Názor na Gnome Photos a Gnome Documents

ABCeda

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #30 kdy: 22. 05. 2018, 14:20:17 »
Tak my sme robili pre Babku k 70-tke prezentaciu fotografii, a moct vybrat vsetky fotky na ktorych je podla tagu by sa hodilia. Ale v kazdom pripade neviem preco by Gnome nemal umoznit prezeranie podla adresarov, vsak to je uplne basic funkcionalita.


TomBA

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #31 kdy: 22. 05. 2018, 14:29:01 »
@TomBA: Hm, locate -i island.
To napíšeš v tom software pre prácu s fotografiami ktorý využíva adresárové štruktúry? Alebo v terminály a odtiaľ si potom prenesieš nájdenú cestu? Používáš ASCII terminál na zobrazovanie fotiek z dovolenky? Napríklad hľadanie "FKK v DDR 1990" mi vráti (_!_) a <|>. To môže byť celkom zábavné a inšpiratívne. No áno... Ide to aj takto...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #32 kdy: 22. 05. 2018, 21:16:48 »
Alebo v terminály a odtiaľ si potom prenesieš nájdenú cestu?

Jeden select and paste. Uplne nejrychlejsi, lepsi nez nejaky desny search ve Widloexploreru.

Ravise

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #33 kdy: 22. 05. 2018, 21:17:23 »
@TomBA: Hm, locate -i island.
To napíšeš v tom software pre prácu s fotografiami ktorý využíva adresárové štruktúry? Alebo v terminály a odtiaľ si potom prenesieš nájdenú cestu? Používáš ASCII terminál na zobrazovanie fotiek z dovolenky? Napríklad hľadanie "FKK v DDR 1990" mi vráti (_!_) a <|>. To môže byť celkom zábavné a inšpiratívne. No áno... Ide to aj takto...

Tak něco takového napíšu v normálním průzkumníku souborů, který používám na udržování té adresářové struktury.

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #34 kdy: 23. 05. 2018, 08:00:34 »
@TomBA: Hm, locate -i island.
To napíšeš v tom software pre prácu s fotografiami ktorý využíva adresárové štruktúry? Alebo v terminály a odtiaľ si potom prenesieš nájdenú cestu? Používáš ASCII terminál na zobrazovanie fotiek z dovolenky? Napríklad hľadanie "FKK v DDR 1990" mi vráti (_!_) a <|>. To môže byť celkom zábavné a inšpiratívne. No áno... Ide to aj takto...

Zatímco různé programy/knihovny pro katalogizaci fotek během těch 10 let můžou umřít, troufám si tvrdit, že terminál tu bude stále.


TomBA

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #35 kdy: 23. 05. 2018, 09:06:41 »
Tak něco takového napíšu v normálním průzkumníku souborů, který používám na udržování té adresářové struktury.
Ale ved Gnome normálne zobrazuje nahlady fotografií, umožnuje vytvárat priečinky, kopírovat subory a podobne. Nie je problém si tieto veci robit v nautiluse. Nikto nikomu nebráni aby to robil takto. Tento thread je o programe Gnome photos...

amnistrator

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #36 kdy: 23. 05. 2018, 09:07:39 »
V cem je rozdil jestli budu v knihovne hledat island 2018 nebo otevru chlivek island 2018?
Tak si predstavme túto situáciu. Máš adresárovú štruktúru. Povedzme roky a v roku 2018 máš adresár Island.
Za 10 rokov si ho chceš pozrieť. Ale už si nepamätáš či si bol na islande v roku 2016, 2017 alebo 2018. A tak prechádzaš tri adresáre.
Když si představim, že za deset let budu mít tři adresáře se stejnou zemí tak mě bere hrůzy. To je opravdu pádný důvod knihovky protože v tom se nikdo nevyzná.

TomBA

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #37 kdy: 23. 05. 2018, 09:11:16 »
Když si představim, že za deset let budu mít tři adresáře se stejnou zemí tak mě bere hrůzy. To je opravdu pádný důvod knihovky protože v tom se nikdo nevyzná.
Ak nemáš desattisíce fotografií, tak predsa nebudeš používat Gnome Photos. Ale normálne Nautilus a tam všetko ide ako obyčajne....

Ravise

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #38 kdy: 23. 05. 2018, 09:42:38 »
Ale ved Gnome normálne zobrazuje nahlady fotografií, umožnuje vytvárat priečinky, kopírovat subory a podobne. Nie je problém si tieto veci robit v nautiluse. Nikto nikomu nebráni aby to robil takto. Tento thread je o programe Gnome photos...

A o tom, jak ne/smyslné je házet všechny fotky do jednoho koše a nutit uživateli použití databáze.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #39 kdy: 23. 05. 2018, 10:30:43 »
Tak něco takového napíšu v normálním průzkumníku souborů, který používám na udržování té adresářové struktury.

Tak napis, me staci locate.

TomBA

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #40 kdy: 23. 05. 2018, 13:07:30 »
A o tom, jak ne/smyslné je házet všechny fotky do jednoho koše a nutit uživateli použití databáze.
Čo konkrétne nazývaš košom a čo ťa núti používať databázu?

