Chcípla mi deska FreeNASu, máte tip na alternativu s AMD?

hugochavez

Predevcirem mi zdechla deska na ktery jel bez problemu pres 3.5 roku muj FreeNAS.
Je to tenhle typ:
http://www.asrockrack.com/general/productdetail.asp?Model=C2750D4I#Specifications
 cili CPU Avoton kterej se proslavil touhle chybou:
https://www.cnews.cz/intel-ma-opet-problem-degradujicimi-cipy-atomy-c2000-odchazeji-ciscu-i-dalsim-vyrobcum/

IPMI porad funguje a lze se dostat k nekterym logum na MB ale tim cela sranda konci protoze ani CPU ani MB neukazujou teplotu takze jsou podle me DEAD a server nejde nastartovat ani pres IPMI.

Otazka do plena- provozuje nekdo FreeNAS (aka FreBSD poslednejsi verze) na AMD ??
O data bych prijit nemel protoze cela koncepce ZFS setu je nezavisla na HW, cili staci sehnat novy zelezo, nabootovat z USB a pripojit ZFS pool, ovsem vzhledem k tomu ze jsem provozoval full disk encyption tak je nutny aby eventuelni alternativa umela AES na zelezu aka AES-NI +nechce se mi kupovat nic dalsiho krome desky-cili co by tedy deska mela umet:

AES primo na HW
8+ jader (kvuli VM)
5+ harddisku
min 4 sloty na ECC RAM (unbuffered/nonregistered) =nechce se mi vyhazovat $ kdyz 4x8GB  uz doma mam a je OK
mini ITX
na domaci pouziti cili rozumna spotreba= elektriku platim ja, ne firma.
nejaky CPU od AMD, protoze diletantu od Intelu uz zacinam mit plny zuby.....

Existuje vubec neco takovyho ??

Predem diky za tipy  :)
« Poslední změna: 06. 05. 2018, 19:38:15 od Petr Krčmář »


gogolak

Re:chcipla mi deska FreeNASu protoze Intel Atom- tip na AMD alternativu??
« Odpověď #1 kdy: 06. 05. 2018, 17:51:52 »
Jedu na HP home server NL54 a vše ok.
Jinak o teto chybe vim, chystam se v blizke dobe zabijet par mych desek ktere jeste jedou a jsou v zaruce.

Rhinox

Re:chcipla mi deska FreeNASu protoze Intel Atom- tip na AMD alternativu??
« Odpověď #2 kdy: 06. 05. 2018, 18:20:47 »
Zadna takova podobna deska s cpu AMD neni. Vsechny ty male AMD-procesory jsou 4-jadra (A8, A10, E2, GX, atd). Jestli chces podobnou malou desku s on-board 8-jadrem, pak jedine atom nebo xeon-d...

Kate

Re:Chcípla mi deska FreeNASu, máte tip na alternativu s AMD?
« Odpověď #3 kdy: 06. 05. 2018, 22:17:30 »
Jediná věc od AMD co se tomu momentálně blíží je podle mě Ryzen 5 2400 GE. Docela o něm pro podobný účel přemýšlím. Oproti tomu Atomu má jen 4 jádra s hyperthreadingem, ale mohl by to nahnat vyšším výkonem na jádro. Jen bohužel zatím není na trhu a DDR3 RAM by u něj byly k ničemu :/

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chcípla mi deska FreeNASu, máte tip na alternativu s AMD?
« Odpověď #4 kdy: 06. 05. 2018, 22:43:19 »
A co ebay? Treba tam je stejna, ale mene ojeta deska.


gogolak

Re:Chcípla mi deska FreeNASu, máte tip na alternativu s AMD?
« Odpověď #5 kdy: 06. 05. 2018, 22:47:11 »
A co ebay? Treba tam je stejna, ale mene ojeta deska.
Vsechny chcipnou, je tam vyrobni chyba CPU.....hodi se akorat na vymenu a sesrotovani...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chcípla mi deska FreeNASu, máte tip na alternativu s AMD?
« Odpověď #6 kdy: 07. 05. 2018, 00:08:56 »
Vsechny chcipnou, je tam vyrobni chyba CPU.....hodi se akorat na vymenu a sesrotovani...

Jo, ale treba se s tim da prezit aspon do doby, nez se na trhu neco objevi.

hugochavez

Re:Chcípla mi deska FreeNASu, máte tip na alternativu s AMD?
« Odpověď #7 kdy: 07. 05. 2018, 02:09:20 »
Vsechny chcipnou, je tam vyrobni chyba CPU.....hodi se akorat na vymenu a sesrotovani...

Jo, ale treba se s tim da prezit aspon do doby, nez se na trhu neco objevi.

Zřejmě jde o nějakou formu permanentní degradace samotného čipu. Po jejím projevení systém s procesorem (který je napevno napájený na základní desce) nenaběhne a je jak se říká „po něm“, neboť fungování je na generovaném taktu závislé. Bezprostřední příčinou selhání je, že systém se nedostane k paměti ROM s firmwarem, která je ke sběrnici LPC připojená.

