Kdy se stanu dobře placeným programátorem?

nm

Kdy se stanu dobře placeným programátorem?
« kdy: 15. 03. 2011, 17:46:37 »
Tak jsem si přečetl pár diskusí o tom, co by měl umět dobrý programátor. Pokud provedu tak nějak stručný výtah z těch diskusí, tak dobrý programátor by měl umět dobře porozumět problému, který řeší a měl by umět vybrat nejlepší řešení daného problému. Což znamená, že by měl umět navrhnout několik možností řešení různými způsoby. Že by měl umět vybrat ten nejvhodnější a nejefektivnější způsob, tu nejvhodnější technologii, platformu, programovací prostředky (programovací jazyky, techniky, algoritmy) atd.

Pak by to měl umět zrealizovat tak, že výsledný kód bude dobře a (po debugování) pokud možno bez chyb běhat, výsledný kód bude srozumitelný a dobře pochopitelný pro teamové spolupracovníky, bude napsán v termínu a bude znovupoužitelný, bude efektivně zacházet se systémovými prostředky platformy, na které poběží. Dále programátor bude umět debugovat a dobře hledat chyby (nejen svoje, ale i jiných programátorů, jejichž kód bude umět číst), vyznat se ve vlastním kódu i po delším čase, vědět přesně co který řádek kódu dělá atd.

Co se týká znalostí, tak dobrý programátor bude mít širší hrubší přehled o větším množství technologií a bude mít hluboké znalosti ve své specializaci, bude dobře ovládat "teoretické programování" (což zahrnuje znalost algoritmizace a datových struktur a standardů v programátorské praxi, kterých se ale nemusí držet za každou cenu). Bude mít znalosti o platformách o tom, co se v počítači děje při běhu jeho programu, jak to pracuje (počítač, překladač atd.).

Dobrý programátor by se měl neustále učit, znát nejen starší technologie, ale mít přehled i o těch nejnovějších, měl by na sobě neustále pracovat i si ve volné chvilce oddechnout, a také ho programování musí bavit a být na prvním místě - ovšem ne v každé situaci.
Dobrý programátor by měl být zkušený a mít za sebou různé dobře odvedené projekty a měl by mít dobrou praxi v řešení velkého množství problémů (které se řeší programátorsky) a odladěných chyb v kódu.

No a mne by zajímalo, jak dlouho trvá se tohle všechno naučit a mít takové zkušenosti, abych byl dobře platově ohodnocen?

Ještě poznamenám, že je jasné, že každému to bude trvat různou dobu, (někdo toho nedosáhne nikdy). Také záleží na schopnostech a jak co koho baví a kolik času tomu denně věnuje a do čeho se pouští atd.

Takže by mě zajímalo, jak dlouho to trvalo každému z vás, čím jste začínali, co vás chytlo, co vás v určitých obdobích bavilo, jak jste se zdokonalovali, jakou školu jste studovali, jak dlouhou praxi máte v jaké firmě (tím myslím jestli ve velké společnosti nebo v malé firmě nebo podobně - nemusíte jmenovat).

Prostě kolik člověku zabere času, než se stane dobře placeným programátorem?
« Poslední změna: 16. 03. 2011, 11:49:01 od Petr Krčmář »


turista

Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #1 kdy: 15. 03. 2011, 18:07:36 »
V praxi má větší vliv na ohodnocení to, v jaké firmě jste, než jak jste dobrý.

V některých firmách je takový způsob práce, že se dobrý programátor od špatného ani nepozná. Pak mají všichni hodně, je-li firma bohatá.
Naopak ve firmě, jejíž byznys nenese, vám přidat nemohou, i když by sebevíc chtěli.

Programátor samotný má totiž v dnešní době pramalý vliv na úspěch výsledných produktů/služeb.

nm

Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #2 kdy: 15. 03. 2011, 18:33:30 »
Hmm. Dobre. Tak tedy jak asi tak dlouho trva se naucit dobre programovat tak, aby me zamestnala firma jako uz zkuseneho programatora (doba = uceni + praxe)?

Sten

Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #3 kdy: 15. 03. 2011, 19:31:51 »
Hmm. Dobre. Tak tedy jak asi tak dlouho trva se naucit dobre programovat tak, aby me zamestnala firma jako uz zkuseneho programatora (doba = uceni + praxe)?

Každá dobře platící firma si uchazeče před přijetí vyzkouší a to většinou i uchazeče bez předchozí praxe nebo bez certifikovaného vzdělání. Takže tak dlouho, dokud nebudete zkušený programátor. A to může někomu trvat pět let, zatímco jiný se k tomu nemusí dopracovat za celý život.