TKL

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #41 kdy: 23. 05. 2018, 13:12:40 »
A kde je problém si vyznačiť fotky napríklad od 1.7. do 14.7. Tunis a kliknúť na album?
Proc delat veci navic? Mam adresare a aplikaci ktera je prochazi a nemusim nic vyznacovat. Stejne, jednotlive soubory ma smyslplne pomenovane malo kdo tak ze vyhledavani - hlavni vyhoda knihovem nefungune.

Proč by to měla být práce navíc? Stáhnu si fotky do počítače a místo, abych je dával do jednoho adresáře "Tunis", je jedním úkonem otaguju "Tunis". Výsledek pro vyhledávání a zobrazení je ten samý. Výhoda databáze oproti adresářové struktuře je v tom, že těch pohledů tam můžu mít řadu (vlastní tagy, informace z EXIFu,...). Nevýhoda potom v tom, že ty informace nejsou často přenositelné mezi programy, a taky v tom, že pokud člověk doteď žil na adresářové struktuře, tak to zorgazovat vyžaduje nějakou energii, pokud ten software nebere názvy adresářů automaticky jako atribut fotky.

Je v tom jeden zásadní rozdíl: Pokud budu fotky sypat do jedné složky "Pictures" a spoléhat se jen na tagování, dříve nebo později dojde ke kolizi názvů souborů, protože změním foťák nebo míchám fotky z různých foťáků, mobilů atd... a kdejaké zařízení pojmenovává fotky DSC1234 nebo IMG1234. Pokud budu používat adresářovou strukturu, s největší pravděpodobností se s tímhle probléem nebudu nikdy muset potýkat.

A hlavně, nechápu, v čem je problém při otevření aplikace zkontrolovat obsah kořenové složky, podívat se, jestli mám tagy, jestli mám adresáře a  podle toho se rozhodnout, jak fotky zobrazím? Když najde adresáře, klidně může nabídnout 2 různé pohledy, by folders a by tags... Pak si každý vyber co mu vyhovuje.
Použít jen jednu možnost mi připadá v době dněšních technologií jako pěkná hovadina.

TomBA

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #42 kdy: 23. 05. 2018, 13:27:18 »
Je v tom jeden zásadní rozdíl: Pokud budu fotky sypat do jedné složky "Pictures" a spoléhat se jen na tagování...
A čo ťa núti sypať fotky do jednej zložky Pictures? Zakladateľ tohoto vlákna sa sťažoval na to, že mu program Gnome Photos zobrazí všetky fotky, ktoré sú v Pictures (tam môžeš mať komplexnú štruktúru zložiek akú si zmyslíš) v jednej kope podľa dátumu v EXIF. Nič viac a nič menej.
Samozrejme že si vieš túto zložku prezerať v správcovi súborov a pracovať s ňou ako chceš. Len keď sa rozhodneš používať systém na správu fotografií (Shotwell, Gnome Photos, Zoner, Adobe album....) ktorý automaticky taguje, umožňuje užívateľom definované tagovanie a podobne, tak tam proste v pozadí je databáza.
A zakladateľ vlákna sa v podstate pýta, prečo okrem pohľadu "podľa dátumu", nevytvorí Gnome Photos aj pohľady/albumy podľa názvov priečinkov.

TKL

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #43 kdy: 23. 05. 2018, 13:39:50 »
Je v tom jeden zásadní rozdíl: Pokud budu fotky sypat do jedné složky "Pictures" a spoléhat se jen na tagování...
A čo ťa núti sypať fotky do jednej zložky Pictures? Zakladateľ tohoto vlákna sa sťažoval na to, že mu program Gnome Photos zobrazí všetky fotky, ktoré sú v Pictures (tam môžeš mať komplexnú štruktúru zložiek akú si zmyslíš) v jednej kope podľa dátumu v EXIF. Nič viac a nič menej.
Samozrejme že si vieš túto zložku prezerať v správcovi súborov a pracovať s ňou ako chceš. Len keď sa rozhodneš používať systém na správu fotografií (Shotwell, Gnome Photos, Zoner, Adobe album....) ktorý automaticky taguje, umožňuje užívateľom definované tagovanie a podobne, tak tam proste v pozadí je databáza.
A zakladateľ vlákna sa v podstate pýta, prečo okrem pohľadu "podľa dátumu", nevytvorí Gnome Photos aj pohľady/albumy podľa názvov priečinkov.

Já nemám problém s tagováním, mám problém s tím, že nějaký správce fotek zcela ignoruje existující adresářovou strukturu. A někteří tady v diskuzi tvrdí, že je zbytečné ukládat fotky do podadresářů, když je lze jednoduše otagovat.
A na tyto názory byla má reakce, podložena i konkrétním problémem. Já své fotky ukládám do adresářů a jsem spokojen.

Ravise

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #44 kdy: 24. 05. 2018, 12:07:32 »
A o tom, jak ne/smyslné je házet všechny fotky do jednoho koše a nutit uživateli použití databáze.
Čo konkrétne nazývaš košom a čo ťa núti používať databázu?

Košem nazývám zpravidla proutěný výrobek přibližně válcovitého tvaru (může přecházet až v komolý kužel), typicky s madlem přes jeho horní otevřenou část. Gnome Photos mě nutí používat databázi, protože si podle všeho s adresářovou strukturou nerozumí.