Koupě notebooku z USA (clo a DPH?)

Papi

Koupě notebooku z USA (clo a DPH?)
« kdy: 07. 08. 2018, 19:14:41 »
Zdravím,
chtěl bych se zeptat jestli někdo nemáte zkušenosti s nákupem notebooku z USA. Chtěl bych si pořídit tento notebook, ale nemám s tím žádnou zkušenost.

Někde jsem se dočetl, že se u notebooků z USA neplatí clo a platí se jen DPH.

Jak je to tedy?
Předem děkuji.

P.S. Prosím jen relevantní odpovědi. Vím, že to léto má vliv na mentální stav programátorů :)



Papi

Re:Koupě notebooku z USA (clo a DPH?)
« Odpověď #2 kdy: 07. 08. 2018, 20:49:29 »
http://dcipower.cz/kalkulacka-zdarma-pro-vypocet-cla/

Děkuji. Google umím používat taky a tuto kalkulačku jsem našel.
Důvod proč jsem sem napsal je spíše ten, že jsem od někoho očekával osobní zkušenost.

dustin

Re:Koupě notebooku z USA (clo a DPH?)
« Odpověď #3 kdy: 07. 08. 2018, 22:05:43 »
Clo na IT je pokud vím nulové. DPH záleží velice často na dopravci. Nedávno jsme ve firmě (plátce DPH) kupovali jetý NTB z ebaye (cca 250USD, specialitka dostupná jen v US). Doprava free do kalifornského shipita, tam pak vyšla nejlevněji doprava Fedex. Opakovaně chtěli různé doklady pro proclení, docela zmatení, někdy tam i byly nějaké kalkulace jejich služeb, a pak to za pár dnů přivezli, nic nechtěli a už jsme o nich neslyšeli. DHL bývá v pohodě, zaplatíš jim DPH při dodání, co vím tak účtovali okolo 300Kč za proclení.

Sten

Re:Koupě notebooku z USA (clo a DPH?)
« Odpověď #4 kdy: 08. 08. 2018, 05:02:13 »
Dovážel jsem dva ThinkPady a kupu elektroniky různými dopravci: FedEx, UPS, USPS, China Post, DHL. Clo se formálně platí (bude na vyúčtování), ale na elektroniku je nulové (AFAIK odkudkoliv ze světa, z US a Číny určitě). DPH se platí buď dopravci při dodání (+ poplatek dopravci za vyřízení celního řízení, což bývá několik stovek), nebo na celní poště (Praha 5), pokud si to budete chtít proclít sám (nedoporučuji, je to fakt oser a za těch pár stovek to nestojí). K proclení je potřeba doklad o koupi a o ceně dopravy (DPH se platí i z dopravného!).


MasoxCZ

Re:Koupě notebooku z USA (clo a DPH?)
« Odpověď #5 kdy: 08. 08. 2018, 07:49:34 »
Dovážel jsem dva ThinkPady a kupu elektroniky různými dopravci: FedEx, UPS, USPS, China Post, DHL. Clo se formálně platí (bude na vyúčtování), ale na elektroniku je nulové (AFAIK odkudkoliv ze světa, z US a Číny určitě). DPH se platí buď dopravci při dodání (+ poplatek dopravci za vyřízení celního řízení, což bývá několik stovek), nebo na celní poště (Praha 5), pokud si to budete chtít proclít sám (nedoporučuji, je to fakt oser a za těch pár stovek to nestojí). K proclení je potřeba doklad o koupi a o ceně dopravy (DPH se platí i z dopravného!).

Dělávalo se to tak, že se vycestovalo se starým a rozpadajícím se šrotem, funkčním jen do té míry aby prošel kontrolou při odbavení, a zpátky se letělo s novým v brašně / batohu, přičemž krabice se samozřejmě nedovážela. Fakticky šlo o samozřejmě o pašování, ale jednotlivcům se to tolerovalo pokud po otevření a zapnutí bylo vidět, že se mašina už používá.

Ratz

Re:Koupě notebooku z USA (clo a DPH?)
« Odpověď #6 kdy: 08. 08. 2018, 09:40:44 »
Kupoval jsem herní MSI z US, které se u nás v dané HW konfiguraci neprodávalo, v přepočtu cca za něco přes 40 tis. Kč. Na clu + DPH (nezkoumal jsem rozložení) to ve výsledku dalo nějakých 50 tis. Kč. Přes DHL, oni se postarali o všechno papírování, jen ode mě chtěli vstupy (co je v krabici) a doložení nákupu. Pak už balík došel ke mě.

Papi

Re:Koupě notebooku z USA (clo a DPH?)
« Odpověď #7 kdy: 08. 08. 2018, 09:43:49 »
Děkuji za příspěvky.

Bohužel jsem si všiml (moje chyba, že jsem to neověřil dříve), že se Dell Precision 3530 nedá objednat do ČR. A to jsem dokonce našel, že ho prodává Dell na německých stránkách. Neví někdo jestli existuje nějaká cesta jak ho sem dostat s vlastní konfigurací?

