Názor na Gnome Photos a Gnome Documents

Fernet

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #15 kdy: 18. 05. 2018, 17:56:57 »
PS: Jde o zkušenost z matlafounu, kde jsem hledal hodně dlouho, než jsem našel přehrávač, který se nesnaží být chytřejší než já a nechá mi vybrat adresáře, které chci zrovna přehrát....

A kdo je vitez?

Pro mě to je už řadu let poweramp. Koupil jsem ho, když jsem měl první mobil s Androidem (ZTE Blade) a stále je to imho nejlepší přehrávač pro Android.


TomBA

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #16 kdy: 18. 05. 2018, 18:15:49 »
Tak neviem. Ako som vravel, nepoužívam dlhšie gnome photos, ale "zliatie do jedného guláša" by som nevidel ako problém. Používam chromebook, v google photos mám cca. 20 000 fotografií. Všetky sú "zliate do jedného guláša", ale google mi ich automaticky zoradí do rokov a vytváranie albumov je veľmi jednoduché. Ak napíšem slovo torta, zobrazí mi všetky torty, ak napíšem Rovinj 2015 zobrazí mi fotky z Rovinj 2015, ak dám Rím, mám Rím..... Ak kliknem na foto môjho syna a poviem že chcem jeho fotky z roku 1992, tak mi ich ukáže (netuším ako to robí). Ak napíšem žlté kvety, sú tam.... Ak poviem hory, mám hory, mesto, mám mesto, more, mám more... Kde do frasa toto chcete riešiť adresárovou štruktúrou?

admnistrator

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #17 kdy: 18. 05. 2018, 18:47:57 »
Pak je asi někde jen nějaká DB která fotka kam patří.

Stejná situace v Shotwellu vyřešena po zaindexování automaticky... Nechápu.

Gnome Documents to samé, stovky dokumentů naházených nahromadě v jednom okně. V tom se nedá vyznat. K čemu to pak vlastně vůbec je...
Tyhle aplikace s automatickyma knihovnama kde se indexuje uplne vsechno jsou delane pro lidi co nechapou zaklady prace s os nebo jakymkoliv jinym sw. Stejen pracuji aplikace na androidu a zacina to delat i windows.

Filozofie je, ze ulozi cokoliv a kamkoliv a vzdy to najdou na jednom miste protoze jinak ani nechapou kde by to meli hledat.

admnistrator

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #18 kdy: 18. 05. 2018, 18:49:56 »
Tak neviem. ..., v google photos mám cca. 20 000 fotografií. Všetky sú "zliate do jedného guláša", ale google mi ich automaticky zoradí do rokov a vytváranie albumov je veľmi jednoduché. ....
Jen ze tohle nefungune treba pro me protoze pracuji v cestovnim ruchu a fotky potrebuji tridit podle zajezdu a ne casove osy ... .

TomBa

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #19 kdy: 18. 05. 2018, 18:59:39 »
A kde je problém si vyznačiť fotky napríklad od 1.7. do 14.7. Tunis a kliknúť na album?


Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #20 kdy: 18. 05. 2018, 23:42:14 »
PS: Jde o zkušenost z matlafounu, kde jsem hledal hodně dlouho, než jsem našel přehrávač, který se nesnaží být chytřejší než já a nechá mi vybrat adresáře, které chci zrovna přehrát....

A kdo je vitez?

Pro mě to je už řadu let poweramp. Koupil jsem ho, když jsem měl první mobil s Androidem (ZTE Blade) a stále je to imho nejlepší přehrávač pro Android.

music folder player

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #21 kdy: 18. 05. 2018, 23:49:34 »
... Ak napíšem žlté kvety, sú tam Kde do frasa toto chcete riešiť adresárovou štruktúrou?

Máš to jednoduché, buď rád.
(doufám, že takto jednoduše nelepíš tagy třeba na fotky lidí, kteří o to vůbec nestojí)
((ale budeš mít roztříděné fotky!))
« Poslední změna: 18. 05. 2018, 23:51:54 od hawran diskuse »

TomBA

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #22 kdy: 19. 05. 2018, 00:17:24 »
Nikdy som nezadal ani jeden tag. Netuším ani ako sa to tu robí...

admnistrator

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #23 kdy: 19. 05. 2018, 11:34:25 »
A kde je problém si vyznačiť fotky napríklad od 1.7. do 14.7. Tunis a kliknúť na album?
Proc delat veci navic? Mam adresare a aplikaci ktera je prochazi a nemusim nic vyznacovat. Stejne, jednotlive soubory ma smyslplne pomenovane malo kdo tak ze vyhledavani - hlavni vyhoda knihovem nefungune. Tady je to jen bordel ktery umocni kdyz se aplikace rozhodne, ze bude ty obrazky hledat opravdu vsude.

