Kolik máte dní dovolené?

to

Kolik máte dní dovolené?
« kdy: 06. 07. 2018, 23:53:12 »
Zajimalo by me, kolik dni za rok mate dovolenou?
Vim, ze minimalne je to 20 dni, ale je bezne, ze v IT oboru je pocet dni dovolene vyssi? o 5-10 dni? Ma nekdo jeste vic?
A kdyz uz jsme u te dovolene resp. placeneho volna kolik mate sick dayu/rok? (tj. nemusite prijit do prace aniz by jste prinesli potvrzeni od doktora).
Doslechl jsem se, ze nektere firmy nabizeji neomezenou dovolenou, ale na druhou stranu neslysel jsem, ze by si nekdo v takove firme vzal volno 3-6 mesicu kazdy rok a firma nic nenamitala (takze nejaky limit na dovolenou je).
Mel jsem diskuzi s jednim kamaradem zivnostnikem a kdyz jsem zapocital vsechny proplacene dny volna (vc. statnich svatku) tak mi prechod na ICO az tak vyhodny nevysel.
« Poslední změna: 08. 07. 2018, 18:43:54 od Petr Krčmář »


gll

  • ****
  • 429
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dovolena
« Odpověď #1 kdy: 07. 07. 2018, 00:29:05 »
doufám, že jedeš někam, kde není internet, javamane.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:dovolena
« Odpověď #2 kdy: 07. 07. 2018, 08:33:43 »
V me posledni praci jako zamestnanec jsem mel dovolenou 40 dni. V praxi to ale fungovalo tak, ze kdyz jsem potreboval nebyt v praci tak jsem nebyl a nikdo to neresil. Sick days nikdo neresil, spise te poslali domu nez aby jsi prskal v kanclu.

anonym

Re:dovolena
« Odpověď #3 kdy: 07. 07. 2018, 09:29:20 »
Normální je 25 dnů, některé firmy mají jen 20, ale přijde mi, že jsou to looseři. Teda já v jedné byl, měli tam jen 20 dnů dovolené, a byli to looseři, takže si myslím, že i ty další jsou looseři. Ve veřejném sektoru mají 30 dnů dovolené. Ale podle mě je to jedno, protože každý normální zaměstnavatel ti dovolí vzít si neplacené volno.

Tzn. toto téma je zbytečné, ZAMYKÁM.

...no tak zamkni se už... Zamkni! ... Svině.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:dovolena
« Odpověď #4 kdy: 07. 07. 2018, 09:35:00 »
Neplacene volno neni stejne jako dovolena, ale to snad je jasny... tudiz minimalne z pohledu financniho je dovolena lepsi..


anonym

Re:dovolena
« Odpověď #5 kdy: 07. 07. 2018, 10:06:19 »
Ještě něco, jak se tady pořád prská na korporáty, tak zpravidla každý korporát má 25 dnů dovolené a ještě jsem neviděl, že by někde byl problém s neplaceným volnem. 3 dny sickay je normál. To jen ty některé malé kundafirmy bývají občas dost bizarní. To je výhoda velké korporace - není to nikdy takový hnůj, protože kdyby byl, nebyla by to bývala velká korporace. Je tam všechno tak nějak zprůměrované. Kdežto u malých firem můžeš narazit na solidní bízárnosti. Stačí, když člověk v té firmě na vyšší pozici je bizár, a celou firmou to cloumá. U korporátu se všechno průměruje, dobré i špatné. Já pracoval za poslední 4 roky ve 2 malých firmách a ve 2 velkých korporátech a vždycky jsem byl nejspokojenější s kulturou v korporátu.

Takže jak si lidi stěžujou, jak je korporát neprůžný, tak to je dvousečná zbraň, protože ani nějakému cipovi managerovi korporát nedovolí, aby si popustil uzdičku a dělal si, co se mu zamane.

