Výběr vhodného OOP jazyka

Youda

Re:Výběr vhodného OOP jazyka
« Odpověď #150 kdy: 08. 06. 2018, 16:00:24 »
Jak tady sleduju, co vsecho ne mozne vymyslet, kolik kol se da znovuvynalezt, jak se daji kreativne vykladat bezne terminy jako je napr. zapouzdreni - a to v kontextu bezne inzenyrske cinnosti jakou je objektova dekompozice.

Diskutujicim bych doporucil si precist alespon slajdy k uvodni prednasce
https://web.natur.cuni.cz/~bayertom/images/courses/Prog2/prog2_0.pdf

A taky doporucuju Allenovu povidku - Kdyby byli impresioniste dentisty
http://www.ceskaliteratura.cz/translat/allen.htm


anonym

Re:Výběr vhodného OOP jazyka
« Odpověď #151 kdy: 08. 06. 2018, 17:26:01 »
Jak tady sleduju, co vsecho ne mozne vymyslet, kolik kol se da znovuvynalezt, jak se daji kreativne vykladat bezne terminy jako je napr. zapouzdreni - a to v kontextu bezne inzenyrske cinnosti jakou je objektova dekompozice.

Diskutujicim bych doporucil si precist alespon slajdy k uvodni prednasce
https://web.natur.cuni.cz/~bayertom/images/courses/Prog2/prog2_0.pdf

A taky doporucuju Allenovu povidku - Kdyby byli impresioniste dentisty
http://www.ceskaliteratura.cz/translat/allen.htm

CITUJI:

Modularita
Každý objekt lze udržovat a spravovat nezávisle na jiném objektu, aniž
by to nejak ovlivnilo celkovou funk ˇ cnost programu.  :D :D :D

Jak realizovat zapouzdˇrení:
1 Skrytí všech implementacní detail ˚u: ˇ
Veˇrejné tˇrídy nepoužívají veˇrejné atributy. <<< WTF :DDD

Objekty tvoˇrí instance techto datových typ˚u.ˇ
Jeden objekt nezávislý na druhém. NO TO URČITĚ :D :D :D

Cíl: Navržení tˇrídy Auto, která pˇredstavuje abstrakci skutecného automobilu. ˇ
Možná kritéria ovlivnující vlastnosti automobilut: hmotnost, okamžitá rychlost, ˇ
maximální rychlost, rok výroby, délka, stav.
Datové položky instance: hmotnost, o_rychlost, m_rychlost, rok_vyroby,
stav.
Chování automobilu je dáno vlastnostmi: zabrzdi, pˇridej plyn, jsi na opravu, jdi
do šrotu :-).
Metody instance: zabrzdi(), pridej(), oprava(), srot(). :D :D :D



Dál to raději nečtu, ale udělal jsi mi radost Youdo, protože vidím, že i na věhlasné ČVUT se učí úplně ty samé sračky, co zaručeně každého nového programátopra zmatou na hezkých pár let.

Kiwi

Re:Výběr vhodného OOP jazyka
« Odpověď #152 kdy: 08. 06. 2018, 17:29:18 »
Dál to raději nečtu, ale udělal jsi mi radost Youdo, protože vidím, že i na věhlasné ČVUT se učí úplně ty samé sračky, co zaručeně každého nového programátopra zmatou na hezkých pár let.
ČVUT?

v

Re:Výběr vhodného OOP jazyka
« Odpověď #153 kdy: 08. 06. 2018, 19:04:52 »
Já Ti nevím, ale mně to Tvoje "proč bych to měl chtít" připadá jak "proč by měl někdo chtít víc než 640 KB RAM".  ;)
nabízím alternativní pohled: mi, jako uživateli haskellu s velmi schopným typovým systémem, připadají dynamické jazyky jako 640kB paměti :)

Kit

Re:Výběr vhodného OOP jazyka
« Odpověď #154 kdy: 08. 06. 2018, 21:51:02 »
Já Ti nevím, ale mně to Tvoje "proč bych to měl chtít" připadá jak "proč by měl někdo chtít víc než 640 KB RAM".  ;)
nabízím alternativní pohled: mi, jako uživateli haskellu s velmi schopným typovým systémem, připadají dynamické jazyky jako 640kB paměti :)

Jediné, co mi na Haskellu vadí, že jsem ho dosud nezvládl. Možná ještě blbý zvyk psát šíleně dlouhé názvy funkcí, jako kdyby Haskell neměl namespaces. Jinak se mi ten jazyk líbí. XSLT mi také trvalo asi rok, než jsem ho vstřebal a teď na něj nedám dopustit. Zdravím Jirku Koska.


Re:Výběr vhodného OOP jazyka
« Odpověď #155 kdy: 09. 06. 2018, 13:44:26 »
1) Který jazyk je jednodušší zvládnout, aby člověk mohl být zaměstnán jakožto junior a rychleji?
JavaScript

2) Pokud bych chtěl dělat enterprise aplikace - je vhodnější java (EE) nebo .net?
JavaScript

3) S kterým jazykem lze jednodušeji se dostat do IT světa?
JavaScript

Opravdu nerad bych tu začínal flame, ale JavaScript není úplně nejjednodušší opravdu zvládnout. :) Ale jinak je to pěkný jazyk.

