Chytrý skleník 0.01

Juro

Re:chytrý skleník 0.01
« Odpověď #15 kdy: 02. 07. 2018, 13:30:55 »
Zameral by som sa skor na mikroklimaticke podmienky v skleniku ako na robota.  Zaujimave veci ma libellium a pouzitelne su aj v outdoor prostredi. Aj ked chapem, ze ak je ucelom pohrat sa, mozes mat ine priority.

ES

« Odpověď #16 kdy: 02. 07. 2018, 13:38:48 »

Nazdar

« Odpověď #17 kdy: 02. 07. 2018, 13:55:56 »
Nazdar ve  spolek,
kdejaká blbost kolem mně se  stává chytrá a digitální a tak jsem se rozhodl přispět i  já svým dílem do mlýna :).

To já kdysi taky, pak jsem na to vletěl s Occamovou břitvou a zbyla z toho bedna s osmi relátkama a trafem.

Hodlám povýšit náš domácí skleník na verzi digi 0.01 a rád bych do něj zabudoval automatické zalévání. Idea je taková, že by  kamera s pomocí neuronky rozpoznala kde co roste a na základě těchto informací by pak robotické rameno provedlo samotné zalévání.

A proč potřebuješ rozpoznávat, kde co roste? Normálně rostliny zůstávají na místě celou sezónu. Pokud ti rostlinky samy chodí z místa na místo, je potřeba přestat pěstovat konopí a makovice.

Nevíte náhodou někdo,... existují nějaké bytelné robo stavebnice nebo skládačky?  (kolejnice, serva, SW api, atd...)
Prostě potřebuji sestavit robo rameno, které dojede po kolejnici na XY a rostlinu zalije

Ne a neznám ani takovýho šílence. XY je málo, třeba rajčata bys neměl kropit na listy (kvůli riziku plísně) a jiný rostliny si to žádají...

Jenže já bych nechtěl zůstat u zavlažování, rameno může teoreticky dělat více činností... sázet, okopávat, měřít ,aplikovat hnojiva, atd.   díky AI může fungovat i neznámém prostředí, bez natažení hadičkové infrastruktury a super by se to škálovalo. (vertikální záhony, další skleníky, atd..) , ... jen uvažuju...

Sázet a okopávat ti nebude, aspoň ne ve verzi 0.01. Tolik machrů už se o to snažilo a tolik už jich pohořelo... Nejnovější profi model se jmenuje Máňa, je jí cca 50 a chodí do velkoskleníku na osmihodinový šichty.

Měřit - budeš tam mít kameru, tak rostliny přeměř kamerou a je to. Vlhkost atd. budeš měřit kontaktně a je lepší mít samostatný čidla, než jedno "kontaminovaný" přilepenou mokrou hlínou z vedlejšího záhonku.

Zalívat - nestačí ti děrovaná hadice a solenoidový ventil na několika zónách? Tenhle systém ti může i dávkovat hnojivo, rozpustíš ve vodě a pustíš roztok do hadice. Nemusíš kvůli tomu lámat listy nějakým ramenem.

Škálování - chceš další patro, přidáš ventily a hadice, rozšíříš tabulku o pár řádků, hodíš tam nároky a připojení zón na IO karty (Karta 2, výstup 3 - rajčata). Hotovo. Ani tomu nemusíš říkat souřadnice v prostoru a definovat cestu, jak se tam rameno dostane (spustit se do dolního patra skrz polici s truhlíkama asi nebude nejlepší řešení).

S Al nějaké zkušenosti mám,  s robotikou ne...

Ve skleníku zapomeň na obojí. AI nevyužiješ, robotika je mimo. Ale pokud tě zajímá automatizace (topení, svícení, větrání, udržování vlhkosti v půdě), tak si to krásně užiješ.

Díky za příspěvek, beru v potaz při rozhodování. :)

Nazdar

« Odpověď #18 kdy: 02. 07. 2018, 13:59:04 »
Rameno? Proc?
Mam rozvody vody a dle cidel vlhkosti se davkuje voda. Mam jednotlive sekce takze vicero rostlin s relativne ruznymi pozadavky neni problem. Tahat do toho AI mi zatim neprislo nutne - nevidim zadnou vyhodu oproti existujicimu reseni.

Jenže já bych nechtěl zůstat u zavlažování, rameno může teoreticky dělat více činností... sázet, okopávat, měřít ,aplikovat hnojiva, atd.   díky AI může fungovat i neznámém prostředí, bez natažení hadičkové infrastruktury a super by se to škálovalo. (vertikální záhony, další skleníky, atd..) , ... jen uvažuju...

