Šestihodinová pracovní doba programátora

jsf

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #15 kdy: 18. 05. 2018, 18:49:11 »

To nic nemění na tom, že rozdíl mezi zaměstnancem a podnikatelem (kontraktor je také podnikatel) by měl být v tom, že podnikatel by měl být placen za to, co vytvoří a zaměstnanec i za to, jak dlouho mu trvá. Švarc systém je nelegální hybrid.

Proc?;) Od zamestnancu taky ocekavam vystup, ne hodiny. Na druhou stranu, kdyz jsem freelancoval, mernou jednotkou pro fakturaci byli manday-e. Jednodussi nez se u kazdeho dilciho ukolu znovu dotahovat o cene ("hele, jeste bych potreboval aby jsi se podival na XXX a pomohl YYY" "Ok, bude to 2000 liber, pockej, necham udelat dodatek ke smlouve." "Ok, posli to managementu na schvaleni, bude to do tydne" je asi blbost...). Vyreportovane hodiny jsou jednoduchy, rychly a levny zpusob, jak kvantifikovat effort a odmenu freelancera na projektu, tak proc to menit?


agent

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #16 kdy: 18. 05. 2018, 19:43:05 »
Pracovat aktivně 6 hodin, vykazovat 8. :)
Stejně ty dvě hodiny denně nad souvisejícími problémy ještě přemýšlím.
Jelikož jako zaměstnanec většinu týdne dělám vzdáleně z domova, nemám s tím problém. Prostě řeknu kdy bude konkrétní věc hotová a to plním - že začnu některý den pracovat až ve 14 hodin odpoledne a s pauzami končím třeba ve 23 nemusí nikoho zajímat.

-------------

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #17 kdy: 11. 06. 2018, 12:20:59 »
Pracovat aktivně 6 hodin, vykazovat 8. :)
Stejně ty dvě hodiny denně nad souvisejícími problémy ještě přemýšlím.
Jelikož jako zaměstnanec většinu týdne dělám vzdáleně z domova, nemám s tím problém. Prostě řeknu kdy bude konkrétní věc hotová a to plním - že začnu některý den pracovat až ve 14 hodin odpoledne a s pauzami končím třeba ve 23 nemusí nikoho zajímat.

Zajímat by to mělo tvůj osobní život a tvoji životosprávu. Je sice pěkné, že si programátoři v dnešní době říkají, že dokud můžou, tak budou  makat a vydělávat, aby pak nemuseli, ale tenhle typ lidí má 120kg ve 27, přičemž v 21 měli 70kg.

A abych nebyl off-topic, tak vysvětlím, co je dobré na 8h v práci. Jako zaměstnanec musíš být na různých školeních meetingách a to vše se musí svolat. Na OSVČ do toho nikomu nic není a já mám klasický švarc počítaný přes mandaye, ale zbylé projekty mám na hodiny, tedy ale platí, že odhadnu práci a pokud ji splním dříve tak ji stejně vyfakturuji v odhladlém rozsahu a to už jen například proto, že se peníze alokovali a proto je potřeba je využít (někdy i moc velké zisky nejsou dobré -> akciové společnosti). Programovat 6h denně je dobrý nápad a takto asi tak dělám, ale na všech projektech je kolem nějaká režie, která se musí udělat a na to jsou 2h kolem. Kdo programuje jen 4 tak už může dělat 6h s obědovou pauzou.

Lama

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #18 kdy: 11. 06. 2018, 16:36:48 »
Zajímat by to mělo tvůj osobní život a tvoji životosprávu.

O důvod víc proč pracovat jako OSVČ. Nemuset někam dojíždět a trávit  denně hodiny na cestách a přípravou, ráno dřív vstávat a podtrhávat si ten nejlepší spánek - z toho vyplývající větší stres což má následně vliv i na tu obezitu.
Další problém je stravování. Často se v kantýně podávají jídla že kterých se právě tloustne. Takže aby si člověk ještě nosil jídlo s sebou, což je zas další komplikace, pokud se chce stravovat trochu rozumně zvlášť, když  třeba sportuje nebo posiluje, tak má obzvlášť vyšší nároky na jídlo a jeho kvalitu. A to závodní kantýny nesplňujou. Takže tlustý budu spíš když budu chodit do práce a žrát tam.

PrologProgramator

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #19 kdy: 11. 06. 2018, 16:58:41 »
Jo, pokud chcete pracovat opravdu 8 hodin denně, jste sami proti sobě. Programování je jedna z nejnáročnějích technických prací, které vyžaduje lidské, časové a mentální oběti. Tak to prostě je a bylo. Že po vás chce manažer 8čku v kolbence je spíš signál na opuštění lodi. Bohužel česká montovna, pardon, chtěl jsem říct republika, je tímhle východoevropských myšlením pohrobků železné opony slavné.