U malé firmy nikdy nevím, do čeho jdu, u korporátu to vím skoro vždy, jsou si navzájem dost podobné. Když jsem šel z jednoho korporátu do druhého, ani mi nepřišlo, že bych měnil firmu, bylo to jako kdybych seděl o kancl vedle v korporátu předtím. Další výhoda korporátu je, že tím, jak je tam hodně lidí, tak když někdo je kokot, vždycky se najdou kolegové, kteří to ví, a jsou na vaši straně. U malé firmy je to problém typu stádo ovcí. Když někdo na vyšší pozici je kokot, dost možná nenarazíte na nikoho, kdo by vás v tom podpořil. Představte si firmu o 20 lidech, kde šéf je kokot. Pravděpodobnost, že u nikoho nepochodíte se souhlasným názorem, je vysoká, a vy musíte změnit firmu. A teď si představte korporát, kde šéf je kokot (šéf firmy je vždycky víceméně kokot). A vás to vůbec nemusí zajímat, protože ten šéf je v USA a nemá absolutní moc ve firmě. Eventálně v malé firmě když tam vládne kokotství, tak musíte odejít pryč a to je otravné. U korporátu je to pouze lokální výkyv a když si nerozumíte s hlavním teamleadem, odejdete na jiný projekt a je to.

V malé firmě je jen jedna kultura. Když vám nevyhovuje, máte smůlu. V korporátu je kultura taková, že žádná není a nebo se omezuje na jednotlivé týmy, mezi kterýma si v čase vyberete vyhovující. Když je tam někdo z vedoucích lidí kokot, tak tím, že je tam tolik lidí, se to postupně o něm zjistí, a až s nim nikdo nebude chtít spolupracovat, tak ho to procedí a vystrnadí. V malé firmě se může dost dobře stát, že tenle kokot dostane vyšší funkci a už ho odtamaď nikdo nedostane. Vy pak budete muset spolupracovat právě s ním, protože na výběr není.

V korporátu je taky super to, že si tam vždycky najdete lidi, se kterýma si rozumíte, a těch může být dost. Protože jich tam prostě je tolik. Navíc je tam značný sjednocující efekt: v malé firmě dělá na projetku jeden či dva lidi a další dělají zase na jiném u jiného zákazníka. U mě na projektu dělá celkem asi 40 lidí a všichni jsme společně na jednom patře, navíc už 10 LET! Nějakého potkáš ve výtahu, zeptáš se ho na čem dělá a hned můžete popovídat, jakou to má souvislost s tím, co děláš ty. Necmrndá tam taky žádný otravný HR jak v malé firmě, co se snaží udělat ze všech stádo firemních oveček.

Další věc je, že v korporátu vládne trochu anonymita. Když v korporátu nemáte svůj den, tak prostě neuděláte třeba nic, a nemusíte se z toho vůbec stresovat, protože to nikdo nezjistí a taky je to docela normální stav. V malé firmě můžete být docela v zadeki a hned vám bude dýchat šéf na záda, kdy že to doděláte.

V malé firmě jsou vztahy až moc těsné a o emocích. Já třeba vůbec nejsem zvědavý na to, abych vídal šéfa firmy když si jdu zakouřit. Jasně že mu to bude vždycky vadit, protože vás platí. Třeba se bude tvářit, že ne, ale podle mě to sere každého chtě nechtě, možná i mě byt to štvalo, kdybych byl vlastník firmy. V korporátu není nikdo šéf/majitel natolik, aby to dočnému vadilo. Malé firmy se často chlubí uvolněnou atmosférou ale přitom nejuvolněnější atmosféra je v korporátu a vzniká přirozeně ze situace, že nikdo není zainteresován natolik, aby vytvářel pnutí.

Už se mi nechce psát. Tímto zdravím hrotiče z malých firem.

anonym

Re:dovolena
« Odpověď #6 kdy: 07. 07. 2018, 10:08:39 »
Neplacene volno neni stejne jako dovolena, ale to snad je jasny... tudiz minimalne z pohledu financniho je dovolena lepsi..

