Který IT obor studovat?

blabla

Který IT obor studovat?
« kdy: 04. 08. 2018, 21:48:06 »
Čau, studuji bakaláře na ČVUT FIT. Jako obor jsem si pro bakalářskou část studia vybral Znalostní Inženýrství, ale také mě velmi zajímají Informační systémy a Management (je to blíže tomu, co bych pak chtěl reálně dělat v zaměstnání, nejsem jeden z klasických hardcore ajťáků). Máte někdo zkušenost s těmito obory na magisterském studiu? Momentálně plánuji udělat Znalostní na bakaláře (abych měl i nějaké hlubší technické dovednosti) a až poté Informační systémy na magistra (abych znal věci, kterým bych se rád věnoval ve svém zaměstnání - k těmto věcem se pravděpodobně člověk dostane až po nějaké době dělání trošku více technických věcí).


zero_no_much_cool

Re: Který IT obor studovat?
« Odpověď #1 kdy: 05. 08. 2018, 00:37:46 »
Ahoj,
můj názor (a to je skutečně jenom můj názor) je, že prax a studium jsou v současné době pořádně oddělené sféry.
Bylo by ideální kdyby člověk dělal, to co vystuduje. Život ale ukazuje, že je to přesně opačně.
Takže moje rada je studuj co se ti líbí, ale nepočítej s tím, že když budeš umět všechny ty teorie, že budeš v IT úspěšný.
Lépe je to udělat tak, že půjdeš někde na stáž nebo na prax, tam zažiješ jak to chodí v reálu.
Rozhodně ti ale doporučuji studium dokončit i to magisterský. Život je pak jednoduchší.
Na závěr bych asi pridal vlastní zkušenost, a tá je taková, že po 12 letech v IT je mnoho mých dobrých kamarádů, který skutečně na počítačích doslova dřeli psychicky v zadeki. O počítačích nechtějí ani slyšet a několik z tich co znám změnili úplně obor a dělají něco jiného. Je to skráka psychicky náročné. Asi je to pro mnoho lidi neuvěřitelný, ale je to tak.
Je nutný to zažít, pochopit se to asi moc nedá.

Bubak

Re: Který IT obor studovat?
« Odpověď #2 kdy: 05. 08. 2018, 01:14:37 »
machine learning, data science, kryptografie. to je prvni co me napadlo z tech vice perspektivnich oboru. Na informacni systemy opravdu VS nepotrebujes.

balki

Re: Který IT obor studovat?
« Odpověď #3 kdy: 05. 08. 2018, 08:27:20 »
machine learning, data science, kryptografie. to je prvni co me napadlo z tech vice perspektivnich oboru. Na informacni systemy opravdu VS nepotrebujes.

Na machine learning a krypto su knizky. Pokial nie je clovek totalna bota, so znalostami matiky z bakalara to clovek da. Netreba vs.

DragonMaster

Re: Který IT obor studovat?
« Odpověď #4 kdy: 05. 08. 2018, 09:17:45 »
Ten, který tě baví. A to i v případě, že se honíš za penězi, protože v tvém oblíbeném oboru máš potenciál být odborníkem a tím si vydělat hodně peněz (až na výjimky typu PHP, Pascal, GameMaker a zastaralé jazyky). V Javě je peněz třeba hodně, ale pokud tě nebaví, tak dobře placeného milníku jen tak nedosáhneš. A pokud jo, bude tě to stát zbytečně moc psychických sil, takže budeš bohatý, ale v depresích. Jak vznikne deprese? Pokud žiješ život tak, jak si nepřeješ. Pokud nenaplňuješ svůj smysl života...


Bla

Re: Který IT obor studovat?
« Odpověď #5 kdy: 05. 08. 2018, 14:37:32 »
říkáte, že třeba kryptografie je perspektivní... a můžete mi říct uplatnění? já prošel snad všechny krypto a ty bezpečácký předměty, co náš obor umožňoval, mám i diplomku týkající se toho... a všechna ta matematika okolo toho, co je potřeba si stejně sám dostudovat + povrchní znalosti z předmětů (protože vždycky jde jít víc do hloubky) mi jsou celkem k ničemu, vzali mě na pozici developera ikdyž umim celkem prd... a přiznám se, že mě vývoj webů strašně nebaví a nenaplňuje, nicméně si nejsem jistej, že taková kryptografie než v doktorským studiu má někde uplatnění...

Jenda

Re: Který IT obor studovat?
« Odpověď #6 kdy: 05. 08. 2018, 15:54:04 »
Můžeš psát smartkontrakty a crackovat scamcoiny :)

lopata

Re: Který IT obor studovat?
« Odpověď #7 kdy: 05. 08. 2018, 16:52:12 »
machine learning, data science, kryptografie. to je prvni co me napadlo z tech vice perspektivnich oboru. Na informacni systemy opravdu VS nepotrebujes.

Na machine learning a krypto su knizky. Pokial nie je clovek totalna bota, so znalostami matiky z bakalara to clovek da. Netreba vs.

