Jak se efektivně učit programovat?

Re:Jak se efektivně učit programovat?
« Odpověď #15 kdy: 03. 09. 2018, 07:51:37 »
Citace
To akože vážne??? Ty prosím ťa radšej nikomu neraď...

To myslím naprosto vážně.

Tak to je pěkně blbej nápad. Pokud začne s HTML5, tak ho nikdo do CSS nenutí. Imo pětka dělá dost věcí lépe. Je to jako radit, aby začal s Pythonem 2.

Jinak dotaz směřoval k programování, takže HTML jde trochu mimo... Fajn je JavaScript, když chceme zůstat na webu, nebo Haskell, má-li tazatel kladný vztah k matematice.


Re:Jak se efektivně učit programovat?
« Odpověď #16 kdy: 03. 09. 2018, 08:25:49 »
Citace
Tak to je pěkně blbej nápad. Pokud začne s HTML5, tak ho nikdo do CSS nenutí. Imo pětka dělá dost věcí lépe. Je to jako radit, aby začal s Pythonem 2.

Právě že nutí - úplně stejně HTML5 i HTML4. Každý webař ho bude nutit do HTML na strukturu a CSS na vzhled. Všude si to přečte, takže pak se na to vykašle.

Protože každý je směrem k začátečníkovi chytrý jako rádio. Ať to začátečník v prvním kroku dělá stejně dokonale jako senior profesionál, a používá stejnou množinu tehcnologií jako profeisonál co se to učil 10 let. To je gró toho, co jsem napsal.

Citace
Jinak dotaz směřoval k programování, takže HTML jde trochu mimo... Fajn je JavaScript, když chceme zůstat na webu, nebo Haskell, má-li tazatel kladný vztah k matematice.

Umíte číst? Umíte chápat psaný text. Nebo jste si chtěl jen do mě kopnout?

Zkuste si znovu přečíst původní dotaz tazatele. Já nemůžu za to, že neumíte přečíst v jeho první otázce slova HTML, CSS a další. To je váš handicap že neumíte číst a chápat text, ne můj. Já za vaší neschopnost číst nemohu, opravdu ne.

***

Problémem dnes pro začátečníky je, že se vyskytuje bazilión rozumbradů, kteří chtějí, aby to hned dělal dokonale a profesionálně.

Před 20 lety se lidé učili programovat hry. Ale to byly hry typu někde běhá pár čtverečků, ne dnešní dokolané hry.

Před 20 lety se lidé učili web. Naučili se prostě HTML a jeli. Za hodinu až dvě mohli dělat webovou stárnku. Ale dnes se vyskytne spousta rozumbradů, kteří mu to zesložití tak, že 1) to vzdá, 2) ho to nebaví.


Re:Jak se efektivně učit programovat?
« Odpověď #17 kdy: 03. 09. 2018, 08:30:03 »
Možná se měl OP "lopata" zmínit, co má do začátku k dispozici. Počítač s Windowsama? Eventuelně Linux? Nebo nějaký kus železa, kde se dá Linux rozjet? (Začínat v DOSu se asi dneska nikomu chtít nebude.)

Re:Jak se efektivně učit programovat?
« Odpověď #18 kdy: 03. 09. 2018, 08:37:35 »
Citace
Možná se měl OP "lopata" zmínit, co má do začátku k dispozici. Počítač s Windowsama? Eventuelně Linux? Nebo nějaký kus železa, kde se dá Linux rozjet? (Začínat v DOSu se asi dneska nikomu chtít nebude.)

Jeho dotaz je jasný. Chce se učit programovat tak, aby to byla řada k něčemu užitečnému využitelných programů, co naprogramovat netrvají dlouho. Aby ho to bavilo a motivovalo.

Má ovšem smůlu, že se tu vyskytuje spousta chytráků, co mu radí, jak se učit programovat co nejdéle, absolutně dokonale - tak aby ztratil motivaci a nadobro na programování zanevřel. Jeden chytrák mu dokonce před chvílí poradil Haskell. Dokonalá medvědí rada v tomto případě.

Re:Jak se efektivně učit programovat?
« Odpověď #19 kdy: 03. 09. 2018, 09:27:27 »
Citace
Tak to je pěkně blbej nápad. Pokud začne s HTML5, tak ho nikdo do CSS nenutí. Imo pětka dělá dost věcí lépe. Je to jako radit, aby začal s Pythonem 2.

Právě že nutí - úplně stejně HTML5 i HTML4. Každý webař ho bude nutit do HTML na strukturu a CSS na vzhled. Všude si to přečte, takže pak se na to vykašle.

