Kdy se stanu dobře placeným programátorem?

Tomáš

Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #15 kdy: 16. 03. 2011, 10:57:16 »
Musím odpovědět bonmotem "Nikdy, každý plat je malý"
Programování je dobrý řemeslo, ale "fakt hodně" zbohatne málokdo. Chtěl jsem napsat nikdo, ale jistě se najdou výjimky.


nm

Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #16 kdy: 16. 03. 2011, 11:30:49 »
Dekuju za vsechny reakce. Jak za rady, tak za tvrdou kritiku. Je dobre znat veci z ruznych uhlu pohledu. Myslim, ze odpoved jsem dostal a verim, ze ji dostal i AxBy.

Na konec pridam jeste jeden odkaz na clanek. Odkaz jsem dostal od programatora, ktery mi odpovedel na stejny dotaz, jako v tehle diskusi. Tady je link:

http://norvig.com/21-days.html - je to v anglictine, ale je tam preklad i do slovenstiny

Jestli to snad nekdo nechce cist, i kdzy to tak dlohe neni, tak uvedu asi tu nejzakladnejsi myslenku, ktera se tyka tehle diskuse.

V clanku je napsano, ze stat se profesionalem v jakemkoliv oboru trva minimalne aspon 10 let a to za predpokladu, ze se clovek uci a cvici a praktikuje takovym zpusobem, ze kazda dalsi snaha zasahuje za hranici jiz naucenych schopnosti. Jinymi slovy, ze pri kazdem novem uceni, cviceni ci praxi si clovek postavi latku o trochu vys. A to cloveka musi hodne bavit.

Jeste je tam psano o vrozenem talentu apod., ale to uz si ten clanek radsi prectete cely.

eL

Re: Kdy se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #17 kdy: 16. 03. 2011, 19:03:28 »
V tehle diskusi se zamenuji dva pojmy: "dobre placeny programator" a "dobry programator". To neni totez.

Zjednodusene receno jsem na obou stranach reky, takze z pohledu zamestanavatele pro me neni dulezite, kolik technologii umite, ale jak pracujete a jestli umite dobre resit to, co ja potrebuji. Financni ohodnoceni je zpravidla neprimo umerne vasi nahraditelnosti. Vyse tohoto ohodnoceni je pak zavisla na dalsich faktorech, jako bonita spolecnosti ale taky to, jak dobre se umite v tehle vecech prosadit.

Jako "dobry programator" muzete vzit spatne placene misto, stejne tak jako "spatny programator" se muze na kratkou dobu dostat na dobre placenou pozici.

Tot muj nazor.

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #18 kdy: 17. 03. 2011, 22:17:04 »
dobrym programatorem se clovek nestava ale rodí.
Tohleto jsou kecy. To mi uz lidi rikali tolikrat, ze se na neco nehodim ze proto nemam vrozene vlohy a vzdycky jsem to dal. Temhle recem veri jen hlupak. Litoval jsem lidi co tomu veri.

Trenink a sila vule zmuze vse. Kdyz si vytrenujete silnou vuli tak pak prejedete pres vsechny prekazky jako tank.

vtech

Re: Kdy se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #19 kdy: 17. 03. 2011, 23:32:14 »
Kdy? Az podas vypoved a dostanes pridano tak, ze si to rozmyslis, jsi na dobry ceste. ;)


zorg

Re: Kdy se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #20 kdy: 18. 03. 2011, 10:01:50 »
Kdy? Az podas vypoved a dostanes pridano tak, ze si to rozmyslis, jsi na dobry ceste. ;)

A kdyz to udelas 3x behem 5 let a porad pridavaji, tak uz mas jistotu, ze si te vazej :-)

kane77

Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #21 kdy: 18. 03. 2011, 10:26:35 »
dobrym programatorem se clovek nestava ale rodí.
Tohleto jsou kecy. To mi uz lidi rikali tolikrat, ze se na neco nehodim ze proto nemam vrozene vlohy a vzdycky jsem to dal. Temhle recem veri jen hlupak. Litoval jsem lidi co tomu veri.