Případně můžete dělat na živnostňák (schopný programátor si tak může vydělat o dost víc) a tam jde potom o obyčejný konkurenční boj s cenou, kvalitou a marketingem.

bhole1

Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #4 kdy: 15. 03. 2011, 19:34:06 »
Prepac neda mi nereagovat ale v tvojom pripade kasly radsej nato lebo toto pre teba nema zmysel fakt sorry


Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #5 kdy: 15. 03. 2011, 19:52:13 »
To zavisi od veku, ziak ZS sa stane dobry koderom za dva roky, ale ak niekto zacina v 18. rokou zivota tak to trava najmenej 5 rokov. A potom prax, to zavisi od toho, kto Vas vedie. Dobry skuseny programator je clovek asi v 10. -15. roku praxe. ak zacina ako 10-rocny..
 

bhole1

Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #6 kdy: 15. 03. 2011, 19:58:30 »
Tak potom ked som zacal ako 20 rocny a mam 40 a pracujem vo velkej firme tak som uplne profi koder? To je blbost. Dobry je len ten kto ma na to predpoklady. Ten kto viem co robi a bavi ho to a hlavne nieco robi. Pretoze mozem robit rok nic a potom pol roka nieco a tak dookola a neviem to proste. Takze argument robim to xy rokov pre mna nie je meradlo kvalitneho programatora. Navrhujem lock tuto temu pretoze s toho zasa bude len hadka o to kto ma pravdu. Zakladatel prispevku ziavne nevie co chce len niekde cital ze je to dobre platena praca a nechce za mu zrovna makat rukamy. To je vsetko..

bubavanek

Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #7 kdy: 15. 03. 2011, 20:09:32 »
Tak podle mého názoru, pokud to programátora nebude bavit, tak může být sebelepší a stejně to nebude nikdy ono.
Jinak debata o ničem. Buďto tě to baví a chceš to dělat nebo se do toho nemontuj vystuduj si nějaké bankovnictví a pojišťovnictví tam jsou prachy taky.

Lukas

Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #8 kdy: 15. 03. 2011, 20:19:57 »
Otazka by spis mela znit: "Muzu se ja vubec stat dobrym programatorem ?".
Na tuhle otazku uz je odpoved jednoducha, zeptej se sam sebe :). Pokud k tomu tihnes, bavi te to (ne jen teoreticky, ale uz jsi i neco zkousel nehlede na jazyk) a idealne vis, ze to je pro tebe to prave, pak neni treba se nikoho ptat, dobrym programatorem proste budes a nenech si to nikym a nikdy vymluvit.

maio

Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #9 kdy: 15. 03. 2011, 20:33:26 »
10000 hodin :) http://www.squidoo.com/10000-hour-rule

programovan je jako cokoliv jineho - pokud mas cas, odhodlani, chut zlepsovat se, zalezi ti na tom co delas a mas kolem sebe ty spravne lidi tak to urcite nebude problem. Kazdopadne nebudou to mesice, ale leta.

nm

Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #10 kdy: 15. 03. 2011, 20:40:11 »
Ten dotaz jsem napsal docela zesiroka a tak vseobecne, aby bylo na nej siroky spektrum odpovedi, ale mozna se ptam hloupe. A taky jako zelenac jsem vstoupil na pudu skutecnych profiku. Jestli jsem vam zpusobil ztratu casu, tak se omlouvam. Nevim si tak trochu rady s tim, jestli pokracovat v programovani.

No ale asi bude dobre taky neco o sobe napsat. S programovanim jsem zacal uz na zakladni skole nekdy v 7. tride. Tenkrat to byl BASIC a trochu PASCAL. Taky jsem trochu pricuchnul ke strojaku a assembleru a programoval jsem nejaky routines. Hrozne me to bavilo, takze jeste na stredni skole (netechnicky - na jinou jsem se nedostal) jsem se skoro neucil a jak jsem prisel domu, hodil jsem jen tak tasku do rohu a uz abych zase neco delal na pocitaci. V prvaku jsem skoro propadl z nekolika predmetu a rodice mi zabavovaly pocitac, abych se lepe ucil.

Pak jsem mel trochu pauzu, protoze jsem odjel do zahranici, abych se naucil aspon nejak anglicky. No a ted je mi 25, jsem prihlaseny na CVUT ke studiu, ale to programovani me uz tak nebere, jako driv. Spis me bavi vymyslet ruzny aplikace, ktere by resily to ci ono. A programovani me bavi asi v tom smeru, abych ty napady mohl zrealizovat.