Svým způsobem to naopak stejné je, protože pokud máš při 20 nech dovolené konkurence schopnou mzdu, tak si tu dovolenou navíc proplatíš sám. Konkurenceschopná mzda znamená to, že máš započítanou i kratší dovolenou v dané firmě. Takže je to o penězích.

anonym

Re:dovolena
« Odpověď #7 kdy: 07. 07. 2018, 10:18:59 »
Jo ještě k těm korporátům mě napadlo trefné přirovnání. To máte jako jít si nakoupit nábytek do Ikea. Ikea je velký korporát. Vždycky víte, že to co dostanete je dobrý průměr, možná lehce nadprůměr. Nikdy to nebude nic speciálního, ale vždycky do bude kvalitou dobré a s odpovídající cenou. Možná pracuje v Ikea pár procent nýmandů a šašků, ale ti neovlivní celek. Pokud se rozhodnete si sehnat menší nábytkářskou firmu nebo truhláře, tak to hodně štěstí. Okamžitě se nacházíte na stupnici kokot..šikula, a možná budete mít štěstí a možná ne. Šikula vám možná udělá pořádnější věci než Ikea, ale pokut narazíte na kokota, tak jste v háji. To prostě nikdy nevíte. S malýma IT firmama je to to samé. Můžete do nějaké přijít a bude to tam super, lepší než v korporaci, ale je otázka, jak dlouho taková firma bude malou firmou.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:dovolena
« Odpověď #8 kdy: 07. 07. 2018, 10:37:33 »
u stejneho platu vic dovolene znamena ve finale lepsi finance nez u neplaceneho volna. Neplacene volno ma jeste jednu nevyhodu-pokud si vemes treba na 6mesicu neplacene volno, musis resit mimo jine odvody, tedy pokud se nic nezmenilo (nepracoval jsem jako zamestnanec uz hodne dlouho). Jinak souhlas, korporat je takovy prumerny pruser.

kripl

Re:dovolena
« Odpověď #9 kdy: 07. 07. 2018, 13:00:44 »
mala firma, nedavno jsme dostali 25 dnu (driv 20), 0 sick days

ale skoro nikdy neni problem si vzit dovolenou ze dne na den (zadne papirovani, planovani proti deadline ...) nebo si domluvit home office

grgs

Re:dovolena
« Odpověď #10 kdy: 07. 07. 2018, 13:27:31 »
20 plus 5

Tommm

Re:dovolena
« Odpověď #11 kdy: 17. 07. 2018, 10:36:35 »
...
V malé firmě jsou vztahy až moc těsné a o emocích. Já třeba vůbec nejsem zvědavý na to, abych vídal šéfa firmy když si jdu zakouřit. Jasně že mu to bude vždycky vadit, protože vás platí. Třeba se bude tvářit, že ne, ale podle mě to sere každého chtě nechtě, možná i mě byt to štvalo, kdybych byl vlastník firmy.

...
Jestli majiteli firmy vadi, ze si zamestnanci jdou na cigo, do lekarny, vyzvednout deti, neco si koupit atp., tak je to looser a mel by se na to vysrat. Sorry, ale jestli jeho business model funguje tak, ze musi honit hodinky na kur pauzach, tak je v pici i kdyby ty lidi hulit nechodili.

uf

Re:Kolik máte dní dovolené?
« Odpověď #12 kdy: 17. 07. 2018, 11:25:56 »
dovolená 20, jiné placené dny 0

Phi

Re:Kolik máte dní dovolené?
« Odpověď #13 kdy: 17. 07. 2018, 12:58:14 »
25 dní + sickdays
Jinak souhlas s tím co napsal anonym o korporátech.

j

Re:Kolik máte dní dovolené?
« Odpověď #14 kdy: 17. 07. 2018, 13:11:36 »
Teda nevim soudruzi, ale vy ste ten kapitalismus asi jeste porad nepochopili ... protoze kazdej ma presne to, co si na smlouve dohodne. A specielne posledni dobou je kazdej rad, kdyz vubec nekoho sezene, i kdyby to melo bejt na tejden v mesici.

Znam lidi, ktery se spokojej s malem, nepotrebujou vilu, auto, druhy auto ... a chodej do prace 2-3 mesice v roce, coz jim vpohode pokreje ten zbytek, kterej travej s rodinou. A mozna jsou mnohem spokojenejsi nez jejich sousedi, co si kupujou treti volvo a druhej barak a pritom porad resej, kdy kde o co prijdou, kdo jim co kde poskrabe, naboura ...