S Al nějaké zkušenosti mám,  s robotikou ne...
Pred casem udelal nekdo nejakeho robota - vymenna hlava pro ruzne nastroje, zahrada 2x3m snad, cena nekolik tisic $ a umelo to udelat diru, zasadit, zalevat, vyjmout ze zeme. Pokud budes mit neco konkretniho, nebo mas aplikovatelne zkusenosti s AI na tohle, rad zainvestuji. SZ kdyz tak.

Píšu si. Prachy mě teď nebrzdí.  Teď jsem spíše ve fázi validace.. bavím s různými zainteresovanými lidmi a sbírám informace třeba po různých forem a tak... :)

Nazdar

« Odpověď #19 kdy: 02. 07. 2018, 13:59:35 »

Nazdar

« Odpověď #20 kdy: 02. 07. 2018, 14:03:43 »
Zameral by som sa skor na mikroklimaticke podmienky v skleniku ako na robota.  Zaujimave veci ma libellium a pouzitelne su aj v outdoor prostredi. Aj ked chapem, ze ak je ucelom pohrat sa, mozes mat ine priority.

Jasně, projekt se může vyvinout. Je to pet projekt , ale kdo ví...

Nazdar

« Odpověď #21 kdy: 02. 07. 2018, 14:05:48 »
Já jsem z fóra Rootu fakt zmatený. Když jsem se nedávno ptal kolik lidí ještě pořád používá dualboot, tak těch lidí byla většina a skoro to vypadalo, že každý druhý rooťák má doma notebook s 2GB RAM. Na druhou stranu se tu objevují témata jako tohle, kde se podle popisu jedná o technologickou špičku kombinovanou s AI.
A neprislo ti divne ze vetsina lopataku tady nevstane do prace pod 250tis mesicne a zaroven se tady resi problemy typu mam grafiku z roku 2005 a nefunguje mi neco? Na foru se toho nakeca...
Ano, takových věcí mi tu příšlo divných víc. Občas mám dojem, že tady ty témata vkládají placení brigádníci, které odpověď ani moc nezajímá, ale nechtěl jsem to říkal na hlas, abych někoho neurazil :)

Brigádník, ani placený určitě nejsem....  dual boot jsem řešil asi před 10 lety, ram si raději dokoupím než ztrácet čas optimalizací linuxu a 250kkč neberu, což je škoda :)

LarryLin

« Odpověď #22 kdy: 02. 07. 2018, 14:46:41 »
Brigádník, ani placený určitě nejsem....  dual boot jsem řešil asi před 10 lety, ram si raději dokoupím než ztrácet čas optimalizací linuxu a 250kkč neberu, což je škoda :)
Ty se aspoň zapojuješ do svého vlákna, ale občas se tu rozjede diskuze na 6 stránek a tazatel se do diskuze vůbec nezapojí.

Nemám nic proti vizionářství, ale pokud má být projekt funkční a má mít nějakou budoucnost, tak by člověk měl být trochu nohama na zemi. Důvody proč si myslím, že nejsi nohama na zemi:
  • rostliny jsou různě veliké, potřebují podpěry, tam kde se ze začátku robotické rameno dostane budeš mít později problém,
  • podobně je to s tím snímáním obrazu pro AI, jedna rostlina přeroste druhou a AI ty vzadu už neuvidí
  • různě velké skleníky potřebují různě velká ramena
  • celý tvůj návrh s tím ramenem je neuniverzální
a mohl bych určitě pokračovat.

Prostě mě nějak nejde do hromady, že píšeš, že máš zkušenosti s AI (což by svědčilo o tvé inteligenci), ale způsob realizace mě zase přijde, že jsi prostě něco plácnul do diskuze.

