Názor na Gnome Photos a Gnome Documents

Bohun

Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« kdy: 17. 05. 2018, 10:28:10 »
Ahoj, jaký máte názor na výchozí aplikace Gnome, a to Gnome Photos a Gnome Documents?

Já mám názor rozpolcený. Na jedné straně se mi líbí ten jednoduchý a čistý design kterým se Gnome vydalo. Vypadá to fakt pěkně. Na druhou stranu, když máte v počítači stovky (nebo tisíce) fotek a dokumentů, tak práce s tím je skoro nepoužitelná.

Dám příklad. Mám fotky asi jako každý rozřazené v (pod)adresářích v ~/Pictures. Otevřel jsem prvně Gnome Photos, on si je zaindexoval a všechny zařadil do jednoho megaokna, kde rolováním dolů vidím další a další. Řekl jsem si Ok, po adresářích se to asi bude prohlížet v záložce Alba a ono nic. Tam mám jen jedno ukázkové album Screenshots. Tady nevím jestli jsem to pochopil správně, ale alba si musí člověk vytvořit ručně a pak manuálně do nich zařazovat fotky. Pak je asi někde jen nějaká DB která fotka kam patří. U tisíců fotek již rozřazených v podadresářích? Proč proboha, to bych dělal týden...

Stejná situace v Shotwellu vyřešena po zaindexování automaticky... Nechápu.

Gnome Documents to samé, stovky dokumentů naházených nahromadě v jednom okně. V tom se nedá vyznat. K čemu to pak vlastně vůbec je...

Chápu, že je to hodně subjektivní, ale zajímal by mě vás názor. Nebo jestli někde nedělám něco špatně. Třeba jsem jen nepochopil ovládání těchto dvou softwarů.


Lol Phirae

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #1 kdy: 17. 05. 2018, 10:40:06 »
<názor>Celej GNOME je na hovno.</názor>

 :P

Bohun

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #2 kdy: 17. 05. 2018, 10:57:31 »
Stav co popisuji je z Gnome 3.28.0. Vyzkoušeno na dvou počítačích. Fotky rozřazeny v podadresářích, ale Gnome Photos je slije do jednoho a v albech ty podadresáře nejsou.

Zdá se mi, že krásný design začíná válcovat použitelnost. Mně se taky líbí, když to vypadá jako desktop z roku 2018 a né 1995, ale musí se to pak ještě dát používat...

TomBA

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #3 kdy: 17. 05. 2018, 12:12:30 »
Ono to používanie adresárov pri práci s multimédiami je dlhodobý zlý návik. Už roky sa snažia firmy prinútiť používateľov aby používali id3, exif a podobné záležitosti. Ak napríklad pri veľkom množstve fotografií (stotisíce +) chcem vyhľadať všetky kvety ale nie žlté, alebo všetky fotky od 2000 do 2008 kde je fero, pišta ale nie miro, tak som s adresárovou štruktúrou v problémoch. Aktuálne gnome som nepoužíval, ale ak tlačí užívateľa do indexovania súborov, kľučových slov a podobne tak som len rád.

Bohun

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #4 kdy: 17. 05. 2018, 13:33:39 »
Ono to používanie adresárov pri práci s multimédiami je dlhodobý zlý návik. Už roky sa snažia firmy prinútiť používateľov aby používali id3, exif a podobné záležitosti. Ak napríklad pri veľkom množstve fotografií (stotisíce +) chcem vyhľadať všetky kvety ale nie žlté, alebo všetky fotky od 2000 do 2008 kde je fero, pišta ale nie miro, tak som s adresárovou štruktúrou v problémoch. Aktuálne gnome som nepoužíval, ale ak tlačí užívateľa do indexovania súborov, kľučových slov a podobne tak som len rád.
Principielně rozumím, ale to je přístup profesionální firmy pracující s fotkami, kde je na to najatá paní.

Běžný člověk co si fotí dovolené, děti a výlety nebude trávit hodiny tím, že někdě vypisuje klíčová slova u 500 fotek, které nacvakal o víkendu. Navíc nevidím důvod, proč by se to nemohlo zkombinovat. Nechť to natáhne fotky, rozřadí je dle adresářů do alb a klidně umožňuje vyhledávání i podle metadat.


Ravise

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #5 kdy: 17. 05. 2018, 13:45:39 »
Ono to používanie adresárov pri práci s multimédiami je dlhodobý zlý návik. Už roky sa snažia firmy prinútiť používateľov aby používali id3, exif a podobné záležitosti. Ak napríklad pri veľkom množstve fotografií (stotisíce +) chcem vyhľadať všetky kvety ale nie žlté, alebo všetky fotky od 2000 do 2008 kde je fero, pišta ale nie miro, tak som s adresárovou štruktúrou v problémoch. Aktuálne gnome som nepoužíval, ale ak tlačí užívateľa do indexovania súborov, kľučových slov a podobne tak som len rád.

