Uplatnění v IT průmyslu - Java EE/Spring, C#/.NET/Android

JanekP

Ahoj :),

umím řekl bych velmi dobře Javu SE a Spring/Spring MVC/Boot/Security + html/css + JPA/Hibernate pro komunikace s DB a začínám s JS. Nicméně mě opravdu zaskočila nabídka práce v mém regionu, kde se shání lidé jen s Java EE a Spring bývá jen JAKO +. Nabídku práce, kde by byl vyloženě vyžadován Spring jsem nenarazil a Java EE je tak strašně rozsáhlá, že se mi do toho ani nechce, jak by řekl pan poslanec Rozner, zabrušovat, protože ani nevím, do čeho mám zabrušovat.

Přemýšlel jsem, zda by nebylo z tohoto důvodu začít se orientovat na C#/.Net/ASP.net. Přijde mi to takové uspořádanější, není to tak strašně moc rozsáhlé jak Java EE a přeskok z javy na c# by mi podle mě tak moc časově nedal zabrat, protože je to podobné.

Další variantou by mohl být Android development, ale tam nevím, jak je to s pracemi, HTML/CSS/JS se používají i zde, co jsem se dočetl také a tady v tom směru člověk aspon ví, co se má učit. U Javy EE mi to přijde jeden velký chaos a je toho tolik, že je to pro člověka, co se snaží dostat do IT průmyslu téměř nepokořitelné, ještě když spousta firem má jiné požadavky...

A ještě jedna věc - četl jsem ,že Javu EE vytlačuje Spring, nicméně mě to opravdu nepřijde, když člověk vyhledává pracovní možnosti v okolí...

Co si o tom myslíte?

Díky za postřehy


gll

  • ****
  • 429
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uplatnění v IT průmyslu - Java EE/Spring, C#/.NET/Android
« Odpověď #1 kdy: 13. 05. 2018, 22:37:59 »
proč je to v kategorii vývoj?

Ghhh

Re:Uplatnění v IT průmyslu - Java EE/Spring, C#/.NET/Android
« Odpověď #2 kdy: 13. 05. 2018, 22:48:24 »
Neni dulezite, co si o tom myslime my, ale co si o tom myslis ty.

Kolemjdoucí

Re:Uplatnění v IT průmyslu - Java EE/Spring, C#/.NET/Android
« Odpověď #3 kdy: 13. 05. 2018, 23:27:23 »
proč je to v kategorii vývoj?

Nejspíš proto že jde o dotaz na aktuální trendy ohledně vývoje v Javě.

Podle mě rozdíl mezi Javou EE a Springem dneska není zase až tak moc velký, já teda používám Spring už od doby kdy byl mnohem lepší než Java EE (před EJB 3) ale pokud bych měl přejít na Javu EE tak si myslím že bych se zaučil celkem rychle (pokud by se používalo EJB 3 s CDI, o ty starší polofunkční nesmysly rozhodně nemám zájem). Pokud by bylo na mě tak bych nové projekty stavěl zase na Springu, ale to hlavně proto že s ním umím už z dřívějška (a znám i jeho nedokonalosti a jak je obcházet).

Co se týká C#/.NET tak to je dobrá volba pokud chcete stavět aplikace do Windows, jinak nevím na co bych to použil když máme Javu. Sice kolegové zkoušejí .NET core což prý funguje na Linuxu líp než dřív MONO, ale zatím mě to nepřesvědčilo abych přešel z prověřené kombinace Linux+Java(+Spring). Spouštět servery na Windows je pro někoho kdo je zvyklý na servery s Linuxem nesmysl, takže i když se mi C# jako jazyk líbí víc než Java tak za mě prostě ne.

A co se týká Androidu tak to je svět sám pro sebe, programování samozřejmě vychází z Javy ale někdo kdo umí čistou Javu tak se bude ještě potřebovat hodně učit než bude použitelný jak vývojář Andoridích aplikací. Od doby co existuje Android Studio (postavené nad IntelliJ IDEA) tak už si ale nemyslím že to je práce která by mě nebavila, dokážu si představit že bych v tom dělal.