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupě notebooku z USA (clo a DPH?)
« Odpověď #8 kdy: 08. 08. 2018, 09:56:25 »
napr. https://www.shipito.com/cs/


ziskate "virtualni" US adresu kam si to nechate poslat, pak si zvolite zpusob dopravy (a treba i pojisteni), zaplatite prislusnou castku za dopravu shipitu a je to


ja jsem vyuzil nekolikrat byt u mnohem mensich objednavek z amazonu kdy neposilali do CR a byl jsem spokojen (vyuzil jsem US Postal ktery byl nejlevnejsi ale pomaly coz mi nevadilo)


mela by Vam pak prijit od Ceske posty jen vyzva k zaplaceni DPH (clo snad ne)

Papi

Re:Koupě notebooku z USA (clo a DPH?)
« Odpověď #9 kdy: 08. 08. 2018, 10:22:41 »
napr. https://www.shipito.com/cs/


ziskate "virtualni" US adresu kam si to nechate poslat, pak si zvolite zpusob dopravy (a treba i pojisteni), zaplatite prislusnou castku za dopravu shipitu a je to


ja jsem vyuzil nekolikrat byt u mnohem mensich objednavek z amazonu kdy neposilali do CR a byl jsem spokojen (vyuzil jsem US Postal ktery byl nejlevnejsi ale pomaly coz mi nevadilo)


mela by Vam pak prijit od Ceske posty jen vyzva k zaplaceni DPH (clo snad ne)

Děkuji. Služba vypadá dobře a spolehlivě.
Zkoušel někdo posílat větší a hodnotnější balíčky?

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Koupě notebooku z USA (clo a DPH?)
« Odpověď #10 kdy: 08. 08. 2018, 10:46:00 »
Shipito pouzivam x let, nejtezsi balik mel pres 50kg, nejdrazsi par tisic $, zadny problem, funguji spolehlive.

dustin

Re:Koupě notebooku z USA (clo a DPH?)
« Odpověď #11 kdy: 08. 08. 2018, 11:01:00 »
mela by Vam pak prijit od Ceske posty jen vyzva k zaplaceni DPH (clo snad ne)

A pro firmu přiložená faktura na 700 Kč za proclení :-) ČP (tedy USPS) opravdu nedoporučuju, mám jen ty nejhorší zkušenosti (pro soukromé i firemní nákupy).

dustin

Re:Koupě notebooku z USA (clo a DPH?)
« Odpověď #12 kdy: 08. 08. 2018, 11:01:49 »
Shipito pouzivam x let, nejtezsi balik mel pres 50kg, nejdrazsi par tisic $, zadny problem, funguji spolehlive.

Také jsme posílali 50kg server, úplně v pohodě, včetně fotek obsahu.

Papi

Re:Koupě notebooku z USA (clo a DPH?)
« Odpověď #13 kdy: 08. 08. 2018, 11:06:05 »
mela by Vam pak prijit od Ceske posty jen vyzva k zaplaceni DPH (clo snad ne)

A pro firmu přiložená faktura na 700 Kč za proclení :-) ČP (tedy USPS) opravdu nedoporučuju, mám jen ty nejhorší zkušenosti (pro soukromé i firemní nákupy).

Můžete to prosím upřesnit? Špatná zkušenost ve formě toho, že zásilka přišla později mi nevadí.

EDIT// FedEx je ok?
« Poslední změna: 08. 08. 2018, 11:08:08 od Papinak »

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupě notebooku z USA (clo a DPH?)
« Odpověď #14 kdy: 08. 08. 2018, 11:10:16 »
mela by Vam pak prijit od Ceske posty jen vyzva k zaplaceni DPH (clo snad ne)

A pro firmu přiložená faktura na 700 Kč za proclení :-) ČP (tedy USPS) opravdu nedoporučuju, mám jen ty nejhorší zkušenosti (pro soukromé i firemní nákupy).

tak ono kdyz ostatni chteli za doruceni 70+ usd a jediny US Postal mi to nabidl za 5 usd tak nebylo co resit zvlast kdyz zasilka mela taky hodnotu 5 usd

samotna cena procleni jedne zasilky je 103 Kc (200 Kc pokud je vymerovano DPH za zastupovani postou v celnim rizeni) ,  ale DPH se pocita z ceny zbozi + dopravy, tedy tech 700 Kc byla bud vetsi hodnota zbozi a/nebo drahe postovne

https://www.ceskaposta.cz/sluzby/celni-rizeni/faq-caste-otazky-k-celnimu-rizeni#4


https://www.ceskaposta.cz/sluzby/celni-rizeni/faq-caste-otazky-k-celnimu-rizeni#11



« Poslední změna: 08. 08. 2018, 11:13:56 od Lojza »