Opensource zloději?

mon

Re:Opensource zloději?
« Odpověď #30 kdy: 22. 08. 2018, 09:42:04 »
... Jen z návrhů se žít nedá. Není to nic reálného. ...

ARM zije len z navrhov a je to celkom uspesna firma


PetrM

Re:Opensource zloději?
« Odpověď #31 kdy: 22. 08. 2018, 10:48:24 »
... Jen z návrhů se žít nedá. Není to nic reálného. ...

ARM zije len z navrhov a je to celkom uspesna firma

A navíc zrovna mám na druhým monitoru kompletní programátorskou specifikaci k Cortex-M4 s FPU bez jakýhokoliv NDAčka...

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Opensource zloději?
« Odpověď #32 kdy: 22. 08. 2018, 11:43:12 »
PetrM, o vhodnem balancovani mezi NDA a neNDA rozhoduje vlastnik IP. Muzeme s tim nesouhlasit, muze se nam to zdat nelogicke, ale obvykle NDA ma sve duvody (treba i s ohledem omezeni konkurence).

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Opensource zloději?
« Odpověď #33 kdy: 22. 08. 2018, 12:23:05 »
... Jen z návrhů se žít nedá. Není to nic reálného. ...

ARM zije len z navrhov a je to celkom uspesna firma

A navíc zrovna mám na druhým monitoru kompletní programátorskou specifikaci k Cortex-M4 s FPU bez jakýhokoliv NDAčka...
Hmm. A já znám hned několik ARM core based procesorů různých výrobců, kde jsou některé části dokumentace integrovaného řešení dostupné jen pod NDA...

PetrM

Re:Opensource zloději?
« Odpověď #34 kdy: 22. 08. 2018, 15:28:45 »
PetrM, o vhodnem balancovani mezi NDA a neNDA rozhoduje vlastnik IP. Muzeme s tim nesouhlasit, muze se nam to zdat nelogicke, ale obvykle NDA ma sve duvody (treba i s ohledem omezeni konkurence).

Však píšu, že je to jeho boj. Jeho primární cíl je vydělat (prodat co nejvíc kusů za co nejvyšší cenu). Můj primární cíl je vydělat (= co nejlevněj a nejrychlej vyvinout produkt). A pokud existuje několik řešení každý z nich si oboduju - mj. podle dostupnosti dokumentace, dostupnosti vzorků, dostupných ovladačů,... Když nastaví podmínky tak, že dostane míň bodů než konkurence, tak je to jenom jeho boj.

Pokud bude nějaký brouk, který nahradí pět dalších a cena tam bude třetinová, OK, jdu do toho. Pokud to bude věc, která má v dané aplikaci open konkurenci za přijatelnou cenu díky generikům, kdo by se s*al s NDA?

A nemůžu říct zákazníkovi "podle white paperu to má dost periferek, takže to pude", pokud nemám zapojení periferek na pouzru. Nemůžu mu s 80% jistotou říct, jaká bude výdrž na baterky, pokud nemám el. parametry. Nemůžu udělat předběžný nástřel ceny bez BOMu a ten nedám bez referenčních zapojení a el. parametrů. To vše ale chce zákazník na začátku projektu, když se chystá koncept a není jasná realizace, takže o to víc bojuje o každou korunu (včetně té za právníka)... Schůdnější to je, pokud zákazník sám navrhne nějaký řešení pod NDA, ale i tak je to potom 50/50.


PetrM

Re:Opensource zloději?
« Odpověď #35 kdy: 22. 08. 2018, 15:30:25 »
Hmm. A já znám hned několik ARM core based procesorů různých výrobců, kde jsou některé části dokumentace integrovaného řešení dostupné jen pod NDA...

Ale NDA na jádro nemají (integraci do čipu a jeho layout nepočítám). Přitom ARM (jako firma) z designu a jeho licencování žije.