Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?

SB

Re:Maji tabulkove databaze v dnesni dobe smysl?
« Odpověď #180 kdy: 14. 09. 2018, 11:48:36 »
Ty překlady do relační databáze bývají jednodušší, než se na první pohled zdá.

Můj 10letý pohled mi říká něco jiného. Mapování je teoreticky popsáno, ale 1. modely v RDB k tomu mívají často daleko, 2. mapování objektu na dokument je vždy jednodušší, z objektové databáze pak bezpracné.


Re:Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?
« Odpověď #181 kdy: 14. 09. 2018, 11:53:07 »
Zajímavá je otázka, co se děje, když nekdo přistoupí na vaše doporučení a naučí se myslet jak požadujete a programuje v nejakém OO jazyce za použití rel.databaze s SQL. Podle mých zkušeností je nejlepší dopoledne psát ten program a odpoledne k tomu dodělat ty selecty. A samozrejmě je třeba po pracovní době přepnout do toho procedurálního myšlení, aby člověk nazapomněl vystoupit na správné stanici z tramvaje.

Nedělejte z toho vědu - moderní OOP jazyky jsou zjednodušené na maximum, a SQL bylo navržené pro policajty. Nemám s tím jediný problém - datové modelování dělám v SQL, a prezentační vrstvu v OOP. Hledáte problém, tak kde není. Osobně neznám nikoho, kdo by s tím měl problém. Jde jen o přijmutí faktu, že s jedním přístupem nepochodíte. Jinak programuji v bashi, jinak v C, a úplně o něčem jiném jsou puppety nebo třeba Splunk. Takový je život.

JS

Re:Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?
« Odpověď #182 kdy: 14. 09. 2018, 11:55:56 »
Já se obávám, že zde mnoho přítomných stále nepochopilo, že mít objektový model a relační DB bez ORM jaksi z podstaty nejde - někak se ty relace musejí měnit na objekty a naopak, a to bez ohledu na realizaci. Ano, nemusíte používat knihovní ORM, pak si překlady musíte udělat sami, ale to je právě to ORM. A nebo se na ORM vyserete a povedete model v aplikaci v n-ticích či samostatných hodnotách, to ale nemá s OOP nic společného.

Jestli to nebude tim, ze proste na modelovani globalne konzistentnich dat (= splnujicich globalne nejakou podminku) neni OOP prilis vhodne.

Kit

Re:Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?
« Odpověď #183 kdy: 14. 09. 2018, 12:42:17 »
Já se obávám, že zde mnoho přítomných stále nepochopilo, že mít objektový model a relační DB bez ORM jaksi z podstaty nejde - někak se ty relace musejí měnit na objekty a naopak, a to bez ohledu na realizaci. Ano, nemusíte používat knihovní ORM, pak si překlady musíte udělat sami, ale to je právě to ORM. A nebo se na ORM vyserete a povedete model v aplikaci v n-ticích či samostatných hodnotách, to ale nemá s OOP nic společného.

Doménové překlady řeším přímo v SQL. Je to velmi jednoduché a odpadne tím spousta zbytečného překladového kódu v PHP.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Maji tabulkove databaze v dnesni dobe smysl?
« Odpověď #184 kdy: 14. 09. 2018, 17:49:13 »
Zní to jako řešení na hovno - platí, že čím víc toho čtu a držím navíc, tím je to 1. náročnější na zdroje, 2. musím řešit více synchronizace.
Já se obávám, že zde mnoho přítomných stále nepochopilo, že mít objektový model a relační DB bez ORM jaksi z podstaty nejde

Mě trochu mrzí, kolik energie tu lidé vypejtvají na tom, aby prohlašovali, že něco nejde.

Pak jsou jiní lidé, kteří prostě ten problém řeší a kolikrát vyřeší i velice zajímavě.


