Kolotoč a Vitalia

Trollopata

Re:Kolotoč a Vitalia
« Odpověď #15 kdy: 19. 08. 2018, 14:59:01 »
Já bych zase spíš uvítal méně článků z Podnikatele, protože moc nemusím byrokratické žvásty. A články z Vitalie naopak čtu rád, takže je prosím nerušit! Samozřejmě mám i dost intelektu na to, abych si odfiltroval hnůj od zajímavých informací. Naučil jsem se to především tady v diskuzním fóru na rootu, kde je občas nutno hledat jak v kupce sena ;-)


Re:Kolotoč a Vitalia
« Odpověď #16 kdy: 19. 08. 2018, 21:11:52 »
Statistika se nevytváří pro každého uživatele zvlášť, ale jen pro server. Ten systém ví, na které odkazy se v patičce na Rootu nejvíce klikalo a ty pak upřednostňuje. Ostatní připomínky předám šéfovi redakcí, který jediný může v tomhle konat.

Re:Kolotoč a Vitalia
« Odpověď #17 kdy: 19. 08. 2018, 21:45:39 »
Statistika se nevytváří pro každého uživatele zvlášť, ale jen pro server. Ten systém ví, na které odkazy se v patičce na Rootu nejvíce klikalo a ty pak upřednostňuje. Ostatní připomínky předám šéfovi redakcí, který jediný může v tomhle konat.

Petře, že tyhle stížnosti předáš dál jsi tu už říkal vícekrát a protože věřím tomu, že jsi to i vícekrát udělal, tak mi z toho plyne, že oni na to zvysoka se..ou a mastí si to po svém dál.

Pak se nelze divit, že je tu načuřených čím dál víc lidí a blokování roste.
Ale každý svého štěstí, že.

Niemand

Re:Kolotoč a Vitalia
« Odpověď #18 kdy: 20. 08. 2018, 09:34:04 »
@Petr Krčmář
V tom případě pro účely přesného vyjádření zpětné vazby zkusím výhrady z mé strany co nejlépe zformalizovat.

1) Poměrnost zastoupení
V kolotoči se teoreticky mají vyskytovat články pěti různých serverů: lupa, měšec, podnikatel, root, vitalia. Dlouhodobě jsem na kolotoči na rootu neviděl žádný článek z rootu a myslel jsem si, že je to proto, aby čtenáři byli upozorněni na ostatní servery a články z rootu si prostě mohou přečíst z nabídky serveru. Pak jsem si ale všiml, že na kolotoči lupy se vyskytují i články z lupy, na kolotoči podnikatele jsou i články z podnikatele a na kolotoči měšce jsou i články z měšce (vitalii jsem nekontroloval). Bylo by dobré překontrolovat, jestli má server, na kterém z kolotoče kompletně vypadnou vlastní články, nějak šanci tam svoje články zase dostat, namísto nulového podílu z dvaceti políček, protože pokud kompletně vypadne, čtenáři ani nemají šanci "zvyšovat popularitu" jakéhokoliv článku z toho serveru. Mně se někdy zobrazují takové extrémy, jako je 10 políček vitalia, 8 políček podnikatel, 1 políčko lupa, 1 políčko měšec, 0 políček root. Jestliže kolotoč slouží k upoutání na nové potenciální oblasti zájmu, neměl by kvůli tomu vylévat vaničku i s dítětem těch stávajících. V případě pěti různých serverů by férové zastoupení bylo, aby každý z pěti serverů měl 3-5 políček v závislosti na popularitě, ne že vitalia s podnikatelem zaberou 90% pro sebe a na zbylé tři servery ani není dost místa, aby se tam vešly alespoň s jedním článkem. Speciálně pro sepsání tohoto příspěvku jsem dočasně zrušil blokaci kolotoče a výsledek je následující. 8x vitalia, 8x podnikatel, 3x lupa, 1x měšec, 0x root

