Jako se latina rozšířila s Římskou říší a jejím okolí, tak se C rozšířilo s Unixem a po platformách, které se od něj nějak inspirovaly (DOS). Moc víc bych v tom nehledal. FORTRAN 77 rozhodně nijak zvlášť komplikovaný není (ani se tak nejeví).
Přesně tak to je. C je rozšířilo jako přílepek unixu. Jinak by nikdo ani netušil, že nějaké C existuje.
Na konci 20. století byl mezi ajťáky názor, že unix je nejlepší a dokonalý systém - a už není třeba nic nového vynalézat, zlepšovat, objevovat, evoluce je komplet hotova. Nic lepšího než unix se zkrátka už ve vesmíru nikdy neobjeví, to je jediná jistota v tomto drsném a nevlídném světě - tak přemýšleli ajťáci. A dodnes si to řada z nich ještě myslí.
No a s tím názorem o nekonečné dokonalosti unixu se začalo rozšiřovat (také jako nejlepší a dokonalé) všechny součásti unixu - tedy i C. Byť C se do unixu dostal spíše jako snaha vytvořit nástroj pro přenesení unixu na jiné platformy.
Dnes už ubývá lidí, co si myslí, že unix je totálně dokonalý. Dokonce si to nemyslí už ani tvůrce unixu Thompson, který napsal i knihu, co by se dalo na unixu udělat lépe. A s tím jak padá božský status unixu a C, a tak se množí jazyky, které chtějí být lepší než C.
Dnes zase drží C spíše embedded sféra a hardware. Protože lecjaký mikrořadič a kdejaký čip je dnes programovatelný v C.
Jinak řečeno, Fortran nikdy komplikovaný jazyk nebyl. Na výpočty byl vždy propracovanější a lepší než C/C++. Navíc dává rychlejší binárky. Proto také řada matematických a vědeckých knihoven je napsaná ve Fortranu. A C/C++ nemá šanci se jim vyrovnat v efektivitě a rychlosti. A pokud máte výpočet v astrofyzice, který trvá 2 dny, pokud se napíše ve Fortranu nebo 4 dny pokud se napíše v C - je preference vědců poměrně jasná.