Jestli má být tvůj projekt úspěšný, a já ti to rozhodně přeji, tak běž po malých krůčcích:
  • tvorba robota, který se bude umět pohybovat po půdě a překonávat překážky
  • robota napojíš na AI a textově ti vypíše co vidí
  • pak teprve přidávat tomu robotovi nějaké funkce na sázení, okopávání, hnojení ...
  • získáš tím univerzální řešení přenositelné i jinde

Jestli z toho chceš mít komerční projekt, tak udělej co nejjednodušší řešení, které bys mohl ukázat investorovi, např. stroj na sbírání mandelinky. Už takhle "primitivní" stroj by ti dokázal zafinancovat další vývoj, který bude rozhodně hóóóóóóóóóódně dlouhý.

dustin

« Odpověď #23 kdy: 02. 07. 2018, 14:50:53 »
Ve vlhkém klimatu skleníku bude celkem náročné = počáteční investice udržet mechaniku ramene v dlouhodobé kondici...

netmole

« Odpověď #24 kdy: 02. 07. 2018, 15:28:55 »

Kit

« Odpověď #25 kdy: 02. 07. 2018, 15:33:22 »
Jestli z toho chceš mít komerční projekt, tak udělej co nejjednodušší řešení, které bys mohl ukázat investorovi, např. stroj na sbírání mandelinky. Už takhle "primitivní" stroj by ti dokázal zafinancovat další vývoj, který bude rozhodně hóóóóóóóóóódně dlouhý.

Ten stroj na sbírání mandelinek nebo třeba vajec, ovoce apod. by mohl být zajímavý zejména pro biofarmáře.

LarryLin

« Odpověď #26 kdy: 02. 07. 2018, 15:52:43 »

Ten stroj na sbírání mandelinek nebo třeba vajec, ovoce apod. by mohl být zajímavý zejména pro biofarmáře.
Ano, největší potenciál by byl při sběru nebo jiných činnostech, které vykonává člověk, protože tam jsou finanční náklady největší. Velkosadaři nebo vinaři by člověku, který by takového robota měl, utrhli ruce. :)

Kit

« Odpověď #27 kdy: 02. 07. 2018, 15:55:23 »
a kdybys uz chtel rameno, tak bych do pudorysu skleniku pomyslne nakreslil vnorene kruhy
a kazdy kruh by bylo jedno rameno s hadici a kropitkem/rozprasovacem rotujici kolem osy.

Polární souřadnice se pro tento účel hodí mnohem lépe, protože zaberou mnohem méně místa a hlavně vyžadují méně údržby - nepotřebují pojezd. Stačí otočný systém a jedno pantografické rameno. Už jsem to také viděl v nějakém videu.

Jen taková inspirace, kterou jsem teď našel: https://www.youtube.com/watch?v=QbGxcDjo0m4

PetrM

« Odpověď #28 kdy: 02. 07. 2018, 16:16:52 »
Polární souřadnice se pro tento účel hodí mnohem lépe, protože zaberou mnohem méně místa a hlavně vyžadují méně údržby - nepotřebují pojezd. Stačí otočný systém a jedno pantografické rameno. Už jsem to také viděl v nějakém videu.

To sice jo, ale kolik stupňů volnosti bude potřebovat?
1. Rotace na závěsu pod stropem uprostřed.
2. Ramenní kloub hned u závěsu
3. a 1. loket, aby mohl najet na danou výšku a zasouvat/vysouvat ruku dopředu
4. s 2. loktem (kolmo na 1. loket), aby se dostal i za rostliny
5. a s otáčením za tím prodloužením kvůli nástroji
6. doplněným zápěstím pro sklápění nástroje.
7.-9. To vše s teleskopickým prodloužením rameno-loket1, loket1-loket2 nebo loket2-zápěstí pro větší dosah a skladnost

Pokud je skleník dlouhý, bude potřeba několik ramen a navíc musí vhodně volit místa pro kamery (jedna někde u stropu stačit nebude, orientace v prostoru chce 3D - stereoskopický obraz a nejvíc si nesmí rameno stínit a musí vidět, kam sahá).

No a konstrukčně je radost tam natahat všechnu kabeláž až k zápěstí a pořešit konektory na všechno možný. 

A z pohledu norem to musí být zabezpečeno, aby neublížil člověku (další senzory, stop hříbky). Na první ladění bych raděj taky měl skleník z PA a ne ze skla... Zeleninu pochopitelně jenom takovou, co přežije urvání listů i s kořenem.  ;D

uuuuuuuu

« Odpověď #29 kdy: 02. 07. 2018, 16:25:06 »
K tem polarnim souradnicim, to si uz davno pamatuji ti drive narozeni, kteri cetli neznalka ve slunecnim meste. Tam byl kombajn na poli a byl lanem pripojen ke stredove stanici, spiralovite sekal pole, jmenoval se Cirkula. Pak byl druhy kombajn Radiola, ktery se ridil centralni radiovou stanici, oba jely v polarnich souradnicich.