2) Bulvární, clickbaitové a manipulativní nadpisy upoutávek na vitalii
Vitalii opravdu nečtu a těch pár příkladů, které uvedu, znám proto, že o nich psal někdo jiný, nicméně i bez znalosti obsahu článku, dokážu rozeznat "clickbaitovost" nadpisu. Před nějakou dobou se tu v diskusi řešilo téma - https://forum.root.cz/index.php?topic=17404.0 Doslova to bylo "Co sdělíte, když se ve 3 letech počůráváte." Závěr byl, že článek je prostě dílo renomovaného psychologa - https://forum.root.cz/index.php?topic=17404.msg246296#msg246296 Já nechci nijak zpochybňovat odbornost daného psychologa a jeho díla. Já pouze zpochybňuji kvalitu upoutávky a jestli je někdo renomovaný psycholog, tak má kvalifikaci na psychologii, ale kvalifikaci na psaní vhodných nadpisů tím nijak nezískává. Konkrétně v tomhle případě je hovězina adresovat tříletého čtenáře. Proč by upoutávka nemohla znít například: "Analýza příčin, proč se malé děti počůrávají". Obecně bych si jakoukoliv adresaci v nadpise odpustil, protože to je bulvár nejhrubšího zrna ve stylu "Už jste vyzkoušeli letošní hit? Jestli ne, jste out!" Doufám, že je na první pohled zřejmý manipulativní podtón mého vymyšleného nadpisu "letošní hit". Přitom vitalia má podobný aktuální příklad manipulativní adresace v upoutávce "Poprvé u gynekologa - připravte svoji dceru". Na konci sice není vykřičník, ale forma věty je jednoznačně v rozkazovacím tvaru, za který se obvykle vykřičník píše. Obecně vitalie inklinuje k sugesci naprosto pravidelně. Pár aktuálních příkladů - "Kolik masa obsahuje hot dog z IKEA? Žádné", "Panika v lese: Už ani borůvku bez umytí?", "Jak se bránit horku? Ochladit krajinu". To vše jsou sugestivní nadpisy, které by bylo možno napsat v mnohem méně bulvární formě. Ať si zodpovědný člověk zkusí porovnat počet sugestivních upoutávek na články rootu nebo lupy versus počet sugestivních upoutávek vitalie. I ostatní servery používají občas tázací formu v kolotoči, ale tam je forma velmi rozdílná. Vitalia typicky používá formu sugestivní otázka nebo otázka a sugestivní odpověď. Ostatní servery používají tázací formu zásadně jiným způsobem. Například upoutávka měšce "Jak dlouho trvá převod z banky do banky?". To je otázka, která není sugestivní, na rozdíl od výše zmíněných příkladů vitalie.
Speciálně se chci ještě zastavit u "Kolik masa obsahuje hot dog z IKEA? Žádné" (mimochodem, to je také příklad se zamlčeným vykřičníkem). To tvrzení je nejen sugestivní, ale je dokonce i lživé. Při nespecifikovaných kvantifikátorech se implicitně předpokládá generální kvantifikátor "for all" (obrácené velké A) a existenční kvantifikátor (obrácené velké E) se používá pouze při otázkách "zda existuje alespoň jeden". Toto pravidlo se používá například při převádění vět běžné mluvy do schématického zápisu predikátové logiky. Ovšem i bez znalosti logiky, v běžném hovoru se rovněž chápe výraz "hot dog" z dané upoutávky jako kterýkoliv náhodně vybraný ze všech prodávaných hot dogů v IKEA, nikoliv jeden konkrétní specifický. Není to dotaz, zda vůbec existuje nějaký hot dog z IKEA bez masa. To znamená, že daný nadpis by byl pravdivý, pokud by IKEA prodávala pouze bezmasé hot dogy. Jestliže prodává masové i bezmasé hot dogy, nadpis je lživý a méně bulvární (ale přesto stále bulvární) by byl, pokud by zněl "Obsahují všechny hot dogy z IKEA maso?", případně by se dal akceptovat bez sugestivního dovětku "Žádné".

Jak chápu zpětnou vazbu.
Nechci aby se případně pár nadpisů nyní upravilo a pořád se jelo dál stejným stylem. Ať si klidně ty stávající manipulativní zůstanou jak jsou, jen když se dále bude pokračovat jiným stylem. Zpětnou vazbu si nepředstavuji jako konkrétní příklad ulovení ryby a předání ryby vitalii. Já bych spíše chtěl vitalii naučit rybařit. To znamená, že bych nechtěl neustále vypichovat jednotlivé případy špatných upoutávek, které budou každou individuálně posuzovat, ale rád bych, kdyby se sami zabývali problémy, které jsem ve svém příspěvku zmínil a obecně jim sami předcházeli.

Co očekávám?
Jsem realista a očekávám nulovou změnu, maximálně úpravu těch stávajících příkladů, které jsem výslovně zmínil, při zachování stejného stylu (čili přesný opak toho, jak si představuji obecné fungování zpětné vazby). Očekávám bagatelizaci mé argumentace a její odmítnutí. Přesto mi sepsání tohoto příspěvku stojí za to, protože jsem sám za sebe něco udělal pro zlepšní stavu a není moje vina, když se ten stav nezlepší. U problémů jako je tento, je největší překážkou jeho komplexnost, čímž myslím zainteresovanost více lidí napříč týmy. Je velký rozdíl řešit nějaký problém uvnitř jednoho týmu a nebo řešit problém, který vyžaduje součinnost více týmů.

