Jakozto programator, vysokoskolsky vzdelany mmj v anglictine, kdy me syntax osobne ucil spolupracovnik z MIT Noam Chomskeho, kde jsem obhajoval pred temito lidmi zaverecnou praci musim rict jedine.
Ze sta lidi, ktere jsem potkal (i vysokoskolaci s phd, i programatori) kteri tvrdili ze umeli anglicky, jich anglicky umeli opravdu asi 3, mozna 4.
Takze se vzdy smeju, vzhledem k tomu, ze vim presne jaka je opravdova uroven lidi v CR ohledne anglictiny, kdyz nekdo na foru machruje nad ostatnimi ze umi anglicky, zvlaste u ITaku s egem je to sranda.
Pravda je, ze pokud anglictinu denne nepouzivate, velmi rychle ji zapomenete. To stejne plati pro psany ci mluveny projev, ktery prakticky vy jako programator mate nejmene - jako programator totiz z 90% ctete anglicke texty, obcas neco maleho napisete v mailu, mluvite minimalne - a vono to k te praci staci.
Kdyz prejdete do prostredi nakyho manazera v korporatu kde vic mluvite, tak se do toho zase dostanete, ale chvili to bude trvat.
Jinak umet mluvit anglicky neni vubec zajimave - umet mluvit anglicky umi i ten posledni homelesak v americe, kluci.
Nejduleztejsi je rozumet psanemu textu, nasledne mluvenemu slovu, nasledne umet psat, a jako posledni je dulezite umet mluvit, a jako uplne nejposlednejsi je neco jako umet mluvit s "neutralnim" prizvukem pokud by neco takoveho realne existovalo.