Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows

j

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #15 kdy: 08. 08. 2018, 17:32:17 »
Nejlepší je, když končíte práci a někam spěcháte a notebook si berete sebou - Čekáte klidně i 30 minut než můžete vypnout počítač (díky aktualizaci) a samozřejmě standardem je to, že se aktualizace nezdaří a čekáte další hodinu než se vše obnoví zpět.
To je jeste naprosto vpohode, daleko lepsi je, kdyz prijedes k zakosovi otevres NB a mas tam hlasku "neco pro vas jeste delame" ... kterazto tam vpohode vydrzi dalsich 8 hodin.

Jinak klasicky trebas to, ze ac ses na systemu admin tak admin vlastne nejses. Tuhle sem mazal jeden zmrvenej folder ... a presto ze sem si prevzal vlastnicvi, coz slo, tak mi widle nasledne vynadaly, ze nemam opravneni ho smazat ... mno nakonec sem prebootoval do tuxe a smazal ho pod nim ... naprosto bez kecu a vpohode.

tak zrovna ted na Windows serveru resim problem kdy jsem si na firewallu otevrel otrebne porty a stejne jsou furt zavrene...zadne pravidlo Block/Denny ktere by to prebilo v inbound nemam! Tak takto svinsky se chová windows!!!
Tvle a vis co da prace prozmenu ty (by default tak +- 30) otevreny porty pozavirat? Defakto sou widle zavirovany driv, nez se do nich stihnes poprvy prihlasit.

Proč všichni argumentují nemožností určit kdy si stáhnu a nainstaluju aktualizace? V Pro verzi (předpoládám že masochisticky tu nikdo Home nepoužívá) to lze od začátku nastavit přes gpedit ("Notify for download and auto install")... se mi nechce věřit že tenhle "zásadní problém" si nedokážete vygooglit.
Jiste, kdyz je nekdo blbej jako TY, tak si samozrejme nedokaze vyguuglit, ze tuhle vymozenos M$ z PRO verze ODSTRANIL a zustala pouze ve verzi enterprise. Jo, nastavit si to muzes, ale vliv to ma presne zadnej.


soriako

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #16 kdy: 08. 08. 2018, 17:36:25 »
Nejvíc mi vadí že je closed source a EULA díky které si s váma můžou dělat co se jim zlíbí, bůhví co windows při volání domů vyžvaní.
Kdybych to měl na hry tak vem to čert, ale podnikám a nepotřebuju aby všechny moje dokumenty měl MS po všech datacentrech.

Kit

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #17 kdy: 08. 08. 2018, 17:41:12 »
Co je to Mrkwosoft?

jo, ještě registry, na ty bych málem zapomněl

Registry se používají i v linuxové distribuce. Jen se jim tak neříká.

Nejlepší je, když končíte práci a někam spěcháte a notebook si berete sebou - Čekáte klidně i 30 minut než můžete vypnout počítač (díky aktualizaci) a samozřejmě standardem je to, že se aktualizace nezdaří a čekáte další hodinu než se vše obnoví zpět.

Zavřu notebook a jdu. Je zbytečné čekat.

tak zrovna ted na Windows serveru resim problem kdy jsem si na firewallu otevrel otrebne porty a stejne jsou furt zavrene...zadne pravidlo Block/Denny ktere by to prebilo v inbound nemam! Tak takto svinsky se chová windows!!!

Někdo ještě používá servery od Microsoftu?

Proč všichni argumentují nemožností určit kdy si stáhnu a nainstaluju aktualizace? V Pro verzi (předpoládám že masochisticky tu nikdo Home nepoužívá) to lze od začátku nastavit přes gpedit ("Notify for download and auto install")... se mi nechce věřit že tenhle "zásadní problém" si nedokážete vygooglit.

Zřejmě si nikdo nechce verzi Pro kupovat, když demo (čti Home) nesplňuje prezentované vlastnosti.

Nejvíc mi vadí že je closed source a EULA díky které si s váma můžou dělat co se jim zlíbí, bůhví co windows při volání domů vyžvaní.
Kdybych to měl na hry tak vem to čert, ale podnikám a nepotřebuju aby všechny moje dokumenty měl MS po všech datacentrech.