Jsem pro jakoukoliv konstruktivní diskusi a klidně můžu zodpovědět případné dotazy nebo protiargumenty druhé strany, ale jinak považuji svoje stanovisko za vyčerpávajícím způsobem podané a se zvědavostí budu čekat na výsledek.

Re:Kolotoč a Vitalia
« Odpověď #19 kdy: 20. 08. 2018, 09:55:13 »
Poměrnost zastoupení – Tohle jsem kdysi chtěl, ale bylo mi to zamítnuto s tím, že teď se jede podle toho, na co lidi nejvíce klikají. Pokud by se uměle pomohlo některým patičkám (v tomto případě těm domovským), pak by to vedlo ke snížení efektu, kvůli kterému se to dělá – vodit si víc lidí mezi servery. Protože je logické, že články o másle zaujmou víc lidí (i na Rootu) než články o chybě v procesorech Intel, pak samozřejmě ty patky z Vitalie vyhrávají a jsou vidět výrazně více.

Manipulativní nadpisy – Ty teď řešíme, ale nejsem schopen slíbit, jak tohle jednání dopadne a jestli z toho vyplyne něco konkrétního.


Niemand

Re:Kolotoč a Vitalia
« Odpověď #20 kdy: 20. 08. 2018, 10:53:47 »
Poměrné zastoupení
Rozumím, že iinfo má svoji metodiku, které se drží, ale přesto si myslím, že alespoň jedno rezervované políčko pro každý server by bylo dobré, protože se tím předchází snowball efektu, kdy ty "nejsilnější značky" berou vše a tím pádem čtenář nemá vůbec žádnou možnost skrze kolotoč dát najevo svou podporu serveru, který tam nebude vůbec zastoupený. Bylo by to v podstatě takové anti-monopolní opatření, což se běžně dělá v různých oblastech lidské činnosti. Kdyby bylo 5 rezervovaných políček (pro každý server 1) a 15 soupeřících políček, subjektivně mi to připadá vhodnější model. Nicméně je to jen můj pohled na věc a toto je otázka subjektivního názoru, takže je jasné, že do toho nemám co kecat a přijímám to. :-)

Manipulativní nadpisy
Bohužel to není problém pouze Vitalie. V minulosti jsem řešil s panem Slížkem manipulativní nadpis na Lupě a z mého pohledu, pan Slížek má obrovský problém s kritikou, takže můj podnět byl nekompromisně "na první dobrou a bez cavyků" zamítnut a dokonce se pan Slížek uchýlil k faulu ad hominem a byl jsem označen za trolla. Nedávno jsem také řešil manipulativní nadpis ke článku https://www.podnikatel.cz/clanky/dalsi-kontrola-v-trznici-sapa-tentokrat-se-na-ni-zamerili-celnici/ s panem Hovorkou a přesto, že pan Hovorka také má jisté problémy s přijímáním kritiky, nakonec po zdráhání můj argument přijal. Původní nadpis byl "Pozvěte si Babiše na tiskovku, a pak čekejte kontroly."

Přijímání kritiky
Manipulace se může člověk dopustit i neúmyslně, ale měl by být schopen zvážit argumenty protistrany bez zaujatosti a vazby na to, že například nadpis je jeho dílem a tak vztahuje kritiku nadpisu jako kritiku sebe, což jsem v žádném připadě nezamýšlel. Část mé argumentace lze vidět v diskusi pod zmíněným článkem na podnikateli a posléze jsme s panem Hovorkou pokračovali v diskusi i emailem. Podle mého názoru, vždy šlo z mé strany o slušné vyjadřování bez útoku na osobnost a přesto si oba zmínění šéfredaktoři (pánové Slížek a Hovorka) mé příspěvky jako útok na ně vykládali. To by také mohlo být téma k zamyšlení, jak umožnit kritiku, aby se šéfredaktor neurazil, přestože čtenář urážku nezamýšlí, ale dotyčný to jako urážku bere. Podle mého subjektivního názoru je problém u šéfredaktorů a jejich, nevím jak to kulantně napsat ... sněhovločkové povaze v oblasti přijímání kritiky (nemyslím to jako urážku, jen nemohu najít vhodnější výraz). Pan Slížek je v tomto vyloženě extrémní a prokázal to opakovaně. Podotýkám, že vždy se snažím podat kritiku slušně a nikdy nepoužívám invektiva.

Sam

Re:Kolotoč a Vitalia
« Odpověď #21 kdy: 20. 08. 2018, 12:00:10 »

Kožená Kšiltovka

Re:Kolotoč a Vitalia
« Odpověď #22 kdy: 20. 08. 2018, 19:50:24 »
Lživé titulky  ;D



Schválně o čem že je tento článek (https://www.podnikatel.cz/clanky/kdo-zatoci-s-jednorazovymi-plasty-i-podnikatele-berou-odpovednost-na-sebe/(

Myslel jsem, že jsem se přehlédl, ale ono to tam fakt je.

