Minimální Debian-based distribuce

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Minimální Debian-based distribuce
« Odpověď #15 kdy: 24. 08. 2018, 22:35:24 »
pokud nestaci minimalni instalace debianu a pak si zvolit sam presne balicky jake chces, muzes zkusit Ubuntu 18.04, ktere prineslo volbu pri instalaci "minimalni" ktera nainstaluje desktop ale bez aplikaci, resp. jen s Firefoxem.

https://www.root.cz/zpravicky/ubuntu-18-04-nabidne-minimalni-instalaci-cisty-system-jen-s-prohlizecem/


Re:Minimální Debian-based distribuce
« Odpověď #16 kdy: 24. 08. 2018, 23:03:38 »
pokud nestaci minimalni instalace debianu a pak si zvolit sam presne balicky jake chces, muzes zkusit Ubuntu 18.04, ktere prineslo volbu pri instalaci "minimalni" ktera nainstaluje desktop ale bez aplikaci, resp. jen s Firefoxem.

https://www.root.cz/zpravicky/ubuntu-18-04-nabidne-minimalni-instalaci-cisty-system-jen-s-prohlizecem/

Hm, Blbuntu jako 'minimální instalace Debianu'?
Vzláštní.

Přidal bych se k předřečníkům, jako základ minimální instalace Debianu nainstalovat Debian a pak doinstalovat, co třeba.
Ale jeden musí vědět, co (a proč) chce...

PS: Používám Xubuntu, pro mne je to kompromis mezi hypersuperkůl 9D desktopem, který bez Kinedrilu nejde používat a systémem, kde outofthebox funguje, co potřebuju...

PPS: Problém 'systemd' už by měl mít dotyčný vyřešen, ;-)
« Poslední změna: 24. 08. 2018, 23:06:04 od hawran diskuse »

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Minimální Debian-based distribuce
« Odpověď #17 kdy: 25. 08. 2018, 01:05:25 »
Hm, Blbuntu jako 'minimální instalace Debianu'?
[...]
PS: Používám Xubuntu, [...]
nevim jak ty, ale ja v dotazu ctu "ad bych poprosil o doporuceni na destribuce, zalozanou na Debianu" ;-)

take pouzivam Xubuntu, ale to nema volbu minimalni instalace, takze by tazatel musel pouzit minimal/server/alternate iso kde by na tom byl (tusim) podobne jako v Debianu, ze by bud nainstaloval "pack" desktopu s aplikacema, nebo jen textovej rezim bez X.org, Desktop atd... pro me by to problem nebyl, ani dat klasicky Xubuntu komplet a odebrat co bych nechtel, coz v mem pripade je jen Thunderbird :-)

David

Re:Minimální Debian-based distribuce
« Odpověď #18 kdy: 25. 08. 2018, 10:21:17 »
Ahoj,

rad bych poprosil o doporuceni na destribuce, zalozanou na Debianu, ktera v zakladu neinstaluje zadne veci, ktere nechci - typicky prohlizece, prehravace hudby, libreoffice atd. Proste jen cisty system, balickuvaci systen a deskop GUI.

Nebavi me vzdy travit ces tim, ze se toho zbavuji.

Diky

Vzpominam si ze kdysi mely linuxove distribuce mnohem sirsi moznosti vyberu balicku pri instalaci - dnes je to dost omezeno (mluvim o dobach > 10 let zpet, tedy RH6.2, SuSE, apod.) v te dobe nebylo problem nainstalovat si ciste GNOME/KDE bez nejakeho prohlizece, protoze to clovek proste nezaskrnul. Pak se mnohem vic zjednodusovalo v ramci userfriendly linuxu pro BFU a tyhle instalatory byly nahrazeny temi dnesnimi kde nejde krome fdisku poresit temer nic.

Pokud bych chtel dnes minimalisticky desktop zalozeny na debinanu podival bych se na bunsenlabs nicmene i tohle ma prohlizece a podobne veci...

Dalsi moznosti je jak radi vyse instalovat minimum z netinstall debianiho instalatoru a pak nainstalovat nejmensi zaklad pro prislusny desktop -> https://wiki.debian.org/Gnome tedy neinstalovat gnome-task ktery instaluje i libreoffice a podobne veci ale nejmensi minimum.

Re:Minimální Debian-based distribuce
« Odpověď #19 kdy: 25. 08. 2018, 11:16:54 »
Můj oblíbený postup:
Mám v síti PXE boot (DHCP+TFTP).
Přidám si do něj profile pro netboot instalátor Debianu - je potřeba proklikat se stromem downloadů na ftp.cz.debian.org až k souborům linux a initrd.gz - tyhle dva stáhnete na TFTP server a v konfiguraci pxelinuxu na ně standardním způsobem odkážete.

label stretch64
  kernel stretch64/linux
  append initrd=stretch64/initrd.gz priority=low  --

Tyhle dva soubory netinstallu je dobré pravidelně aktualizovat, protože když jsou uleželé, tak potom nefunguje správně download balíčků z repa nebo co (možná když nesedí verze kernelu a následně dotahovaných modulů).