Tak potom nemá smysl začínat s HTML4. To, do čeho kdo nutí, je teď celkem irelevantní.

Citace
Jinak dotaz směřoval k programování, takže HTML jde trochu mimo... Fajn je JavaScript, když chceme zůstat na webu, nebo Haskell, má-li tazatel kladný vztah k matematice.

Umíte číst? Umíte chápat psaný text. Nebo jste si chtěl jen do mě kopnout?

Zkuste si znovu přečíst původní dotaz tazatele. Já nemůžu za to, že neumíte přečíst v jeho první otázce slova HTML, CSS a další. To je váš handicap že neumíte číst a chápat text, ne můj. Já za vaší neschopnost číst nemohu, opravdu ne.

Chápu, že zamyslet se je těžší než nadávat, ale zkus to. ;) Do nikoho jsem nekopal, tak se zklidni.

HTML i CSS zmiňuje, že to zkoušel. Tvrdím někde, že ne? Ne. Chce se tazatel "naučit programovat"? Chce. Je "HTML a CSS" "programování"? Není. O co ti jde? Chápat text tu očividně máš problém ty. Tak se zklidni a chovej se slušně. Dík.

Jinak poznámky k Haskellu si odpusť, začít s ním není problém.


jouda

Re:Jak se skutečně naučit programovat
« Odpověď #20 kdy: 03. 09. 2018, 09:41:28 »
Začátečník by se měl vykašlat na spousty ptákovin, jako je sémantický web, nutnost HTML5, m2l by začít jen s HTML4 bez CSS - protože i bez toho to jde.
Tak tady nesouhlasim. Jestli je smyslem, aby se naucil s hodne malem, tak HTML/3.2 a pak plynule prejit na HTML5.
Ctyrkou (jakoukoli) bych mu rozhodne hlavu motal.

Pako

Re:Jak se skutečně naučit programovat
« Odpověď #21 kdy: 03. 09. 2018, 10:33:59 »
Začátečník by se měl vykašlat na spousty ptákovin, jako je sémantický web, nutnost HTML5, m2l by začít jen s HTML4 bez CSS - protože i bez toho to jde.
Tak tady nesouhlasim. Jestli je smyslem, aby se naucil s hodne malem, tak HTML/3.2 a pak plynule prejit na HTML5.
Ctyrkou (jakoukoli) bych mu rozhodne hlavu motal.

Já bych člověku co chce naučit programovat (ne dělat weby) hlavně nedoporučil začínat s HTML/CSS/JS - protože si odnese akorát špatné návyky toho že browsery snesou ledacos a nakonec to ňák dopadne a něco dělá. Následky toho že lidé začínají při programování s webem vidíme denně při snaze těchto lidí přenášet (zlo)zvyky (špatného, leč fungujícího) webového programování i do jiných oblastí protože tak se to přeci dělá.

Re:Jak se efektivně učit programovat?
« Odpověď #22 kdy: 03. 09. 2018, 10:53:47 »
Citace
Možná se měl OP "lopata" zmínit, co má do začátku k dispozici. Počítač s Windowsama? Eventuelně Linux? Nebo nějaký kus železa, kde se dá Linux rozjet? (Začínat v DOSu se asi dneska nikomu chtít nebude.)

Jeho dotaz je jasný. Chce se učit programovat tak, aby to byla řada k něčemu užitečnému využitelných programů, co naprogramovat netrvají dlouho. Aby ho to bavilo a motivovalo.

Má ovšem smůlu, že se tu vyskytuje spousta chytráků, co mu radí, jak se učit programovat co nejdéle, absolutně dokonale - tak aby ztratil motivaci a nadobro na programování zanevřel. Jeden chytrák mu dokonce před chvílí poradil Haskell. Dokonalá medvědí rada v tomto případě.

Ale jo, v tom se shodneme. Já spíš abychom mu tady neradili "začni v Delphi" když on má na stole Amigu...

senior

Re:Jak se efektivně učit programovat?
« Odpověď #23 kdy: 03. 09. 2018, 11:02:28 »
Programovat se hlavně naučit nedá, pokud není dostatek talentu. Pro většinu lidí je to mimo jejich možnosti. Takže bude asi lepší začít spíše s tím.

Petr Mach

Re:Jak se efektivně učit programovat?
« Odpověď #24 kdy: 03. 09. 2018, 11:03:23 »
Zkus začít s rasbrerry pi a do začátku třeba sense hat a pak podle toho co tě bude víc bavit, jestli spíš čistý sw nebo sw&hw přes gpio. Užitečné je i programovat na rpi zero jen v textovém režimu, u něj se rychle projeví zbyteční plýtvání výkonem. Můžeš začít s pythonem, který už znáš a pak přejít na C.

