machine learning, data science, kryptografie
To su len podobne reklamne hesla ako boli pred 20-30 rokmi teoreticka kybernetika, teoria systemov a umela inteligencia.
V podstate sa jednalo iba o nejake vybrane kapitoly z matematiky - akurat ze vytrhnute z kontextu a bez potrebnych hlbsich zakladov. Kto vystuduje matematiku a zameria sa na algebru ma lepsie predpoklady byt dobrym kryptografom ako kto vystuduje IT kryprografiu. Podobne kto vystuduje matematicku statistiku na MFF sa lepsie uplatni v odbore machine learning ako ten kto to studoval v ramci IT. Odhliadnuc od toho ze ponuky zamestnani s tymito nazvami u nas moc nie su.
Podla mna v ramci IT sa tieto veci neoplati studovat, ale radsej klasicke IT veci: pradigmy programovania, databazy, operacne systemy....
Kolega, který studovat IT na technické škole (přední české), potkal jenom imperativní programování, přehledově OS, povrchově SQL atd. Hodně si to vyzkoušel na různých projektech, tak to je asi plus. Ale během bakaláře žádné deklarativní programování, velmi omezená teorie (vyčíslitelnost, logika...). Matematiku měli hodně základní (ani důkazy, statistiku vůbec).
Bakalář z informatiky na dobré škole mi přijde jako dobrý nápad pro přehled: imperativní i deklarativní programování, teoretické základy (matematika, logika, vyčíslitelnost, formální jazyky), teorie databází, rámcově IT (operační systémy, sítě).
Potom se nějak specializovat na Ing/Mgr, klidně v úplně jiném oboru, například nějaké přírodní vědy.
Ideálně bych to střihl ještě nějakým náročnějším humanitním oborem (historie, filosofie), kde se člověk naučí opravdu číst a psát, pracovat se zdroji, cizí jazyky. Protože co leze z oborů STEM, je v tomhle většinou hrůza.