Holoarchie při projektovém řízení

b2

Holoarchie při projektovém řízení
« kdy: 03. 11. 2018, 00:02:40 »
Holoarchie:
A holarchy is a connection between holons, where a holon is both a part and a whole.
https://en.wikipedia.org/wiki/Holarchy

Jakou mate zkusenost z rizenim a vyvojem noveho projektu zpusobem, ze zde neni zadny teamleader a kazdy ma obsahnout vsechno? (teamleader ve smyslu spise tech leadra) Tzn. ze se clenove tymu organizuji sami.

Moje zkusenost zatim je, ze je to naprosto nesmyslne klade vysoke naroky na povahovou konzistenci jednotlivych clenu tymu. Jeste jsem to nikdy nikde v praxi nevidel, ale jista osoba se to snazi aplikovat na nas projekt. Podle me to nefunguje a je to trapne. Pri vyvoji proste musi byt jeden (stavby) vedouci, koordinator.
« Poslední změna: 03. 11. 2018, 10:30:28 od Petr Krčmář »


b2

Re:Holoarchie pri projektovem rizeni
« Odpověď #1 kdy: 03. 11. 2018, 00:04:16 »
Resp.vysledek je to, ze se akorat hadame o tom, co se ma delat a jak se to ma delat.

Re:Holoarchie pri projektovem rizeni
« Odpověď #2 kdy: 03. 11. 2018, 01:37:07 »
Zažil jsem situace, kde to dávalo smysl. Nebylo to v technickém oboru. Zasedalo se v kruhu a rozhodnutí se přijímalo buď po dosažení úplné shody (jednohlasně) anebo procentuálně (většinová podpora daného rozhodnutí). Pak se podle rozhodnutí pracovalo, každý dle svých kompetencí. Neexistoval žádný nadřazený vedoucí, lidé vládli sami sobě. Počet kolem 20ti lidí. Za rozhodnutím si pak všichni museli logicky stát, takže tam byl velký apel na osobní zodpovědnost. Nevýhodou především časová náročnost rozhodování a vysoké požadavky na charakter zúčastněných. Přijímali se jen lidé, kteří tímto způsobem chtěli pracovat.

Pokud se rozhodovalo o odborné otázce, kterou vědomostně obsáhl jen určitý pracovník, bylo jeho úkolem téma dostatečně srozumitelně představit ostatním, aby se byli schopni vyjádřit.

Existuje více různě propracovaných systémů tohoto typu, dalším je třeba sociokracie a další.

L.

Re:Holoarchie pri projektovem rizeni
« Odpověď #3 kdy: 03. 11. 2018, 08:29:01 »
Mám s tím určité malé zkušenosti. Problémy jsou krom už zmíněné těžkopádnosti ještě dva:

1) Malá konzistence rozhodnutí. Jeden člověk má typicky nějakou ideu, podle které se řídí. Kolegium většinou ne.

2) Neexistující osobní zodpovědnost za rozhodnutí. Typicky někdo dá nějaký návrh. Já říkám "To je blbost, protože X" . Na moje varování se nedá a X nastane. Pokud to rozhodl člověk, tak mu ten problém hodím na hrb, ať si to vyřeší, když na mě nedal. U kolektivního rozhodnutí to ale není komu hodit na hrb.

Re:Holoarchie pri projektovem rizeni
« Odpověď #4 kdy: 03. 11. 2018, 16:26:55 »
Mám s tím určité malé zkušenosti. Problémy jsou krom už zmíněné těžkopádnosti ještě dva:

1) Malá konzistence rozhodnutí. Jeden člověk má typicky nějakou ideu, podle které se řídí. Kolegium většinou ne.

2) Neexistující osobní zodpovědnost za rozhodnutí. Typicky někdo dá nějaký návrh. Já říkám "To je blbost, protože X" . Na moje varování se nedá a X nastane. Pokud to rozhodl člověk, tak mu ten problém hodím na hrb, ať si to vyřeší, když na mě nedal. U kolektivního rozhodnutí to ale není komu hodit na hrb.

To považujete za problémy kterého druhu rozhodování? U společného rozhodování je naopak dokonalá konzistence rozhodnutí (zejména u varianty jednomyslné shody - jedná se tak dlouho, dokud se  všichni za rozhodnutí nemohou postavit) a vysoká osobní zodpovědnost (kdo dokáže být zodpovědný sám za sebe, je stejnou měrou zodpovědný i za společné rozhodnutí, není zde dvojí metr, kde by se mohl někdo na někoho vymlouvat nebo kdy by mohl vystupovat různě např. na základě toho, s kým mluví). Tedy společná idea je nakonec skutečně sdílená všemi lidmi a není jen v hlavě jednoho člověka. Z toho vyplývá ještě jeden benefit - a tím je obtížná manipulovatelnost. Pro přijetí rozhodnutí musí být shoda všech, takže nelze někoho např. podplatit.