To je docela pádný argument. S masivním rozšířením Windows v našich končinách mám docela obavu o naši národní bezpečnost.

Majkl

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #18 kdy: 08. 08. 2018, 18:44:31 »
Proč všichni argumentují nemožností určit kdy si stáhnu a nainstaluju aktualizace? V Pro verzi (předpoládám že masochisticky tu nikdo Home nepoužívá) to lze od začátku nastavit přes gpedit ("Notify for download and auto install")... se mi nechce věřit že tenhle "zásadní problém" si nedokážete vygooglit.
Jiste, kdyz je nekdo blbej jako TY, tak si samozrejme nedokaze vyguuglit, ze tuhle vymozenos M$ z PRO verze ODSTRANIL a zustala pouze ve verzi enterprise. Jo, nastavit si to muzes, ale vliv to ma presne zadnej.
Děkuji za velmi slušné upozornění, s vámi je jistě radost komunikovat.
Asi něco dělám špatně ale na obou zařízeních ve verzi "Pro" se mi Widnows Update chová přesně dle nastavení - neměl jste při svém spravedlivém rozhořčení náhodou na mysli možnost "Notify for download and notify for install"? Ta už je skutečně nějakou dobu pryč.

Majkl

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #19 kdy: 08. 08. 2018, 18:48:51 »
Proč všichni argumentují nemožností určit kdy si stáhnu a nainstaluju aktualizace? V Pro verzi (předpoládám že masochisticky tu nikdo Home nepoužívá) to lze od začátku nastavit přes gpedit ("Notify for download and auto install")... se mi nechce věřit že tenhle "zásadní problém" si nedokážete vygooglit.

Zřejmě si nikdo nechce verzi Pro kupovat, když demo (čti Home) nesplňuje prezentované vlastnosti.


To je vcelku validní argument, ale v tomto mi chybí osobní zkušenost - demo jménem Home jsem nikdy nepoužíval (ani na XP, ani na Vistách, ani na Windows 7)


Smart

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #20 kdy: 08. 08. 2018, 18:58:31 »
Všechno OK, kromě toho, že na nich jede strašně pomale Java (např. eclipse). Oproti Linuxu se to nedá srovnat. Java na Linuxu je jako Porsche oproti Trabantovi na Windows.

Povol ji vice RAM a linux uz nezapnes :)

xyz

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #21 kdy: 08. 08. 2018, 21:05:28 »
Co se mi nelíbí? Nevím, Windowsy používat nesmím, protože nesouhlasím s jejich EULA.

Fantomas

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #22 kdy: 08. 08. 2018, 22:16:12 »
Widle jsou samorozesiratelne, a to nelze ignorovat.

marcel

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #23 kdy: 08. 08. 2018, 23:11:19 »
nevim jak je to na win 10 ale na w8.1 enterprise mam aktualizace nastavene manualne a instaluji je jednou za 40-50 dni(bezny uptime), kdyz zaroven provadim restart. Do te doby o nich nevim.

swapovani na HDD nemusi byt protoze se da vypnout pagefile aby nezapisoval na disk a vse tedy pojede z RAM

kdyz se tento system spravne nastavi tak s nim nejsou zadne starosti a vse funguje velmi spolehlive




alfonz

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #24 kdy: 09. 08. 2018, 07:14:49 »
nevim jak je to na win 10 ale na w8.1 enterprise mam aktualizace nastavene manualne a instaluji je jednou za 40-50 dni(bezny uptime), kdyz zaroven provadim restart. Do te doby o nich nevim.

swapovani na HDD nemusi byt protoze se da vypnout pagefile aby nezapisoval na disk a vse tedy pojede z RAM

kdyz se tento system spravne nastavi tak s nim nejsou zadne starosti a vse funguje velmi spolehlive
Takze si bez sec updatov niekedy az 40-50dni.. great.

ale ked sa uz pytate. chybalo by mi asi najviac spectrwm.. :)

