reklama

Otáčky ventilátoru

Vilík

Otáčky ventilátoru
« kdy: 04. 09. 2018, 11:49:28 »
Dobré odpoledne,

Mám v notebooku dva ventilátory jeden dělá hrozný hluk vybruje.
Chci to poslat na reklamaci ale chtěl bych se pokusit nastavit otáčky u každého ventálatoru zvlášt abych poznal který je problémový.

Mám Windows 10, má na to windows nějakou utilitku ?

Nebo nějaká linux distribuce ?

Chci se vyhnout použití programu "speedfan"

reklama

Lol Phirae

Re:Otáčky ventilátoru
« Odpověď #1 kdy: 04. 09. 2018, 12:00:18 »
Mám Windows 10, má na to windows nějakou utilitku ?

Ne.

Nebo nějaká linux distribuce ?

lm_sensors/fancontrol/pwmconfig

Chci se vyhnout použití programu "speedfan"

Ano, vyhnout se použití funkčního řešení je opravdu chytré.

Vilík

« Odpověď #2 kdy: 04. 09. 2018, 12:07:43 »
Rozumné je se vyhnout aplikaci které nedůvěřuji.

Ale ano už vidím jak všichni servisní technici na světě používají "speedfan" když tomu věříš bránit ti nebudu.

TenPravej

« Odpověď #3 kdy: 04. 09. 2018, 16:42:31 »
Musis Lol Phirae omluvit ten doporucuje kazdemu proprietarni software aby ti pak zase mohl napsat proc nepouzivas open source :-D

Lol Phirae

« Odpověď #4 kdy: 04. 09. 2018, 18:58:22 »
Musis Lol Phirae omluvit ten doporucuje kazdemu proprietarni software

Máš to nějaké pomatené, agitační pošuk je Lael Ophir.

reklama

borekz

• 460
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 04. 09. 2018, 18:59:04 »
Nejde to nastavit v Biosu ?

Pavouk106

• 2 322
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
« Odpověď #6 kdy: 04. 09. 2018, 20:16:57 »
V Linuxu dost možná nepůjdou otáčky regulovat vůbec. Jde to na Dell noteboocích (přes i8k), ale na ostatních spíš ne.

Myslím, že s trochou snahy to půjde odposlouchat, zvlášť, pokud jsou větráky na opačné straně notebooku (tedy ne vedle sebe).

Nicméně - Tobě může být fuk, který z nich vibruje... S tím ať si poradí servis.

k3dAR

• 1 230
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 04. 09. 2018, 20:24:15 »
V Linuxu dost možná nepůjdou otáčky regulovat vůbec. Jde to na Dell noteboocích (přes i8k), ale na ostatních spíš ne.
u Thinkpadu to jde urcite take, pres volbu fan_control=1 pro modul thinkpad_acpi a/nebo automatizovane dle teplot pomoci thinkfan

Alt Richt

« Odpověď #8 kdy: 04. 09. 2018, 21:51:28 »

Je na to utilitka HWinfo64, který umožňuje nastavovat otáčky, ale nefunguje u všech modelů a umožnuje třeba nastavit jen v diskrétních krocích (off,1,2,3).

Speedfan by měl být featured, ale mě nenašel nic.

lmsensors je shit, který mi nefunguje na 3/5 strojích. (nepočítám že dokáže přečíst jedinou teplotu a frekvence, to je vše)

Případně pak zkusit přímo program na daný stroj. Například na thinkpad TPFanControl.

Nebo použít UCHO.

watch

« Odpověď #9 kdy: 04. 09. 2018, 21:53:27 »
Musis Lol Phirae omluvit ten doporucuje kazdemu proprietarni software

Máš to nějaké pomatené, agitační pošuk je Lael Ophir.

Obama jí svoji diagnozu, avšak Lael Ophir méně otravuje ostatní, protože sem nepíše (a nebo to znamená, že už u něj probíhá ústavní léčba)

« Odpověď #10 kdy: 05. 09. 2018, 09:48:32 »
lmsensors je shit, který mi nefunguje na 3/5 strojích. (nepočítám že dokáže přečíst jedinou teplotu a frekvence, to je vše)

lmsensors je open-source projekt, závislý na práci dobrovolníků a na dostupnosti dokumentace HW nekryté NDA.

Převážně velmi dobře funguje na starším hardwaru, kde je HW monitor integrovaný v nezáludném SuperIO švábu, ke kterému výrobce dal k dispozici datasheet. Nefunguje cca v následujících případech:

• HW monitor je sice v SuperIO švábovi, ke kterému ale není datasheet
  • HW monitor je částečně proprietární, často implementován softwarově v Embedded Controlleru, což je případ většiny notebooků, a čím značkovější NTB, tím hůř = není dokumentace ani proprietární podpora v Linuxu. Smyčky řízení ventilátorů třeba vůbec nejsou laditelné z OS, řídí je autonomně EC.
  • HW monitor je implementován nějakým proprietárním způsobem, a třeba teplota je vytažena až do ACPI, ale ohledně ventilátorů nic nezjistíte, natož aby šly ovládat.

Standardní SuperIO šváb obsahuje v podstatě jenom hardwired logiku - proto má smysl datasheet, pokud ho výrobce švábu uvolní. Jeho příbuzný EC už obsahuje nějaký maličký ARM nebo 80C51, do kterého si výrobce motherboardu/počítače napíše vlastní firmware. V lepším případě je k tomu nějaký soft do Windows (ve verzi 1.0.0.0 o kterou se dál nikdo nestará), v opravdu vzácných případech to funguje skrz ACPI nebo je k tomu dokumentace nebo proprietární podpora v Linuxu.

Je možné že autor SpeedFanu má širší základnu uživatelů (protože Windows vs. Linux) a proto větší motivaci, možná i lepší přístup k datasheetům a vzorkům HW, možná se nemusí tolik ohlížet na NDA protože SpeedFan není open-source... Mimochodem, už konečně funguje SpeedFan jako serviska, nebo stále běží jenom v systrayi na přihlášeném desktopu?

Tradiční SuperIO i EC čipy bývaly připojené do PC čipsetu sběrnicí LPC = jedná se o relikt (hrobeček) dědictví x86 PC. Moderní x86 hardware už LPC SuperIO nepotřebuje. Jakým způsobem se pak řeší HW monitor / EC, to je věc výrobce motherboardu. Může tam být libovolný autonomní MCU - a čím větší výrobce (co do objemu prodejů), tím menší má problém napsat si takovou věc "od nuly". Komunikace s hostitelem může být libovolným dostupným kanálem: i2c, SPI, USB... (PCI-e?) Svět se zbláznil, moderní noťasy mají např. touchpad připojený na i2C, dokonce je na to zřejmě nějaký de facto standard od MS a Intelu zvaný i2c HID... to už jsem OT.

reklama