Domácí síť a výběr vhodné techniky

Tomík

Domácí síť a výběr vhodné techniky
« kdy: 26. 10. 2018, 19:56:16 »
Dobrý den,
rád bych si vylepšil domácí síť, ale potřeboval bych poradit s výběrem techniky.

na wifi sem vybral toto https://www.discomp.cz/ubnt-unifi-ap-ac-long-range_d69250.html

+ bych k tomu potřeboval nějaký PoE switch? Jaký?

A nakonec stačí když bude vše připojené k modemu nebo za modem dát ještě router?

Díky za odpovědi nemám s tím žádné zkušenosti :)

« Poslední změna: 28. 10. 2018, 22:59:02 od Petr Krčmář »


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Domácí síť
« Odpověď #1 kdy: 26. 10. 2018, 21:10:28 »
Potřebuješ dát hned za modem router. Dnes mají routery v sobě i switch (většinou 4 porty?) a wifi AP, takže to koupíš vše v jednom (pokud stačí porty). Modem zapojíš do "WAN", počítač do některýho LAN a ve webovym rozhraní routeru (návod na připojení a jméno a heslo bude v krabici) nastavíš typ/mód wifi na AP (nebo station) SSID (název) wifi sítě, WPA2 zabezpečení a můžeš jet.

To je to nejzákladnější nastavení, při kterym by to mělo jet, ale není to vyčerpávající vysvětlení/odpověď. Mluvím o základním nastavení základního routeru za "pár stovek".

Tomík

Re:Domácí síť
« Odpověď #2 kdy: 26. 10. 2018, 21:18:19 »
Děkuji za odpověď. Mohu se zeptat proč se za modem dává i router když to funguje i bez toho?

Jinak já potřebuji ty AP protože máme velký dům a wifi pokry sotva 3 místnosti. Proto by mě zajímalo jak to vymyslet aby signál byl všude.

Pepan

Re:Domácí síť
« Odpověď #3 kdy: 26. 10. 2018, 22:07:05 »
Dobrý den,
rád bych si vylepšil domácí síť, ale potřeboval bych poradit s výběrem techniky.

na wifi sem vybral toto https://www.discomp.cz/ubnt-unifi-ap-ac-long-range_d69250.html

+ bych k tomu potřeboval nějaký PoE switch? Jaký?

A nakonec stačí když bude vše připojené k modemu nebo za modem dát ještě router?

Díky za odpovědi nemám s tím žádné zkušenosti :)
A vylepšit jí chcete v jakém ohledu? Pouze WiFi? Nebo i WiFi pro hosty? Vzdálený přístup, propojení lokalit, IDS/IPS, Wake-on-lan... Možností je milión.

K AP určitě nainstalujete Unifi Controller, lze to dát na libovolné PC v síti, ale doporučuji CloudKey (https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-controler-hybrid-cloud-key/197077/produkt?gclid=EAIaIQobChMI2pna-_Ok3gIVCKMYCh2BiQmREAQYAiABEgJKzfD_BwE).

Tomík

Re:Domácí síť
« Odpověď #4 kdy: 26. 10. 2018, 22:23:12 »
Jde mi hlavně o wifi. Kabelem budou připojeny asi jen 3PC. Pokud by to šlo tak rozdělit jednu pro hosty a druhá soukromá. A nevím si rady s výběrem zařízení.


Marek

Re:Domácí síť
« Odpověď #5 kdy: 27. 10. 2018, 12:55:36 »
Dobrý den,

jestli jsem správně pochopil, tak byste rád kvalitní bezdrátové připojení v rodinném(?) domě.

V dnešní době bych se už asi díval po něčem, co umí vytvořit tzv. mash síť. Zjednodušené se jedná o autonomní virtuální síť která je tvořena dvěmi a více připojinými body. Jednotlivé body o sobě ví a dokážou spolu komunikovat a vyměňovat si informace o podmínkách v okolí a přizpůsobovat se jim.

Zřejmě největší výhodou je efektivní roaming (tedy přepojení z jednoho bodu na jiný podobně jako u GSM sítě). Samozřejmostí je centralizovaná správa sítě, teoreticky jednoduché rozšíření sítě o další ápečka a tedy rovnoměrné pokrytí všech míst v domě, na zahradě... a další výhody plynoucí z designu.

