Šestihodinová pracovní doba programátora

anonymní uživatel

Šestihodinová pracovní doba programátora
« kdy: 17. 05. 2018, 13:51:54 »
Napadlo mě, že bych mohl zkusit práci na švarc dojenat tím stylem, že budu dodávat 6 hodin denně místo 8 hodin. Důvod je ten, že ve firmách se liší nároky na vykázaný čas - někde se musí makat víc než jinde, a mě vcelku štve, že to jde špatně odhadnout už při pohovoru.

Proto bych to vyřešil tím, že budu dodávat jen 6h, ale bude to čas bez přestávek a podobných věcí, tzn. budu mít jistotu, že se na mě nebudou blbě křenit manageri, až si zajdu na kuřpauzu, atp. Zkrátka vykázal jsem 6, v práci jsem byl vč oběda 7.5h a pokud jim vadí moje kuřpauzy, tak mi můžou políbit, protože vykazuju 6h. Budu mít víc času na věci co mě zajímají a zároveň budu mít lepší krytí před finančákem, protože jim řeknu, že zbývající čas investuju do vlastního produktu a školení.

Setkal jsem se s firmou, kde se dělalo fakt dost a manageři měli řeči, proč si kdo vykázal na tu či onu činnost tolik hodin. Ono člověk se někdy špatně vyspí, nebo je unaven, v práci toho moc neudělá a pak si to ještě musí naddělávat, aby neměl problémy. Taky mi to bude dělat štít v případě, že mě někdo bude otravovat s přesčasem - protože přesčasovat z 8 hodinovky mě zničí, ale z 6 hodinovky je to ok.

Jen si nejsem moc jistý, nakolik si těch 6h ocenit. Úplně moc se mi to nechce snížit ze základní sazby za manday poměrově, protože těch 6h budu dělat s lepší efektivitou. Prostě řekněme 3h dopolko a 3h odpolko, to se dá stihnout pěkně i na jeden zátah, jen s pořádným odpočinkem na oběd. 4x4h se nedá udělat na jeden zátah ani náhodou, musí se lelkovat, prokládat to pauzama atp. a to mě sere.
« Poslední změna: 17. 05. 2018, 14:29:43 od Petr Krčmář »


Onestone

Re:6 hodinová prac. doba programátora
« Odpověď #1 kdy: 17. 05. 2018, 13:58:39 »
Napadlo mě, že bych mohl zkusit práci na švarc dojenat tím stylem, že budu dodávat 6 hodin denně místo 8 hodin. Důvod je ten, že ve firmách se liší nároky na vykázaný čas - někde se musí makat víc než jinde, a mě vcelku štve, že to jde špatně odhadnout už při pohovoru. Proto bych to vyřešil tím, že budu dodávat jen 6h, ale bude to čas bez přestávek a podobných věcí, tzn. budu mít jistotu, že se na mě nebudou blbě křenit manageri, až si zajdu na kuřpauzu, atp. Zkrátka vykázal jsem 6, v práci jsem byl vč oběda 7.5h a pokud jim vadí moje kuřpauzy, tak mi můžou políbit, protože vykazuju 6h. Budu mít víc času na věci co mě zajímají a zároveň budu mít lepší krytí před finančákem, protože jim řeknu, že zbývající čas investuju do vlastního produktu a školení. Setkal jsem se s firmou, kde se dělalo fakt dost a manageři měli řeči, proč si kdo vykázal na tu či onu činnost tolik hodin. Ono člověk se někdy špatně vyspí, nebo je unaven, v práci toho moc neudělá a pak si to ještě musí naddělávat, aby neměl problémy. Taky mi to bude dělat štít v případě, že mě někdo bude otravovat s přesčasem - protože přesčasovat z 8 hodinovky mě zničí, ale z 6 hodinovky je to ok.

