Kterou distribuci pro web server?

Nomen

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #15 kdy: 09. 03. 2011, 10:25:07 »
Co tak OpenSuSe? Nikdo nezkousel nasadit ho na server?

Na server jsou vhodnější konzervativnější distribuce. Debian Stable, RHEL/CentOS, SLES, Ubuntu LTS atd. (v abecedním pořadí ;-)).


Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #16 kdy: 09. 03. 2011, 12:23:34 »
Na toto se mi osvědčil jiný opensource OS - FreeBSD.

Andzy

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #17 kdy: 09. 03. 2011, 14:12:47 »
Co tak OpenSuSe? Nikdo nezkousel nasadit ho na server?
Zkoušeli ho u nás na škole a do týdne šel pryč - byl nahrazen Debianem.

Alfons

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #18 kdy: 09. 03. 2011, 15:16:38 »
Co tak OpenSuSe? Nikdo nezkousel nasadit ho na server?
Zkoušeli ho u nás na škole a do týdne šel pryč - byl nahrazen Debianem.
:D :D
Debian 6 je cool ;-)

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #19 kdy: 18. 03. 2011, 21:28:20 »
Ja odporucam Slackware
The quieter you become, the more you are able to hear


stewe

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #20 kdy: 19. 03. 2011, 03:45:39 »

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
U BUN TU
« Odpověď #21 kdy: 27. 03. 2011, 19:28:56 »
Dejte si tam Ubuntu LTS. Poradi vam na kazdem rohu, coz je pro vas nejdulezitejsi parametr.

Jednak Ubuntisti a jednak lidi pouzivajici distra vychazejici z debianu. Ubuntu je Enterprise distro, o tom zadna. Je na nem certifikovany kuprikladu Informix, Lotus Notes, DB2, Websphere. Da se koupit placeny support a ma to seznam certifikovanyho zeleza. Dneska bych se uz Ubuntu nebal.

Nemam zkusenosti s placenym ubuntu supportem. Kdyz ale srovnam RHEL vs SLES tak SLES support je vyrazne lepsi u redhatu na vas vylozene dlabou pokud nejste jeden z jejich top500 zakazniku. I kdyz nevim jak to ted se suse bude kdyz novell krachnul a prodal se. Tak holt premigrujeme na ubuntu, to je navic i levnejsi a jsou na to levnejsi lidi.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #22 kdy: 27. 03. 2011, 19:40:52 »
Debian, CentOS ... pokud jde o "zdarma" ...

daemonna

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #23 kdy: 28. 03. 2011, 09:20:23 »
ubuntu alebo nieco co pouziva upstart, takze mas automaticky restart v pripade padu sluzby

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #24 kdy: 28. 03. 2011, 09:58:23 »
Jak tu uz bolo pisane, Debian alebo ubuntu, vcelku je to jedno, z obidvoch dosiahnete cca rovnaky efekt, ps: ale radsi debian :D

dustin

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #25 kdy: 28. 03. 2011, 10:08:00 »
Debian stable. Narozdíl od ubuntu jde primárně o serverový systém. Canonical má úplně jiné cíle (tedy zaměření), než se starat o serverové LTS, maximálně hladký přechod na další LTS verzi atd.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #26 kdy: 28. 03. 2011, 15:24:36 »
No já bych volil dle zkušeností s linuxem. Pokud bys nějaké zkušenosti měl, tak asi nepostuješ tenhle dotaz a tak si myslím že ideální distro je xkráte zmíněné Ubuntu či Debian. Ubuntu bude mít asi i snáže pochopitelnou konfiguraci.

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #27 kdy: 28. 03. 2011, 19:52:17 »
Podle mě je ta otázka* postavená špatně. Když už chci mít server, tak chtě nechtě budu muset mít nějakou politiku jeho správy**. A to je imho přesně to, v čem se jednotlivé systémy dost výrazně liší - do jaké politiky správy pěkně zapadají a do jaké ne - narozdíl od možnosti nainstalovat software A,B,C, kterou mají všechny vesměs stejnou. Teda aspoň pokud A,B a C jsou OSS a/nebo pro ně nepožaduji komerční podporu.

Takže já bych se zaměřil spíš na otázky tohodle typu:

1. Chci, aby nové verze systému vycházely předvídatelně? (vím, že za půl roku vyjde nová verze, takže se na to už teď chci začít připravovat a testovat kompatibilitu aplikací s novým systémem)

2. Chci, aby byly do systému downportovány bezpečnostní opravy? (takže mám jistotu, že po dobu podpory jedné verze systému se nebudou měnit verze software a knihoven v něm)

3. Je pro mě důležité mít novější verze knihoven, nebo mi jde spíš o to, vyladit aplikace pro konkrétní verze a potom na to co nejdelší dobu co nejmíň sahat?

4. Budu potřebovat si nějaký software sám do systému instalovat? (např. z důvodu, že potřebuji novější verzi, jiné volby při překladu apod.)

5. Chci mít možnost sám jednoduchým způsobem posuzovat aplikaci jednotlivých bezpečnostních patchů?

6. Budu chtít do systému aplikovat vlastní patche? (z jakéhokoli důvodu...)

7. Kolik incidentů týkajících se funkčnosti očekávám denně/týdně/měsíčně a jak rychlé řešení očekávám? Jak velké ztráty mi způsobí nefunkčnost na hodinu/den/týden?

atd. atd. atd.

Z toho, cos napsal, se dají předpokládané odpovědi na tyhle otázky vytušit - ale právě jenom vytušit...

Pokud by mě zaujaly otázky 1 a 2, šel bych do Centosu, pokud 4-6, šel bych do FreeBSD, pokud by mě nakopla otázka 7, zvažoval bych asi nějaký komerční systém, popřípadě pojištění atd.

--------
* tj. otázka "chci provozovat A,B,C - co si mám dát za distribuci"
**  žádná politika je taky politika...

Milan

Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #28 kdy: 29. 03. 2011, 08:48:39 »
No nedá se o mně říci, že jsem Linuxák. Potřeboval jsem přes víkend rozchodit WEB server s MySql a PHP a sáhl jsem po Debianu. Při první instalaci problém, Google, druhá již v pohodě a nakonec celkem supr spokojenost. Instalace základu + Apache, MySql a PHP, k tomu WebMin a ProFTP a konfigurace Eximu. Vše jede tak jak má a proto si myslím, že když distribuci pro WEB server, tak Debian. Aspoň u mně.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kterou distribuci pro web server?
« Odpověď #29 kdy: 29. 03. 2011, 09:35:39 »
Debian je všeobecně very user friendly distribuce. Asi nejidealnější distro pro začátečníky a lidi, co se s tím nechtějí moc patlat :).