Zkoušel jsi někdy, jak se chová obyčejný průzkumník ve složce se sto tisíci soubory? Většinou se chová dost... Zajímavě. Pro domácí použití složky dostačují. Navíc je řazení do složek třídění podle nejčastěji používaného kritéria, na ty nejjednodušší "dotazy" - ~/Fotky/2005/červenec/dovolená-itálie nepotřebuju tvořit dotazy do databáze, kterou musím nějak vytvářet a udržovat aktuální. Software pro lidi, ne lidi pro software.

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #6 kdy: 17. 05. 2018, 18:05:59 »
Co takhle to zkusit nahlásit vývojářům jako feature request? Zrovna, když jsem toto četl, tak vedle mě seděl správce GNOME Photos a říkal, že by byl docela otevřený tomu, že se při prvním spuštění Photos podívají na adresářovou strukturu složky Obrázky a sestaví na základě ní databázi fotek a alb.

Lol Phirae

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #7 kdy: 17. 05. 2018, 23:30:59 »
Zrovna, když jsem toto četl, tak vedle mě seděl správce GNOME Photos a říkal, že by byl docela otevřený tomu, že se při prvním spuštění Photos podívají na adresářovou strukturu složky Obrázky a sestaví na základě ní databázi fotek a alb.

Gratuluji. Na totéž se libovolný správce fotek pod Windows ptá cca 10+ let.  ::)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #8 kdy: 18. 05. 2018, 01:26:48 »
Už roky sa snažia firmy prinútiť používateľov aby používali id3, exif a podobné záležitosti. Ak napríklad pri veľkom množstve fotografií (stotisíce +) chcem vyhľadať všetky kvety ale nie žlté, alebo všetky fotky od 2000 do 2008 kde je fero, pišta ale nie miro, tak som s adresárovou štruktúrou v problémoch.

To je krasne, to by ale ty firmy musely vymyslet AI, ktera by tam ty tagy sama naflakala. Predstava, ze nekam nakopiruju fotky z dovolene a pak je tyden taguju, me moc nebali. Akorat je proberu, vymazu, co se mi nelibi a prdnu do adresare s rokem a mesicem a nejakym kratkym komentarem. A mam to z krku, stejne do tech fotek moc nelezu.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #9 kdy: 18. 05. 2018, 01:29:08 »
GNOME je DE pro jednoduche, nenarocne uzivatele, co nechteji nic nastavovat, maji 5 dokumentu a 27 fotek. Pro ty to funguje zcela perfektne.

Myval

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #10 kdy: 18. 05. 2018, 08:39:39 »
GNOME je DE pro jednoduche, nenarocne uzivatele, co nechteji nic nastavovat, maji 5 dokumentu a 27 fotek. Pro ty to funguje zcela perfektne.

A presne tak to ten jediny tester co Gnome najal na pul uvazku i testuje :D Pokud tedy neni na materske dovolene..

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #11 kdy: 18. 05. 2018, 09:27:30 »
Ono to používanie adresárov pri práci s multimédiami je dlhodobý zlý návik. Už roky sa snažia firmy prinútiť používateľov aby používali id3, exif a podobné záležitosti. ...

Ano, tahle zhovadilost - slít mi třeba všechny mp3, které mám pěkně po adresářích per interpret a per album - do jednoho mega pohledu, ve kterém budu rolovat týden, za to by někoho měli nakopat do k..í.
Já chci v přehrávačí jen rychle vybrat adresáře, které mi to má přehrát a to je všechno.
Ne půl dne vytvářet nějaké filtry, podle kterých to vybere skladby k přehrávání.
(a když ty mp3 nejsou otagované, tak smolík)

PS: Jde o zkušenost z matlafounu, kde jsem hledal hodně dlouho, než jsem našel přehrávač, který se nesnaží být chytřejší než já a nechá mi vybrat adresáře, které chci zrovna přehrát....

elep973

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #12 kdy: 18. 05. 2018, 14:19:00 »
Ahoj, ač fanda Gnome, bohužel musím souhlasit. Na promo screenech s pár dokumenty tyto programy vypadají opravu skvěle. Nicméně pro běžného uživatele co má v počítači stovky či tisíce dokumentů a fotek je sesypání do jednoho rolovacího okna nepoužitelné. Tady už vítězí vzhled nad použitelností. S tím se nedá pracovat. Jestli najdu čas, tak to zkusím napsat jako onen feature request.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #13 kdy: 18. 05. 2018, 15:23:25 »
PS: Jde o zkušenost z matlafounu, kde jsem hledal hodně dlouho, než jsem našel přehrávač, který se nesnaží být chytřejší než já a nechá mi vybrat adresáře, které chci zrovna přehrát....

A kdo je vitez?

Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« Odpověď #14 kdy: 18. 05. 2018, 17:07:38 »
Není to náhodou inspirací u Google Photos? Podle mě je plochá struktura s vyhledáváním dobrý koncept, pokud ovšem umožní pohodlné hledání dle tradičních kritérií (adresář, název souboru).