Výběr domácího 16portového switche

Re:Výběr domácího 16portového switche
« Odpověď #30 kdy: 05. 09. 2018, 13:05:19 »
Ja bych se pridal s otazkou na spotrebu. Schanim menezovanej (vlany staci) gigovej 16ti portovej ale protoze provoz bude pouze z baterie  tak je nejdulezitejsi nizka spotreba  a provoz na SS napeti cokoliv od 1 az 14V (upravim si sam)

Pokud otevřete šroubovákem libovolný levný 19" web-smart switch "16 portů do 4 kKč" se zabudovaným zdrojem na 230V, najdete uvnitř modul zdroje ze kterého leze tuším 5 nebo 12 V ss - jediná napájecí větev krmí "motherboard", který si snižujícími měniči vyrábí 3.3V pro PHY a něco mezi 1 - 2.5 V pro samotné switchovací matice (Vcore). Dál je to na Vás :-)

Křemík od výrobců jako Marvell / Realtek / IC+ prodělává taky jistou pravidelnou generační obměnu a die-shrinks, přibývají fičury jako EEE apod. Proto má smysl koukat po co nejmladším hardwaru. Zároveň bych volil co nejskromnější "feature set" - je jistá šance, že to bude znamenat méně žravý křemík (nebo taky zastaralý křemík, což je méně šťastná varianta z hlediska spotřeby).


PetrM

Re:16-ti portový switch
« Odpověď #31 kdy: 05. 09. 2018, 13:51:11 »
Asi dělám něco blbě. Mám domácí síť. Nemám doma ani rack, ani problémy PetraM. Nezasíťovávám Silicon Valley, ale byt či dům.

Asi jo. Já mám nároky takový, jako by měl mít dneska každý majitel RD. Liší se jenom tím, že mám čtvrtou LAN na bastlení.

Ono totiž spokojit se v dnešní době VoD, HbbTV a IPTV s tím, že za telkou bude jenom koax a ne min. 2x CAT6 navíc je tak trochu nesmysl (v obýváku TV s příslušenstvím zabírá 3 ze 4 datových linek). V každé místnosti mimo WC a koupelny je anténní zásuvka + 2x UTP, pak 2x UTP u protější strany na volný užití. Pak něco na pokrytí WiFi,... Děcák a a pracovna celkem 6 fousů.

LAN pro hosty (s odděleným WiFi SSID), LAN pro domácí užití a pro IoT (tiskárn a další blbosti, kterým nepovoluju přístup ven),...

Btw, jak se kaskádou nemanagovaných topících lapačů prachu za skříní řeší, když přidáš zařízení do jiné LANky, než ti k té krabičce vede? Budeš tahat další UTPčko, nebo měnit switche po cestě, abys tam mohl pustit VLAN? A jak to zálohuješ? A jak to máš zabezpečený, aby ti manželka nevytrhla ze switche v místnosti napájecí kabel?

JSH

Re:16-ti portový switch
« Odpověď #32 kdy: 05. 09. 2018, 15:15:12 »
LAN pro hosty (s odděleným WiFi SSID), LAN pro domácí užití a pro IoT (tiskárn a další blbosti, kterým nepovoluju přístup ven),...

Btw, jak se kaskádou nemanagovaných topících lapačů prachu za skříní řeší, když přidáš zařízení do jiné LANky, než ti k té krabičce vede? Budeš tahat další UTPčko, nebo měnit switche po cestě, abys tam mohl pustit VLAN? A jak to zálohuješ? A jak to máš zabezpečený, aby ti manželka nevytrhla ze switche v místnosti napájecí kabel?
Hmmm, tak nevím. Asi je nás víc, co dělá něco blbě. Host, kterému nechci dát přístup k jediné domácí wifi, bude bez netu. Pokud ho teda vůbec pustím dovnitř. :) A když manželka vytrhne kabel, tak se zase zastrčí. Když mi doma jednou za uherský rok něco vypadne, tak se z toho nestřílí.

knizmi

Re:Výběr domácího 16portového switche
« Odpověď #33 kdy: 05. 09. 2018, 15:53:11 »
Ted jsem akorat resil neco podobneho, potreboval jsem cca 8 portu a hlavne PoE+. Nakonec jsem vzal Zyxel GS1900-10HP  (snad nic jinyho s PoE+ za podobnou cenu neexistuje) a jsem s nim spokojenej. Na to webovy rozhrani si clovek musi chvili zvykat, ale da se tam toho nastavit spousta a jakmile to clovek jednou udela, tak uz na to nesaha.