Nevýhodou je skutečně hlavně náročnost (všichni lidé musí tímto způsobem chtít a umět pracovat, což klade vyšší nároky na výběr kolegů a dále náročnost na čas - rozhodování zabere to dost času). A samozřejmě, může dojít i k nějaké nepovedené karikatuře společného rozhodování, kdy lidé odkývnou něco, s čím ve skutečnosti nesouhlasí, nebo kdy se nějakou formou manipulace omezuje svoboda jednotlivých členů. To pak ale není společné rozhodování, ale nepovedený pokus o něj.

Takže má tato metoda unikátní vlastnosti a do určitého počtu lidí může dobře fungovat. Mluvím o společném rozhodování. Nejsem si ale jist, zda se holoarchií míní právě toto. Každopádně u i společného rozhodování si lidé (společně) stanovují kompetence a jejich míru (takže rozhodně nedělají všichni všechno). Ale těm kompetencím předchází právě to společné rozhodnutí a v případě potřeby se kompetence upravují tak, aby ze sebe mohl každý dát to nejlepší (což se často kryje s tím, že to lidi baví a cítí se lidsky docenění, což zvyšuje prestiž, osobní interesi a frustrační odolnost).


Re:Holoarchie pri projektovem rizeni
« Odpověď #5 kdy: 03. 11. 2018, 16:36:48 »
Takže pokud mám odpovědět stručně:

1) Malá konzistence rozhodnutí. Jeden člověk má typicky nějakou ideu, podle které se řídí. Kolegium většinou ne.

Ta idea by naopak kolegiem měla být přímo vytvořena a pak všemi sdílena.

2) Neexistující osobní zodpovědnost za rozhodnutí. Typicky někdo dá nějaký návrh. Já říkám "To je blbost, protože X" . Na moje varování se nedá a X nastane. Pokud to rozhodl člověk, tak mu ten problém hodím na hrb, ať si to vyřeší, když na mě nedal. U kolektivního rozhodnutí to ale není komu hodit na hrb.

Ve variantě jednomyslného rozhodnutí tohle nemůže nastat, protože vy (pokud jste zodpovědný) tak  kvůli důvodu "X" rozhodnutí vůbec nepustíte dál, prostě to zablokujete. Pak navrhnete a vysvětlíte možná řešení a ostatní se k nim vyjadřují, dokud nedojde k úplné shodě - tedy dokud všichni nejsou přesvědčeni, že toto je nejlepší možné řešení, které byli schopni vymyslet.

Pokud pak rozhodnutí nepřinese dobré výsledky, v další iteraci se provádí reflexe a hledá další krok, tj. další rozhodnutí. Iterace probíhají často, např. jednou týdně, pro návrh řešení a vyjádření ostatních k němu existuje i přesná metodika, ale je to jen metodika, kterou si mohou lidé upravit dle svého a které na principu nic nemění.

L.

Re:Holoarchie pri projektovem rizeni
« Odpověď #6 kdy: 03. 11. 2018, 22:03:13 »
1) Malá konzistence rozhodnutí. Jeden člověk má typicky nějakou ideu, podle které se řídí. Kolegium většinou ne.

Ta idea by naopak kolegiem měla být přímo vytvořena a pak všemi sdílena.

Mám na mysli konzistenci v čase. Jednou se dohodne čehý, na druhé schůzce zase hot. Osobně mám s dlouhodobějším dodržováním nějakých ideí u skupin o dost horší zkušenosti, než u jednotlivých "vůdců". I když i manažer-chaotik se občas vyskytne a to je pak pohroma.

Ve variantě jednomyslného rozhodnutí tohle nemůže nastat, protože vy (pokud jste zodpovědný) tak  kvůli důvodu "X" rozhodnutí vůbec nepustíte dál, prostě to zablokujete. (...)

Což je ale funkční jen v malém počtu lidí a navíc musí být naladěni na stejnou vlnu. Typicky jde o vnímání rizik, který má každý nastaveno jinak a těžko se nějak objektivně kvantifikuje.