Více například zde: https://www.howtogeek.com/290418/what-are-mesh-wi-fi-systems-and-how-do-they-work/

Případný příklad techniky: https://www.alza.cz/tp-link-deco-m5-d5072789.htm

K Vašemu dotazu, v dnešní době už modem bez vestavěného routeru a switche asi jen těžko potkáte. Tipoval bych, že máte nějaké připojení od o2...

Je otázkou jak ap bude nakonfigurováno možností je více. Nejjednodušší je nakonfigurovat zařízení jako access point tedy jako bránu mezi kabelem a bezdrátem (routování, přidělování adres atd je řízeno routerem(ve Vašem případě modemem) do kterého je ap připjeno.)

V tom případě stačí pouze připojit lan port z ap do lan portu modemu. Pokud máte ápeček víc než portů na modemu tak stačí koupit jednoduchý soho switch (https://www.alza.cz/tp-link-tl-sg108-d389664.htm?o=2). Switch se připojí jedním portem do lan portu na modemu. Do switche pak můžete libovolně připojovat zařízení stejně jako do modemu (nikdo nic nepozná :) )

Poe switch není potřeba (jeho výhoda je pouze měné kabeláže a krabiček kolem). Ap by se mělo dodávat s adaptérem, který ma dva porty PoE (zapojí se do ap) a lan.

Pokud chcete PoE switch tak teoreticky by mělo být jedno jaký. Resp. stačí si pohlídat, že splňuje standard 802.3af. Případně bych si nechal něco doporučit přímo od prodejce (kvůli kompatibilitě.)



Pepan

Re:Domácí síť
« Odpověď #6 kdy: 27. 10. 2018, 22:31:19 »
Dobrý den,

jestli jsem správně pochopil, tak byste rád kvalitní bezdrátové připojení v rodinném(?) domě.
.....

Šmarjá!
Mash síť - netuším, co je... Mesh ano. Zkuste google ve spojení s nějakým "enterprise" výrobcem WiFi (Cisco, Aruba), abyste zjistil, co to je. Rozhodně to nejsou tyhle marketingové sr..ky, co teď tlačí TP-Link nebo kdo. Vy máté zřejmě na mysli ne mesh WiFi ale řešení s controllerem...

Proto jsem tazateli doporučil Unifi AP + Unifi CloudKey. Zázraky se od toho čekat nedají, ale za ty peníze je to velice dobré - výkonný hardware, centrální správa, centrální logy, centrální upgrade, možnost 802.1x atp.
Pokud by chtěl tazatel investovat více, tak bych mu doporučil Aruba Instant AP. Nevím ale, jestli v domácím prostředí pozná rozdíl.

Efektivní roaming - ano, to je zaklínadlo všech výrobců enterprise WiFi. A někdy to i funguje. V zásadě netuším, proč (když to nefunguje na 100% Ciscu a Arubě u řešení za statisíce) by to mělo fungovat dobře na nějakém Linksysu, TP-Linku atp. U Unifi jsem teda nikdy nezaznamenal, že by to vůbec fungovalo. Prostě základ je dobré pokrytí a klient se snad někdy přepojí sám...

Je otázkou jak ap bude nakonfigurováno možností je více. Nejjednodušší je nakonfigurovat zařízení jako access point tedy jako bránu mezi kabelem a bezdrátem (routování, přidělování adres atd je řízeno routerem(ve Vašem případě modemem) do kterého je ap připjeno.)
Ježíš. Jste si jistý, že toto je téma, se kterým můžete někomu radit? Pokud už navrhujete řešení s controllerem (tak to chápu já), tak je jasné, že AP budou v bridge... A co mesh? A co CAPWAP? :D

...stačí koupit jednoduchý soho switch...
To už bych opravdu radši doporučil si připlatit třetinu a jít třeba do D-Link DGS-1100-08. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat VLAN.

Poe switch není potřeba...
To je otázka preferencí. Plus: kompaktnost, omezení bordelu. Mínus: cena, větší poruchovost.

Pokud chcete PoE switch tak teoreticky by mělo být jedno jaký.
Troufnu si říci, že všechny u nás prodávané PoE switche (alespoň od normálních výrobců) splňují standard (802.3af nebo 802.3at). Co je potřeba pohlídat: jestli umí PoE na všech portech, případně maximální výkon a HLAVNĚ jestli splňuje standard AP. Speciálně u Mikrotiku a Ubiquiti to je daleko větší bolest (pasivní PoE) než u nějakého switche (ale ta doba snad již končí).