Trenink a sila vule zmuze vse. Kdyz si vytrenujete silnou vuli tak pak prejedete pres vsechny prekazky jako tank.
Ludia radi presuvaju zodpovednost na niekoho ineho, alebo nejake "nemenne" vonkajsie okolnosti..

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re: Kdy se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #22 kdy: 18. 03. 2011, 10:36:43 »
Kdy? Az podas vypoved a dostanes pridano tak, ze si to rozmyslis, jsi na dobry ceste. ;)
A kdyz to udelas 3x behem 5 let a porad pridavaji, tak uz mas jistotu, ze si te vazej :-)
Ale ne, mas jistotu ze je to hloupy management. Ja nikdy lidi nedrzim kdyz chteji odejit. Respektuju jejich rozhodnuti.

Dam vam priklad. Kdyz prinesu praci a nejaci zamestanci rikaji ze na tomhle projektu delat nebudou, tak jim dorucim na stul vypoved dohodou. Ocekavali ze je budu prosit a nabizet lepsi penize, pry se dava +10 procent k platu. Takovy lidi jsou pro mne bezceni, chci lidi co si za svymi rozhodnutimi stoji, aby ano znamenalo ano.

Jakub 5,12  Především nepřísahejte, bratří moji, ani při nebi ani při zemi ani při ničem jiném. Vaše ‚ano‘ ať je vždy ‚ano‘ a ‚ne‘ ať je ‚ne‘, abyste nepropadli soudu.

dvdmchl

Re: Kdy se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #23 kdy: 18. 03. 2011, 10:53:44 »
No ono takhle napsané to vypadá pěkně a zásadově, ale myslím že to nelze uplatňovat na 100%. Ono najít kvalitní lidi je dost obtižné. Udržet si je je o kompromisech. Chtít po ostatních aby se drželi mých morálních zásad je imho blbost, to je jejich věc a dokud makají a jejich nároky nejsou z říše za zrcadlem, dá se vždycky domluvit.

chsajarsa

Re: Kdy se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #24 kdy: 18. 03. 2011, 12:24:06 »
Kdy? Az podas vypoved a dostanes pridano tak, ze si to rozmyslis, jsi na dobry ceste. ;)
A kdyz to udelas 3x behem 5 let a porad pridavaji, tak uz mas jistotu, ze si te vazej :-)
Ale ne, mas jistotu ze je to hloupy management. Ja nikdy lidi nedrzim kdyz chteji odejit. Respektuju jejich rozhodnuti.

Dam vam priklad. Kdyz prinesu praci a nejaci zamestanci rikaji ze na tomhle projektu delat nebudou, tak jim dorucim na stul vypoved dohodou. Ocekavali ze je budu prosit a nabizet lepsi penize, pry se dava +10 procent k platu. Takovy lidi jsou pro mne bezceni, chci lidi co si za svymi rozhodnutimi stoji, aby ano znamenalo ano.

Tak ono zalezi s jakou vypovedi clovek prijde. Kdyz prijde proste stim, ze jde, tak s Vami i souhlasim, ale pokud proste prijdu a reknu tady i tady mi nabidli vice a zamestnavatel tu nabidku srovna nebo vylepsi neni to uplne ten pripad.

Ondra

Re: Kdy se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #25 kdy: 18. 03. 2011, 12:59:24 »
Dam vam priklad. Kdyz prinesu praci a nejaci zamestanci rikaji ze na tomhle projektu delat nebudou, tak jim dorucim na stul vypoved dohodou.

Hm, zřejmě děláš v oboru, kde není problém sehnat zaměstnance schopné zaučit se během týdne.
Jinak považuji za nepravděpodobné, že by zaměstnanci odmítli dělat na projektu jen proto, že se zrovna rozhodli, že chtějí přidat. Pokud tedy po nich nežádáš, aby dotyčnou práci dělali po večerech a o víkendech, případně navíc bez nároků na proplácení přesčasů. Což by ovšem tyhle tvoje "manažerské" postupy stavělo do trochu jiného světla. A vůbec, řešit konflikt se zaměstnanci rozdáváním výpovědí, co to je za management? To umí i idiotský pointy-haired boss z Dilberta...