Re:Holoarchie při projektovém řízení
« Odpověď #7 kdy: 03. 11. 2018, 23:16:13 »
1) Malá konzistence rozhodnutí. Jeden člověk má typicky nějakou ideu, podle které se řídí. Kolegium většinou ne.

Ta idea by naopak kolegiem měla být přímo vytvořena a pak všemi sdílena.

Mám na mysli konzistenci v čase. Jednou se dohodne čehý, na druhé schůzce zase hot. Osobně mám s dlouhodobějším dodržováním nějakých ideí u skupin o dost horší zkušenosti, než u jednotlivých "vůdců". I když i manažer-chaotik se občas vyskytne a to je pak pohroma.

Ve variantě jednomyslného rozhodnutí tohle nemůže nastat, protože vy (pokud jste zodpovědný) tak  kvůli důvodu "X" rozhodnutí vůbec nepustíte dál, prostě to zablokujete. (...)

Což je ale funkční jen v malém počtu lidí a navíc musí být naladěni na stejnou vlnu. Typicky jde o vnímání rizik, který má každý nastaveno jinak a těžko se nějak objektivně kvantifikuje.

Určitě to je omezené počtem lidí, alespoň na současném vývojovém stupni lidí  :) Ohledně hot a čehý, s tím nemám zkušenost. V mých  zkušenostech se lidé kontinuálně vzdělávali a sdíleli toho opravdu hodně, takže byli jednoznačně na jedné vlně (což neznamená že nevznikaly žhavé rozpory, ale ty se řešily právě v tom zastřešujícím rámci anebo v krajním případě vedly k rozdělení projektu, což se také stalo).

Není to použitelné všude, ale nějaká forma spolurozhodování je podle mne velmi zdravá. Ne každé prostředí to bohužel umožňuje (korporace...) a ne každý se do toho hrne (strach...).

xxx

Re:Holoarchie při projektovém řízení
« Odpověď #8 kdy: 03. 11. 2018, 23:55:57 »
Moja skusenost so samoranizujucimi sa timami? Pre mna prekvapivo vela ludi chce, aby boli niekym riadeni. Chcu mat svoj komponent, jasne zadanie, klucove navrhove rozhodnutia dane zhora. Myslel som si, ze to je to taka "nizsia forma" prace, pretoze napr. mna bavi vymyslat, komunikovat o tom, pochopit problem z high-level pohladu atd. Potom som pochopil, ze mnohi z nich su celkom bystri chlapci. Len idu do hlbky inym sposobom ako ja, pracuju inym sposobom ako ja a tieto komunikacno-timove veci ich jednoducho rusia od prace.

JS

Re:Holoarchie při projektovém řízení
« Odpověď #9 kdy: 04. 11. 2018, 08:49:53 »
Moja skusenost so samoranizujucimi sa timami? Pre mna prekvapivo vela ludi chce, aby boli niekym riadeni. Chcu mat svoj komponent, jasne zadanie, klucove navrhove rozhodnutia dane zhora. Myslel som si, ze to je to taka "nizsia forma" prace, pretoze napr. mna bavi vymyslat, komunikovat o tom, pochopit problem z high-level pohladu atd. Potom som pochopil, ze mnohi z nich su celkom bystri chlapci. Len idu do hlbky inym sposobom ako ja, pracuju inym sposobom ako ja a tieto komunikacno-timove veci ich jednoducho rusia od prace.

Ani bych nerekl, ze ti lide tak moc chteji byt nekym rizeni, jako spis nechteji vysedavat na schuzich a radeji neco udelat, co se dohodlo. A u holakratickych systemu, kde je moc jednotlivce v podstate dana tim, jak moc je ochoten vysedavat na schuzich, to pak muze predstavovat problem, protoze tito lide se tim o tu moc pripravuji.

Podle me hlavni slabina holakracie je prave to, jak zarucit, aby nevznikla nejaka "klika" lidi, kteri de facto rozhoduji jen diky tomu, ze jsou proste aktivni na tech schuzich. Podle me je potreba mit nejaky mechanismus, treba demokraticke hlasovani, ktery zaruci, ze se (zvlast schopni) lide takto nevyoutuji.

mamlas

Re:Holoarchie při projektovém řízení
« Odpověď #10 kdy: 04. 11. 2018, 09:27:10 »
Moja skusenost so samoranizujucimi sa timami? Pre mna prekvapivo vela ludi chce, aby boli niekym riadeni. Chcu mat svoj komponent, jasne zadanie, klucove navrhove rozhodnutia dane zhora. Myslel som si, ze to je to taka "nizsia forma" prace, pretoze napr. mna bavi vymyslat, komunikovat o tom, pochopit problem z high-level pohladu atd. Potom som pochopil, ze mnohi z nich su celkom bystri chlapci. Len idu do hlbky inym sposobom ako ja, pracuju inym sposobom ako ja a tieto komunikacno-timove veci ich jednoducho rusia od prace.