PetrM

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #25 kdy: 09. 08. 2018, 08:04:19 »
Takže za sebe:
1. Blbá architektura ovladačů. Ovladač má v sobě i prvky UI a i když by starý železo bylo HW kompatibilní a low level funkce by jádro pobralo, kvůli dialogům s nastavením to nový widle odmítnou.
2. Blbá architektura obecně - nad HW jede ještě VM (.NET). Proč, kua, když je účelem odstínit železo a jedou jenom na x86?
3. Blbá architektura grafiky. Který hňup vymyslel integraci grafiky do kernelu (ring 0), ldyž je nejsložitější a je tam nejvíc chyb?
4. Nestabilní. OS má jediný úkol - spouštět programy a držet je při životě, dokud nespadnou nebo je neukončí uživatel. OS si nesmí dovolit ani spadnout, ani se sám z jakýhokoliv důvodu vyjma ztráty napájení ukončit. Tudíž update považuju za nestabilitu.
5. Až moc změn UI v poslední době  - klasika, Air na Vistách, dlaždice, odebrání Start menu, vrácení Start menu,...
6. Telemetrie. No comment
7. EULA. No comment
8. .NET. Každá aplikace tahá svou vlastní verzi a  pak je stroj akorát k.revsky zaplevelený.
9. Recovery. Vždycky, když jsem zkoušel bod návratu, situace se ještě zhoršila a ani po 12h (nejdelší pokus) se nepodařilo to opravit a došlo na reinstalaci.
10. Nemožnost virtualizace z licenčních důvodů
11. Update vyřadí z provozu celý systém, často na několik hodin. Vrátí nastavení do defaultuy a často hodně věcí rozbije, svévolně mění i výchozí programy.
12. Označení disků písmeny (a la CP/M) - nedává smysl. Když přijdu k stroji s několika HDD a zapíchnu do něj flash disk, kde ho najdu?
13. Každá aplikace si ohne systém podle sebe. Někdo dává data do složky s programem, někdo na c:\,... Pokud člověk nastaví "rozšířený práva" jako "C:\ je read only pro neadmina", polovina programů chcípne. Chybí tam standardizace.
14. Co verze, to jiný nastavování. Někdy úplně na <->, třeba vyvolání dialogu klikem na 1px čáru v obrázku.
15. Záloha konfigurace - regedit a člověk musí přesně vědět, který klíče potřebuje  exportovat, jinak je v pr...
16. Nepřenositelnost instalace na jiný HW
17. Bezpečnost je tam zásadně opt-in (firewall, ...), někdy ani to ne (build-in šifrování HDD).
18. Neexistence SW repozitářů, nikdo nevynucuje instalaci podepsanýho SW by default
19. Nikdo se nestará o aktualizaci SW třetích stran, takže v lepším případě zůstane zastaralá verze, v horším se autor pustí do vlastního procesu, kterým žere prostředky, komunikuje ven, kontroluje novou verzi a vyrobí backdoor. I pak je to většinou jenom notifikace a uživatel to musí stáhnout a instalovat ručně, včetně restartu
20. Aktualizace, včetně bezpečnostních, 1x za měsíc. Když se den po vydání objeví 0-day, na měsíc smůla.
21. Všechny aktualizace v jednom balíku. Když jedna část dělá problémy, zůstane děravý všechno.
22. "Jejda, něco se pokazilo :(" 3x týdně.
23. By default jedna pracovní plocha a není na výběr
24. Vynucování nekompatibilních ovladačů za každou cenu
25. Nejistota, co bude za 1/4 roku po velkým update. Uživatel je totiž pokusný králík.
26. Ani M$ neví, jaký licencování u svých produktů má, na kolik to vyjde a jaký jsou omezení
27. (historický - W95, 98, 98SE, ME) po neoprávěným přístupu k HW z aplikace se pro aplikaci automaticky povolil přístup natvrdo a bez ptaní
28. (historický) - před vynucením NTFS nebyla možnost, aby měl uživatel nějaký soukromý soubory ani možnost, jak mu zabránit ve změně systémových souborů (protože FAT32)
29. (historický) - default přihlášení bez hesla (prostým zavřením přihlašovacího dialogu klávesou ESC), takto přihlášený člověk mohl všechno
30. Nepoužitelnost jako live medium
31. Když píchnu flash disk nebo klávesnici do jinýho USB portu, hledá a znovu instaluje ovladače (cca 2 minuty v průměru). Ale to se naštěstí nestane, pokud není uživatel přihlášený. Přepíchni si klávesnici do jinýho USB při zaplým PC a uvidíš, jak se ti bude dobře přihlašovat.
32. A za tohle všechno chtěj ještě prachy...  :'(

menc

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #26 kdy: 09. 08. 2018, 09:15:40 »
to by bol dlhy zoznam, ktory po 30 rokoch tohto profesionalneho produktu fakt nema vyznam vytvarat

