Bezpečnost elektronických voleb

Juro

Re:Bezpečnost elektronických voleb
« Odpověď #45 kdy: 10. 10. 2018, 14:52:02 »
Pri klasickom sposobe je proces hlasovnia natolko zrozumitelny a transparentny, ze dohliadnut na jeho spravnost moze naozaj hocikto. Naopak, pocet ludi v celom state, ktori su schopni najst netrivialny bezpecnostny problem pri elektronickom hlasovani sa blizi poctu clenov okrskovej komisie v Hornom Zapadakove.




jehovista

Re:Bezpečnost elektronických voleb
« Odpověď #46 kdy: 10. 10. 2018, 15:09:21 »
Pri klasickom sposobe je proces hlasovnia natolko zrozumitelny a transparentny, ze dohliadnut na jeho spravnost moze naozaj hocikto.
Muzu prijit do volebni mistnosti, ze tam budu pres noc cekat s volebni urnou a pak dohlednu na scitani vysledku?

Urvustrop

Re:Bezpečnost elektronických voleb
« Odpověď #47 kdy: 10. 10. 2018, 15:19:09 »
A mohl bys přijít do budovy HP, že se připojíš na jejich privátní server, který data sčítá, protože vyhráli státní zakázku?
Urna má na sobě podpisy předsedy a zástupce komise, všichni členové je při zapečetění a před odpečetěním zkontrolují.

Juro

Re:Bezpečnost elektronických voleb
« Odpověď #48 kdy: 10. 10. 2018, 15:23:28 »
Pri klasickom sposobe je proces hlasovnia natolko zrozumitelny a transparentny, ze dohliadnut na jeho spravnost moze naozaj hocikto.
Muzu prijit do volebni mistnosti, ze tam budu pres noc cekat s volebni urnou a pak dohlednu na scitani vysledku?

Mozes sa stat clenom volebnej komisie a este za to dostanes peniaze (u nas). Na clena ta nemusi nominovat politicka strana, kamoska to mala dokonca ako brigadu.

Jenda

Re:Bezpečnost elektronických voleb
« Odpověď #49 kdy: 10. 10. 2018, 15:53:19 »
A mohl bys přijít do budovy HP, že se připojíš na jejich privátní server, který data sčítá, protože vyhráli státní zakázku?

Jak už jsem psal (a Martin Dráb též), někteří diskutující mají fakt podivné představy o volebních protokolech. A nechtějí na tom nic měnit…


Phi

Re:Bezpečnost elektronických voleb
« Odpověď #50 kdy: 10. 10. 2018, 18:02:07 »
A mohl bys přijít do budovy HP, že se připojíš na jejich privátní server, který data sčítá, protože vyhráli státní zakázku?

Jak už jsem psal (a Martin Dráb též), někteří diskutující mají fakt podivné představy o volebních protokolech. A nechtějí na tom nic měnit…
Nojo, ale vždy když se mluví o elektronických volbách, je prodáván obraz šťastného chalupáře odvolivšího ze svého notebooku při pohledu na Slapskou nádrž. Aby se nemusel táhnout k volbám. Aby byla větší volební účast. Já fakt nevím - obálka a plenta je dost robustní systém - je třeba ho úspěšně nabourat na mnoha místech najednou, aby to vůbec mělo efekt.
Mně je úplně jedno, jestli za plentou vykřízkuju papír, nechám si poklepáním na ksicht politika či logo strany vytisknout QR kód nebo nahraju na zapůjčené médium unikátní klíč a pak cokoliv z toho hodím do urny.
Ale co mne zajímá je, kolik bodů volebního systému musí podlehnout útoku abych změnil vítěze voleb,kolik abych měl ústavní většinu?

jehovista

Re:Bezpečnost elektronických voleb
« Odpověď #51 kdy: 10. 10. 2018, 18:34:59 »
Ale co mne zajímá je, kolik bodů volebního systému musí podlehnout útoku abych změnil vítěze voleb,kolik abych měl ústavní většinu?
A kolik lidi nevoli kvuli tomu, ze je to v soucasnosti opruz?* Volebni ucast mezi duchodci je standardne o 10 - 20 % vyssi, nez ve skupine 20-30 let. Tohle uz vychyluje vysledky celkem spolehlive. Je sice otazka, jak by se situace zmenila s elektronickymi volbami, ale da se predpokladat, ze hodne lidi v produktivnim veku nevoli proste proto, ze by je to stalo i nekolik hodin casu. Ja jsem volic-idot - byl jsem u kazdych voleb a jednou jsem dokonce cestou na hory hodinu stepoval s volicskym prukazem na Rozvadove a cekal, nez otevrou volebni mistnost. Ale kolik lidi to udela? Je v poradku je takto odriznout od moznosti volit?


