reklama

Minimální Debian-based distribuce

R223

Minimální Debian-based distribuce
« kdy: 24. 08. 2018, 14:12:39 »
Ahoj,

rad bych poprosil o doporuceni na destribuce, zalozanou na Debianu, ktera v zakladu neinstaluje zadne veci, ktere nechci - typicky prohlizece, prehravace hudby, libreoffice atd. Proste jen cisty system, balickuvaci systen a deskop GUI.

Nebavi me vzdy travit ces tim, ze se toho zbavuji.

Diky
« Poslední změna: 24. 08. 2018, 14:22:04 od Petr Krčmář »

reklama

Re:Minimální Debian-based distribuce
« Odpověď #1 kdy: 24. 08. 2018, 14:22:30 »
Třeba Debian. Doporučuji vybrat minimální instalaci a pak si doinstalovat jen to, co je potřeba.

R223

« Odpověď #2 kdy: 24. 08. 2018, 14:39:21 »
Třeba Debian. Doporučuji vybrat minimální instalaci a pak si doinstalovat jen to, co je potřeba.

Schvalne ted zkousim. Stahnul jsem posledni netinst, vybral jsem akurat ssh a LXDE. Tak jsem zvedavy....

R223

« Odpověď #3 kdy: 24. 08. 2018, 14:53:16 »
Takze zase klasika. LibreOffice, GIMP, dva prohlizece.... :(

« Odpověď #4 kdy: 24. 08. 2018, 15:07:10 »
Protože bylo při instalaci vybráno desktopové prostředí, což zahrnuje spoustu balíčků. Znovu: čistá instalace a poté ruční doinstalace toho, co je potřeba. V taskselu během instalace je nejlepší nevybírat vůbec nic.

R223

« Odpověď #5 kdy: 24. 08. 2018, 15:29:22 »
Aha. Takze desktopove prostredi zahrnuje veci, ktere s nim nikaj nesouvisi. Hlavne, ze se nadava na microsoft.
Kdyz ho nezvolim, ziskam system bez GUI a budu to muset rucne resit. Jinymi slovy jsem tam, kde jsem zacal - musim naprosto zbytecne resit neco, co nechci...

Lojzik

« Odpověď #6 kdy: 24. 08. 2018, 15:36:43 »
Aha. Takze desktopove prostredi zahrnuje veci, ktere s nim nikaj nesouvisi. Hlavne, ze se nadava na microsoft.
Kdyz ho nezvolim, ziskam system bez GUI a budu to muset rucne resit. Jinymi slovy jsem tam, kde jsem zacal - musim naprosto zbytecne resit neco, co nechci...

Snad sis nemyslel, že si Linuxem pomůžeš? :D
To by jsi mě fakt rozesmál.. Je naprosto normální, že věci nefungujou podle logiky..

« Odpověď #7 kdy: 24. 08. 2018, 15:40:15 »
Pokud chce někdo automaticky nainstalovat desktop, tak to obvykle znamená i základní aplikace. Takhle to vývojáři Debianu vymysleli. Pokud to někomu nevyhovuje (mně třeba ne), tak si může nainstalovat čistý systém a vybrat si ty balíčky ručně.

Ten task jen nainstaluje navíc balíček task-desktop, který ve svých závislostech přitáhne další věci. Mezi nimi se zřejmě objeví i nějaké základní desktopové aplikace.

ByCzech

• 1 573
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 24. 08. 2018, 16:12:43 »

Jakože Prohlížeč, Kancelářský balík, Grafický editor ap. nesouvisí s desktopem? WTF?

mhepp

« Odpověď #9 kdy: 24. 08. 2018, 17:19:54 »
A jak casto ten system musis instalovat, ze te tolik obtezuje najit optimalni seznam baliku? Pokud denne, tak delas neco spatne, protoze tu jsou nastroje,  ktere toto umi automatizovat. Pokud jednou za X let, tak to snad prezijes. Alespon mas moznost prozkoumat novinky v distribuci.

A instalace potrebneho je jednodussi nez odinstalace nepotrebneho.

?

« Odpověď #10 kdy: 24. 08. 2018, 17:26:21 »
No tak pod pojmem desktopové prostředí si představím to, že tam bude nějaký okení manažer, nějaké aplikace pro konfiguraci systému a správce balíčků, abych si mohl doinstalovat.

Tohle je typická linuxová retardace, kdy se uživatelé dělí na BFU, kteří zřejmě libreoffice, browser, player v základu vyžadují a na hardcore linuxáky, kteří si pochopitelně sami kompilují kernel, aby náhodou neobsahoval něco co nechtějí.

Nejlepší je, že když už nainstalujete celé tohle posrané desktopové prostředí a chcete jednu z těch nechtěných aplikací odinstalovat, odinstaluje se vám půl systému, protože vše je závislé na všem, a vás po restartu přivítá přikazová řádka.

Když nainstaluju wokna, tak je tam sice posraný explorer a media player, ale obojí lze bez negativního vlivu na systém pár kliky odinstalovat.

Pro linux na desktopu má k přívětivé použitelnosti stále daleko.

TKL

« Odpověď #11 kdy: 24. 08. 2018, 18:53:09 »
Mohl by mi někdo vysvětlit, proč na root.cz - web primárně o linuxu - chodí (to by mi až tak nevadilo) a mají potřebu oblažovat ostatní svými názory (to mi už vadí celkem dost) lidi, kteří linux evidentně nesnášejí? To je nějaký sport nebo co? Nebo to mají jako brigádu? Fakt to nedokážu pochopit. Už aby byl konec prázdnin a děti se vrátily zpátky do školy.

Lol Phirae

« Odpověď #12 kdy: 24. 08. 2018, 19:21:12 »
vybral jsem akurat ssh a LXDE.

Když je někdo tak vypatlanej, že nepochopí ani přes výslovný pokyn, že má zvolit "minimální instalaci", tak mu holt není pomoci. Nahoď si Widlous 10, tam si při instalaci nevybereš ani hovno a po instalaci tě uvítají dlaždice s desítkami nepoužitelných  "aplikací" doplněné jako bonus blikající reklamou.

Jenda

« Odpověď #13 kdy: 24. 08. 2018, 19:24:37 »
Nejlepší je, že když už nainstalujete celé tohle posrané desktopové prostředí a chcete jednu z těch nechtěných aplikací odinstalovat, odinstaluje se vám půl systému, protože vše je závislé na všem, a vás po restartu přivítá přikazová řádka.
A je to jasné, tvé problémy jsou způsobené tím, že netušíš, jak to funguje. Hint: apt ti napsalo "the following packages have been automatically installed and are no longer required" a označit jako manuálně nainstalované je můžeš pomocí akce install.

Mimochodem pokud by to defaultně fungovalo opačně, tak by se tu zase nějaký "?" rozčiloval, že nainstaloval KDE, potom odinstaloval KDE, a zůstala mu v systému hromada věcí, které byly s KDE nataženy.

Prosím, už se nevyjadřuj ostře k věcem, o kterých netušíš jak fungují. Není ostuda udělat chybu, je ostuda udělat ze sebe tímto způsobem vola.

David

« Odpověď #14 kdy: 24. 08. 2018, 20:55:39 »
Většina diskusí tady na rootu mi poslední 2 měsíce přijde hrozně špatná. Nesmyslná témata, programátoři-mistři světa, stěžování si..

reklama