Chytrý skleník 0.01

Nazdar

Chytrý skleník 0.01
« kdy: 02. 07. 2018, 11:52:11 »
Nazdar ve  spolek,
kdejaká blbost kolem mně se  stává chytrá a digitální a tak jsem se rozhodl přispět i  já svým dílem do mlýna :).

Hodlám povýšit náš domácí skleník na verzi digi 0.01 a rád bych do něj zabudoval automatické zalévání. Idea je taková, že by  kamera s pomocí neuronky rozpoznala kde co roste a na základě těchto informací by pak robotické rameno provedlo samotné zalévání.

Softwarově si to tak nějak dokážu představit (DP CNN + anotace rostlin) a nemám vůbec páru o tom jak provést robotickou část. 

Nevíte náhodou někdo,... existují nějaké bytelné robo stavebnice nebo skládačky?  (kolejnice, serva, SW api, atd...)
Prostě potřebuji sestavit robo rameno, které dojede po kolejnici na XY a rostlinu zalije

Díky za každý hint,
Nazdar


« Poslední změna: 08. 07. 2018, 18:55:02 od Petr Krčmář »


uuuuu

Re:chytrý skleník 0.01
« Odpověď #1 kdy: 02. 07. 2018, 12:01:57 »
roboticke rameno na zalivani je overkill.
staci hadice, cerpadlo a ventily pro zalivani jednotlivych useku ve skleniku.

s neuronovou siti si urcite muzes hrat, ale i jednoducha regulace s merenim teploty a vlhkosti pudy
ti dobre poslouzi.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:chytrý skleník 0.01
« Odpověď #2 kdy: 02. 07. 2018, 12:14:38 »
Rameno? Proc?
Mam rozvody vody a dle cidel vlhkosti se davkuje voda. Mam jednotlive sekce takze vicero rostlin s relativne ruznymi pozadavky neni problem. Tahat do toho AI mi zatim neprislo nutne - nevidim zadnou vyhodu oproti existujicimu reseni.

uuuuu

Re:chytrý skleník 0.01
« Odpověď #3 kdy: 02. 07. 2018, 12:18:21 »
a kdybys uz chtel rameno, tak bych do pudorysu skleniku pomyslne nakreslil vnorene kruhy
a kazdy kruh by bylo jedno rameno s hadici a kropitkem/rozprasovacem rotujici kolem osy.

urcite bych nedelal neco jako 2d plotter s vodni tryskou.

Nazdar

Re:chytrý skleník 0.01
« Odpověď #4 kdy: 02. 07. 2018, 12:26:01 »
Rameno? Proc?
Mam rozvody vody a dle cidel vlhkosti se davkuje voda. Mam jednotlive sekce takze vicero rostlin s relativne ruznymi pozadavky neni problem. Tahat do toho AI mi zatim neprislo nutne - nevidim zadnou vyhodu oproti existujicimu reseni.

Jenže já bych nechtěl zůstat u zavlažování, rameno může teoreticky dělat více činností... sázet, okopávat, měřít ,aplikovat hnojiva, atd.   díky AI může fungovat i neznámém prostředí, bez natažení hadičkové infrastruktury a super by se to škálovalo. (vertikální záhony, další skleníky, atd..) , ... jen uvažuju...

S Al nějaké zkušenosti mám,  s robotikou ne...






Nazdar

Re:chytrý skleník 0.01
« Odpověď #5 kdy: 02. 07. 2018, 12:29:29 »
a kdybys uz chtel rameno, tak bych do pudorysu skleniku pomyslne nakreslil vnorene kruhy
a kazdy kruh by bylo jedno rameno s hadici a kropitkem/rozprasovacem rotujici kolem osy.

urcite bych nedelal neco jako 2d plotter s vodni tryskou.

právěže ten, jak říkáš  "plotr"  jsem někde na netu viděl, nemůžu to najít,  týpek to ovládal přes python  a většinu věcí (kolejnice) tiskl na 3koD

uuuuu

Re:chytrý skleník 0.01
« Odpověď #6 kdy: 02. 07. 2018, 12:31:48 »
Rameno? Proc?
Mam rozvody vody a dle cidel vlhkosti se davkuje voda. Mam jednotlive sekce takze vicero rostlin s relativne ruznymi pozadavky neni problem. Tahat do toho AI mi zatim neprislo nutne - nevidim zadnou vyhodu oproti existujicimu reseni.

