Jak do systému doinstalovat Wayland

madar

Jak do systému doinstalovat Wayland
« kdy: 20. 10. 2018, 14:25:32 »
Prosim vas dajte nejaky navod ako na holy prave nainstalovany linux nainstalovat:

- Wayland.
- Nvidia Drivery (je mi jedno ci tie open source alebo tie oficialne hlavne nech su tam nejake) - karta je GTX 1060 takze ta by mala byt podporovana.
- Gnome3

Potrebujem toto vsetko v jednom step by step navode.

Podarilo sa mi nainstalovat Xorg + gnome ale tie mi fungovali len do chvile kym som nenainstaloval nvidia drivery potom  mi pri naskakovani X zacal blikat kurzor a zamrzlo to. Ale X uz tam nechcem chcem wayland. Teraz som si preinstaloval cely os mam holy OS + mc a baliky pre zvukovu kratu inak nic.

Prosim prosim prosim skusal som pouzit aj google ale nic... nechce sa mi verit ze pre wayland neexistuje ziadny normalny navod ked pre X su ich na internete 10ky.

ja som instaloval X podla tohto: https://www.ostechnix.com/how-to-install-gnome-desktop-environment-in-arch-linux/
« Poslední změna: 20. 10. 2018, 15:15:11 od Petr Krčmář »


K

Re:wayland
« Odpověď #1 kdy: 20. 10. 2018, 14:52:49 »
Preju hodne stesti. Jestli chces cestu nejmensiho odporu, zustan u tech ixek. Na waylandu to s nvidia driverama imho fakt lepsi nebude. Nemusi existovat zadne ovladace tvoji grafiky, ktere by mohly fungovat v kombinaci waylandem.
A moc bych nepocital, ze ti nekdo da step by step navod. S otazkama po reseni konkretnich problemu budes mit vetsi uspech. Takze doporucuju znova nahodit ty ixka a zkusit se ptat po tom, jak odladit problemy, ktery se tam objevujou.

Neviditelný

Re:wayland
« Odpověď #2 kdy: 20. 10. 2018, 15:19:45 »
Chápeme tedy správně, že tvé distro je Arch Linux? S nVidií to na Waylandu budeš mít fakt těžké, zejména s GTX 1060. nouveau (free ovladač pro nVidie) s řadou Pascal (10xx) jen taktak funguje, proprietární ovladače zase Wayland skoro nepodporují - resp. podporují jej výrazně jiným způsobem, než zbytek světa a jakž takž to funguje jedine s GNOME3.

Jestli chceš na tomto HW používat Wayland, nahraď Arch Linux Fedorou. RedHat investuje do Waylandu dost prostředků a potřebná infrastruktura by měla být ve Fedoře příslušně napatchovaná.

Mimochodem, jak jsi instaloval ty proprietární ovladače? Přijde mi, jako bys místo oficiálního balíčku pro Arch Linux stáhl tarball přímo od nVidie. Pokud si při instalaci nedáš pozor, rozbije se to.

Paran

Re:Jak do systému doinstalovat Wayland
« Odpověď #3 kdy: 20. 10. 2018, 15:50:44 »
https://linoxide.com/linux-how-to/run-wayland-weston-arch-linux/ ale porad to je jen dohackovani, dej si Fedoru 29 a nemusis resit nic, wayland out of the box.

Karel

Re:Jak do systému doinstalovat Wayland
« Odpověď #4 kdy: 20. 10. 2018, 15:56:27 »
To je stejně takovej přístup ve stylu "Blbne mi Linux. Poradíte mi jak nainstalovat Windows?" Wayland, podobně jako jakýmkoliv jiný nedodělaný software, není nikdy cestou k menším problémům.


NaSRat

Re:Jak do systému doinstalovat Wayland
« Odpověď #5 kdy: 20. 10. 2018, 16:09:09 »
To je stejně takovej přístup ve stylu "Blbne mi Linux. Poradíte mi jak nainstalovat Windows?" Wayland, podobně jako jakýmkoliv jiný nedodělaný software, není nikdy cestou k menším problémům.

Ano, Linux na desktopu je opravdu nedodělek. Pokud chceš funkční desktop, použij Windows 10.

ezra

Re:Jak do systému doinstalovat Wayland
« Odpověď #6 kdy: 20. 10. 2018, 16:15:33 »
Ano, Linux na desktopu je opravdu nedodělek. Pokud chceš funkční desktop, použij Windows 10.