Bacsa

Re:Jak se efektivně učit programovat?
« Odpověď #25 kdy: 03. 09. 2018, 11:09:09 »
Programovat se hlavně naučit nedá, pokud není dostatek talentu. Pro většinu lidí je to mimo jejich možnosti. Takže bude asi lepší začít spíše s tím.
A jak se ten talent pozná?

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se efektivně učit programovat?
« Odpověď #26 kdy: 03. 09. 2018, 11:53:56 »
Programovat se hlavně naučit nedá, pokud není dostatek talentu. Pro většinu lidí je to mimo jejich možnosti. Takže bude asi lepší začít spíše s tím.
Definuj talent nutný k programování.

Podle mne je to spíš tak, že velká část populace, a to bez ohledu na své formální vzdělání, je schopná se naučit programovat. Otázkou je, kdy narazí na své limity a dále už nebudou schopni pokračovat. Pro někoho to bude na úrovni pokročilých maker v různých aplikačních programech, pro dalšího složitější aplikační logika, pro jiného zase sofistikovaná matematika.

Obecné proklamace typu "nenaučíš se programovat bez talentu" se používají většinou jen k honění vlastního ega a pocitu jedinečnosti.

senior

Re:Jak se efektivně učit programovat?
« Odpověď #27 kdy: 03. 09. 2018, 11:58:40 »
Programovat se hlavně naučit nedá, pokud není dostatek talentu. Pro většinu lidí je to mimo jejich možnosti. Takže bude asi lepší začít spíše s tím.
A jak se ten talent pozná?
Musíš mít určitý cit pro logiku a organizaci. Musíš o věcech přemýšlet, tím ti vypadne tak 80 % lidí. To se pozná poměrně brzy. Záleží také na věku. U starších lidí (20+) se stačí podívat na jejich zájmy a když nejsou žádné, tak už to lepší nebude.

Bohužel u programování neexistuje něco jako poloviční programátor. Prostě buď jsi patlal a nebo to umíš.

Pavel Prchal

Re:Jak se efektivně učit programovat?
« Odpověď #28 kdy: 03. 09. 2018, 12:52:39 »
Vem něco nejběžnějšího. C# nebo Java a k tomu IDE (Netbeans / VisualStudio)
Pro začátečníka je nejdůležitější pohodlí a možnost spustit si debugger.
Po roce sám zjistíš co tě baví.

Rady typu bez gpio hwswgw nemůžeš loudovat fajly strímovaný do claudů... No někdo honí triko.

Sám jsem začínal v pascalu, c++, .net, java, js
A s klidným svědomím můžu říct, že C# je na naučení nejlepší. Java je ... no Java. Ale to už je jiná pohádka o multiplatformnosti.

Hlavně to vydržet - jako u čehokoliv

Re:Jak se efektivně učit programovat?
« Odpověď #29 kdy: 03. 09. 2018, 13:11:40 »
Ako ste sa zacali ucit programovat a postupne sa vtom rozvijali? Uz som sa skusal ucit HTML a CSS, C++ a Python. No moj problem je ze vzdy sa naucim zaklady skusam nejake jednoduche priklady. A postupne stratim motivaciu. V podstate to mam takto vo vsetkom. Ked nepracujem na nejakom vyuzitelnom projekte. Zadat si ako novacik nejaky zlozitejsi projekt mi pride nerealne. Nejake napady? Popripade postupy ako ste zacinali?

Z mých vlastních zkušeností největší problém je právě nedostatek inspirace, "co zpracovat" - skutečně šťavnatá témata se u mě totiž vynořila až v pracovním procesu. Do té doby se člověk snaží hrát si s tím či oním, ale tak nějak pořád "není o čem". V práci najednou začnou vyvstávat "mezery které by šlo programováním zalepit" a motivace toto řešit, aby si člověk ušetřil rutinní práci s nějakou evidencí, nebo aby dořešil jeden-dva dílky skládačky v nějakém integračním zadání apod.

On taky teprve problém o určitém stupni obtížnosti nechá člověku nahlédnout "krásu nahého těla" všelijakých technologií / algoritmů / metod práce. Zhruba v tom smyslu, že na "hello world" nebo blikání LEDkami těžko někomu zjevíte krásu OOP nebo dependency injection.

Možná je problém v tom, že největší radost mám z tvorby věcí, které budou nějak užitečné. Což samoúčelné hračky nejsou, a školní úlohy nejsou o moc lepší :-(
« Poslední změna: 03. 09. 2018, 13:20:32 od František Ryšánek »