Jenže já bych nechtěl zůstat u zavlažování, rameno může teoreticky dělat více činností... sázet, okopávat, měřít ,aplikovat hnojiva, atd.   díky AI může fungovat i neznámém prostředí, bez natažení hadičkové infrastruktury a super by se to škálovalo. (vertikální záhony, další skleníky, atd..) , ... jen uvažuju...

S Al nějaké zkušenosti mám,  s robotikou ne...


chytre roboticke rameno, ktere umi zalevat, presazovat je uz podle me hodne velka fikce.

LarryLin

Re:chytrý skleník 0.01
« Odpověď #7 kdy: 02. 07. 2018, 12:59:39 »
Já jsem z fóra Rootu fakt zmatený. Když jsem se nedávno ptal kolik lidí ještě pořád používá dualboot, tak těch lidí byla většina a skoro to vypadalo, že každý druhý rooťák má doma notebook s 2GB RAM. Na druhou stranu se tu objevují témata jako tohle, kde se podle popisu jedná o technologickou špičku kombinovanou s AI.

PetrM

Re:chytrý skleník 0.01
« Odpověď #8 kdy: 02. 07. 2018, 13:08:39 »
Nazdar ve  spolek,
kdejaká blbost kolem mně se  stává chytrá a digitální a tak jsem se rozhodl přispět i  já svým dílem do mlýna :).

To já kdysi taky, pak jsem na to vletěl s Occamovou břitvou a zbyla z toho bedna s osmi relátkama a trafem.

Hodlám povýšit náš domácí skleník na verzi digi 0.01 a rád bych do něj zabudoval automatické zalévání. Idea je taková, že by  kamera s pomocí neuronky rozpoznala kde co roste a na základě těchto informací by pak robotické rameno provedlo samotné zalévání.

A proč potřebuješ rozpoznávat, kde co roste? Normálně rostliny zůstávají na místě celou sezónu. Pokud ti rostlinky samy chodí z místa na místo, je potřeba přestat pěstovat konopí a makovice.

Nevíte náhodou někdo,... existují nějaké bytelné robo stavebnice nebo skládačky?  (kolejnice, serva, SW api, atd...)
Prostě potřebuji sestavit robo rameno, které dojede po kolejnici na XY a rostlinu zalije

Ne a neznám ani takovýho šílence. XY je málo, třeba rajčata bys neměl kropit na listy (kvůli riziku plísně) a jiný rostliny si to žádají...

Jenže já bych nechtěl zůstat u zavlažování, rameno může teoreticky dělat více činností... sázet, okopávat, měřít ,aplikovat hnojiva, atd.   díky AI může fungovat i neznámém prostředí, bez natažení hadičkové infrastruktury a super by se to škálovalo. (vertikální záhony, další skleníky, atd..) , ... jen uvažuju...

Sázet a okopávat ti nebude, aspoň ne ve verzi 0.01. Tolik machrů už se o to snažilo a tolik už jich pohořelo... Nejnovější profi model se jmenuje Máňa, je jí cca 50 a chodí do velkoskleníku na osmihodinový šichty.

Měřit - budeš tam mít kameru, tak rostliny přeměř kamerou a je to. Vlhkost atd. budeš měřit kontaktně a je lepší mít samostatný čidla, než jedno "kontaminovaný" přilepenou mokrou hlínou z vedlejšího záhonku.

Zalívat - nestačí ti děrovaná hadice a solenoidový ventil na několika zónách? Tenhle systém ti může i dávkovat hnojivo, rozpustíš ve vodě a pustíš roztok do hadice. Nemusíš kvůli tomu lámat listy nějakým ramenem.

Škálování - chceš další patro, přidáš ventily a hadice, rozšíříš tabulku o pár řádků, hodíš tam nároky a připojení zón na IO karty (Karta 2, výstup 3 - rajčata). Hotovo. Ani tomu nemusíš říkat souřadnice v prostoru a definovat cestu, jak se tam rameno dostane (spustit se do dolního patra skrz polici s truhlíkama asi nebude nejlepší řešení).

S Al nějaké zkušenosti mám,  s robotikou ne...

Ve skleníku zapomeň na obojí. AI nevyužiješ, robotika je mimo. Ale pokud tě zajímá automatizace (topení, svícení, větrání, udržování vlhkosti v půdě), tak si to krásně užiješ.

Nazdar

Re:chytrý skleník 0.01
« Odpověď #9 kdy: 02. 07. 2018, 13:10:59 »
Já jsem z fóra Rootu fakt zmatený. Když jsem se nedávno ptal kolik lidí ještě pořád používá dualboot, tak těch lidí byla většina a skoro to vypadalo, že každý druhý rooťák má doma notebook s 2GB RAM. Na druhou stranu se tu objevují témata jako tohle, kde se podle popisu jedná o technologickou špičku kombinovanou s AI.