*Prosim vynechme debaty o tom, ze komu nestoji za to si vyrizovat volicsky prukaz a na zahranicni sluzebni ceste jet sto kilaku na konzulat vhodit papirek, ten vlastne nema pravo volit.

j

Re:Bezpečnost elektronických voleb
« Odpověď #52 kdy: 10. 10. 2018, 22:51:44 »
....... muze si vzit nove, ale podplaceni volici tam muzou treba chodit po dvojickach a vzajemne se kontrolovat....
Jasne, takze ty naprosto netusis, jak volby fungujou ... a navic ses negramotnej, protoze presne tohle tu uz bylo.

V KAZDY volebni mistnosti MUSIS jit za plentu, bez toho ti komise NESMI umoznit volit, a pokud by umoznila, tak tim automaticky zneplatni volby v danym okrsku. A za plentou mas velmi casto pripravenou hromadku obalek s volebnimi listky a ty taky do ty volebni obalky nemusis vlozit ... vubec NIC. A nebo muze volebni listek trebas pretrhnout, coz vyjde nastejno, nebo jich tam das vic atd atd atd.

....Proč si Alexei s Ivanem nebo kupovači hlasů ještě nepořídili takovou tu propisku/knoflík se skrytou kamerou a nechtějí po svých ovečkách, aby jim natočili, jak za plentou vkládají hlas do obálky a hážou ho do schránky?
Protoze je to technicky nerealizovateny ...

Jenda

Re:Bezpečnost elektronických voleb
« Odpověď #53 kdy: 10. 10. 2018, 23:19:08 »
....Proč si Alexei s Ivanem nebo kupovači hlasů ještě nepořídili takovou tu propisku/knoflík se skrytou kamerou a nechtějí po svých ovečkách, aby jim natočili, jak za plentou vkládají hlas do obálky a hážou ho do schránky?
Protoze je to technicky nerealizovateny ...

Škoda že už volby byly, pro nevěřící Tomáše bych zkusil svoji volbu natočit (za to že jsem volil piráty se zatím moc nestydím). Jaké problémy očekáváš že mě potkají?

j

Re:Bezpečnost elektronických voleb
« Odpověď #54 kdy: 10. 10. 2018, 23:29:30 »
...
Škoda že už volby byly, pro nevěřící Tomáše bych zkusil svoji volbu natočit (za to že jsem volil piráty se zatím moc nestydím). Jaké problémy očekáváš že mě potkají?
Fajn, a pak natoc volby dalsich aspon 10 000 osob, aby to melo nejakej potencial je nejak ovlivnit. OK? A pak nam tu muzes z basy napsat, jak ti nasazovali klepeta nekde pred volebni mistnosti kde si lidem hucel do hlavy, ze si maj kamsi dat nejakou kameru.

jehovista

Re:Bezpečnost elektronických voleb
« Odpověď #55 kdy: 11. 10. 2018, 01:44:50 »
Jasne, takze ty naprosto netusis, jak volby fungujou ... a navic ses negramotnej, protoze presne tohle tu uz bylo.

V KAZDY volebni mistnosti MUSIS jit za plentu, bez toho ti komise NESMI umoznit volit, a pokud by umoznila, tak tim automaticky zneplatni volby v danym okrsku. A za plentou mas velmi casto pripravenou hromadku obalek s volebnimi listky a ty taky do ty volebni obalky nemusis vlozit ... vubec NIC. A nebo muze volebni listek trebas pretrhnout, coz vyjde nastejno, nebo jich tam das vic atd atd atd.
Cist neumis spis ty. Jasne jsem napsal, ze takovy volic asi nebude riskovat tim, ze by ojebaval gaunera co ho zaplati a beztak je mu to ukradeny. A tvoje predstava, ze se takhle hlasy kupuji az nekde pred volebni mistnosti je taky usmevna. To normalne zajedes nekam do ghetta,  zavolas si vsechny s obcankou, rozdas jim volebni listky, odvezes je nekam za roh k volebni mistnosti, partak dohlidne na to, ze tam dojdou, pak se sejdete opet nekde za rohem, kde das kazdemu dve stovky a jede se pro dalsi partu. Jestli maji propisky s kamerou, nebo ne, to fakt nevim. Mozna maji obycejne propisky, o kterych jim jenom nakecas, ze jsou s kamerou. Rodinka z ghetta si takhle prijde na par tisic a rozhodne s tim nepujde na policii, protozes jim nakecal, ze by sli sedet a navic bys uz priste neprijel.

