3D tiskárna do 20 tisíc korun

dustin

Re:3D tiskárna do 20 tisíc korun
« Odpověď #15 kdy: 26. 06. 2018, 15:50:31 »
Mně ten držák vlákna na horním rámu nějak nesedí.  Špulky bývají i dvoukilogramové, zavětrování rámu takřka žádné, je to jenom kus plechu... Ale asi je to vyzkoušené.

Stejně tak se mi pro tarantuli nelíbí displej nahoře. Proč zbytečně mačkat na rám a hýbat s tím, když to vše může být dole, nespojené s tiskárnou...

Proto si raději pořizuju nedodělek, abych si to mohl  dodělat podle sebe :-)


Rebel 3D

Re:3D tiskárna do 20 tisíc korun
« Odpověď #16 kdy: 26. 06. 2018, 16:19:22 »

peter

Re:3D tiskárna do 20 tisíc korun
« Odpověď #17 kdy: 26. 06. 2018, 16:43:42 »
Mat zbytocnych 20k Kc a nemat uz 2 tlaciarne doma isiel by som do Hypercube evolution https://www.thingiverse.com/thing:2254103. Na aliexprese som uz videl aj komplet BoM za rozumnu cenu.
Velmi sa mi paci ze je to robustna konstrukcia (veľký vplyv na rychlost tlace) a da sa jednoducho uzavriet plexisklom.
Lebo tlacit vacsie diely z ABS a hlavne z nylonu proste nie je mozne bez toho aby vo vnutri tlaciarne bola stabilna teplota.

Nebal by som sa ani Delta tlaciarne. Ja jednu mam, stala zhruba 250 EUR a tlacila PLA od zaciatku (bez upgradov) porovnatelne s Ultimakerom 3. Vymenil som akurat radice ktorovych motorov a vytlacil nozicky aby sa redukovali vibracie. Najvacsi problem je ze je otvorena a to sposobuje horeuvedene problem s ABS a Nylonom, ale PLA a PETG tlaci super.

Inak vdaka dustin za rozsiahly zoznam upgradov mam jeden stary prusa i3 klon (Geeetech i3X) kde nie som velmi spokojny s robustnostou ramu (akrylat).  Uz som to znazne vylepsil vytlacenymi upgradami ale stale to nie je ono. Rozmyslam ze kupim nejake hlinikove profily a necham sa inspirovat vasim riesenim.

Ja osobne by zaciatocnikovi (ktory ma volny cas) odporucil ist do niecoho ako ta Tarantula, clovek sa popri tom nauci vela veci o konstrukcii, 3D tlaci a udrzbe 3D tlaciarne. Usetrene peniaze moze vrazit do upgradov.
Len male upozornenie... Je to spojene s jednym rizikom... Je to obrovsky zrut casu, lebo clovek sa nikdy neuspokoji s aktualnou kvalitou vytlackov (alebo rychlostou tlace, hlucnostou, moznostami, atd.) a stale bude donekonecna hladat ako sa to da este vylepsit. Da sa tam jednoducho ladit takmer vsetko. Velka motivacia je ked si kupia napr. viaceri kolegovia v praci 3D tlaciarne a porovnavaju si vytlacky :).

santa77

Re:3D tiskárna do 20 tisíc korun
« Odpověď #18 kdy: 26. 06. 2018, 18:45:56 »
Ja som si kupil toto a som s nou (ako s prvou tlackou) spokojny

https://hobbyking.com/en_us/tronxy-x-1-desktop-3d-printer-kit-eu-plug.html?___store=en_us

Kate

Re:3D tiskárna do 20 tisíc korun
« Odpověď #19 kdy: 26. 06. 2018, 21:25:33 »
Mně ten držák vlákna na horním rámu nějak nesedí.  Špulky bývají i dvoukilogramové, zavětrování rámu takřka žádné, je to jenom kus plechu... Ale asi je to vyzkoušené.

Popravdě, po tom co se mi podařilo nešikovně drknout do cívky a málem mi z těch ložisek spadla taky zvažuju předělání :) Našla jsem návod na vodící kolečka na vršek tiskárny pro umístění filamentu bokem.