PetrM

Re:16-ti portový switch
« Odpověď #34 kdy: 06. 09. 2018, 11:36:53 »
Hmmm, tak nevím. Asi je nás víc, co dělá něco blbě. Host, kterému nechci dát přístup k jediné domácí wifi, bude bez netu. Pokud ho teda vůbec pustím dovnitř. :)

No ale to je pěkně nepraktický. Když na víkend přijede synovec nebo neteř (oba se závislostí na tabletu), tak je fajn mít oddělený SSID, na routeru shodit síť GUEST a mají po ptákách.

Pak už se několikrát stalo, že jsme vyřizovali nějaký věci a dotyčný se potřeboval připojit na net kvůli nějakýmu ověřování (podívat se do KN při odhadu pro přeúvěrování hypotéky,...). Má smysl dát cizímu člověku přístup do domácí sítě, když má NTB s widlema? Viry, červi, trojani a sdílení hesel s celým světem s preferencí WiFi? Raděj ještě jedno SSID (za cenu úpravy /etc/network a /etc/firewall), než řešit, že se přes tvou síť připojují všechny stroje se zavirovanýma widlema z okolí. (A ne, nejsem paranoidní, jenom při bezpečnosti počítám s horší alternativou).

A když manželka vytrhne kabel, tak se zase zastrčí. Když mi doma jednou za uherský rok něco vypadne, tak se z toho nestřílí.

No u nás jo, vzhledem k tomu, že je manželka cholerik závislý na FB... :( Takže i modem, switch, router a APčka musí být za UPS. Posledně když zatuhl DNS resolver během dovolené, hlásila to tři minuty po příjezdu :(


SB

Re:16-ti portový switch
« Odpověď #35 kdy: 06. 09. 2018, 16:21:00 »
Taktéž bych jako první řešil odpověď na otázku, co a proč konkrétně chceš "menydžovat". Jediný důvod, který v tak malé síti pro management vidím, je přípojka v jiné části objektu než router,a tedy potřeba po jedné VLAN dotáhnout WAN k routeru a druhou VLAN rozvést síť, případně do třetí "schovat" servery (pokud jsou opět jinde než router / hlavní switch).

Cože? To má být jako vážně míněný dotaz? Vy budete v IT asi začátečníkem, že?

SB

Re:16-ti portový switch
« Odpověď #36 kdy: 06. 09. 2018, 16:23:28 »
Já třeba mám barák stylem "co nepotřebuju neleze ven", takže LANku pro věci ve stylu tiskárna, která je dostupná jenom zevnitř, extra síť na bastlení,... No nějaký čtyři VLANy se najdou :)

Zajímavý jsou diskuse, kde nejlepší řešení vyjde na oddělený LAN nebo VLAN a ztroskotá to na detailu, že "dotyčný by přece musel mít managovaný switch" a šmahem se to odepíše jako kravina (třeba oddělený kamery).

Vždyť to dneska umí 8-porty za 5 stovek, což na doma stačí.

Které to jsou?

SB

Re:16-ti portový switch
« Odpověď #37 kdy: 06. 09. 2018, 16:31:23 »
...Host, kterému nechci dát přístup k jediné domácí wifi, bude bez netu. Pokud ho teda vůbec pustím dovnitř. :) ...

No to je geniální řešení!!! :O A víte co? Nechcete ho rovnou vzít bejsbolkou? Aspoň si příště rozmyslí se k vám naobcovávat a vy nebudete muset řešit, jak se sítí.
No vidíte, nakonec jsme to nějak dali dohromady...