balki

Re:Uplatnění v IT průmyslu - Java EE/Spring, C#/.NET/Android
« Odpověď #4 kdy: 14. 05. 2018, 06:39:53 »
[quote author=Kolemjdoucí link=topic=18474.msg264942#msg264942 date=1526246843
Podle mě rozdíl mezi Javou EE a Springem dneska není zase až tak moc velký, já teda používám Spring už od doby kdy byl mnohem lepší než Java EE (před EJB 3) ale pokud bych měl přejít na Javu EE tak si myslím že bych se zaučil celkem rychle (pokud by se používalo EJB 3 s CDI, o ty starší polofunkční nesmysly rozhodně nemám zájem). Pokud by bylo na mě tak bych nové projekty stavěl zase na Springu, ale to hlavně proto že s ním umím už z dřívějška (a znám i jeho nedokonalosti a jak je obcházet).
[/quote]

+1
Java EE postupne kopiruje vychytavky zo springu. Sice je vzdy badat, ze je pozadu, ale clovek, co ovlada spring sa nestrati ani pri JEE. Prechod uz dnes nie je tak bolestivy, ako kedysi, len si treba zvyknut na trosku ine nazvy anotacii atd ...


Fernet

Re:Uplatnění v IT průmyslu - Java EE/Spring, C#/.NET/Android
« Odpověď #5 kdy: 14. 05. 2018, 07:06:56 »
Asi je to o tom regionu. Co tak vidím v Brně, tak tady by si tě firmy rozčtvrtily :-)

XXX

Re:Uplatnění v IT průmyslu - Java EE/Spring, C#/.NET/Android
« Odpověď #6 kdy: 14. 05. 2018, 08:08:47 »
Ac o tom sam nevis tak uz cast EE pouzivas - viz zminene JPA

Ja bych ti poradil urcite zustat u javy a zlepsit specializaci zde - vetsina projektu vyuziva pouze nektere ze specifikaci javy EE tudiz ty znalosti stejne budes nabirat postupne

btw o jaky se jedna region?

ehm

Re:Uplatnění v IT průmyslu - Java EE/Spring, C#/.NET/Android
« Odpověď #7 kdy: 14. 05. 2018, 09:59:29 »
Proč zužuješ výběr pouze na IT průmysl a ignoruješ segment IT služeb?

JanekP

Re:Uplatnění v IT průmyslu - Java EE/Spring, C#/.NET/Android
« Odpověď #8 kdy: 14. 05. 2018, 10:48:48 »
Ac o tom sam nevis tak uz cast EE pouzivas - viz zminene JPA

Ja bych ti poradil urcite zustat u javy a zlepsit specializaci zde - vetsina projektu vyuziva pouze nektere ze specifikaci javy EE tudiz ty znalosti stejne budes nabirat postupne

btw o jaky se jedna region?

A jak bych měl zlepšovat specializaci v Javě EE? Na které věci z toho bych se měl kouknout? Já jsem určitě přemýšlel o Web services, ale co dál je tak nějak využíváno nejvíce v praxi?

Region jihočeský
Proč zužuješ výběr pouze na IT průmysl a ignoruješ segment IT služeb?
Nechápu úplně otazku...

Jinakk všem díky za odpovědi :)

Honza

Re:Uplatnění v IT průmyslu - Java EE/Spring, C#/.NET/Android
« Odpověď #9 kdy: 14. 05. 2018, 11:30:33 »
Ahoj :),

umím řekl bych velmi dobře Javu SE a Spring/Spring MVC/Boot/Security + html/css + JPA/Hibernate pro komunikace s DB a začínám s JS. Nicméně mě opravdu zaskočila nabídka práce v mém regionu, kde se shání lidé jen s Java EE a Spring bývá jen JAKO +. Nabídku práce, kde by byl vyloženě vyžadován Spring jsem nenarazil a Java EE je tak strašně rozsáhlá, že se mi do toho ani nechce, jak by řekl pan poslanec Rozner, zabrušovat, protože ani nevím, do čeho mám zabrušovat.

Přemýšlel jsem, zda by nebylo z tohoto důvodu začít se orientovat na C#/.Net/ASP.net. Přijde mi to takové uspořádanější, není to tak strašně moc rozsáhlé jak Java EE a přeskok z javy na c# by mi podle mě tak moc časově nedal zabrat, protože je to podobné.

Zkus na nějaký pohovor zkušebně zajít a s těmi lidmi to probrat. To ti asi pomůže mnohem víc než nějaké rady tady z diskuze...