Jo a minimalne v moji volebni mistnosti zadne volebni listky za plentou nebyly, jenom u komise. Ale to je stejne burt.

Juro

Re:Bezpečnost elektronických voleb
« Odpověď #56 kdy: 11. 10. 2018, 08:07:06 »
Elektronicke volby samozrejme nijak neriesia problem kupovania hlasov, takze diskusia o tom je celkom bezpredmetna.

ElektronickyVolic

Re:Bezpečnost elektronických voleb
« Odpověď #57 kdy: 11. 10. 2018, 09:06:11 »
Ja by som zacal najskor takto: je velmi dolezite, aby sa nedalo zistit, koho som volil? V dobe, ked ma kazdy spehovacie zariadenie vo vrecku, a tie informacie, ktore o nom nahodou nezisti, si da na facebook sam, si myslim, ze nie je. Ja osobne sa nehanbim za to, koho volim. Mozno by potom bolo aj dobre odfiltrovat tych, co sa hanbia, lebo to pravdepodobne robia pod nejakym natlakom (cim nemyslim len zle veci). Dalsia vec je, ze to nebude vediet kazdy, ale len stat. Nebude to verejne znama informacia, ani sa vam to neobjavi v elektronickom poradovniku (napr. slovensko.sk) po nalogovani. Jednoducho zobrat trochu zodpovednosti do vlastnych ruk. No a ked odstranime tuto jednu vec, tak nechapem co by bolo tazkeho na tom, ze by som prisiel do volebnej miestnosti priamo za plentu (dokonca mozno hocikde na slovensku!!! to uz ale predbieham par storoci), vlozil do volebneho stroja svoju E obcianku, a odvolil.

Ondro

Re:Bezpečnost elektronických voleb
« Odpověď #58 kdy: 11. 10. 2018, 09:08:44 »
Ele. volby asi nebudu nikdy dost bezpecne a spolahlive. Osobne by som sa zameral na dovody preco je po nich dopyt. Hlavny dovod je podla mna dostupnost a jendoduchost volby.
Toto su presne najvecsie problemy dnesnych volieb a podla mna su umyselne neriesene vladnucimi politikmi, lebo by im to zhorsilo moznosti na dalsie uspesne zvolenie. U nas na Slovensku jednoznacne vladnuce strany profituju z toho, ze mlady ludia nechodia volit. Ak by boli volby pre nich pristupnejsie(menej otravne/zatazujuce), tak by isli volit ale nevolili by ich.
Aky je problem ist za obcanom a napriklad vytvarat volbene miestnosti/okrsky napriklad v cudzine vo velkych mestach, kde zije dost slovakov, moznsot volit na ambasadach alebo zjednodusit vybavovanie volicskeho preukazu,.... Doba sa zmenila ale volby nie. Vela ludi je v cudzine(travalo alebo docane), vela ludi cestuje, cast sa nezdrzuje na adrese trvaleho bydliska,... tak preco im nevyst v ustrety?  Toto je problem, ktory je potrebne primarne riesit. riesenie tohot problemu by mohlo ukazat cestu kam by sa mali volby posunut.

ElektronickyVolic

Re:Bezpečnost elektronických voleb
« Odpověď #59 kdy: 11. 10. 2018, 09:12:38 »
Stale tu tiez riesite problem kupovania hlasov, dalej ze elektronicke hlasovanie vie malokto skontrolovat a celkovo bezpecnost. Ja si ale skor myslim, ze na zaciatok bude aj malo ludi vediet, ako to obabrat, a mozno budete sami prekvapeny, ake budu zrazu vysledky. Nechcem nejako vymyslat, ale podla mna je omnoho jednoduchsie podplatit par ludi v par dedinach, nech mi prirataju nejake hlasy, ako osalit takyto system. Vedelo by to mozno vysvetlit aj ten fakt, ze vo volbach sa to javi tak, ze skoro 30 % obyvatelstva je dementneho a nevadia mu kradeze, vrazdy a neustale klamanie niektorych vladnych predstavitelov.. Sam by som bol zvedavy, aky by bol vysledok takych volieb