Knihovna ma vyznam u hudby kde se v tom da hledat.

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #24 kdy: 21. 05. 2018, 15:20:15 »
A kde je problém si vyznačiť fotky napríklad od 1.7. do 14.7. Tunis a kliknúť na album?
Proc delat veci navic? Mam adresare a aplikaci ktera je prochazi a nemusim nic vyznacovat. Stejne, jednotlive soubory ma smyslplne pomenovane malo kdo tak ze vyhledavani - hlavni vyhoda knihovem nefungune.

Proč by to měla být práce navíc? Stáhnu si fotky do počítače a místo, abych je dával do jednoho adresáře "Tunis", je jedním úkonem otaguju "Tunis". Výsledek pro vyhledávání a zobrazení je ten samý. Výhoda databáze oproti adresářové struktuře je v tom, že těch pohledů tam můžu mít řadu (vlastní tagy, informace z EXIFu,...). Nevýhoda potom v tom, že ty informace nejsou často přenositelné mezi programy, a taky v tom, že pokud člověk doteď žil na adresářové struktuře, tak to zorgazovat vyžaduje nějakou energii, pokud ten software nebere názvy adresářů automaticky jako atribut fotky.

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #25 kdy: 21. 05. 2018, 19:34:56 »
A kde je problém si vyznačiť fotky napríklad od 1.7. do 14.7. Tunis a kliknúť na album?
Proc delat veci navic? Mam adresare a aplikaci ktera je prochazi a nemusim nic vyznacovat. Stejne, jednotlive soubory ma smyslplne pomenovane malo kdo tak ze vyhledavani - hlavni vyhoda knihovem nefungune.

Proč by to měla být práce navíc? Stáhnu si fotky do počítače a místo, abych je dával do jednoho adresáře "Tunis", je jedním úkonem otaguju "Tunis". Výsledek pro vyhledávání a zobrazení je ten samý. Výhoda databáze oproti adresářové struktuře je v tom, že těch pohledů tam můžu mít řadu (vlastní tagy, informace z EXIFu,...). Nevýhoda potom v tom, že ty informace nejsou často přenositelné mezi programy, a taky v tom, že pokud člověk doteď žil na adresářové struktuře, tak to zorgazovat vyžaduje nějakou energii, pokud ten software nebere názvy adresářů automaticky jako atribut fotky.

Tohle má smysl ale jen jako rozšíření adresářového přístupu. Snad nikdo nenahrává fotky do jediného obrovského adresáře, ale dává je spíš do nějakých podadresářů. Katalogizační software mu pak s těmi fotkami umožní pracovat dalším způsobem, což je samozřejmě výhoda té katalogizace. Ale ta pokud neumožní pracovat s umístěním na disku, je něco špatně, protože pořád existuje řada postupů, které jsou na fyzickém umístění založené (zálohování, posílání mailem, předání externímu softwaru...).

admnistrator

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #26 kdy: 21. 05. 2018, 22:21:52 »
A kde je problém si vyznačiť fotky napríklad od 1.7. do 14.7. Tunis a kliknúť na album?
Proc delat veci navic? Mam adresare a aplikaci ktera je prochazi a nemusim nic vyznacovat. Stejne, jednotlive soubory ma smyslplne pomenovane malo kdo tak ze vyhledavani - hlavni vyhoda knihovem nefungune.

Proč by to měla být práce navíc? Stáhnu si fotky do počítače a místo, abych je dával do jednoho adresáře "Tunis", je jedním úkonem otaguju "Tunis". Výsledek pro vyhledávání a zobrazení je ten samý. Výhoda databáze oproti adresářové struktuře je v tom, že těch pohledů tam můžu mít řadu (vlastní tagy, informace z EXIFu,...). Nevýhoda potom v tom, že ty informace nejsou často přenositelné mezi programy, a taky v tom, že pokud člověk doteď žil na adresářové struktuře, tak to zorgazovat vyžaduje nějakou energii, pokud ten software nebere názvy adresářů automaticky jako atribut fotky.
Prace navic to rozhodne je, a v pripade klihoven ktere jsou nekompatibilni casto i zbytecna. Nekolik let budu budovat knihovnu abych zjjstil ze soft konci a zacinal znovu?

