Som absolvent telekomunikácii poradte kde pracovať?

Som absolvent telekomunikácii poradte kde pracovať?
« kdy: 01. 08. 2018, 11:50:41 »
Dobrý dúfam, že nevadí, že som Slovák a bude mi rozumieť. Práve som doštudoval odbor: Telekomunikácie konkrétne v programe: Telekomunikačné a rádiokomunikačné inžinierstvo na elektrotechnickej fakulte (univerzita v Žiline), a teda stal sa zo mňa Ing., lenže akosi neviem aké uplatnenie vlastne mám.

Celkovo mam zo školy pocit, že nás učili zo všetkého, ale nič poriadne. Volil som si predmety tak, aby som bol mal najväčšie uplatnenie v oblasti rádiokomunikácie (systémy GSM + nadstavby, 3G(EDGE, UMTS, HSPA+, LTE), 4G(LTE Advance)) potom sme mali celkom dosť toho s optiky. Na trhu však vôbec nevidím aby niekoho zhaňali až na jednu ponuku od spoločnosti orange na návrh a optimalizáciu ich optickej siete.

Takže som zatiaľ na úrade práce kde v rámci rekvalifikačných kurzov môžem isť na kurz správca linux systémov trvá 5 týždňov a 136 hodín. Má to podľa vás zmysel mi sme mali sme predmety v škole ako Počítačove siete kde sme prebrali ISO/OSI a základne protokoly (TCP, UDP, ICPM, DNS, POP3, RIP2, OSPF a iné). Ďalším premetom bol: komunikačné a informačné služby tam sme mali veci ako NGN, IMS, trile play, QoS (MPLS), ústredne a tak. V inom predmete zasa ATM siete, DSL, chrbiticové siete, prenosové technológie samozrejmosťou bolo, že sme sa museli učiť napr. ako vyzerajú spravy v niektorých protokolov hlavičky a tak (naspať to nakresliť a vysvetliť).

Teda myslíte, že kurz: Linux administrátor o dĺžke 136 hodín ma naučí niečo nové ja dúfam, že hej resp. má zmysel ísť na niečo také podľa vás? Pozeral som si ponuky a takýto administrátori máju celkom zaujímavé aj platové hodnotenie a je aj dosť ponúk na tieto pozície. Len si niesom istý či som dosť kvalifikovaný resp. či to má zmysel a po tom kurze budem mať nejakú výhodu ak pôjdem žiadať o takéto zamestnanie. Tu je stručná osnova kurzu: http://www.databazakurzov.sk/kurz/7331-re-pas-kompas-linux-administrator?print=1


pan_inkognito

Re:Som absolvent telekomunikácii poradte kde pracovať?
« Odpověď #1 kdy: 01. 08. 2018, 12:06:49 »
Ahoj,

ja pred par lety taky absoloval obor telekomunikaci. Ja osobne jsem se pak dostal k praci, kde jsem mel nastarost IP telefonii (SfB, CUCM, atd.) kde jsem jakz takz vyuzil to, co jsem se ve skole naucil (SIP, debugovani E1 trunku, sitovani). Co ale vim, tak hodne spoluzaku slo delat nekam developery, pocet z nich, ktery se i nadale venoval telekomunikacim je, aspon si myslim, minimalni (Vim o jednom spoluzakovi, co sel navrhovat radiove spoje do cetinu, druhy delal neco pro vodafone, co uz presne ale nevim..)

F.F.

Re:Som absolvent telekomunikácii poradte kde pracovať?
« Odpověď #2 kdy: 01. 08. 2018, 12:08:13 »
To ze na trhu neni poptavka po GSM inzenyrech dnes neznamena ze nebude zitra. Takze sevce, radeji se drz sveho kopyta a aktivne obihaj telefonni operatory ci radiokomunikacni firmy jestli by se jim nehodil junior. Toho linux administratora si muzes studovat i doma ve volnem case.