Oprava. Pouzivaj macOS.

madar

Re:Jak do systému doinstalovat Wayland
« Odpověď #7 kdy: 20. 10. 2018, 16:52:35 »
dakujem za usmernenie. tak som sa teda vratil k tym Xkam. A budu mi stacit tie. Hej nainstaloval som si arch a na to X a gnome. Fedoru nechcem som zvyknuty na pacman a yaourt.

Citace
Ano, Linux na desktopu je opravdu nedodělek. Pokud chceš funkční desktop, použij Windows 10.

Neni to nedodelek praveze inux na desktope funguje velmi dobre (a pouzivam aj Windows 10). ale na linuxe mi vyhovuje ze sa da lepsie ohybat.

Mimochodom keby som pouzil nejaky graficky instalator ako ma antegros alebo manjaro tak to mam za chvilu vyriesene. Ale ja sa chcem naucit ako ten system funguje a poskladat si ho sam na mieru a preto to chcem vediet nainstalovat rucne balik po baliku. Aby som pochopil co sa v tom systeme vlastne deje.

anon

Re:Jak do systému doinstalovat Wayland
« Odpověď #8 kdy: 20. 10. 2018, 18:08:30 »
Za me linux na desktopu je hrozny nedodelek (a to pouzivam asi 15 let). A bohuzel to jde s kvalitou posledni asi tri roky jeste dolu.

Windows 10 ale nejsou o moc lepsi a maji svoje problemy.

Macbook s osx takovy nedodelek neni ale tajne smirovani/telemetrie, pouze leskle displeje, spatne renderovani fontu na neretina displejich to za ty penize taky nestoji.

:/

Neviditelný

Re:Jak do systému doinstalovat Wayland
« Odpověď #9 kdy: 20. 10. 2018, 18:40:47 »
Mimochodom keby som pouzil nejaky graficky instalator ako ma antegros alebo manjaro tak to mam za chvilu vyriesene. Ale ja sa chcem naucit ako ten system funguje a poskladat si ho sam na mieru a preto to chcem vediet nainstalovat rucne balik po baliku. Aby som pochopil co sa v tom systeme vlastne deje.
K tomuto účelu je Arch příliš automatizované distro. Pacman veškeré závislosti řeší a třeba při pokusu nainstalovat na úplně holý systém KDE ty Xka, login manager a spoustu dalšího podvozku nainstaluje sám. Podobným způsobem se dá Linux studovat spíš ze Slackwaru nebo LFS. Dneska už není mnoho rozdílů mezi Archem a třeba Debianem Unstable, asi největší rozdíl je ve správě 3rd-party balíčků, tedy PPA vs. AUR.

bazoros

Re:wayland
« Odpověď #10 kdy: 24. 10. 2018, 23:33:15 »
Chápeme tedy správně, že tvé distro je Arch Linux? S nVidií to na Waylandu budeš mít fakt těžké, zejména s GTX 1060. nouveau (free ovladač pro nVidie) s řadou Pascal (10xx) jen taktak funguje, proprietární ovladače zase Wayland skoro nepodporují - resp. podporují jej výrazně jiným způsobem, než zbytek světa a jakž takž to funguje jedine s GNOME3.

Jestli chceš na tomto HW používat Wayland, nahraď Arch Linux Fedorou. RedHat investuje do Waylandu dost prostředků a potřebná infrastruktura by měla být ve Fedoře příslušně napatchovaná.

Mimochodem, jak jsi instaloval ty proprietární ovladače? Přijde mi, jako bys místo oficiálního balíčku pro Arch Linux stáhl tarball přímo od nVidie. Pokud si při instalaci nedáš pozor, rozbije se to.
Pozor na co,

TP

Re:Jak do systému doinstalovat Wayland
« Odpověď #11 kdy: 24. 01. 2019, 09:18:04 »
Ano, Linux na desktopu je opravdu nedodělek. Pokud chceš funkční desktop, použij Windows 10.

Oprava. Pouzivaj macOS.

Hezké jméno "Ezra"
Měl/a by sis ho nechat

Re:Jak do systému doinstalovat Wayland
« Odpověď #12 kdy: 26. 01. 2019, 10:09:00 »
Wayland, podobně jako jakýmkoliv jiný nedodělaný software, není nikdy cestou k menším problémům.

Až na to, že Wayland není žádný software, ale prostě protokol popisující komunikaci mezi aplikacemi a display serverem. A ten už je roky hotový a stabilní ;)

Jinak myslím, že jedinou distribucí, která momentálně podporuje Wayland v kombinaci s ovladači od Nvidie, je Fedora, protože má patche na podporu EGLStreams.