Pak nechapu vyznam otagovani celeho adresare fotek nebo pouzivani jmena adresare jako atributu? fotek. Ceho tim dosahnu? Pri takhle obecnem popisu nema klihovna vyznam protoze ji stavis na uroven adresaroveho prochazeni.

Zatim nevidim v knihovne pro fotky zadnou vyhodu. Snad kdyby se jednalo o fotobanku ... mozna. Ale u cloveka co se chce podivat na fotky z dovolene to nedava smysl. V cem je rozdil jestli budu v knihovne hledat island 2018 nebo otevru chlivek island 2018?

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #27 kdy: 21. 05. 2018, 22:31:04 »
A kde je problém si vyznačiť fotky napríklad od 1.7. do 14.7. Tunis a kliknúť na album?
Proc delat veci navic? Mam adresare a aplikaci ktera je prochazi a nemusim nic vyznacovat. Stejne, jednotlive soubory ma smyslplne pomenovane malo kdo tak ze vyhledavani - hlavni vyhoda knihovem nefungune.

Proč by to měla být práce navíc? Stáhnu si fotky do počítače a místo, abych je dával do jednoho adresáře "Tunis", je jedním úkonem otaguju "Tunis". Výsledek pro vyhledávání a zobrazení je ten samý. Výhoda databáze oproti adresářové struktuře je v tom, že těch pohledů tam můžu mít řadu (vlastní tagy, informace z EXIFu,...). Nevýhoda potom v tom, že ty informace nejsou často přenositelné mezi programy, a taky v tom, že pokud člověk doteď žil na adresářové struktuře, tak to zorgazovat vyžaduje nějakou energii, pokud ten software nebere názvy adresářů automaticky jako atribut fotky.
Prace navic to rozhodne je, a v pripade klihoven ktere jsou nekompatibilni casto i zbytecna. Nekolik let budu budovat knihovnu abych zjjstil ze soft konci a zacinal znovu?

Pak nechapu vyznam otagovani celeho adresare fotek nebo pouzivani jmena adresare jako atributu? fotek. Ceho tim dosahnu? Pri takhle obecnem popisu nema klihovna vyznam protoze ji stavis na uroven adresaroveho prochazeni.

Zatim nevidim v knihovne pro fotky zadnou vyhodu. Snad kdyby se jednalo o fotobanku ... mozna. Ale u cloveka co se chce podivat na fotky z dovolene to nedava smysl. V cem je rozdil jestli budu v knihovne hledat island 2018 nebo otevru chlivek island 2018?

Tak ideálně ten katalogizační software zapíše metadata přímo do EXIF dat těch fotek, takže půjdou použít i při změně softwaru. V praxi to tak ideální není, protože způsobů jak zapsat uživatelská data do EXIFu je vícero a myslím, že úplně standardizované to není.

Pokud katalogizaci nepotřebujete, tak ji nepoužívejte, stačí pak úplně jednoduchý prohlížeč fotek a náhledy ve správci souborů. Pak je asi nejlepší se Gnome Photos zbavit (což předpokládám lze).

TomBA

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #28 kdy: 22. 05. 2018, 12:12:15 »
V cem je rozdil jestli budu v knihovne hledat island 2018 nebo otevru chlivek island 2018?
Tak si predstavme túto situáciu. Máš adresárovú štruktúru. Povedzme roky a v roku 2018 máš adresár Island.
Za 10 rokov si ho chceš pozrieť. Ale už si nepamätáš či si bol na islande v roku 2016, 2017 alebo 2018. A tak prechádzaš tri adresáre.
V prípade otagovania (ktoré môže podľa gps súradníc, dátumu v EXIF a podobných údajov robiť AI) iba napíšeš jedno slovo Island.
Toto bol samozrejme jednoduchý príklad, môže byť oveľa komplikovanejší kde výhoda db a tagovania vyskočí oveľa viac.
Asi základný problém pre užívateľov je predstava že to treba tagovať. Budúcnosť ale je tá, že to bude robiť soft automaticky...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #29 kdy: 22. 05. 2018, 13:52:46 »
@TomBA: Hm, locate -i island.