Jano7

Re:Uplatnění v IT průmyslu - Java EE/Spring, C#/.NET/Android
« Odpověď #10 kdy: 14. 05. 2018, 11:52:41 »
Java EE a Spring su top hardcore ekosystemy na tvorbu enterprise aplikacii. Obe su si velmi podobne a navzajom sa velmi ovplyvnili. Javacke kniznice ovplyvnili potom dalsie frameworky, napr. Symfony a .NET. Java EE je viac formalizovana, normovana, jej specifikacie musia prejst zdlhavym procesom schvalovania, a preto je pozadu oproti Springu, kde sa jedneho dna v Pivotal rozhodnu a supnu do Springu Gradle, Groovy, ci Kotlin.

Podla mna je ovela dolezitejsie, ci je projekt zaujimavy ako ci je v Java EE alebo Springu.

O Androide je ista jedna vec, netreba tam tolko prestudovat, ako pri enterprise Jave. Co sa tyka .NET Core, vyzera velmi zaujimavo; to iba Microsoft si moze dovolit vytvorit zbrusu novy framework a odpisat stary. Inac o nom plati predosle, dolezitejsie ako technologia je typ projektu.

XXX

Re:Uplatnění v IT průmyslu - Java EE/Spring, C#/.NET/Android
« Odpověď #11 kdy: 14. 05. 2018, 12:42:35 »
Ac o tom sam nevis tak uz cast EE pouzivas - viz zminene JPA

Ja bych ti poradil urcite zustat u javy a zlepsit specializaci zde - vetsina projektu vyuziva pouze nektere ze specifikaci javy EE tudiz ty znalosti stejne budes nabirat postupne

btw o jaky se jedna region?

A jak bych měl zlepšovat specializaci v Javě EE? Na které věci z toho bych se měl kouknout? Já jsem určitě přemýšlel o Web services, ale co dál je tak nějak využíváno nejvíce v praxi?

Region jihočeský
Proč zužuješ výběr pouze na IT průmysl a ignoruješ segment IT služeb?
Nechápu úplně otazku...

Jinakk všem díky za odpovědi :)

Ty webove sluzby jsou urcite dobra volba - konkretne tedy RESTful webove sluzby (jakmile bys umel zaklady muzes se kouknout i na zabezpeceni takovych sluzeb)

Jinak se velmi casto vyuziva JMS pro komunikaci backendovych systemu mezi sebou

JanekP

Re:Uplatnění v IT průmyslu - Java EE/Spring, C#/.NET/Android
« Odpověď #12 kdy: 14. 05. 2018, 14:40:19 »
Ac o tom sam nevis tak uz cast EE pouzivas - viz zminene JPA

Ja bych ti poradil urcite zustat u javy a zlepsit specializaci zde - vetsina projektu vyuziva pouze nektere ze specifikaci javy EE tudiz ty znalosti stejne budes nabirat postupne

btw o jaky se jedna region?

A jak bych měl zlepšovat specializaci v Javě EE? Na které věci z toho bych se měl kouknout? Já jsem určitě přemýšlel o Web services, ale co dál je tak nějak využíváno nejvíce v praxi?

Region jihočeský
Proč zužuješ výběr pouze na IT průmysl a ignoruješ segment IT služeb?
Nechápu úplně otazku...

Jinakk všem díky za odpovědi :)

Ty webove sluzby jsou urcite dobra volba - konkretne tedy RESTful webove sluzby (jakmile bys umel zaklady muzes se kouknout i na zabezpeceni takovych sluzeb)

Jinak se velmi casto vyuziva JMS pro komunikaci backendovych systemu mezi sebou

Díky :-), kouknu se na ty WS a JMS...
a co takové EJB, Servlet, CDI? I když DI znám ze springu, tak předpokládám, že v EE to bude rozdílné...

Díky :)

perceptron

Re:Uplatnění v IT průmyslu - Java EE/Spring, C#/.NET/Android
« Odpověď #13 kdy: 14. 05. 2018, 15:00:39 »
servlety su v java ee

aplikacne servery su v java ee

di je v java ee, anotacie su odlisne ale vyznam rovnaky (inject vs autowired, trochu iny zapis scopes). oni sa totiz vykradali navzajom (cdi vzniklo ako vykradacka springu)

ejb su vymysel java ee takze tam to funguje

jax-rs na rest je podobne spring mvc (vykradacka springu)

java ee ma veci ktore su sice v specke ale su pouzivane len tam kde treba: jms je java ee ale nie kazdy projekt to pouziva.

java server faces su dolezite v java ee ale nie kazdy projekt to pouziva

ak viete spring mate k java ee blizsie ako k .net

zvysok sa doucite za behu