Ne opravdu není normální jako programátor drtit 8 hodin denně, pokud to v pohodě dávate, jste bud' nadaná legenda, a těch je málo, nebo spíš taková ta klasická lopata co bouchá 157mý REST controller ve @vyber-si-svuj-backendovy-framework-vsechny-jsou-stejny.

Pokud jako programátor chcete růst, potřebujete naprosto jiné podmínky, než takové které vám nabídnou u nás, bohužel, čest vyjímkám. Maximální realita u programátora bude 4 hodiny a to spíš jen občas, průměr někde kolem 2 a půl hodinek denně - tím mám na mysli opravdu vývoj/psaní nového kódu - že toho máte celý den, týden, měsíc rok plnou hlavu a od rána do večera nad tím přemýšlíte a nikdo vám za to neplatí, to je pravda ale to tady určitě nemusím zmiňovat.

Kultura člověka a toho, že by se každej měl snažit vnímat tu opačnou stranu, tady prostě nedorazila a kdo ví jestli to jen není můj vlhký sen. Je normální že člověk co vede firmu si chce udržet ty lidi kteří mu navrhli celý business - ale co si budeme povídat, každýmu jste reálně u zadeke - je to jen "práce" a když s váma každej v ČR chce v podstatě vyjebat, je třeba se tomu bránit a mít ostrý lokty - to je ta největší životní lekce pro junáka z vysoký.


fgfdgf

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #20 kdy: 11. 06. 2018, 16:58:58 »
Napadlo mě, že bych mohl zkusit práci na švarc dojenat tím stylem, že budu dodávat 6 hodin denně místo 8 hodin. Důvod je ten, že ve firmách se liší nároky na vykázaný čas - někde se musí makat víc než jinde, a mě vcelku štve, že to jde špatně odhadnout už při pohovoru.

Proto bych to vyřešil tím, že budu dodávat jen 6h, ale bude to čas bez přestávek a podobných věcí, tzn. budu mít jistotu, že se na mě nebudou blbě křenit manageri, až si zajdu na kuřpauzu, atp. Zkrátka vykázal jsem 6, v práci jsem byl vč oběda 7.5h a pokud jim vadí moje kuřpauzy, tak mi můžou políbit, protože vykazuju 6h. Budu mít víc času na věci co mě zajímají a zároveň budu mít lepší krytí před finančákem, protože jim řeknu, že zbývající čas investuju do vlastního produktu a školení.

Setkal jsem se s firmou, kde se dělalo fakt dost a manageři měli řeči, proč si kdo vykázal na tu či onu činnost tolik hodin. Ono člověk se někdy špatně vyspí, nebo je unaven, v práci toho moc neudělá a pak si to ještě musí naddělávat, aby neměl problémy. Taky mi to bude dělat štít v případě, že mě někdo bude otravovat s přesčasem - protože přesčasovat z 8 hodinovky mě zničí, ale z 6 hodinovky je to ok.

Jen si nejsem moc jistý, nakolik si těch 6h ocenit. Úplně moc se mi to nechce snížit ze základní sazby za manday poměrově, protože těch 6h budu dělat s lepší efektivitou. Prostě řekněme 3h dopolko a 3h odpolko, to se dá stihnout pěkně i na jeden zátah, jen s pořádným odpočinkem na oběd. 4x4h se nedá udělat na jeden zátah ani náhodou, musí se lelkovat, prokládat to pauzama atp. a to mě sere.

Fakturovat šest hodin a trávit tam osum.... Tady někdo upadl na hlavičku.

fgfdgf

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #21 kdy: 11. 06. 2018, 17:03:01 »
Jo, pokud chcete pracovat opravdu 8 hodin denně, jste sami proti sobě. Programování je jedna z nejnáročnějích technických prací, které vyžaduje lidské, časové a mentální oběti. Tak to prostě je a bylo. Že po vás chce manažer 8čku v kolbence je spíš signál na opuštění lodi. Bohužel česká montovna, pardon, chtěl jsem říct republika, je tímhle východoevropských myšlením pohrobků železné opony slavné.

Ne opravdu není normální jako programátor drtit 8 hodin denně, pokud to v pohodě dávate, jste bud' nadaná legenda, a těch je málo, nebo spíš taková ta klasická lopata co bouchá 157mý REST controller ve @vyber-si-svuj-backendovy-framework-vsechny-jsou-stejny.

Pokud jako programátor chcete růst, potřebujete naprosto jiné podmínky, než takové které vám nabídnou u nás, bohužel, čest vyjímkám. Maximální realita u programátora bude 4 hodiny a to spíš jen občas, průměr někde kolem 2 a půl hodinek denně - tím mám na mysli opravdu vývoj/psaní nového kódu - že toho máte celý den, týden, měsíc rok plnou hlavu a od rána do večera nad tím přemýšlíte a nikdo vám za to neplatí, to je pravda ale to tady určitě nemusím zmiňovat.