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
rozhovor o zvyseni platu
« Odpověď #26 kdy: 18. 03. 2011, 15:26:33 »
ale pokud proste prijdu a reknu tady i tady mi nabidli vice a zamestnavatel tu nabidku srovna nebo vylepsi neni to uplne ten pripad.
Ono je uplne ale uplne jednoduche. Zakladni otazka je zda pro Lenina pracovat chcete nebo nechcete.

Pokud je vas pristup chtel bych pracovat kdyby, tak to znamena ze pro mne pracovat proste nechcete. V tom pripade jdete za svym stestim a jdete si pracovat pro toho pro koho pracovat chcete. Pokud si pracovnik neni jisty zda pro mne pracovat chce, tak mu doporucim at se s nekym poradi a pak mi prijde oznamit vysledek. Ja se nebudu rozhodovat za nej.

Jestli cekate ze vam budu zvysovat plat diky tomu ze jste si nasli na webu lepe placeny flek, tak jste mimo. Kdyz se vam plat nelibi, tak si vemte jinou pozici. V managementu mam nedostatek lidi. Prostory nejsou nafukovaci, najem levny a tak kdykoliv se mi naskytne prirozenym vyvojem udalosti prilezitost prefiltrovat zamestnance, tak ji vyuziji.

Vzdyt je to cely uplne jednoduchy, proste si zamestnejte lidi, ktere prace u vas bavi. Proc zamestnavat lidi co to nebavi? Protoze neumite najit lidi co by to bavilo? Tak se to naucte a nezamestnavejte si do HR 17ti lete slecny.

dvdmchl

Re: Kdy se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #27 kdy: 18. 03. 2011, 15:43:44 »
Napoleon. :)

Co k tomu říct, snad jen: http://bafman.mysteria.cz//qish/tmpIoNkrI1300459255.jpg

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re: Jak dlouho to trvá, než se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #28 kdy: 18. 03. 2011, 20:02:47 »
Musím odpovědět bonmotem "Nikdy, každý plat je malý"
To je jenom chamtivost. Nenechte se vtahnout do tehle hry, proste vlastni chamtivost ignorujte pokud nechcete byt cely zivot zfrustrovani ze mate malo.

Programování je dobrý řemeslo, ale "fakt hodně" zbohatne málokdo. Chtěl jsem napsat nikdo, ale jistě se najdou výjimky.
Jenom programovani opravdu nestaci. Je treba k tomu mit i jine dovednosti.

tomfi

Re: Kdy se stanu dobře placeným programátorem?
« Odpověď #29 kdy: 18. 03. 2011, 20:49:45 »
Leninův pohled má něco do sebe, tedy z pohledu reality zaměstnanecké politiky firem. 80% IT pracovníků považuje za jediný způsob zásadnějšího zvýšení platu změnu zaměstnavatele... tedy pokud chcete přidat, jděte pracovat jinam, na jiné místo.
V práci platí, buď jsem spokojen nebo nejsem spokojen. Pokud nejsem spokojen je třeba to řešit a vyřešit. Prodlužovat nespokojenost nemá smysl. Upozorňuji že brát jako zásadní ukazatel kvality zaměstnání plat není správné, je vždy mnoho faktorů ovlivňujících spokojenost.
Pokud víte, že jediný faktor, který vyřeší vaši nespokojenost je zvýšení platu, a změní ji na spokojenost, tak to určitě nezdržovat a probrat to s "člověkem který o tom může rozhodnout" (to často není vedoucí). Určitě se vyplatí položit karty na stůl, tedy proč chcete přidat a co tím zaměstnavatel získá.
Pokud ale logicky usoudíte, že plat "to nespraví", tak nemá smysl se trápit... život je moc krátký ;)