GSM brána přes USB (Linux) pro SMS

Re:GSM brána přes USB (Linux) pro SMS
« Odpověď #15 kdy: 11. 10. 2018, 13:55:48 »
Našel jsem starší vlákno na ábíčku... trochu mě překvapuje, jak se tam bavěj, že je potřeba vylizovat příchozí SMSky z inboxu v zařízení... měl jsem pocit že to jde udělat i tak, aby se příchozí SMS sypaly rovnou na sériový port, bez lokálního uložení v modemu. Ale pravda je, že jsem to nikdy prakticky nezkoušel, zejména posílat a přijímat zároveň. Jinak podle mého nějaké API budou mít i GSM operátoři. Over IP skrz divoký internet = není třeba se intimně bavit s malou krabičkou pomocí AT příkazů.


MP

Re:GSM brána přes USB (Linux) pro SMS
« Odpověď #16 kdy: 11. 10. 2018, 14:14:02 »
Neco jako RB900 pouzivame taky, je to skoro bezvypadkovy - vetsinou se ukaze problem na strane operatora/tarifu SIM.

Co by mne ale zajimalo, nevi nekdo o nejakem dobrem reseni typu:

1] multisim HW
2] sms server (idealne linux)

Co by umelo komumikovat i po siti, melo to dobre administracni rozhrani s monitoringem, pokud by to zaroven melo i usb, bylo by tu supr. Mame totiz i 5 modulu jako RB900 na jedne masine a rad bych to nahradil necim modernejsim, co lze hlavne spravovat z hlediska propojeni s ruznymi aplikacemi.

Neplní to všechny požadavky, ale v podobné situaci používáme 2N VOICEBLUE NEXT:

https://www.2n.cz/cs_CZ/produkty/telekomunikacni-systemy/2n-voiceblue-next

Co to asi tak financne obnasi?

Re:GSM brána přes USB (Linux) pro SMS
« Odpověď #17 kdy: 11. 10. 2018, 15:10:29 »
Uz pet let pouzivame tohle: https://www.wmshop.cz/modemy-terminaly/gsm-2g/modem-es75.html , zacelou dobu zadny problem. Pripojeny je pripojeny pres USB a ovladaci SW je smstools.

karlik

Re:GSM brána přes USB (Linux) pro SMS
« Odpověď #18 kdy: 11. 10. 2018, 18:11:49 »
A je nutné posílat SMS přes USB?
Není jednodušší poslat email a ten po doručení automaticky pošle SMS podle klíčového slova .
Odzkoušeno.

ludva

Re:GSM brána přes USB (Linux) pro SMS
« Odpověď #19 kdy: 11. 10. 2018, 19:08:47 »
Bývávalo ... i když už je to také spousta let. Jediný, kdo se s námi bavil byl O2. Vyžadovali ovšem SIMku s tarifem, bez toho tu službu prý nešlo poskytnout. Takže jsme si ji koupili a při registraci zjistili, že ta služba už neexistuje - jen nějaká win aplikace. Nepoužitelné. Ale paušál na dva roky z nás vytáhli, mrchy.

gnokii by mělo umět i USB. A pokud ti nevadí RS232, tak používáme myslím EasyGate od 2N.

Ale jinak, je-li potřeba trochu vyšší frekvence SMSek, nebo množství, tak jedině sms-operator.cz Je to sice relativně drahé (jde to ukecat ...), ale spolehlivé. Hlavně zaručené doručenky jsou leckdy návykové (z GSM modulu nelze jednoznačně určit, čemu ta doručenka patří). Používat lze jak SMTP, tak vlastní aplikaci. A v rámci nouze i jejich web GUI.

Jinak podle mého nějaké API budou mít i GSM operátoři. Over IP skrz divoký internet = není třeba se intimně bavit s malou krabičkou pomocí AT příkazů.


Pepan

Re:GSM brána přes USB (Linux) pro SMS
« Odpověď #20 kdy: 11. 10. 2018, 20:26:59 »

Neplní to všechny požadavky, ale v podobné situaci používáme 2N VOICEBLUE NEXT:

https://www.2n.cz/cs_CZ/produkty/telekomunikacni-systemy/2n-voiceblue-next

Co to asi tak financne obnasi?
Mám zkušenost s tímto - https://www.smseagle.eu/. Funguje spolehlivě, možnost zasílat SMS přes HTTP request, email a spousta dalších věcí (SMS to email, network monitoring :O), které nevyužiju. Neříkám, že je lepší než 2N, ale při nákupu přes vhodného distributora by mohl vyjít levněji (cena z jejich webu je 650E).

Re:GSM brána přes USB (Linux) pro SMS
« Odpověď #21 kdy: 12. 10. 2018, 08:16:58 »
Neco jako RB900 pouzivame taky, je to skoro bezvypadkovy - vetsinou se ukaze problem na strane operatora/tarifu SIM.

Co by mne ale zajimalo, nevi nekdo o nejakem dobrem reseni typu:

1] multisim HW
2] sms server (idealne linux)

Co by umelo komumikovat i po siti, melo to dobre administracni rozhrani s monitoringem, pokud by to zaroven melo i usb, bylo by tu supr. Mame totiz i 5 modulu jako RB900 na jedne masine a rad bych to nahradil necim modernejsim, co lze hlavne spravovat z hlediska propojeni s ruznymi aplikacemi.