Je fakt že se mi v tomhle Tarantule hrozně líbí, ale s tím průšou se dá taky docela vyhrát. A hlavně je mi sympatický ten magnetický heatbed u Mk2.5+. Sundavat větší ploché PETG věci z heatbedu je občas docela dřina. Ale to by šlo určitě pro Tarantuli udělat taky (navíc ještě ani nevím jak se v tomhle ohledu chová jiný povrch heatbedu než PEI)


mhi_

Re:3D tiskárna do 20 tisíc korun
« Odpověď #20 kdy: 27. 06. 2018, 11:10:26 »
Za zvazeni stoji P3steel. Neni to v rezimu "kup a sestav". Postavil jsem tu "tiskarnu" tak, ze jsem objednal laserovane vypalky a z CN hromadu dilu (vic nez bylo potreba-nektere jsou nepouzitelne, nebo prodejce na ebayi nemel dobrou specifikaci, tak jsem vzal ruzne). Sestavit se to da za vikend, je to levnejsi nez hotovy kit a myslim i lepsi nez spousta tiskaren, protoze konstrukce je docela tuha (pisu docela, je potreba tam navarit ruzne dalsi vyztuhy pro pouziti jine nez 3D tiskarna, porad to je ale MNOHEM lepsi nez nejaka konstrukce ze zavitovek). Mam nakreslenou k vypaleni i osu X a budu kreslit variantu s vetsimi hlazenkami (12 nebo 16 misto 8) a misto remenu trapezy, coz otevira dalsi moznosti (mala CNC frezka, apod.).

Re:3D tiskárna do 20 tisíc korun
« Odpověď #21 kdy: 27. 06. 2018, 13:28:47 »
Z... Mam nakreslenou k vypaleni i osu X a budu kreslit variantu s vetsimi hlazenkami (12 nebo 16 misto 8) a misto remenu trapezy, coz otevira dalsi moznosti (mala CNC frezka, apod.).

Ano tohle sice otevírá další možnosti co do použití jako CNC frézka, ale snížíš rychlost tisku. Podle mě je výhodnější mít zvlášť CNC frézku a zvlášť tiskárnu. Navíc když CNC frézku tak bych rád víc než 3 osy.
A taky místo hlazenek bych raději šel do Lineárního Vedení s vozíkama a trapézy nahradil kuličkovýma šroubama, ale to se pak dostáváme do jiných cenových relací.

dustin

Re:3D tiskárna do 20 tisíc korun
« Odpověď #22 kdy: 27. 06. 2018, 13:38:43 »
A taky místo hlazenek bych raději šel do Lineárního Vedení s vozíkama

Také mi přijde, že ta lineární ložiska, kde kuličky běhají plastovými vnitřky, nemohou dlouhodobě vydržet větší radiální tlak a musí se to vymačkat. V tiskárně OK (snad :-) ), tam není tlak takřka žádný.

Pavel Bl.

Re:3d tiskarna
« Odpověď #23 kdy: 27. 06. 2018, 15:31:15 »
No docela resim jestli nekoupit radeji MK2, protoze MK3 mela pri startu dost problemu a nevim zdali uz je vetsina vychytana ve firmware apod, na MK2 lide peji dost chvalu, ale zase si rikam, jestli neni lepsi mit nejnovejsi model s tim, ze se vetsina chyb proste doresi. Max5

https://shop.prusa3d.com/forum/ostatni-archiv--f94/vyhozenych-20-tisic-korun-za-mk3--t12660.html

Mám MK2S a MK3 - první trvalo sestavit opravdu víkend, druhá za nějakých 9 hodin. Vřele doporučuju jít rovnou do MK3 - daleko lepší konstrukce os (žádné závitové tyče, ale AL profily) a věř mi, nová podložka (kdyby nic jiného) za to fakt stojí. Já jsem nadšený...

Re:3D tiskárna do 20 tisíc korun
« Odpověď #24 kdy: 27. 06. 2018, 15:49:27 »
Také mi přijde, že ta lineární ložiska, kde kuličky běhají plastovými vnitřky, nemohou dlouhodobě vydržet větší radiální tlak a musí se to vymačkat. V tiskárně OK (snad :-) ), tam není tlak takřka žádný.
To nějak nechápu, protože i ten malý levný číňan co mám doma (na jiný projekt kde mě přesnost ani nosnost netrápí) má tu "středovou" část na které spočívá celá ta váha ocelovou a "jen" ty krajní "zatáčky" jsou plastové, ale na těch není žádná váha. A to je levná nekvalitní čína, co jsme se setkal s kvalitníma tak je pravda že tam toho plastu bylo víc, protože měli navíc různé gufera a stírací břity, ale ta centrální část byla ocelová.