Kultura člověka a toho, že by se každej měl snažit vnímat tu opačnou stranu, tady prostě nedorazila a kdo ví jestli to jen není můj vlhký sen. Je normální že člověk co vede firmu si chce udržet ty lidi kteří mu navrhli celý business - ale co si budeme povídat, každýmu jste reálně u zadeke - je to jen "práce" a když s váma každej v ČR chce v podstatě vyjebat, je třeba se tomu bránit a mít ostrý lokty - to je ta největší životní lekce pro junáka z vysoký.

Tohle smrdí spíč zájmama managerů, než zájmy mými. Tohle vypadá jako fígl, jak zařídit, aby programátor pracoval 6/8 času, dostal za to 6/8 peněz, a při tom zvládl udělat výrazně víc než 6/8 práce, protože dokáže pracovat intenzivněji. To by tak hrálo, abych na tohle někomu kývl.

asdsdf

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #22 kdy: 12. 06. 2018, 10:13:07 »
Fakturovat šest hodin a trávit tam osum.... Tady někdo upadl na hlavičku.
Pokial by som dostaval 30 eur (~770 CZK) na hodinu, tak by ma to az tak netrapilo.

Kofeinista

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #23 kdy: 12. 06. 2018, 12:13:33 »
Celkem realne, nikto neni schopen dlouhodobe dusevne pracovat 40h/tydne. Neda se to, jestli clovek realne pracuje na 100% tak rychle vypne. Osobne od svych lidi zadne pocitani hodin nepozaduju, chci jen, aby davali rozumne vystupy (podle svych zkusenosti), a odhaduju, ze kazdy z nich pracuje realne tak 3-6 hodin naplno. To je v poradku, protoze tech par hodin se plne soustredi, a dodaji. Jaky smysl by melo drzet je za pocitacem 8 hodin, kdyz produktivita by se nezvysila?

Mě ta situace přijde v tomto v IT dost zmatená. Všichni (skoro) ví, že 8h se prostě nikdy duševně nepracuje, ale proč se všude pracuje tak, ať v práci trčíš 8 hodin? Vždyť to je úplná blbost. Já jsem třeba teď ve firmě, kde se dělá od od 9 do 18. Přijde firma, která vykazuje čas zákazníkům za 1h práce a za manday pak počítají 8h. Dokonce i JIRA má manday 8 hodin. Přece, sakra, vím že dám max 3x3 hodiny s pořádnou pauzou na oběd, tak prostě odpracuju co můžu a mažu prostě domů. Ono to tak nakonec stejně je, vždyť v korporátu v pohodičce člověk přijde do práce na 9, hodku stráví na obede a mezi 4. a 5. jde domu.

Jako vžyť je to úplně absurdní, aby programátor trávil čas v práci stejně dlouho, jako nějaký dělník na lince.

Pamatuju si, jak jsem nastoupil do svoji první práce za 25 tis. hrubého. Vzhledem k tomu že jsem byl kuřák, tak si prostě chodil dávat pauzu ven. Byl jsem zelenáč, tak jsem si to rozvrhnul po 1 hodině 20 minutách. I tak jsem byl unavený a makal jsem až moc, ještě k tomu nervozita z nové práce, nemožnost rozvrhnout si den podle svoji potřeby, občas lehnout na gauč atp. Jednou po asi 4 týdnech jsem slyšel venku HR jak z otevřeného okna na záchod na mě kolegyni nadává, že se jí snad jenom zdám, protože chodím pořád kouřit ven. V mezičase když jsem ji v té malé firmě potkával na chodbě, tak se na mě ta piča pořád okázale mračila.

Ono totiž všichni lidi neví, jak to v IT je a ví o tom kulové. A ti lidi můžou dělat třeba zrovna vám projekťáka, nebo nějakého manažera, nebo to můžou být místní šéfíci, co pěkně chtějí, ať jejich ovečky sedí za židličkama a vydělávají penízky. No a kuřáci ti jsou první na ráně, protože na nich můžou tyto individua přesně vidět, kdy pracujou a kdy ne. Do toho se zamotá přesné vykazování práce a prostě čau.

Mě se prostě nechce řešit v práci tyhlety mezilidské problémy, chci mít klid. Obzvláště pitomé mi v tomto přijdou malé firmy, kde jsou příliš úzké vztahy s lidma z vední atp., ti tě pozorujou, protože je tam málo lidí, a potom nedostatečně formální vztahy zapracujou a budeš schytávat kyselé ksichty náhodně od lidí. Proto mi nepřijdou tak špatné korporáty, tam totiž tahle pohodička na vývoj je více zaručena. Ikdyž taky ne všichni ji mají, někteří jsou taky přetížení, ale oni si to můžou víceméně sami.