Neplní to všechny požadavky, ale v podobné situaci používáme 2N VOICEBLUE NEXT:

https://www.2n.cz/cs_CZ/produkty/telekomunikacni-systemy/2n-voiceblue-next

Co to asi tak financne obnasi?

Kupovali jsme za cca 14k bez DPH.

ES

Re:GSM brána přes USB (Linux) pro SMS
« Odpověď #22 kdy: 12. 10. 2018, 12:23:39 »
Tazatele jsem pochopil tak ze hleda reseni jak poslat zpravu z monitoringu, treba ze nejede internet.. takze posilat pres internet ze nejde internet neni moc platny.
USB bych se snazil maximalne vyhnout, neznam zarizeni pripojeny pres USB ktery by dokazala komunikovat dele nez
par mesicu bez restartu. ty chuvaveje zminovany na zacatku spis nej v radu hodim max dni.

ludva

Re:GSM brána přes USB (Linux) pro SMS
« Odpověď #23 kdy: 12. 10. 2018, 13:07:12 »
No ... že nejde internet je většinou okamžitě zjištěná informace i bez SMSky :-) Buď jsem doma a poznám to ihned, nebo nejsem doma a je mi to jedno (pokud jsem domácí user). A pokud jsem ISP, tak to poznají zaměstnanci ihned, nebo do dvaceti vteřin libovolný zákazník ...

Čili mi zbývá dohled ostatních zařízení - a na to stačí právě internet. Nejsem totiž omezený tím, kde co hlídám, čili těch "sond" můžu mít víc (za stejnou cenu) a jedna mi to vždy chytí.
Plus jak jsem psal, lepší využití pro posílání normálních SMS, třeba klientům. Když se někde něco podělá a potřebuji poslat 300 kusů naráz, mám to s GSM bránou na půl hodiny. Přes net za pár vteřin.

Tazatel nenapsal k čemu to chce. Napsal co chce. Čili se nesmí divit, že dostane X alternativ.

MasoxCZ

Re:GSM brána přes USB (Linux) pro SMS
« Odpověď #24 kdy: 12. 10. 2018, 13:23:04 »
USB a RS232 modemy si dovolím doporučit přes hostivařskou SEApraha (www.seapraha.cz). Mají budovu vedle ateliérů, kde se točí Ulice. V případě jakéhokoli problému dokážou velmi promptně a fundovaně poradit, např. jsme řešili, proč z T-mobiláckého SMS manageru některé SMS zprávy lezou zkomolené, s nesmyslnými znaky, případně nelezou vůbec, a ukázalo se, že T-M svoji slavnou datovou bránu koupil někdy v roce 1998 od externisty kterému pořádně nezaplatil, takže ten kolem roku 2002 ukončil podporu a vývoj, a T-M tak přes datovou bránu umí jen multisegmentové SMSky s 8-bit referencí a bez diakritiky, což je jen jeden z cca osmi protokolů, a SMS centrum se ostatní formáty do téhle jediné podporované formy ani neobtěžuje překládat. Takže když takovému adresátovi pošlete MMSku, SMS s diakritikou, nebo nedejbože použijete multisegment s 16-bit referencí, budete rádi když dostane aspoň něco. U placené služby za desítky tisíc fakt terno.

Jinak pro posílání a příjem zpráv přes data přímo do SMSC je sice dokumentace ke stažení, ale je jí asi 2000 stran pokud chcete přenášet fakt všechno co přenášet jde, ale pro drtivou většinu lidí to naprosto nemá smysl vůbec řešit.
1) služby jsou zpoplatněny naprosto nehoráznými pálkami (pro zákazníka co to po nás chtěl implementovat jen poplatky operátorovi vycházely mezi 500 a 800 tisíci ročně plus desítky halířů za odeslanou zprávu!!!)
2) bez ohledu na to, že jako zákazník budete platit že se z toho poserete, propustnost vám nechají na nějakých 10ti zprávách za minutu v každém směru
3) zpracování všech protokolů si budete muset řešit sami. Žádné "hodím tam CSVčko s adresáty a textem zpráv"; pěkně jedno po druhém PDUčka v podorovaném formátu, přičemž každý z operátorů to chce JINAK! Takže pokud budete chtít, aby zpráva nemusela přelézat mezi SMSC jednotlivých operátorů a rozhodnete se to házet vždycky správnému cílovému operátorovi (což jsem zvědav jak chcete řešit, protože není jak zjistit, u kterého operátora číslo fakticky je, protože vám tu informaci prostě nedají), budete implementovat minimálně 3 protokoly pro odesílání a všechny protokoly pro příjem, protože příchozí zprávu dostanete vždycky ve formátu, ve kterém byla odeslána, nikoli ve formátu, ve kterém její odeslání pro svoje SMSC požaduje.

