.162/
z toho odstavce pro tve CPU nainstalujes 3 balicky (krome tech 2 s lowlatency v nazvu)

dalsi moznost by pak byla nainstalovat balicky primo z repozitare (tedy ne mainline verze ale ty opatchovane) te verze Mintu ktera ti slape...

nerikam ze je to reseni tveho problemu, jen ze tohle jde, vetsinou to ale spis nekdo udela kdyz chce novejsi jadro nez pouzivana verze *buntu zatim nabizi, na druhou stranu tim opravdu muzes overit zda je problem s jadrem (i kdyz tim muzes narazit zas na jinej problem, takze to ze to nepujde neznamena jeste na 100% ze to jadrem nebude)

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #11 kdy: 05. 11. 2018, 22:57:58 »
Jistě to nevím, ale z výše uvedeného usuzuji, že by se další zkoumání mělo motat kolem GUI případně grafického zařízení, Což je bohužel ta část Linuxu, ve které se vůbec neorientuju.

Může mi někdo prosím poradit, případně mě třeba korespondenčně vést, co a jak zkusit, udělat, … ?
Jak třeba zjistím jaký mám HW na grafickém výstupu ? ten počítač jsem kupoval tehdy s tou nejlevnější vestavěnou grafikou, protože jsem neměl v úmyslu tam provozovat nějaké efektní hry.  Jak zjistím který SW (asi modul jádra) tuto grafiku ovládá ? jak zjistím které alternativní moduly mohu vyzkoušet? jak je přehodím ? u Wifi to umím zachodu ale jak na grafiku ?   Jak zjistím v čem je problém a jak ho pozáplatovat ?

Předem moc děkuji.

Bohužel dáváte málo informací, chtělo by to aspoň výstupy z dmidecode, lscpu, lspci, lsusb, lshw, lsmod...

Takže na tyhle slabé informace tipuji bez záruky na integrovanou NVidia grafiku a problémy s nouveau. Výměna za legacy driver NVidia by měl pomoct. Ale jak tak koukám, tak v LinuxMint 19 už balíčky nejsou. Takže pokud je to ono, doporučuji třeba Debian, který má celkem 4 verze ovladačů pro NVidii. Nouveau, 2 legacy verze a jednu aktuální.

Pokud jsem netrefil, nedá se nic dělat, musíte dodat více relevantních informací.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #12 kdy: 05. 11. 2018, 22:58:41 »
proc mi /proc/cpuinfo pise permission denied i kdyz to spoustim v terminalu pod rootem ?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #13 kdy: 05. 11. 2018, 23:03:53 »
proc mi /proc/cpuinfo pise permission denied i kdyz to spoustim v terminalu pod rootem ?
urcite to poustis pod rootem?
resp. rekni ze "nepoustis" textovej soubor:
Kód: [Vybrat]
/proc/cpuinfoale poustis cat kterej ten soubor zobrazi:
Kód: [Vybrat]
cat /proc/cpuinfo;-)

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kouše se mi nový Linux Mint, starší verze funguje
« Odpověď #14 kdy: 05. 11. 2018, 23:05:57 »
proc mi /proc/cpuinfo pise permission denied i kdyz to spoustim v terminalu pod rootem ?

Protože vám něco blokuje přístup? Musíte napsat víc jestli chcete konkrétnější odpověď... Výstřel do tmy: AppArmor, SELinux, Grsecurity...