Bylo nebylo, kdysi dávno měly Windowsy jenom jednu relaci přihlášeného uživatele na lokální konzoli. A dalo se na ni případně dostat na dálku přes software třetích stran jako VNC apod.
Pak někdy v dobách NT3.5 přišel Citrix s nápadem, umožnit na jediné instanci Windows práci více přihlášeným uživatelům zároveň, s tím že každý bude mít svůj vlastní desktop. Softwaru, který to umožňovali, říkali Citrix WinFrame. V následující generaci Windows (NT4) to Microsoft posvětil oficiální podporou v systému - přesněji řečeno, "dohodl se" s Citrixem, že si Microsoft licencuje Citrixovu MultiWin technologii = API pro simultánní provoz více desktopů. Původně to bylo k dispozici jenom v "NT4 server terminal edition". Nepamatuju si už jak Win2k, ale WinXP mají od přírody na lokální konzoli winlogon s přepínáním více paralelně přihlášených uživatelů, a od přírody podporu RDP pro vzdálené přihlášení a "vzdálenou pomoc" v jedné remote relaci. Serverové varianty NT minimálně od Windows 2003 (odvozeno z XP) mají od přírody Terminal Services standardně multi-uživatelské. A třeba na Windows 7 Ultimate lze rozjet "alternativní terminal services" pomocí softwaru od třetích stran, simultánní multi-user, a to údajně legálně v souladu s MS licencováním.
Tzn. poté co se uživatel přihlásí skrz winlogon, Windowsy mu spustí jeho vlastní relaci živého desktopu, skrz který uživatel se systémem interaguje. Desktop může běžet na lokální konzoli (VGA adaptér + KB + myš) nebo na něj kouká relace vzdáleného přístupu - odtud "remote desktop", vzdálená plocha. Desktop žije na serveru, a klient do něj na dálku kouká po síti. Dokonce je možná situace, kdy desktop zůstane běžet a klient svoje "spojení" přetne (nebo upadne samo třeba poruchou v síti). Detaily jsou otázkou konfigurace Windows serveru, ale v zásadě není problém, aby se uživatel znovu na dálku připojil a dostane se zpátky na "dočasně osiřelý" přihlášený desktop, který mezitím běžel vesele dál = nepopadaly mu otevřené aplikace a nepřišel o rozpracované změny v souborech. Tomuto celému multi-logon serverovému divadélku se říká "vzdálená plocha" v obecném slova smyslu.
Microsoftí řešení vzdálené plochy používá pro přenos "uživatelské relace grafického terminálu" ze serveru na klientský konec tradičně protokol
RDP = Remote Desktop Protocol (založený na " ITU-T T.128 application sharing protocol"). Protokol RDP je Microsoftí vlastní - jako open alternativu uveďme VNC. Celé Microsoftí řešení se původně jmenovalo "Terminal Services" (TS), nově (cca od Windows Serveru 2012?) se jmenuje "Remote Desktop Services" (RDS). Čili TS nebo RDS je název pro klubko několika softwarových servisek (včetně licenčních mechanismů), které dohromady běží nad Windows s MultiWin API a poskytují přišedším klientům služby vzdálené plochy.
Protokol RDP prochází průběžnou evolucí, ovšem zároveň s "přejmenováním TS na RDS" došlo zřejmě k citelnému skokovému upgradu také u protokolu RDP. Přišla podpora pro transport videa a podpora režimu "remote application" (do té doby bylo možno přenášet pouze celý desktop). V průběhu evoluce se také objevila podpora pro lepší transport 3D zobrazování, pro transport AERO kosmetiky, vnořených RDP relací apod. Obecně se novější revize RDP zřejmě posouvají od hloupého "transportu výsledných změn na obrazovce v bitmapové podobě" k inteligentnímu a efektivnímu přenosu "transakcí zobrazovacího API". (Podobný vývoj zřejmě prodělává VNC.)
Remote Application znamená, že se na dálku přenáší pouze okno jediné aplikace. Což sice (možná) šetří prostředky na serveru a vypadá "bezešvěji" na klientu, ale jisté ouha nastává, pokud vzdálená aplikace potřebuje nastartovat nějakou další pomocnou aplikaci... a nemá kolem sebe na vzdáleném serveru kompletní remote desktop.
Další rozdíly mezi TS a RDS jsou v licencování (způsob přidělování TS/RDS CALů a vůbec jejich taxonomie) a v konfiguraci celého řešení. Například zatímco dřív nebyl problém rozjet celé TS řešení na jednom stroji, s příchodem Windows 2012 a RDS bylo potřeba rozložit potřebné softwarové komponenty (dílčí servisky) na dva servery...
Vedle oficiálního Microsoftího řešení TS/RDS nadále existuje samostatný
Citrix. A dalším alternativním dodavatelem je
TS Plus. Tyto alternativní "remote desktop" služby třetích stran lze na moderních Windows Serverech instalovat namísto Microsoftího vlastního RDS (jako alternativu) nebo zároveň s ním (takže třeba TS-Plus a RDS koexistují). Alternativnímu "RDP serveru" stačí Windows s podporou MultiWin API (a odpovídajícím licencováním). Alternativní "RDP servery" mohou být jednodušší než "MS originál", mají mírně jinou sadu vlastností, mohou nabízet přívětivější konfiguraci a správu, čilejší support, mohou lépe pasovat na menší měřítko (nebo naopak na velmi velké měřítko). Nerad bych tady veřejnosti radil ohledně licencování v případě použití alternativního RDP serveru - na první pohled to vypadá zajímavě, nechte si poradit od prodejců.