V jakem casovem horizontu predpokladate, ze se Vase vestby vyplni?
Myslím, že C, C++, Java, Fortran, ... budou stálice, které nezmizí ani za desítky let.
Ale zároveň se objeví řada programovacích jazyků pro několik oblastí, kde jsou současné jazyky opravdu špatné. Jednu z nich jsem zmínil - paralelní a multithreadové programování. Budou ovšem zápasit s obrovskými částkami a lety vývoje, po které se zdokonalovaly ty jazyky z předchozího odstavce. Takže se prosadí jako mainstream za cca 10-15 let, výrazně natoupí už dříve.
Všimněte si mimochodem, že se pomalu rozvíjí také kvantové počítače, které se dnešními programovacími jazyky vůbec programovat nedají. Na běžných počítačích se povídá pohádka: "Tato šifra by potřebovala pro rozlousknutí, aby všechny počítače světa počítaly déle než je stáří vesmíru..., a proto je šifra bezpečná." Jeden jediný kvantový počítač tuto úlohu vyřeší a šifru vyřeší v řádu minut. To je velmi silná motivace pro aplikace kvantových počítačů, takže se do toho rvou obrovské peníze.
Hardware o mnoho mil předběhl vývoj programovacích jazyků a nástrojů. Jednoho dne se to bude muset řešit radikálně, protože hardware se vyvíjí raketovým tempem dopředu. Programovací jazyky stagnují a šolíchají se, vývoj je šnečí.
Mozna bude clovek, ktery zna firemni technologiii a korporatni prostredi, ktere se naucil diky soucasnemu maintreamovemu programovacimu jazyku na lepsi startovni pozici nez nekdo, kdo to nezna a programoval driver pro jeden rotor turbiny v dukovanech v nejakem special jazyku.
Těžko říci. Programovací jazyky nejsou nijak složité. Naučit se nový programovací jazyk je rychlé. V zásadě jsou všechny na jedno brdo, každý z nich má jen jiný mix ingrediencí.
Myslím si, že korporátní a marketinkové prostředí potřebuje, abyste znali a zvykli si na různé rituály, obětiny zlatému teleti, komunikační zvyklosti. Enterprise a korporátní postupy jsou spíše o tomto. Jinak řečeno, jsou tam různé postupy a pro kreativitu není v těchto místech prostor. Jste kolečko v soukolí, které přemýšlí spíše ve směrnicích než aby viděl výsledek. Kladete jednu cihlu z celé katedrály, a ta druhá cihla už je podle předepsaných postupů na kolegovi o tři kanceláře vedle. A vy to musíte dodržet a nepřemýšlet. A za to vás královsky zaplatí.
Můj názor je, že programovat se naučí každá uklízečka, když bude mít motivaci. To, co brzy bude pro kariéru důležité je naučit se programovat plus být špičkový odborník v něčem. Programátor + špičkový daňový poradce. Programátor + špičkový lékař. Programátor + špičkový matematik a fyzik. Za chvíli bude programátorů co umí jen programovat plné pytle na každé louce.
Trochu váhám, jak to bude s budoucností elektroniky + programování. Mám spíše dojem, že příležitostí dělat elektroniku bude ve světě vždy málo. A proto to bude kombinace spíše pro nadšence. Nebude to málo placené, ale výrazně méně proti jiným IT profesím.
Programovací jazyk se naučíte za chvíli. Zvláště pokud už jiný, jakkoli obskurní, umíte. To co se programátor chvíli učí je algoritmizace a schopnost řešit problémy. A to je dovednost téměř nezávislá na konkrétním programovacím jazyce.