Ad 1) bych možná zvážil Python, ač ho dvakrát nemusím.

Re:Výběr vhodného OOP jazyka
« Odpověď #156 kdy: 09. 06. 2018, 20:04:28 »
Jak tady sleduju, co vsecho ne mozne vymyslet, kolik kol se da znovuvynalezt, jak se daji kreativne vykladat bezne terminy jako je napr. zapouzdreni - a to v kontextu bezne inzenyrske cinnosti jakou je objektova dekompozice.

Diskutujicim bych doporucil si precist alespon slajdy k uvodni prednasce
https://web.natur.cuni.cz/~bayertom/images/courses/Prog2/prog2_0.pdf
Tyto přednášky jste absolvoval?

Fernet

Re:Výběr vhodného OOP jazyka
« Odpověď #157 kdy: 09. 06. 2018, 20:22:30 »
Vím, že jsou si velmi podobné, ale jde mi o:
1) Který jazyk je jednodušší zvládnout, aby člověk mohl být zaměstnán jakožto junior a rychleji?
Python

2) Pokud bych chtěl dělat enterprise aplikace - je vhodnější java (EE) nebo .net?
Erlang/Elixir a OTP

3) S kterým jazykem lze jednodušeji se dostat do IT světa?
Python

Jediné, co mi na Haskellu vadí, že jsem ho dosud nezvládl. Možná ještě blbý zvyk psát šíleně dlouhé názvy funkcí, jako kdyby Haskell neměl namespaces. Jinak se mi ten jazyk líbí. XSLT mi také trvalo asi rok, než jsem ho vstřebal a teď na něj nedám dopustit. Zdravím Jirku Koska.

Naprosto tě chápu. Já měl brutální problém se switchem z OOP na FP (erlang/elixir). Elixir a OTP se mi už od začátku strašně líbili, ale cca půl roku mi trvalo, než jsem to vstřebal a přestal jsem psát imperativně. Teď když musím něco napsat v imperativním jazyku (C#), je to jako bych se škrábal pravou nohou za levým uchem. Díky bohu za F# :)

Haskell mám jako "guilty pleasure" a hraju si s ním ve volných chvílích, Teď čtu Real world Haskell a stále mě ten jazyk překvapuje.

Kit

Re:Výběr vhodného OOP jazyka
« Odpověď #158 kdy: 09. 06. 2018, 21:30:35 »
Jediné, co mi na Haskellu vadí, že jsem ho dosud nezvládl. Možná ještě blbý zvyk psát šíleně dlouhé názvy funkcí, jako kdyby Haskell neměl namespaces. Jinak se mi ten jazyk líbí. XSLT mi také trvalo asi rok, než jsem ho vstřebal a teď na něj nedám dopustit. Zdravím Jirku Koska.

Naprosto tě chápu. Já měl brutální problém se switchem z OOP na FP (erlang/elixir). Elixir a OTP se mi už od začátku strašně líbili, ale cca půl roku mi trvalo, než jsem to vstřebal a přestal jsem psát imperativně. Teď když musím něco napsat v imperativním jazyku (C#), je to jako bych se škrábal pravou nohou za levým uchem. Díky bohu za F# :)

Haskell mám jako "guilty pleasure" a hraju si s ním ve volných chvílích, Teď čtu Real world Haskell a stále mě ten jazyk překvapuje.

Díky za tip, ta kniha o Haskellu vypadá dobře. Je dobré ho znát, i když v něm třeba ani nebudeš programovat.

Fernet

Re:Výběr vhodného OOP jazyka
« Odpověď #159 kdy: 09. 06. 2018, 21:56:09 »

Díky za tip, ta kniha o Haskellu vypadá dobře. Je dobré ho znát, i když v něm třeba ani nebudeš programovat.

Jo, je super. Hlavně ukazuje, že i takový původně akademický jazyk, je použitelný v produkci a dá se v tom udělat cokoliv.
Ještě mám ve frontě https://www.yesodweb.com/book-1.6  To by pro tebe, jako PHPčkáře možná bylo ještě zajímavější.

Sranda je, že jsem se v devadesátých letech na FI MUNI smál Liboru Škarvadovi, který mj učil Funkcionální programování, že takovou blbost nikdy v praxi potřebovat nebudeme :)   A teď mě FP živí a trpím, když musím něco dělat v imperativních jazycích :)

Kit

Re:Výběr vhodného OOP jazyka
« Odpověď #160 kdy: 09. 06. 2018, 22:58:37 »

Díky za tip, ta kniha o Haskellu vypadá dobře. Je dobré ho znát, i když v něm třeba ani nebudeš programovat.

Jo, je super. Hlavně ukazuje, že i takový původně akademický jazyk, je použitelný v produkci a dá se v tom udělat cokoliv.
Ještě mám ve frontě https://www.yesodweb.com/book-1.6  To by pro tebe, jako PHPčkáře možná bylo ještě zajímavější.

Sranda je, že jsem se v devadesátých letech na FI MUNI smál Liboru Škarvadovi, který mj učil Funkcionální programování, že takovou blbost nikdy v praxi potřebovat nebudeme :)   A teď mě FP živí a trpím, když musím něco dělat v imperativních jazycích :)

Tato kniha vypadá také dobře, podle obsahu bude i čtivá. Díky.