Smrt rosničkářům

Re:Som absolvent telekomunikácii poradte kde pracovať?
« Odpověď #3 kdy: 01. 08. 2018, 12:15:56 »
A když bude nejhůř, mezitím můžeš buzerovat lidi jako úředník u ČTÚ...  ;D

grg

Re:Som absolvent telekomunikácii poradte kde pracovať?
« Odpověď #4 kdy: 01. 08. 2018, 12:25:41 »
Ak si sa počas štúdia nevenoval rôznym technickým záujmom natoľko, že by si mal hrubé povedomie o Linuxe, tak to treba dohnať samoštúdiom.

Ja som ešte počas inžinierskeho štúdia išiel makať na 1st line Unix support do korporátu, a to bez toho, aby som si to vopred študoval, dokonca sa ma pýtali, či nechcem skúsiť rovno na 2nd line. Jednoducho som na intráku občas niečo s Linuxom laboroval, ale tiež len v podstate základy. No mal som hrubý prehľad o veciach, ktoré sa toho týkali. Aj tak je obvykle 1st level len o búchaní tiketov (takmer) bez rozmýšľania - ale ten, kto nerozmýšľa, zostane tam zaseknutý dlho. No a po roku som sa posunul vyššie (nie priamo Unix support ale aplikačný, kde však človek veľmi využije znalosti aj unixov aj Windowsu) a tak ďalej. Nie sú to ale priamo telekomunikácie, obávam sa, že voľných miest priamo v týchto telekomunikačných veciach čo spomínaš, je na Slovensku dosť málo - a skôr sa k tomu človek dostane okľukou, zobrať nejaké nesúvisiace junior miesto v telekomunikačnej firme a potom ak je človek šikovný, vie sa posunúť. Nalejme si čistého vína, "absolvent" aj tak nie je hotovým človekom, ktorý je ihneď schopný niečo zložité robiť, má len väčší či menší prehľad o existencii technológií, ich základoch a nejakých matematicko-fyzikálnych princípoch. Najdôležitejšia vec, ktorú podľa mňa človek na VŠ získa, je tzv. "inžiniersky prístup". Ale nikdy som to celkom presne nedokázal bežnému človeku (napr. manželke) vysvetliť, čo to vlastne je...


BTW. ja som tiež absolvent telekomunikácií, ale v Bratislave...


V.


Re:Som absolvent telekomunikácii poradte kde pracovať?
« Odpověď #6 kdy: 01. 08. 2018, 12:36:49 »
Preto so msa nato pýtal, že urad práce mi ten kurz preplatí zdarma a som si vravel, že čím viac vecí vieš tým lepšie. Nakonci dostanem certifikát a je dosť pracovných ponúk okolo toho tak preto sa pýtam. A hej o to čo som vyštudoval nieje prakticky na SR v týchto týždňoch skoro vôbec dopyt. Na celom slovensku by som tie ponuky zrátal na prstoch jednej ruky. A tiež sa nechcem sťahovať do BA (žijem na východe SR) len aby som našiel prácu. Keď už skúsil by som Košice to mám, "len" 80km ďaleko :). Myslíte, že po absolvovaní toho kurzu by som sa uplatni aspoň na nejakej Junior pozícii čo sa týka správi Linux systémov?

Odpoveď pre V: no škoda, že nemám 3 roky praxe  :-[ a je to pre Českú republiku ponuka aj u nás su podobné v BA kde ísť nechcem.
« Poslední změna: 01. 08. 2018, 12:40:47 od globalik »

Smrt rosničkářům

Re:Som absolvent telekomunikácii poradte kde pracovať?
« Odpověď #7 kdy: 01. 08. 2018, 12:54:58 »
A tiež sa nechcem sťahovať do BA (žijem na východe SR) len aby som našiel prácu. Keď už skúsil by som Košice to mám, "len" 80km ďaleko :)

Ach tak... njn, v Čiernej pri Čope vo radioinženýry není zrovna velká hoňka.  ::) ;D