Až na to kouření celkem souhlas. Kuřáci jsou svoloč, pořád to chrchlá, jsou věčně nemocní, smrdí... Sedět vedle kuřáka bych fakt nechtěl.

Jinak je ale pravda, ze u duševní činnosti, jako je to programovani, člověk nepracuje, jen když sedí na židli - naopak spoustu problémů vyřešíš někde jinde a do počítače pak už jen zapíšeš ten výsledek.

JardaH

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #24 kdy: 12. 06. 2018, 20:18:24 »
Já jsem pracoval ve firmě, smlouva na klasických 8 hodin, jako full time, ale někteří optimalizovali a makali přes s.r.o.

Požadavek managementu bylo mít denně vykázáno 6 hodin v Jiře na ticketech, ale nějak moc se to nekontrolovalo, takže na to někteří z vysoka káleli (byl jsem mezi nimi).

Plánovalo se taktéž s ohledem na to že, 1 MD měl 6 hodin. protože většinou ty další 2 hodiny zabrali meetingy, administrace, prezentace a další píčoviny.

Docela to fungovalo, občas se flexibilně posunovaly deadliny, někdy i o dva měsíce, hlavně když QA naposlední chvíli odhalili nějakej průser.

Kdo si chtěl připadat důležitě nebo byl z podstaty workoholik mohl pracovat i víc. Byla tam celkem přátelská atmosféra, ale občas prudil nejvyšší managment, taky se celkem pravidelně vyhazovalo, pokud někdo na to sral moc a nebo jeho schopnosti byly značne podprůměrem. Vyhození pak vypadalo, že dotyčný odešel na dohodu s 3 měsíčním odstupným, ani se nemusel zdržovat s výpovědní dobou...


fgfdgf

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #25 kdy: 12. 06. 2018, 21:27:51 »
Fakturovat šest hodin a trávit tam osum.... Tady někdo upadl na hlavičku.
Pokial by som dostaval 30 eur (~770 CZK) na hodinu, tak by ma to az tak netrapilo.

A oni ti to určitě schválej...

fgfdgf

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #26 kdy: 12. 06. 2018, 21:29:52 »
Já jsem pracoval ve firmě, smlouva na klasických 8 hodin, jako full time, ale někteří optimalizovali a makali přes s.r.o.

Doufám, že si v rámci té optimalizace zohlednili i např. náhrady škod, dovolené, nemocenskou a náklady na hardware.

JardaH

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #27 kdy: 13. 06. 2018, 18:33:12 »
Já jsem pracoval ve firmě, smlouva na klasických 8 hodin, jako full time, ale někteří optimalizovali a makali přes s.r.o.

Doufám, že si v rámci té optimalizace zohlednili i např. náhrady škod, dovolené, nemocenskou a náklady na hardware.

To bohužel nevím, jsem jen hloupá lopata. Ale co jsmem tak odkoukal, tak v praxi to vypadalo asi tak, že pokud zaměstnanec má plat 75000, pak jeho superhrubá mzda, t.j. náklady na něj jsou 100000. Pokud makáš na vlastní s.r.o., pak firma platí tomu s.r.očku superhrubou mzdu a to s.r.o ti pak vyplácí nějakou minimální mzdu, spousta věcí se řeší přes paušály, nedostáváš stravenky, hadrvér si platíš sám, na placené volno se nehraje a náhrada škod je tak max. ručení toho s.r.o., atd. Ale lidem se to asi vyplatí, takže to řeší takhle.



Gődel

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #28 kdy: 13. 06. 2018, 19:53:26 »
Já jsem pracoval ve firmě, smlouva na klasických 8 hodin, jako full time, ale někteří optimalizovali a makali přes s.r.o.
Doufám, že si v rámci té optimalizace zohlednili i např. náhrady škod, dovolené, nemocenskou a náklady na hardware.
To bohužel nevím, jsem jen hloupá lopata. Ale co jsmem tak odkoukal, tak v praxi to vypadalo asi tak, že pokud zaměstnanec má plat 75000, pak jeho superhrubá mzda, t.j. náklady na něj jsou 100000. Pokud makáš na vlastní s.r.o., pak firma platí tomu s.r.očku superhrubou mzdu a to s.r.o ti pak vyplácí nějakou minimální mzdu
Taky si nemusí vyplácet nic, je mnoho způsobů, jak ze společnosti (legálně) vytáhnout peníze a nevykrvácet na daních a odvodech.

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #29 kdy: 13. 06. 2018, 20:44:55 »
Například ?