Jen si nejsem moc jistý, nakolik si těch 6h ocenit. Úplně moc se mi to nechce snížit ze základní sazby za manday poměrově, protože těch 6h budu dělat s lepší efektivitou. Prostě řekněme 3h dopolko a 3h odpolko, to se dá stihnout pěkně i na jeden zátah, jen s pořádným odpočinkem na oběd. 4x4h se nedá udělat na jeden zátah ani náhodou, musí se lelkovat, prokládat to pauzama atp. a to mě sere.
Švarc je nelegální, javamane.

anonymní uživatel

Re:6 hodinová prac. doba programátora
« Odpověď #2 kdy: 17. 05. 2018, 14:05:32 »
Napadlo mě, že bych mohl zkusit práci na švarc dojenat tím stylem, že budu dodávat 6 hodin denně místo 8 hodin. Důvod je ten, že ve firmách se liší nároky na vykázaný čas - někde se musí makat víc než jinde, a mě vcelku štve, že to jde špatně odhadnout už při pohovoru. Proto bych to vyřešil tím, že budu dodávat jen 6h, ale bude to čas bez přestávek a podobných věcí, tzn. budu mít jistotu, že se na mě nebudou blbě křenit manageri, až si zajdu na kuřpauzu, atp. Zkrátka vykázal jsem 6, v práci jsem byl vč oběda 7.5h a pokud jim vadí moje kuřpauzy, tak mi můžou políbit, protože vykazuju 6h. Budu mít víc času na věci co mě zajímají a zároveň budu mít lepší krytí před finančákem, protože jim řeknu, že zbývající čas investuju do vlastního produktu a školení. Setkal jsem se s firmou, kde se dělalo fakt dost a manageři měli řeči, proč si kdo vykázal na tu či onu činnost tolik hodin. Ono člověk se někdy špatně vyspí, nebo je unaven, v práci toho moc neudělá a pak si to ještě musí naddělávat, aby neměl problémy. Taky mi to bude dělat štít v případě, že mě někdo bude otravovat s přesčasem - protože přesčasovat z 8 hodinovky mě zničí, ale z 6 hodinovky je to ok.

Jen si nejsem moc jistý, nakolik si těch 6h ocenit. Úplně moc se mi to nechce snížit ze základní sazby za manday poměrově, protože těch 6h budu dělat s lepší efektivitou. Prostě řekněme 3h dopolko a 3h odpolko, to se dá stihnout pěkně i na jeden zátah, jen s pořádným odpočinkem na oběd. 4x4h se nedá udělat na jeden zátah ani náhodou, musí se lelkovat, prokládat to pauzama atp. a to mě sere.
Švarc je nelegální, javamane.

 ;D ;D ;D

uuuu@uuu.uu

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #3 kdy: 17. 05. 2018, 14:49:49 »
to sam sobe ubiras zisk ne?!
normalne vykazuj 8 hodin, kdyz budes chtit kourit, jit na obed, tak tam zustan treba 8 3/4 hodiny.

XXX

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #4 kdy: 17. 05. 2018, 14:51:25 »
Osobne mam tuto variantu v zaloze jakmile se dostanu na sazbu, kterou nebude klient ochoten jiz akceptovat - nabidnu jim tedy moznost dal za soucasnou sazbu avsak MD bude jen 6h

Nalozit se s tim pote da i tak ze na projektu budu pracovat po-ct na 7.5h a patky budu mit volne


Eržika

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #5 kdy: 17. 05. 2018, 15:05:42 »
špatnej přístup. Musíš to dělat jako mi ostatní. Vykazovat 8h a pracovat 3h. A dělat jak jsi neskutečně vytížený a nic nestíháš  a jsi přetěžovaný. Pak nikdo kuř pauzy neřeší .-P

jsf

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #6 kdy: 17. 05. 2018, 19:16:53 »
Celkem realne, nikto neni schopen dlouhodobe dusevne pracovat 40h/tydne. Neda se to, jestli clovek realne pracuje na 100% tak rychle vypne. Osobne od svych lidi zadne pocitani hodin nepozaduju, chci jen, aby davali rozumne vystupy (podle svych zkusenosti), a odhaduju, ze kazdy z nich pracuje realne tak 3-6 hodin naplno. To je v poradku, protoze tech par hodin se plne soustredi, a dodaji. Jaky smysl by melo drzet je za pocitacem 8 hodin, kdyz produktivita by se nezvysila?