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #27 kdy: 09. 08. 2018, 09:27:48 »
Citace
1. Blbá architektura ovladačů. Ovladač má
v sobě i prvky UI a i když by starý železo
bylo HW kompatibilní a low level funkce by
jádro pobralo, kvůli dialogům s nastavením
to nový widle odmítnou.
Možná u některého konkrétního druhu ovladače (např. pro tiskárny..., ale nikdy jsem je neprogramoval, takže nevím), ale obecně ovladač UI funkcemi nedisponuje.

Citace
2. Blbá architektura obecně - nad HW jede ještě VM (.NET). Proč, kua, když je účelem odstínit železo a jedou jenom na x86?
Naštěstí mnoho věcí stále .NET ke svému běhu nevyžaduje a běží nativně.

Citace
3. Blbá architektura grafiky. Který hňup vymyslel integraci grafiky do kernelu (ring 0), ldyž je nejsložitější a je tam nejvíc chyb?
AFAIR se tohle táhne z 90. let, kdy zjistili, že UI čistě v rámci procesu v usermode nemá dostatečný výkon (i přes různé optimalizace), takže jej přesunuli do kernelu. A vzhledem k tomu, jak pomalu se architektura mění (aby systém způstával +- kompatibilní), tak s tam s chybami bojují dodnes.

Citace
5. Až moc změn UI v poslední době  - klasika, Air na Vistách, dlaždice, odebrání Start menu, vrácení Start menu,..
Taky bych byl rád, kdybychom zůstali u vzhledu WXP/W7.

Citace
12. Označení disků písmeny (a la CP/M) - nedává smysl. Když přijdu k stroji s několika HDD a zapíchnu do něj flash disk, kde ho najdu?
Bohužel, hodně programů (a i uživatelů, když jsme u toho) má tohle označení "v krvi" a nefungovaly by správně (resp. vůbec) (ty programy), kdyby se používal čistě mechanismus "device interfaces", který dovoluje dynamicky detekovat seznam svazků bez znalosti písmen (a i ty jejich názvy v sobě odrážejí např. výrobce flashky). Jenže většina aplikací radši místo toho projde písmena od A do Z či použije API funkci GetLogicalDrives.

Citace
13. Každá aplikace si ohne systém podle sebe. Někdo dává data do složky s programem, někdo na c:\,... Pokud člověk nastaví "rozšířený práva" jako "C:\ je read only pro neadmina", polovina programů chcípne. Chybí tam standardizace.
Ve výchozím natavení není možné v kořenu C bez admin. práv tvořit soubory. Adresáře ale ano. Aplikace by se měly instalovat do Program Files, kam neadministrátoři nemají zápisová práva, ale pořád tu máme takové (např. Total Commander), které se toto pravidlo nenaučily respektovat.

Citace
16. Nepřenositelnost instalace na jiný HW
Tohle se u od dob Windows XP hodně zlepšilo (zvlášť u W10), která už i dokážou přežít přesun na jiný disk (jasně, proti Linuxu je to pořád slabé, ale pokrok "v mezích zákona" tu nastává).

Citace
17. Bezpečnost je tam zásadně opt-in (firewall, ...), někdy ani to ne (build-in šifrování HDD).
FW si je třeba případně trochu nakonfigurovat. A mít na paměti, že pokud je použit antivirový program třetí strany, obvykle si s sebou přinese vlastní firewall, kterým nahradí ten výchozí (stejně jako vypne Defender).

Nevidím důvod, proč by pro běžného uživatele mělo být šifrování disku povinné či "by default". Moje zkušenost je, že je to akorát otravuje. A pokud šifrovat chtějí, mají možnosti využít MS i non-MS řešení.

Citace
18. Neexistence SW repozitářů, nikdo nevynucuje instalaci podepsanýho SW by default
Myslím, že vynucování běhu pouze podepsaného kódu šlo dříve nastavit (nevím jak teď). Nicméně, spousta autorů SW stále asi ve svém rozpočtu nenajde 30-100 EUR rodně na pořízení certifikátu pro podpis kódu (nebo někoho, kdo jim jej podepíše).