Franta Fořt

Re:Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?
« Odpověď #185 kdy: 14. 09. 2018, 17:59:43 »
na začátku byla TABULKA

agent

Re:Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?
« Odpověď #186 kdy: 14. 09. 2018, 21:30:08 »
Na začátku byl BIT  :)

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?
« Odpověď #187 kdy: 15. 09. 2018, 11:37:25 »
Na pocatku byl kremik. A je tam dodneska...

agent

Re:Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?
« Odpověď #188 kdy: 15. 09. 2018, 12:47:53 »
Na počátku byl vodík.
Křemík vznikl až z vodíku.  :)

qwertz

Re:Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?
« Odpověď #189 kdy: 15. 09. 2018, 12:48:14 »
Mohl bi mi autor tohoto vlákna vysvětlit jakým způsobem by chtěl ukládat data typická pro transakční databáze?

tzn. vložím záznam, který má řekněme 30 sloupců, a pak s daty rovněž pracuji na úrovni záznamů (tj, žádné OLAP kostky nebo column based transakce)

Re:Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?
« Odpověď #190 kdy: 15. 09. 2018, 13:10:00 »
Mohl bi mi autor tohoto vlákna vysvětlit jakým způsobem by chtěl ukládat data typická pro transakční databáze?

tzn. vložím záznam, který má řekněme 30 sloupců, a pak s daty rovněž pracuji na úrovni záznamů (tj, žádné OLAP kostky nebo column based transakce)

Kdyz vezmu v uvahu co jsem psal kdyz jsem vlakno vytvarel:

...
Jedna z tech "jinych" veci, kterou zmini je ve strucnosti(asi od 54 minuty):
"Tabulkove databaze vznikly kvuli pomalym rotacnim diskum a v dnesni dobe kdy mame velka a rychla SSD ztraci smysl"

Mluvi o tom, ze tabulkove usporadani dat je pro programatory nepohodlne a ze stejne vetsinou z databaze data nacteme a vyrobime si z nich nejake stromy atp. se kterymi se nam dobre pracuje.

Dokonce rika: "If I were a database company right now, if I were Oracle, i'd be scared to death."

...

Stryka Boba(kdyz odhlednu od politiky) respektuju, ale tady vaham.
Nezda se mi, ze by mel pravdu, ale na druhou stranu nenachazim argument ktery by sel proti te jeho uvaze.

Tak se chci zeptat:
Maji tabulkove databaze na novych projektech smysl?
Migroval nekdo z vas existujici reseni z oraclu nebo jine tabulkove databaze na neco jineho?
Souhlasite, ze rychlost/pomalost rotacnich disku je jediny duvod proc takove databaze existuji?

Diky za nazory

Tak myslim, ze to co ja chci nebo nechci neni uplne relevantni pro tuto diskuzi.
Domnivam se, ze to co naznacuje strycek Bob je spise pouziti objektovych databazi, kde asi nema uplne smysl mluvit o sloupcich.

Takze odpoved na tvou otazku je: Ne nemohl.

kemik

Re:Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?
« Odpověď #191 kdy: 15. 09. 2018, 16:50:52 »
Jakou jinou databazi nez relacni by si chtel pouzit na ucetnictvi, CRM nebo ERP system? Neznam jedine ERP ktere pouziva NoSQL/dokumentovou/objektovou databazi.

Podle me ma budoucnost neco jako SAP HANA coz je in-memory databaze ktera uklada vetsinou do column store a je to vlastne databaze a aplikacni server v "jednom".

Tady je vysvetleno jak to funguje:
https://www.youtube.com/watch?v=RtaKOhsKKhM

Nevyhodou je ze cela databaze musi byt v ram, takze vysoke naklady na hw. Osobne jsem videl  BW system od Danone kde maji 1TB ram. Dovedete si predstavit kolik takovy hardware musis stat.

dustin

Re:Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?
« Odpověď #192 kdy: 15. 09. 2018, 17:41:00 »

agent

Re:Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?
« Odpověď #193 kdy: 15. 09. 2018, 22:53:50 »
Dovedl bych si představit mixovanou DB, kde si budu moct zvolit, zda do "tabulky" budu ukládat klasické řádky nebo objekty definované nějak složitěji jako strom (interně ať si to uloží jak chce).
A dotaz by buď vracel klasický plochý result (tabulku), nebo seznam objektů (nebo spíš jejich properties) filtrovaný přes klasický SQL dotaz podle jejich properties.   

Re:Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?
« Odpověď #194 kdy: 16. 09. 2018, 00:20:12 »
Dovedl bych si představit mixovanou DB, kde si budu moct zvolit, zda do "tabulky" budu ukládat klasické řádky nebo objekty definované nějak složitěji jako strom (interně ať si to uloží jak chce).
A dotaz by buď vracel klasický plochý result (tabulku), nebo seznam objektů (nebo spíš jejich properties) filtrovaný přes klasický SQL dotaz podle jejich properties.   

https://en.wikipedia.org/wiki/Multi-model_database
https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_multi-model_databases