No ale nejsem si jisty, jestli bych mel pokracovat a studovat softwarove inzenyrstvy nebo se pustit do neceho jineho. To ale nevim, co by me bavilo vic.

No ale jestli chcete tu diskusi zavrit, pochopim to.

AxBy

Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #11 kdy: 15. 03. 2011, 21:05:23 »
nm:
Jsi na tom podobne jako ja. Programovanim se zabyvam uz od ZS, ale sel jsem na jinou SS nez me zajimala a ja se venoval programovani ve svem volnem case a na skolu kaslal... Akorat, co se tyce praxe ... tu mam asi radove rozsahlejsi. Pak jsem se zacal venovat informatice aktivne ... ted jsem na VS (IT)...
Castokrat premyslim, jestli ma smysl do toho cpat vsechen svuj cas, jak ve skole, tak volny cas, ktereho moc neni... Programovani atd. se venuji uz asi 12 let. ... Nekdy me napadaji i myslenky "mam na to vubec?"... Programovat nejake jednoduche veci nechci (jako jsou treba webove stranky, uzivatelske aplikace atd... to mi prijde spise jako otrocina) ... chci se spise podilet na vyvoji jadra OS a podobne. Zda se mi, ze je to desne slozite se k tomu vypracovat...

Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #12 kdy: 15. 03. 2011, 21:42:56 »
Tím si prochází každý a ty myšlenky pronásledují skoro všechny v tmavých chvilkách - "Mám na to vůbec?" "Nemám se na to vykašlat a dělat něco jiného?"... Já se vždycky uklidním tímto - "Mám, chce to jen píli a trpělivost - žádný učený z nebe nespadl." "Sice bych mohl, ale věnoval jsem tomu všechen svůj čas v mládí, tak by byla škoda to zahodit, když mě to baví."

Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #13 kdy: 15. 03. 2011, 22:21:07 »
Co se programování zajímavého projektu týče, doporučuju si najít druhý obor, který vás alespoň okrajově zajímá a programováním řešit problémy, které v něm jsou (ano mohou to být i drivery v nějakém OS).

Čistě programování pro programování nebo programování teoretických věcí baví jen určité procento lidí. Nejvíce naplňující je totiž to, že 1) ten váš program i někdo používá a 2) že produkuje nějaké výsledky, které jsou užitečné a 3) tam často patří i to, že někdo ve vašem okolí chápe co děláte a připadá mu to užitečné. Ta třetí část se nezdá, ale když po dvaceti letech neustálého kolotoče opravování chyb budete pořád ten "co dělá něco s počítačem", není to moc interně motivující.

Jádro OS je totiž sice užitečné a potřebné, jenže je to hodně o výzkumu algoritmů, paralelizace, architektur.. a moc lidí vás za titul "programátor linuxového jádra" nepochválí. A o novém super spravedlivém plánovači si asi moc nepopovídáte.

Zato když jim řekněte, že pracujete s lingvisty na automatickém překladači textu (taky výzkum, ale už aspoň pochopí co je vaším cílem) nebo třeba že pomáháte konstruktérům dělat pevnostní zkoušky, tak už budete mít nějaký "kredit" u kamarádů a příbuzných. A ti vás svojí podporou částečně oddálí od syndromu vyhoření, protože se s vámi budou schopni i bavit o tom, co jste dělali dneska v práci (zkusili jsme si postavit most a pustit na něj tank :)

Navíc se pak většinou nedostanete do situace, kdy se vám strašně bude chtít něco napsat, ale protože nemáte pro koho to psát, tak uděláte tisíciprvní kalkulačku nebo dvoutisící třetí webovou galerii...

Asi by se to dalo shrnout na "Najděte si skupinu/obor, která vás alespoň trošku zajímá a pište užitečné programy pro ni. I kdyby to měl být program na zpracování výsledků ze závodů vašeho tříkolkového družstva." K teoretickým věcem se pak dá přejít vždy a budete už mít v komunitě jméno, praxi a vědět co potřebuje programátor běžných aplikací (protože programování v kernelu je i návrh API pro programátory v userspace).

A jinak... neřešte jestli na to máte, prostě programujte a čtěte cizí kód, jinak se to naučit nedá.

PS: Programuji od 10 let, vystudováno mám FIT VUT a jako programátor si vydělávám někdy od roku 2000. Nejdříve brigádně, potom při vysoké a teď už na plný úvazek. A pořád potkávám hodně chytřejších a schopnějších, takže se mám jak rozvíjet.

backup

Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #14 kdy: 15. 03. 2011, 23:24:54 »
dobrym programatorem se clovek nestava ale rodí.