Re:Som absolvent telekomunikácii poradte kde pracovať?
« Odpověď #8 kdy: 01. 08. 2018, 13:20:14 »
No to nieje aj keď aj je všeobecne sú tu na východe SR asi dosť nízke platy (neviem to zatiaľ posúdiť či to na život stačí možno sa mýlim). Aj VŠ pozície je plat 650 eur v hrubom čo je cca 510 eur v čistom (13000 Kč). To už som sa zmieril s tým, že viac u nás nedostanem proste len chcem niečo robiť čo aspoň budem  vedieť a robiť to dobre. Ten linux admin sa mi celkom páči je tam aj vyšší plat okolo 650 až 700 eur ~ 15000 - 16000 Kč v čistom teda aj preto sa pýtam či ma ten kurz môže posunúť aby som sa aspoň tie základy naučil potrebné na Junior pozíciu.
« Poslední změna: 01. 08. 2018, 13:24:03 od globalik »

ptc

Re:Som absolvent telekomunikácii poradte kde pracovať?
« Odpověď #9 kdy: 01. 08. 2018, 13:38:10 »
"A tiež sa nechcem sťahovať do BA (žijem na východe SR) len aby som našiel prácu."

Spatny pristup.

Nejenom do BA, ale i do Prahy nebo do Frankfurtu se stehuji Slovaci za praci.

A jeden kolega kazdy patek roky jezdil z Prahy do Zvolena a v nedeli vecer zase zpet.

V.

Re:Som absolvent telekomunikácii poradte kde pracovať?
« Odpověď #10 kdy: 01. 08. 2018, 14:45:08 »
Chlape, ber to tak, že v kvalitním týmu mezi zkušenými a zajímavými lidmi se můžeš něco naučit. Ať už oni chtěj a spolupracují nebo na tebe kašlou.

A navíc: co nepoužiješ, to zapomeneš a to celkem rychle ... takže nakonec ti zbyde jen ten papír.

V.

Re:Som absolvent telekomunikácii poradte kde pracovať?
« Odpověď #11 kdy: 01. 08. 2018, 14:56:26 »
Ještě jinak: co hledáš? hlavně peníze? příležitost něco se naučit? klídek a teploučko?

I v tomhle si udělej jasno.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Som absolvent telekomunikácii poradte kde pracovať?
« Odpověď #12 kdy: 01. 08. 2018, 15:06:08 »
V hornich uhrech asi VS titul dostane kazdy, jinak si neumim predstavit ze nekdo vystuduje VS a netusi co muze delat a tak jde na pracak. Jsem jina generace, VS jsem delal po revoluci a nikdo z naseho rocniku nesel na pracak, vsichni meli praci jiz u studia. Pokud jsi absolvent, umis nejake jazyky, nemas 5 deti tak se na horni uhry vyse* a najdi si praci v zahranici. V telekomunikacich muzes tahat kabely nebo muzes byt casem expert pro cokoliv a platove se muzes dostat k zajimavym prachum. Pro predstavu-na projektu pro jednu GSMR sit pro kterou jsem delal byl clovek z telekomu jako konzultant. Jeho daily rate byl 1800€.

vychodniar

Re:Som absolvent telekomunikácii poradte kde pracovať?
« Odpověď #13 kdy: 01. 08. 2018, 15:13:37 »
tak zacat treba niekde :) ja som tiez zacal ako linux/unix admin na vychode slovenska s 675e v hrubom a dnes mam 2500 ako architekt a nemam ani 30 rokov, stale na vychode.

CoffeeMan

Re:Som absolvent telekomunikácii poradte kde pracovať?
« Odpověď #14 kdy: 01. 08. 2018, 15:13:51 »
Na východě SR bych doporučil tahat děvky a zbraně na Ukrajinu. Jinak se asi budete muset smířit s tím, že bez přestěhování si ten diplom můžete stokrát zkopírovat a pak si házet s nimi z okna vlaštovky.