No a jak ten ukecaný debianí instalátor vede za ručičku tím postupem, tak jdu shora dolů, tzn. klávesnice, disky a tak, ale končím "install the base system", ještě z pohodlnosti "configure package manager",  přeskakuju "Select and install software", pak je ještě potřeba bootloader (grub) a "Finish".

Po restartu už by měl naběhnout minimální Debian, má řádově pár set MB - bývalo to asi 300 MB, později půl giga, teď nedávno si vybavuju asi 800 MB, ale v tom už možná byly nějaké moje přidané balíčky. První co provedu je cca "apt-get install aptitude".

No a dál můžete využít dobrodiní package manageru třeba tím, že řeknete "chci Firefox". A mám pocit, že v tom případě ty závislosti budou poměrně štíhlé. Asi dostanete na výběr, který window manager chcete nainstalovat. Ale LibreOffice podle mého sám nepřiplave. Nedávno jsem takhle instaloval lightdm + matchbox + Firefox. Tušímže lightdm přitáhl základ Xwindows jako závislost, dál už žádný balast nebyl. Po vyčištění od nakešovaných balíčků apod. to celé mělo asi 1.5 GB. Tolik k požadavku na "minimální desktop bez balastu" ;-)


Re:Minimální Debian-based distribuce
« Odpověď #20 kdy: 25. 08. 2018, 12:08:12 »
...
nevim jak ty, ale ja v dotazu ctu "ad bych poprosil o doporuceni na destribuce, zalozanou na Debianu" ;-)
...

A já tam vidím, že to ještě pokračuje "... , ktera v zakladu neinstaluje zadne veci, ktere nechci - typicky prohlizece, prehravace hudby, libreoffice atd. Proste jen cisty system, balickuvaci systen a deskop GUI. ...", na což odpovědět Ubuntu je dle mého (přinejmenším) zvláštní.

Jenda

Re:Minimální Debian-based distribuce
« Odpověď #21 kdy: 25. 08. 2018, 13:23:54 »
A já tam vidím, že to ještě pokračuje "... , ktera v zakladu neinstaluje zadne veci, ktere nechci - typicky prohlizece, prehravace hudby, libreoffice atd. Proste jen cisty system, balickuvaci systen a deskop GUI. ...", na což odpovědět Ubuntu je dle mého (přinejmenším) zvláštní.

Ubuntu se, stejně jako Debian, dá nainstalovat jako minimální systém, kde není _nic_.

Pak se mnohem vic zjednodusovalo v ramci userfriendly linuxu pro BFU a tyhle instalatory byly nahrazeny temi dnesnimi kde nejde krome fdisku poresit temer nic.

Já používám pro instalaci Debianu debootstrap a přijde mi, že si můžu zvolit úplně všechno.

Re:Minimální Debian-based distribuce
« Odpověď #22 kdy: 25. 08. 2018, 13:35:24 »
A já tam vidím, že to ještě pokračuje "... , ktera v zakladu neinstaluje zadne veci, ktere nechci - typicky prohlizece, prehravace hudby, libreoffice atd. Proste jen cisty system, balickuvaci systen a deskop GUI. ...", na což odpovědět Ubuntu je dle mého (přinejmenším) zvláštní.

Ubuntu se, stejně jako Debian, dá nainstalovat jako minimální systém, kde není _nic_.
Achjo.

David

Re:Minimální Debian-based distribuce
« Odpověď #23 kdy: 25. 08. 2018, 13:43:14 »
A já tam vidím, že to ještě pokračuje "... , ktera v zakladu neinstaluje zadne veci, ktere nechci - typicky prohlizece, prehravace hudby, libreoffice atd. Proste jen cisty system, balickuvaci systen a deskop GUI. ...", na což odpovědět Ubuntu je dle mého (přinejmenším) zvláštní.

Ubuntu se, stejně jako Debian, dá nainstalovat jako minimální systém, kde není _nic_.

Pak se mnohem vic zjednodusovalo v ramci userfriendly linuxu pro BFU a tyhle instalatory byly nahrazeny temi dnesnimi kde nejde krome fdisku poresit temer nic.

Já používám pro instalaci Debianu debootstrap a přijde mi, že si můžu zvolit úplně všechno.

Porovnavat debootstrap a instalator je trosku nefer ...
debootstrap is a tool which will install a Debian base system into a subdirectory of another, already installed system. Zvlast kdyz se clovek podiva do jeho dokumentace https://wiki.debian.org/Debootstrap

To je jedna vec. Druha vec i kdyz si nainstaluju system pres debootstrap pak plati to o instalaci Gnome desktopu co jsem psal vyse - tzn. si clovek musi vybrat vhodny balicek nebo jejich sadu podle toho jestli chce instalovat jen zaklad nebo full desktop...