Citace
20. Aktualizace, včetně bezpečnostních, 1x za měsíc. Když se den po vydání objeví 0-day, na měsíc smůla.
21. Všechny aktualizace v jednom balíku. Když jedna část dělá problémy, zůstane děravý všechno.
AFAIK měsíčně chodí hlavně "shrnutí" obsahující všechny aktualizace za daný měsíc v jednom balíku (což hodnotím jako plus, sníží to počet aktualizací). Jinak často potkávám i aktualizace "mimo plán". Jistě, v historii (i nedávné) se stalo, že jsme na bezpečnostní update čekali dlouho, to se nedá popřít.

Citace
30. Nepoužitelnost jako live medium
Co WinToUSB či Windows to Go?

Xixs

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #28 kdy: 09. 08. 2018, 10:20:35 »
dlouho jsem premyslel a vlasnte krom absence unix shellu a repository pro OSS nic.

DX 12 je roky nad Vulkanem
MS API jsou luxusni i pro ne MS jazyky.
Win 10 jsou stabilini a pravidelne aktualizovany a dokazi vyuzit i muj ryzen 2700x s 32 gb ram na M2 ssd
Visual Studio je jasna volba pro cokoliv od MS, pro C/C++, pro TS, na zbytek je IntelliJ
Nejrozsirenejsi podpora pro jakykoliv hardware a software
BEZkonkurencni sprava useru a admin prav, tady se UNIX systemy maji dlouho jeste co ucit.
Luxusni moderni vzhled a ne zastaraly design ktery akorat prekazi protoze se clovek cejti jak geront kdyz s tim pracuje.

PetrM

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #29 kdy: 09. 08. 2018, 11:33:10 »
Win 10 jsou stabilini

Tenhle týden jsem u kolegů (jsme v kanclu 4) viděl 9x obrazovku "Jejda, něco se pokazilo" se smajlíkem, ze které se odchází tlačítkem RESET. Ale je fakt, že je teprve čtvrtek...

Obecně mám pocit, že s tou stabilitou je to jako s přechodem kopce. Před XPčkama stabilita rostla, po XPčkách jde dolů.

a pravidelne aktualizovany

A teď ten, jak Ovar udělal něco podle ústavy.

0-day musí  mít fix do 24h, chyba ASAP. A bez dopadu na běžící aplikace, kterých se chyba netýká. Pokud to systém neplní, tak buď není operační systém (= shazuje aplikace, který shazovat nemusí), nebo není aktualizovaný.

Visual Studio je jasna volba pro cokoliv od MS, pro C/C++, pro TS, na zbytek je IntelliJ

Nejrozsirenejsi podpora pro jakykoliv hardware a software

Aha, jakýkoliv hw... Co UART na čipu MCP5200? Je to brouk hodně let starý, třeba už jsou s ním widle kompatibilní. Tux s ním nemá nejmenší problém.

BEZkonkurencni sprava useru a admin prav, tady se UNIX systemy maji dlouho jeste co ucit.

To se máme učit, že je to by default vypnuto a je potřeba zapnout, pokud chceš lidem omezovat přístup (což by mělo být defaultně)?

Luxusni moderni vzhled a ne zastaraly design ktery akorat prekazi protoze se clovek cejti jak geront kdyz s tim pracuje.

Tak tomu se dá jenom smát. I u SW platí, že je to nástroj a změnou za "modernější" často naštveš zákazníky.

Jedna firma, která vyrábí nářadí, přišla s ohnutýma kombinačkama. Podle jejich ergonomů to byla lepší varianta pro práci než klasika,  podle jejich markeťáků to byla konkurenční výhoda, protože to niko nenabízel. Odbyt? Na prvním veletrhu si jich návštěvníci rozebrali krabici, aby bylo co ukazovat jako kuriozitu. Ale dál pracovali s klasikou. A od okamžiku, kdy cena šla nad nulu, tak už neprodali ani kousek. Asi těm pitomcům zákazníkům nikdo neřekl, že nástroj, se kterým se hůř pracuje, je pro ně lepší.