 :)
hele rozpoznání obrazu s anotací objektů dnes fakt není problém, když máš správný dataset nebo možnost jej vytvořit, kdyby ses zeptat před 2-3 lety tak jo...  s robotikou nevím, ale přepokládám, že udělat jezdící "plotr" ovládáný přes api dnes takový problém být nemůže...

fefew

Re:chytrý skleník 0.01
« Odpověď #10 kdy: 02. 07. 2018, 13:11:03 »
Já jsem z fóra Rootu fakt zmatený. Když jsem se nedávno ptal kolik lidí ještě pořád používá dualboot, tak těch lidí byla většina a skoro to vypadalo, že každý druhý rooťák má doma notebook s 2GB RAM. Na druhou stranu se tu objevují témata jako tohle, kde se podle popisu jedná o technologickou špičku kombinovanou s AI.
Seš zmatený a potřeboval bys taky nějakou tu AI.

fefew

Re:chytrý skleník 0.01
« Odpověď #11 kdy: 02. 07. 2018, 13:12:48 »
... kdejaká blbost kolem mně se  stává chytrá a digitální a tak jsem se rozhodl přispět i  já svým dílem do mlýna :).

Hodlám povýšit náš domácí skleník na verzi digi 0.01 a rád bych do něj zabudoval automatické zalévání. Idea je taková, že by  kamera s pomocí neuronky rozpoznala kde co roste a na základě těchto informací by pak robotické rameno provedlo samotné zaléván í...
A pak se probudi s vlhkejma kalhotama ... .

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:chytrý skleník 0.01
« Odpověď #12 kdy: 02. 07. 2018, 13:14:43 »
Rameno? Proc?
Mam rozvody vody a dle cidel vlhkosti se davkuje voda. Mam jednotlive sekce takze vicero rostlin s relativne ruznymi pozadavky neni problem. Tahat do toho AI mi zatim neprislo nutne - nevidim zadnou vyhodu oproti existujicimu reseni.

Jenže já bych nechtěl zůstat u zavlažování, rameno může teoreticky dělat více činností... sázet, okopávat, měřít ,aplikovat hnojiva, atd.   díky AI může fungovat i neznámém prostředí, bez natažení hadičkové infrastruktury a super by se to škálovalo. (vertikální záhony, další skleníky, atd..) , ... jen uvažuju...

S Al nějaké zkušenosti mám,  s robotikou ne...
Pred casem udelal nekdo nejakeho robota - vymenna hlava pro ruzne nastroje, zahrada 2x3m snad, cena nekolik tisic $ a umelo to udelat diru, zasadit, zalevat, vyjmout ze zeme. Pokud budes mit neco konkretniho, nebo mas aplikovatelne zkusenosti s AI na tohle, rad zainvestuji. SZ kdyz tak.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:chytrý skleník 0.01
« Odpověď #13 kdy: 02. 07. 2018, 13:17:26 »
Já jsem z fóra Rootu fakt zmatený. Když jsem se nedávno ptal kolik lidí ještě pořád používá dualboot, tak těch lidí byla většina a skoro to vypadalo, že každý druhý rooťák má doma notebook s 2GB RAM. Na druhou stranu se tu objevují témata jako tohle, kde se podle popisu jedná o technologickou špičku kombinovanou s AI.
A neprislo ti divne ze vetsina lopataku tady nevstane do prace pod 250tis mesicne a zaroven se tady resi problemy typu mam grafiku z roku 2005 a nefunguje mi neco? Na foru se toho nakeca...

LarryLin

Re:chytrý skleník 0.01
« Odpověď #14 kdy: 02. 07. 2018, 13:30:25 »
Já jsem z fóra Rootu fakt zmatený. Když jsem se nedávno ptal kolik lidí ještě pořád používá dualboot, tak těch lidí byla většina a skoro to vypadalo, že každý druhý rooťák má doma notebook s 2GB RAM. Na druhou stranu se tu objevují témata jako tohle, kde se podle popisu jedná o technologickou špičku kombinovanou s AI.
A neprislo ti divne ze vetsina lopataku tady nevstane do prace pod 250tis mesicne a zaroven se tady resi problemy typu mam grafiku z roku 2005 a nefunguje mi neco? Na foru se toho nakeca...
Ano, takových věcí mi tu příšlo divných víc. Občas mám dojem, že tady ty témata vkládají placení brigádníci, které odpověď ani moc nezajímá, ale nechtěl jsem to říkal na hlas, abych někoho neurazil :)