Jenda

Re:Minimální Debian-based distribuce
« Odpověď #24 kdy: 25. 08. 2018, 16:27:38 »
Porovnavat debootstrap a instalator je trosku nefer ...
debootstrap is a tool which will install a Debian base system into a subdirectory of another, already installed system. Zvlast kdyz se clovek podiva do jeho dokumentace https://wiki.debian.org/Debootstrap

Ale vždyť ten oficiální instalátor dělá přesně totéž - namountuje nové / do podadresáře a úplně stejným způsobem tam rozbalí systém (skoro bych čekal, že bude taky používat debootstrap).

Druha vec i kdyz si nainstaluju system pres debootstrap pak plati to o instalaci Gnome desktopu co jsem psal vyse - tzn. si clovek musi vybrat vhodny balicek nebo jejich sadu podle toho jestli chce instalovat jen zaklad nebo full desktop...

A? (Kdo by to čekal, že když chce buď celý desktop, nebo jenom „window manager“, tak si musí vybrat buď metabalíček s desktopem, nebo balíček s „window managerem“)

David

Re:Minimální Debian-based distribuce
« Odpověď #25 kdy: 25. 08. 2018, 16:58:09 »
Porovnavat debootstrap a instalator je trosku nefer ...
debootstrap is a tool which will install a Debian base system into a subdirectory of another, already installed system. Zvlast kdyz se clovek podiva do jeho dokumentace https://wiki.debian.org/Debootstrap

Ale vždyť ten oficiální instalátor dělá přesně totéž - namountuje nové / do podadresáře a úplně stejným způsobem tam rozbalí systém (skoro bych čekal, že bude taky používat debootstrap).

Druha vec i kdyz si nainstaluju system pres debootstrap pak plati to o instalaci Gnome desktopu co jsem psal vyse - tzn. si clovek musi vybrat vhodny balicek nebo jejich sadu podle toho jestli chce instalovat jen zaklad nebo full desktop...

A? (Kdo by to čekal, že když chce buď celý desktop, nebo jenom „window manager“, tak si musí vybrat buď metabalíček s desktopem, nebo balíček s „window managerem“)

Tak to uz je solidni neschopnost pochopeni psaneho textu, porucha logickeho mysleni nebo jen nedostatek vzdelani.

Kdyz to reknu normalne tak aby to pochopil i clovek po lobotomii: kdyz pouziju debootstrap tak delam krok za krokem vsechno rucne a ano - muzu si tam udelat to co chci presne tak jak si to predstavuju. Instalator je sada PREDEM DEFINOVANYCH KROKU, ktere obvykle uzivatel nemuze moc ovlivnit a muze si zvolit jen to co mu instalator nabidne...


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Minimální Debian-based distribuce
« Odpověď #26 kdy: 25. 08. 2018, 18:48:14 »
A já tam vidím, že to ještě pokračuje "... , ktera v zakladu neinstaluje zadne veci, ktere nechci - typicky prohlizece, prehravace hudby, libreoffice atd. Proste jen cisty system, balickuvaci systen a deskop GUI. ...", na což odpovědět Ubuntu je dle mého (přinejmenším) zvláštní.
ja odpovidal Ubuntu s volbou minimalni instalace, ktera nainstaluje z programu jen Firefox ;-)
https://www.root.cz/zpravicky/ubuntu-18-04-nabidne-minimalni-instalaci-cisty-system-jen-s-prohlizecem/

Jenda

Re:Minimální Debian-based distribuce
« Odpověď #27 kdy: 25. 08. 2018, 19:03:13 »
Kdyz to reknu normalne tak aby to pochopil i clovek po lobotomii: kdyz pouziju debootstrap tak delam krok za krokem vsechno rucne a ano - muzu si tam udelat to co chci presne tak jak si to predstavuju. Instalator je sada PREDEM DEFINOVANYCH KROKU, ktere obvykle uzivatel nemuze moc ovlivnit a muze si zvolit jen to co mu instalator nabidne...

To je fakt jak u debilů.

David: Instalátory jsou pro BFUčka a nejde tam nic nastavit!
Jenda: Tak použij debootstrap, tam jde nastavit všechno.
David: WTF GGRRRGRGGRG HGHGHGHG AAA FFFUUUAAA BLBLBLBL

David

Re:Minimální Debian-based distribuce
« Odpověď #28 kdy: 25. 08. 2018, 21:28:47 »
Ty ses fakt dost divny troll. Debootstrap nesouvisi s tim ze mu nejaky balicek nataha jako zavislost prohlizec. Uplne mu staci netinstall s core systemem a pak doinstalovat zbytek tak jak radil p. Krcmar a ostatni. To ze drive umely instalatory povybirat balicky k instalaci je fakt a naposledy kdyz jsem instaloval slackware 8 tak to umel, mozna to umi doted.