Tohle mi přijde už fakt za hranou – snaha nahonit klikání i za cenu falešných titulků.

Re:Kolotoč a Vitalia
« Odpověď #23 kdy: 20. 08. 2018, 21:21:29 »
To byl překlep (chybělo písmeno S) a je navíc už opravený.

Kožená Kšiltovka

Re:Kolotoč a Vitalia
« Odpověď #24 kdy: 20. 08. 2018, 23:36:23 »
To byl překlep (chybělo písmeno S) a je navíc už opravený.

Jenže já jsem čekal, že někde dávají třeba několik platů do měsíce... a pak jsem si přečetl cosi o plastech.

Niemand

Re:Kolotoč a Vitalia
« Odpověď #25 kdy: 21. 08. 2018, 11:04:05 »
To byl překlep (chybělo písmeno S) a je navíc už opravený.

Jenže já jsem čekal, že někde dávají třeba několik platů do měsíce... a pak jsem si přečetl cosi o plastech.
Dříve (za komunismu) to tak skutečně bylo. Já jsem to nezažil, ale oba moji rodiče dostávali zaplaceno 2x měsíčně. V polovině měsíce nějakou menší částku, které se říkalo záloha a na konci měsíce zbytek mzdy, čemuž se říkalo výplata. Tenkrát se ještě oficiálně vyplácelo na ruku, ne přes bankovní účet jako dnes.

Nicméně v tomto konkrétním případě si také myslím, že šlo opravdu o překlep a nebyl to úmysl neférově zatraktivnit upoutávku.

ajax admin

Re:Kolotoč a Vitalia - konečné řešení žižkovské otázky
« Odpověď #26 kdy: 22. 08. 2018, 19:11:20 »
1. vypněte si inline  javascript (obfuskace pravých url) , případně browsery co to umí v ublocku jen script:contains ,... dále mj IInfoAds property
Kód: [Vybrat]
this.linksEnabled && $("a[data-url]", this.$owlCarouselElement).mousedown(function() {
            var $this = $(this);
            $this.attr("href", $this.attr("data-url"))
( https://f.podnikatel.cz/webtemp/jsloader-e37cfc54c8c8-CarouselFooter.js -> ^webtemp/jsloader-*-CarouselFooter.js$script
2: na články neklikejte, , navíc to šmíruje přes ajax i při pokusu o pravý klik, zablokujte si něco jako     ^promo\/api\/footer\/incrementDisplay\/
4. podívejte se na zdroják, je tam script
5. ne nadarmo články kromě href mají také data-url, to je ovšem obfuskované /clanky/minimalni-mzda-na-urovni-50-mzdy-prumerne-podle-firem-jde-o-podraz/?footerPromo-id=23914&do=footerPromo-click -> /clanky/nezajimave/?footerPromo-id=23914&do=footerPromo-click[/t]
6. nepouzivejte cookies.

Niemand

Re:Kolotoč a Vitalia
« Odpověď #27 kdy: 27. 08. 2018, 15:28:59 »
Manipulativní nadpisy – Ty teď řešíme, ale nejsem schopen slíbit, jak tohle jednání dopadne a jestli z toho vyplyne něco konkrétního.
Myslím, že už něco konkrétního vyplynulo. Zavedení povinné registrace na Podnikateli, neboli přístup Vitalie ke kritice obsahu je použit jako vzor. Jsem zvědav, jak dlouho vydrží odolávat pokušení Root a Lupa.

Někdy mám pocit, že jistí lidé považují kritiku za něco na úrovni trestného činu.

Lojzik

Re:Kolotoč a Vitalia
« Odpověď #28 kdy: 27. 08. 2018, 16:04:28 »
Manipulativní nadpisy – Ty teď řešíme, ale nejsem schopen slíbit, jak tohle jednání dopadne a jestli z toho vyplyne něco konkrétního.
Myslím, že už něco konkrétního vyplynulo. Zavedení povinné registrace na Podnikateli, neboli přístup Vitalie ke kritice obsahu je použit jako vzor. Jsem zvědav, jak dlouho vydrží odolávat pokušení Root a Lupa.

Někdy mám pocit, že jistí lidé považují kritiku za něco na úrovni trestného činu.

Nedivte se, jsou neschopni si přiznat, že něco neumí tak dobře jako někdo jiný, popř. že to je blábol a oni se agresivně prostě jen brání.. Je to lidskost a slabomyslnost..

Niemand

Re:Kolotoč a Vitalia
« Odpověď #29 kdy: 27. 08. 2018, 16:08:50 »
Hmm, asi to nebude globální nastavení, pouze speciální blokace mojí IP.