anonymní uživatel

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #7 kdy: 17. 05. 2018, 23:26:56 »
Celkem realne, nikto neni schopen dlouhodobe dusevne pracovat 40h/tydne. Neda se to, jestli clovek realne pracuje na 100% tak rychle vypne. Osobne od svych lidi zadne pocitani hodin nepozaduju, chci jen, aby davali rozumne vystupy (podle svych zkusenosti), a odhaduju, ze kazdy z nich pracuje realne tak 3-6 hodin naplno. To je v poradku, protoze tech par hodin se plne soustredi, a dodaji. Jaky smysl by melo drzet je za pocitacem 8 hodin, kdyz produktivita by se nezvysila?

Mě ta situace přijde v tomto v IT dost zmatená. Všichni (skoro) ví, že 8h se prostě nikdy duševně nepracuje, ale proč se všude pracuje tak, ať v práci trčíš 8 hodin? Vždyť to je úplná blbost. Já jsem třeba teď ve firmě, kde se dělá od od 9 do 18. Přijde firma, která vykazuje čas zákazníkům za 1h práce a za manday pak počítají 8h. Dokonce i JIRA má manday 8 hodin. Přece, sakra, vím že dám max 3x3 hodiny s pořádnou pauzou na oběd, tak prostě odpracuju co můžu a mažu prostě domů. Ono to tak nakonec stejně je, vždyť v korporátu v pohodičce člověk přijde do práce na 9, hodku stráví na obede a mezi 4. a 5. jde domu.

Jako vžyť je to úplně absurdní, aby programátor trávil čas v práci stejně dlouho, jako nějaký dělník na lince.

Pamatuju si, jak jsem nastoupil do svoji první práce za 25 tis. hrubého. Vzhledem k tomu že jsem byl kuřák, tak si prostě chodil dávat pauzu ven. Byl jsem zelenáč, tak jsem si to rozvrhnul po 1 hodině 20 minutách. I tak jsem byl unavený a makal jsem až moc, ještě k tomu nervozita z nové práce, nemožnost rozvrhnout si den podle svoji potřeby, občas lehnout na gauč atp. Jednou po asi 4 týdnech jsem slyšel venku HR jak z otevřeného okna na záchod na mě kolegyni nadává, že se jí snad jenom zdám, protože chodím pořád kouřit ven. V mezičase když jsem ji v té malé firmě potkával na chodbě, tak se na mě ta piča pořád okázale mračila.

Ono totiž všichni lidi neví, jak to v IT je a ví o tom kulové. A ti lidi můžou dělat třeba zrovna vám projekťáka, nebo nějakého manažera, nebo to můžou být místní šéfíci, co pěkně chtějí, ať jejich ovečky sedí za židličkama a vydělávají penízky. No a kuřáci ti jsou první na ráně, protože na nich můžou tyto individua přesně vidět, kdy pracujou a kdy ne. Do toho se zamotá přesné vykazování práce a prostě čau.

Mě se prostě nechce řešit v práci tyhlety mezilidské problémy, chci mít klid. Obzvláště pitomé mi v tomto přijdou malé firmy, kde jsou příliš úzké vztahy s lidma z vední atp., ti tě pozorujou, protože je tam málo lidí, a potom nedostatečně formální vztahy zapracujou a budeš schytávat kyselé ksichty náhodně od lidí. Proto mi nepřijdou tak špatné korporáty, tam totiž tahle pohodička na vývoj je více zaručena. Ikdyž taky ne všichni ji mají, někteří jsou taky přetížení, ale oni si to můžou víceméně sami.

navstenikxxx

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #8 kdy: 18. 05. 2018, 00:32:22 »
Napadlo mě, že bych mohl zkusit práci na švarc dojenat tím stylem, že budu dodávat 6 hodin denně místo 8 hodin. Důvod je ten, že ve firmách se liší nároky na vykázaný čas - někde se musí makat víc než jinde, a mě vcelku štve, že to jde špatně odhadnout už při pohovoru...