Takže ve výsledku uděláte nejlíp, když si u 2N uděláte distributora, a vezmete Blue gateway a budete si to posílat a přijímat přes její, VÝBORNĚ DOKUMENTOVANÉ, ethernetové rozhraní. Protože proč by nějakou inteligentní implementaci měli dělat operátoři, kteří na to mají k dispozici miliardy, když z vás můžou tahat sílený prachy za nic?

Akorát použití modemu nebo brány má tu nevýhodu, že když si nedáte bacha na objem odesílaných zpráv, operátoři vás začnou vykopávat z buňky (vyzkoušeno a ověřeno u O2). Ne hned, zpravidla po pár měsících a pár desítkách tisíc SMS, ale občasné výměně SIM a změně čísla se při větších objemech nejspíš nevyhnete.

MasoxCZ

Re:GSM brána přes USB (Linux) pro SMS
« Odpověď #25 kdy: 12. 10. 2018, 13:25:01 »
Hlavně zaručené doručenky jsou leckdy návykové (z GSM modulu nelze jednoznačně určit, čemu ta doručenka patří).

Tak to máš chybu v implementaci :-) nebo ti doručenky chodí s takovým zpožděním, že se ti přetočí počítadlo referencí.

MasoxCZ

Re:GSM brána přes USB (Linux) pro SMS
« Odpověď #26 kdy: 12. 10. 2018, 13:26:01 »
Neco jako RB900 pouzivame taky, je to skoro bezvypadkovy - vetsinou se ukaze problem na strane operatora/tarifu SIM.

Co by mne ale zajimalo, nevi nekdo o nejakem dobrem reseni typu:

1] multisim HW
2] sms server (idealne linux)

Co by umelo komumikovat i po siti, melo to dobre administracni rozhrani s monitoringem, pokud by to zaroven melo i usb, bylo by tu supr. Mame totiz i 5 modulu jako RB900 na jedne masine a rad bych to nahradil necim modernejsim, co lze hlavne spravovat z hlediska propojeni s ruznymi aplikacemi.

Neplní to všechny požadavky, ale v podobné situaci používáme 2N VOICEBLUE NEXT:

https://www.2n.cz/cs_CZ/produkty/telekomunikacni-systemy/2n-voiceblue-next

Co to asi tak financne obnasi?

Kupovali jsme za cca 14k bez DPH.

Udělej si na IČO distributora, budeš ji mít v nákupu za půlku.

ES

Re:GSM brána přes USB (Linux) pro SMS
« Odpověď #27 kdy: 12. 10. 2018, 13:51:08 »
>No ... že nejde internet je většinou okamžitě zjištěná informace i bez SMSky :-) Buď jsem doma a poznám to ihned,
>nebo nejsem doma a je mi to jedno (pokud jsem domácí user). A pokud jsem ISP, tak to poznají zaměstnanci ihned,
> nebo do dvaceti vteřin libovolný zákazník ...

Ono to asi bude jinak,on to nebude  domaci internet kterej nikoho nezajima nebo ISP ktery krome malejch venkovskejch musi mit cloveka "co tam furt sedi"
Ona to bude bezna mala firma a SMS brana je hlavne k tomu aby se pres nejaky API posilaly spravy "Vase zakaka je pripravena k vyzvednuti" a kdyz u to je tak se to vyuzije na monitoring serveru nebo poplach ze zabezpecovacky a cojavim jeste. Na to je nejlepsi vlastni GSM terminal. SIMka k firemnimu tarifu za par korun pocet odeslanejch sprav max jednotky za den.

Ja provozuju starej Siemens MC35 a gammu + kalkun na to je pres REST poveseny co potrebuju

ludva

Re:GSM brána přes USB (Linux) pro SMS
« Odpověď #28 kdy: 12. 10. 2018, 15:29:27 »
Tam žádná reference není. Je to normální SMSka ... a v ní jen datum a telefonní číslo. Ano, teoreticky to stačí. Ale nemusí.
Hlavně zaručené doručenky jsou leckdy návykové (z GSM modulu nelze jednoznačně určit, čemu ta doručenka patří).

Tak to máš chybu v implementaci :-) nebo ti doručenky chodí s takovým zpožděním, že se ti přetočí počítadlo referencí.

MasoxCZ

Re:GSM brána přes USB (Linux) pro SMS
« Odpověď #29 kdy: 12. 10. 2018, 18:20:15 »
Tam žádná reference není. Je to normální SMSka ... a v ní jen datum a telefonní číslo. Ano, teoreticky to stačí. Ale nemusí.
Hlavně zaručené doručenky jsou leckdy návykové (z GSM modulu nelze jednoznačně určit, čemu ta doručenka patří).

Tak to máš chybu v implementaci :-) nebo ti doručenky chodí s takovým zpožděním, že se ti přetočí počítadlo referencí.

To stačit nemůže, protože stačí poslat těch SMS víc (typicky soft neumí poslat dlouhou zprávu jako multisegment, tak ji rozláme a pošle jako samostatné), a když dojde k doručení mimo pořadí, jseš v pytli. Vím o několika lokalitách v ústeckém kraji, odkud doručenky v síti O2 chodí s oblibou po 25ti hodinách od doručení :-)
S takovým materiálem se pracovat prostě nedá.