Souhlas.

Já vídím hlavní problém u holoarchie-like  způsobů řízení dlouhodobé udržení motivace a participace všech zůčasněných.
Šéf/vlastník bude mít vždy vyšší motivaci než zbytek, protože  z výsledku bude mít víc. Lojza chce být brzo doma u své rodiny a tak odkýve cokoliv. (což chápu + né každý žije prací). Na holoarchii také každý osobnostně nemá...

Mě se celkem líbí přístup RAD (snad se to tak jmenuje), kdy kdokoliv z týmu může přijít z nápadem/změnou za kterou nese plnou zodpovědnost, s tou obejde  všechny  kterých se změna týka  a získá feedback, provede  připadné korekce a nápad pak zrealizuje, po nějaké době se udělá retrospektiva...

L.

Re:Holoarchie při projektovém řízení
« Odpověď #11 kdy: 04. 11. 2018, 11:27:00 »
Podle me je potreba mit nejaky mechanismus, treba demokraticke hlasovani, ktery zaruci, ze se (zvlast schopni) lide takto nevyoutuji.

Nojo, jenže tím zas přijdete o to jednomyslné rozhodnutí, za kterým všichni stojí.

b2

Re:Holoarchie při projektovém řízení
« Odpověď #12 kdy: 04. 11. 2018, 11:39:46 »
Podle me je potreba mit nejaky mechanismus, treba demokraticke hlasovani, ktery zaruci, ze se (zvlast schopni) lide takto nevyoutuji.

Nojo, jenže tím zas přijdete o to jednomyslné rozhodnutí, za kterým všichni stojí.

Vzhledem ke gausove krivce a k tomu, ze si mezi sebou rozumi spise lide sobe si podobni, u holoarchie vznikne problem, ze majoritni skupinu vytvori ne ti 2 inteligentni, ale tech zbyvajicich 8 blbcu, kteri ty 2 prekrici. Tym pri vyvoji SW by mel nejlepe ridit ten pokud mozno nejzkusenejsi a nejschopnejsi, nebo alespo priblizne ten.

Oooo

Re:Holoarchie při projektovém řízení
« Odpověď #13 kdy: 04. 11. 2018, 12:37:55 »
Ale ti 2 nejlepsi snad dokazou ostatnim vysvetlit vyhody nejakeho reseni, ne?
myslim, ze horsi reseni spise vznikne v prilis velkem tymu nez v mensim i kdyz je pomer chytrejsich a normalnich stejny.

xxx

Re:Holoarchie při projektovém řízení
« Odpověď #14 kdy: 04. 11. 2018, 12:42:46 »
Moja skusenost so samoranizujucimi sa timami? Pre mna prekvapivo vela ludi chce, aby boli niekym riadeni. Chcu mat svoj komponent, jasne zadanie, klucove navrhove rozhodnutia dane zhora...

Ani bych nerekl, ze ti lide tak moc chteji byt nekym rizeni, jako spis nechteji vysedavat na schuzich a radeji neco udelat, co se dohodlo...
Nemyslim schodze. Myslim to, ze vetu ,,chlapci vymyslite" nevnimaju vsetci ako zodpovednost, doveru a priestor pre kreativitu ale ako nepresne zadanie. Alebo ,,chlapci dohodnite sa a spolu to spravte"  vnimaju to ako nedostatok koordinacie. Pre mna bolo prirodzene tahat v ramci timu a intezivne komunikovat. Napr. pre mna bola zakladna vec, aby ludia, ktori na niecom spolupracuju sedeli spolu (nemyslim tym open space). Az kym som nenarazil na introverta, pri ktorom som pochopil, ze on nie je ja. Nechce nieco riesit s kolegami. Chce svoju malu kancelariu, kde je sam, moze sa plne koncentrovat a za tyzden alebo dva vyliezt s kvalitnym kodom, ktory doda na cas. Ja musim robit s ludmi, ktorych vie HR zohnat. Byt schopny pracovat v samoorganizujucom sa time chce davku soft-skills. Viac viem vytazit z cloveka, ktory ma dobre technicke zrucnosti a spravne ho zmanazujem v ramci urcitej hierarchie.