Tak pokud jde jen o tu kur pauzu tak to bych se na to vybodl abych jen kvuli tomu sel delat jako OSVC.
Pokud jsi nespokojeny se svym soucasnym zamestnavatelem tak odejdi. Nejsou vsichni stejni.
Hlavne se z nej nesnaz pak udelat sveho klienta nic se nezmeni k lepsimu. Naopak pribude starosti.

Delam na ICO ale nikoliv svarc presel jsem kvuli lepsi flexibilite a rizeni si sveho casu + open space a dalsi korporatni veci okolo rizeni tymu apod. me uz nudily. Me zakazniky zajima hlavne zda dodam co slibim v danem terminu. Pokud si nebudes vymyslet nesmyslne vysoke castky, ktere nebudou odpovidat odevzdane praci pak je sumak zda realne delas 3h a fakturujes 8h. Existuje i mene znama vec a to prostoje na strane zakaznika. Tedy zakos si te objedna na dany cas a datum ale nema u sebe pripravene veci na kterych jste se domluvili uz predtim. Takze po dobu kdy cekas a idealne se nemusis s nikym vybavovat si das kafe a zacnes delat na veci pro dalsiho zakaznika. Vyfakturujes tak svuj cas 2x... ;-)

Oprosti se od mysleni zamestnance ted budes dodavatelem. Jakou mernou jednotku si ve smlouve zvolite je ciste na ujednani...  Hlavne pryc od pasaku alias ceske personalky ktere se mnozi cim dal tim vice.

Mozek nepracuje dle prikazu jako stroj tedy ted zacni myslet a ted vypni... Vetsinou na problem kouknes a chvili se mu venujes, nasledne si das pauzu ale mozek na tom v podvedomi porad pracuje. Takze kdyz nekdo rekne ted me neco napadlo tak je to vetsinou tak ze uz to mozek podvedome resil a v danem okamziku "odevzdal" reseni ... ;-)

Predstava nekterych lidi ze dusevne pracujiho cloveka posadi do open space a on bude 8h opravdu neco vymyslet je mimo realitu. Mozek takto nepracuje. Tohle uvazovani patri na vyrobni linku kde ma stroj normovany vykon...

j

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #9 kdy: 18. 05. 2018, 10:29:41 »
...ale proč se všude pracuje tak, ať v práci trčíš 8 hodin?...
To je uplne jednoduchy, protoze neschopny namagori ktery nemaj ani nejmensi paru o tvy praci nic jinyho nez stopovat ti hodiny nezvladnou. Ale osobne nechapu lidi, specielne v IT, ktery jeste dneska do ty prace chodej. Uplne bezne si dneska kazdej muze ric o 50+% homework, a dotycnej zamestnavatel si muze tak maximalne gratulovat, ze vubec nekoho sehnal.

Samo, nekomu to nemusi vyhovovat, ono se nekdy doma dost tezko vysvetluje, ze ted vazne nepudes nakupovat, protoze ses v praci.

Mirek

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #10 kdy: 18. 05. 2018, 12:07:02 »
Pochopil jsem to správně tak, že děláš jako kontraktor, a chceš dělat o 2 hodiny méně, ale dostávat stejné peníze za MD? To asi budeš muset přesvědčit zákazníka, že se mu to buď vyplatí a nebo nemá na výběr...

jdusizasvym

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #11 kdy: 18. 05. 2018, 13:20:21 »
Ve skutečnosti člověk maká více než 8 hodin. Ale do těch 8 hodin se počítá práce v tzv. soustředěném stavu. Existuje ještě jeden stav, kterému se říká rozptýlený a v něm člověk je, když je uvolněný. Na dobré myšlenky jsem málokdy narazil na pracovišti, ale nejčastěji během spánku, nebo ve sprše i ve chvílích, kdy můj mozek byl nejvíc odkrven. Tudíž pokud člověk dá pauzu a skočí si na oběd, nebo si jde zaplavat, tak sice nepracuje, ale jeho hlava ano. A za to chci být taky zaplacený.