dustin

Re:3D tiskárna do 20 tisíc korun
« Odpověď #25 kdy: 27. 06. 2018, 15:57:52 »
Tak možná jsem se překoukl, používám klasiku https://www.ebay.com/itm/SC8UU-SCS8UU-8mm-Linear-Motion-Ball-Bearing-Machinery-Slide-Bushing-CNC/201934663531 a to mi přišlo, že je uvnitř celé plastové. Ale nestudoval jsem to detailně, jiné stejně nemám :-)

mhi_

Re:3D tiskárna do 20 tisíc korun
« Odpověď #26 kdy: 27. 06. 2018, 17:13:15 »
Z... Mam nakreslenou k vypaleni i osu X a budu kreslit variantu s vetsimi hlazenkami (12 nebo 16 misto 8) a misto remenu trapezy, coz otevira dalsi moznosti (mala CNC frezka, apod.).

Ano tohle sice otevírá další možnosti co do použití jako CNC frézka, ale snížíš rychlost tisku. Podle mě je výhodnější mít zvlášť CNC frézku a zvlášť tiskárnu. Navíc když CNC frézku tak bych rád víc než 3 osy.
A taky místo hlazenek bych raději šel do Lineárního Vedení s vozíkama a trapézy nahradil kuličkovýma šroubama, ale to se pak dostáváme do jiných cenových relací.

Souhlas asi se vsim, snad jen komentar, snizeni rychlosti tisku: ja uz mam vetsi CNC frezku, chci neco na rychlou drobnou praci. A potom to mam vymyslene tak, ze by melo byt snadne prehodit remeny vs. trapez. Navic stale budu mit na tisk funkcne puvodni P3steel. Chtel jsem pouze rict, ze mi to prijde jako dobra volba pro zacatek, ktera nestoji o tolik vic nez zavitovkova 3D tiskarna.

PavelK

Re:3D tiskárna do 20 tisíc korun
« Odpověď #27 kdy: 27. 06. 2018, 18:00:13 »
Ahoj, mam take rebelaX a jsem typ uzivatele, kde tisk byl prednejsi nez sestavovani a ladeni tiskarny. Tiskarna je bezporuchova (tisknu cca 4roky) a tisne opravu rychle a tise. 

Re:3D tiskárna do 20 tisíc korun
« Odpověď #28 kdy: 27. 06. 2018, 19:14:29 »
Tak možná jsem se překoukl, používám klasiku https://www.ebay.com/itm/SC8UU-SCS8UU-8mm-Linear-Motion-Ball-Bearing-Machinery-Slide-Bushing-CNC/201934663531 a to mi přišlo, že je uvnitř celé plastové. Ale nestudoval jsem to detailně, jiné stejně nemám :-)

Nemyslím tyhle na "hlazenky", ale tyhle: Linear Rail to co jsi poslal ty, je v podstatě to "obyč" ložisko v domku.

Re:3D tiskárna do 20 tisíc korun
« Odpověď #29 kdy: 27. 06. 2018, 19:24:57 »
Souhlas asi se vsim, snad jen komentar, snizeni rychlosti tisku: ja uz mam vetsi CNC frezku, chci neco na rychlou drobnou praci. A potom to mam vymyslene tak, ze by melo byt snadne prehodit remeny vs. trapez. Navic stale budu mit na tisk funkcne puvodni P3steel. Chtel jsem pouze rict, ze mi to prijde jako dobra volba pro zacatek, ktera nestoji o tolik vic nez zavitovkova 3D tiskarna.

Pokud to bereš takhle tak ok. Ale "jen" na tiskárnu mí ten vypalovaný rám a ještě ho vařit příjde overkill, tam je pevnostně naprosto dostačující hlinikový "regalový" profil 3030: Kombi stojka ostatně z tohohle se běžně ty tiskárny dělají, i průša to už používá místo závitovek u MK3, závitovky jsou už podle mě dneska zastaralé.

Ale co se konstrukce týká, tak bych buď koupl prušu MK3, kvůli komunitě a podpoře, nebo kdybych stavěl tiskárnu "od píky" tak stavím něco na způsob HyperCube Evolution nebo Rebel sCube, ta "klasická" i3 konstrukce má své nevyhody, hlavně co se zakrytování týče, protože například pro nylon to chce ideálně "komoru" a vyhřát na 60°C, nebo i ABSku ta zakrytovaná tiskárna velice svědčí, ale otázkou je co chce člověk tisknout, pokud by to měl na sošky, hračky a pod. kdy bude tisknou převážně PLA a PETG, tak je to jedno.