Kterou distribuci pro web server?

vlasta

Kterou distribuci pro web server?
« kdy: 07. 03. 2011, 12:24:20 »
Zdravim,

mam web na sdilenem hostingu a uz mi pomalu prestava stacit, tak premyslim o VPS a nemuzu se rozhodnout, kterou distribuci bych tam mel nainstalovat. Zkousel jsem pred par lety vlastni server s Debianem (3.0?), ale moc slavne to nedopadlo, hlavne kvuli strachu, co vsechno se muze pokazit a kvuli problemum s updatem (proste to nemuzu dostat na etch nebo lenny).

Potrebuju Apache/PHP/Mysql + obcas par serepeticek kolem, a chtel bych nejakej jednoduchej zpusob updatu na pripadny novejsi verze a bezpecnostni zaplaty. Nemam cas se o ten system moc starat, ale chci primerenej vykon, bezpecnost a nizke naroky na udrzbu ted i v budoucnosti. Co byste mi doporucili?

Omlouvam se za dotaz, ktery je asi pomerne casty, ale nedari se mi nalezt spolehlivou odpoved.


Predem diky,
Vlasta
« Poslední změna: 07. 03. 2011, 18:13:50 od Petr Krčmář »


dvdmchl

Re: kterou distribuci pro web server
« Odpověď #1 kdy: 07. 03. 2011, 12:48:12 »
Na tohle stačí kterákoliv distrubuce s nějakým balíčkovacím systémem. Takže debian, CentOS, ubuntu..atd...osobně bych na server volil CentOS...

Markoniuss

  • *
  • 19
  • IT Systémový administrátor
    • Zobrazit profil
    • Markoniuss
    • E-mail
Re: kterou distribuci pro web server
« Odpověď #2 kdy: 07. 03. 2011, 14:15:10 »
Taky bych zvolil CentOS, přeci jenom je to enterprise systém, což se třeba o Ubuntu říci nedá.

TkTz

Re: kterou distribuci pro web server
« Odpověď #3 kdy: 07. 03. 2011, 15:10:56 »
Ja osobne jak na webserveru tak na databazove masine pouzivam CentOS. Myslim, ze nejlepsi volba :)

Sten

Re: kterou distribuci pro web server
« Odpověď #4 kdy: 07. 03. 2011, 17:23:51 »
Záleží, jaký ten systém konkrétně chcete. CentOS je enterprise systém, takže bude fungovat téměř všude, je na to spousta komerčního i open source software a snadno seženete placený support (kdybyste jej potřeboval). Na druhou stranu redhatí balíčkování (a s tím spojené nastavování) mi přišlo strašně nepřehledné ve srovnání s Debianem, který právě kvůli jeho přehlednosti nasazuji, kde se dá. Ubuntu bych na server nedával, zkoušel jsem to a skončilo to špatně (stroje se musely přeinstalovat).


lord_kuko

Re: kterou distribuci pro web server
« Odpověď #5 kdy: 07. 03. 2011, 18:12:09 »
Co tak Arch? Stabilny OS, komunita na urovni, AUR, dobra dokumentacia, prehladne konfigy. Arch pouziva rolling updates (podla mojho nazoru nasaditelne na server s istou davkou zvazenia). Arch ma rad vanilla jadro, ziadne zbytocne patche, ziadny bordel. Aspon za vyskusanie vo virtualnej masine stoji.

W.

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #6 kdy: 07. 03. 2011, 18:56:37 »
Debian 6 squeeze + cryptLVM... ;)

zatt

Re: kterou distribuci pro web server
« Odpověď #7 kdy: 07. 03. 2011, 19:05:26 »
Co tak Arch? Stabilny OS, komunita na urovni, AUR, dobra dokumentacia, prehladne konfigy. Arch pouziva rolling updates (podla mojho nazoru nasaditelne na server s istou davkou zvazenia). Arch ma rad vanilla jadro, ziadne zbytocne patche, ziadny bordel. Aspon za vyskusanie vo virtualnej masine stoji.

Ackoliv jsem priznivce Archu a pouzivam ho na desktopech i notebooku, na server bych si nedovolil ho nasadit. Totiz, pravdepodobnost ze se neco podela pri update na novou verzi aplikace je vyrazne vetsi nez pouze pri oprave chyb. Rolling release model ma jiste sve vyhody, nicmene na produkcnim serveru nic takoveho nepotrebuju. Jakmile uz mam server zprovozneny, vse potrebne nastaveno tak nepotrebuju nove verze, ale staci mi pouze bezpecnostni opravy.  Nedavno me ovsem zaujal projekt http://www.archserver.org/ ktery kombinuje tu navykovou jednoduchost a prehlednost Archu, ale zustava u modelu pravidelnych releasu. Zatim jsem nemel cas ho vyzkouset a taky je venku "pouze" RC3, nicmene planuju nasazeni a tesotvanim na domacim virtualnim serveru :)

K tematu: Ja doporucuji CentOS. Na nekolika VPS uz jsem tuto distribuci provozoval a nikdy nedoslo k zadnym problemum, krome tech ktere jsem zpusobil ja svym "odbornym" zakrokem.
Ale jinak lze opravdu doporucit jakoukoliv distribuci, nejlepe s LTS verzi jadra.

Andzy

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #8 kdy: 07. 03. 2011, 20:07:15 »
CentOS nebo Debian.

vlasta

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #9 kdy: 08. 03. 2011, 11:31:13 »
OK, diky vsem za odpovedi.  :)

TomboyTom

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #10 kdy: 08. 03. 2011, 13:08:51 »
Jak do takového CentOSu dostanu nejnovější PHP 5.3.5?
Mě to připadne, že celé rozhodování je hlavně, jaké verze softwaru tam chci mít, to tazatel nezmínil a je to důležité.

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #11 kdy: 08. 03. 2011, 15:13:44 »
bud sehnat rpmka od nejakeho dobrodince ktery to zkompiloval a zabalil, napr. http://www.webtatic.com/packages/php53/ 
nebo je tady porad moznost si to zkompilovat sam ze zdrojaku.

Nomen

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #12 kdy: 08. 03. 2011, 15:51:51 »
CentOS 5.6 už finišuje a mj. v něm bude i PHP 5.3.

http://docs.redhat.com/docs/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/5/html/5.6_Release_Notes/ar01s04.html

Nebo počkej o pár dní déle na 6.0.

TkTz

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #13 kdy: 08. 03. 2011, 16:10:05 »
Napr. PHP 5.1.6 (myslim, ze vubec posledni mozna verze) do CentOsu dostanes jednoduse povolenim v "yumu" repozitare centosplus (anebo extras, zalezi na verzi) .
Vse je krasne zdokumentovano na wiki CentOsu:
http://wiki.centos.org/AdditionalResources/Repositories/CentOSPlus

PS: mezi verzemi CentOsu jde jednoduse prechazet upgradem na verzi vyssi (nekolikrat odzkouseno na serveru pres ssh) a jak uz rikal Nomen tak PHP 5.3 bude v CentOs 5.6
« Poslední změna: 08. 03. 2011, 16:13:21 od TkTz »

Tom_as

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #14 kdy: 09. 03. 2011, 05:47:34 »
Co tak OpenSuSe? Nikdo nezkousel nasadit ho na server?