Mirek

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #12 kdy: 18. 05. 2018, 14:03:13 »
Ve skutečnosti člověk maká více než 8 hodin. Ale do těch 8 hodin se počítá práce v tzv. soustředěném stavu. Existuje ještě jeden stav, kterému se říká rozptýlený a v něm člověk je, když je uvolněný. Na dobré myšlenky jsem málokdy narazil na pracovišti, ale nejčastěji během spánku, nebo ve sprše i ve chvílích, kdy můj mozek byl nejvíc odkrven. Tudíž pokud člověk dá pauzu a skočí si na oběd, nebo si jde zaplavat, tak sice nepracuje, ale jeho hlava ano. A za to chci být taky zaplacený.
Tak dělej práci, která je placená za výsledek a ne podle odpracovaných hodin. Když děláš hrubou nájemní sílu, nediv se že ti někdo počítá odměnu za ODPRACOVANÉ hodiny a ne za to, že při plavání myslíš na práci.

Když budeš odměňovaný za výsledek, je každému ukradené kolik hodin a kde jsi tomu věnoval. Důležité je, že to máš hotové.

jdusizasvym

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #13 kdy: 18. 05. 2018, 14:22:50 »
Ve skutečnosti člověk maká více než 8 hodin. Ale do těch 8 hodin se počítá práce v tzv. soustředěném stavu. Existuje ještě jeden stav, kterému se říká rozptýlený a v něm člověk je, když je uvolněný. Na dobré myšlenky jsem málokdy narazil na pracovišti, ale nejčastěji během spánku, nebo ve sprše i ve chvílích, kdy můj mozek byl nejvíc odkrven. Tudíž pokud člověk dá pauzu a skočí si na oběd, nebo si jde zaplavat, tak sice nepracuje, ale jeho hlava ano. A za to chci být taky zaplacený.
Tak dělej práci, která je placená za výsledek a ne podle odpracovaných hodin. Když děláš hrubou nájemní sílu, nediv se že ti někdo počítá odměnu za ODPRACOVANÉ hodiny a ne za to, že při plavání myslíš na práci.

Když budeš odměňovaný za výsledek, je každému ukradené kolik hodin a kde jsi tomu věnoval. Důležité je, že to máš hotové.

Hodiny si naštěstí píši sám a změřené hodiny násobím kompenzačním koeficientem k = 1.5 Zaměstnavatel by měl být navíc rád (v případě, že bych se mu o tom zmínil), že ten koeficient je tak malý, protože by měl být férově o něco vyšší (minimálně 1.75, protože jsem tvořivý člověk).

Mirek

Re:Šestihodinová pracovní doba programátora
« Odpověď #14 kdy: 18. 05. 2018, 15:35:36 »
Ve skutečnosti člověk maká více než 8 hodin. Ale do těch 8 hodin se počítá práce v tzv. soustředěném stavu. Existuje ještě jeden stav, kterému se říká rozptýlený a v něm člověk je, když je uvolněný. Na dobré myšlenky jsem málokdy narazil na pracovišti, ale nejčastěji během spánku, nebo ve sprše i ve chvílích, kdy můj mozek byl nejvíc odkrven. Tudíž pokud člověk dá pauzu a skočí si na oběd, nebo si jde zaplavat, tak sice nepracuje, ale jeho hlava ano. A za to chci být taky zaplacený.
Tak dělej práci, která je placená za výsledek a ne podle odpracovaných hodin. Když děláš hrubou nájemní sílu, nediv se že ti někdo počítá odměnu za ODPRACOVANÉ hodiny a ne za to, že při plavání myslíš na práci.

Když budeš odměňovaný za výsledek, je každému ukradené kolik hodin a kde jsi tomu věnoval. Důležité je, že to máš hotové.

Hodiny si naštěstí píši sám a změřené hodiny násobím kompenzačním koeficientem k = 1.5 Zaměstnavatel by měl být navíc rád (v případě, že bych se mu o tom zmínil), že ten koeficient je tak malý, protože by měl být férově o něco vyšší (minimálně 1.75, protože jsem tvořivý člověk).
To nic nemění na tom, že rozdíl mezi zaměstnancem a podnikatelem (kontraktor je také podnikatel) by měl být v tom, že podnikatel by měl být placen za to, co vytvoří a zaměstnanec i za to, jak dlouho mu trvá. Švarc systém je nelegální hybrid.