Málokdo se dokope k tomu, aby nepřeskakoval náročnější pasáže, a sám to nemůže diskutovat s dalšími lidmi, takže něco často pochopí špatně.

Výhoda školy je, že se tam jde dostat k zajímavým projektům ve spolupráci s jinými obory.

Géomètre

Re: Který IT obor studovat?
« Odpověď #8 kdy: 05. 08. 2018, 17:11:04 »
machine learning, data science, kryptografie. to je prvni co me napadlo z tech vice perspektivnich oboru. Na informacni systemy opravdu VS nepotrebujes.
Na machine learning a krypto su knizky. Pokial nie je clovek totalna bota, so znalostami matiky z bakalara to clovek da. Netreba vs.
Na většinu stačí matika z gymplu.

balki

Re: Který IT obor studovat?
« Odpověď #9 kdy: 05. 08. 2018, 18:44:13 »
machine learning, data science, kryptografie. to je prvni co me napadlo z tech vice perspektivnich oboru. Na informacni systemy opravdu VS nepotrebujes.
Na machine learning a krypto su knizky. Pokial nie je clovek totalna bota, so znalostami matiky z bakalara to clovek da. Netreba vs.
Na většinu stačí matika z gymplu.

Bejvavalo :)  Ked som na skole strasil ako doktorand, uz zavadzali nulty rocnik na bakalarovi. Kde sa doucovalo to, co studenti mali vediet z gympla/priemyslovky.

Tomáš Roll

Re: Který IT obor studovat?
« Odpověď #10 kdy: 05. 08. 2018, 19:16:16 »
Doporučuji obor Sociologie IT z genderového hlediska. Za pár let po nich bude sháňka, protože korporace začnou povinně ze zákona vytvářet inkluzivní oddělení.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re: Který IT obor studovat?
« Odpověď #11 kdy: 05. 08. 2018, 19:28:21 »
Bla, pokud te bavi krypto napis mi zpravu a treba se domluvime na nejake praci.  :)

Re: Který IT obor studovat?
« Odpověď #12 kdy: 05. 08. 2018, 19:31:10 »
Doporučuji obor Sociologie IT z genderového hlediska. Za pár let po nich bude sháňka, protože korporace začnou povinně ze zákona vytvářet inkluzivní oddělení.

Neblabol.

Géomètre

Re: Který IT obor studovat?
« Odpověď #13 kdy: 05. 08. 2018, 19:39:34 »
machine learning, data science, kryptografie. to je prvni co me napadlo z tech vice perspektivnich oboru. Na informacni systemy opravdu VS nepotrebujes.
Na machine learning a krypto su knizky. Pokial nie je clovek totalna bota, so znalostami matiky z bakalara to clovek da. Netreba vs.
Na většinu stačí matika z gymplu.
Bejvavalo :)  Ked som na skole strasil ako doktorand, uz zavadzali nulty rocnik na bakalarovi. Kde sa doucovalo to, co studenti mali vediet z gympla/priemyslovky.
Asi jsem moc starý ročník, za nás byla matika na gymplu ještě poměrně na úrovni.

mikrom

Re: Který IT obor studovat?
« Odpověď #14 kdy: 06. 08. 2018, 02:12:08 »
machine learning, data science, kryptografie
To su len podobne reklamne hesla ako boli pred 20-30 rokmi teoreticka kybernetika, teoria systemov a umela inteligencia.
V podstate sa jednalo iba o nejake vybrane kapitoly z matematiky - akurat ze vytrhnute z kontextu a bez potrebnych hlbsich zakladov. Kto vystuduje matematiku a zameria sa na algebru ma lepsie predpoklady byt dobrym kryptografom ako kto vystuduje IT kryprografiu. Podobne kto vystuduje matematicku statistiku na MFF sa lepsie uplatni v odbore machine learning ako ten kto to studoval v ramci IT. Odhliadnuc od toho ze ponuky zamestnani s tymito nazvami u nas moc nie su.

Podla mna v ramci IT sa tieto veci neoplati studovat, ale radsej klasicke IT veci: pradigmy programovania, databazy, operacne systemy....  Pre prax informatika by mohlo byt super, keby sa pocas studia otukat aj v informacnych systemoch ako je SAP, alebo prisiel do styku s platformami a OS ako IBM AIX, iSeries, zSeries - ale na druhej strane mozno by to bola nuda musiet sa v ramci studia venovat takymto nezazivnym veciam.

Kto ma vztah k teorii lepsie urobi ked pojde studovat matematiku. Ja som zacal studovat teoreticku kybernetiku ale po roku som prisiel na to, ze to s kybernetikou ako ju popisal N. Wiener nemalo skoro nic do cinenia. Tak som radsej prestupil na matematiku. Velmi ma to bavilo a pocas studia som sa stretol aj velmi detailne s teoretickym aparatom, ktory sa pri kybernetike pouziva. Samozrejme naucili ma tam aj programovat a po skole som nastupil ako programator. V praxi pre mna boli nove len databazy + SQL, ktore iste absolventi slusnych IT specializacii mali a nejake specificke IBM technologie, ktore sa aj tak u nas nikde neucia.