Ze začátku se Cisco nemělo k tomu, přímo Intel v této souvislosti jmenovat, nicméně nyní je již vše v podstatě potvrzeno. Chybu hlásí například i Synology (odcházet by kvůli ní měly například NAS servery DS1815+). Problém má být s procesory Atom C2308, C2338, C2350, C2358, C2508, C2518, C2530, C2538, C2550, C2558, C2718, C2730, C2738, C2750 a C2758, pokud mají verzi čipu (stepping) B0. Softwarové řešení bohužel asi neexistuje, problém se dá obejít jen přepracováním desek, na kterých jsou čipy osazené. Intel by měl také začít vyrábět nový Stepping Avotonu, který už tímto problémem trpět nebude.



Chyba by zřejmě měla postihovat všechny Avotony a výrazně zvyšuje rychlost degradace zodpovědného kousku čipu. U zařízení s těmito procesory lze tedy asi čekat zvýšenou poruchovost o „úmrtnost“ s tímto syndromem, podle Cisca zejména po uplynutí třetího roku provozu.

https://www.servethehome.com/intel-atom-c2000-series-bug-quiet/

Jinak koukam ze opravdu neni z ceho vybirat.....

Nasel sem ale zkusenosti par Americanu co poslali desku primo soudruhum do ASRocku a dostali nahradu i kdyz uz bylo PO 3lete garanci... Mozna maj velky vyrobci dohodu s Intelem ze jim ty jejich sracky muzou zpetne votriskat o hlavu a dostanou za to refund, pak by mi bylo fuk co by poslali me  :) 

U iXSystems ktery FreeNAS vyvijej a do toho svyho FreeNASmini modelu cpali VYHRADNE tuhle desku a prodavaj jich tisice rocne musej  Intel uprimne nenavidet.....!
Osobne by me zajimalo JAK dlouho se kryla perioda kdy Intel vedel ze je neco spatne a presto to dal vyrabel a prodaval....?

hugochavez

Re:Chcípla mi deska FreeNASu, máte tip na alternativu s AMD?
« Odpověď #8 kdy: 07. 05. 2018, 02:49:24 »
"Virtually every vendor uses Avoton/ Rangeley in some capacity. There is a good chance that if you are running a SDN switch with something like Cumulus Linux on it, you have a Rangeley chip inside. These things are everywhere. Most vendors cited NDA and declined to comment."

"Industry-wide NDA?

If you notice from Cisco’s FAQ, Cisco is declining to provide specifics:

Q: Who supplies the impacted component?
As a matter of policy, Cisco stands behind the reputation of our products. We do not intend to publicly name the supplier.

(Source: Cisco Clock Signal Component Issue FAQ)

Thus far (February 7, 2017) we have received responses from eight vendors who supply Rangeley products, excluding Cisco. Every single vendor has declined to discuss specifics citing NDA, some called me directly to say they were not responding due to NDA concerns.

No vendor confirmed this, however putting the pieces together we can see that all of the vendors are giving us the “cannot talk about this due to NDA restrictions” response. We can also see that Intel set aside a large reserve. Our educated guess is that Intel may have tied access to those reserve funds to signing an NDA for not discussing the issue."

Myslim ze je na case aby vzniknul nejakej dalsi vyrobce chipu, a nejlip v Evrope......

Miky

Re:Chcípla mi deska FreeNASu, máte tip na alternativu s AMD?
« Odpověď #9 kdy: 07. 05. 2018, 06:51:49 »
....... +nechce se mi kupovat nic dalsiho krome desky-cili co by tedy deska mela umet:

AES primo na HW
8+ jader (kvuli VM)
5+ harddisku
min 4 sloty na ECC RAM (unbuffered/nonregistered) =nechce se mi vyhazovat $ kdyz 4x8GB  uz doma mam a je OK
mini ITX
na domaci pouziti cili rozumna spotreba= elektriku platim ja, ne firma.
nejaky CPU od AMD, protoze diletantu od Intelu uz zacinam mit plny zuby.....

Existuje vubec neco takovyho ??
....
Na AMD FreeNAS provozuji a bez problemu.
Bohuzel o nicem takovem na miniITX s DDR3 pro nove AMD CPU nevim.

Vlakno ohledne konfiguraci:
https://forums.freenas.org/index.php?forums/will-it-freenas-freenas-build-discussion.70/

Mozna se tam najde nejaky kompromis.

Citace z jineho vlakna, kde jsem postnul svou konfiguraci https://forum.root.cz/index.php?topic=18354.0
"
Postavil jsem to na AMD FX-8370 VISHERA, deska ASUS CROSSHAIR V FORMULA-Z, 32 GB pameti Kingston gold DDR3 1600MHz DR s ECC unbuffered, zdroj Seasonic M12II-620 EVO, deska ma Intel chip pro LAN + jedna Intel dokoupena navic do PCIe, bedna BigTower Collermaster, jedna pasivne chlazena geforce + 2USB 32GB flash jako boot. Cena zakladniho reseni bez disku cca 15 000 Kc s DPH. Od disku bych musel najit faktury ale momentalne to jede 6x4TB (kombinace IronWolf a WD Red) RAIDZ2. Ta kombinace vyrobcu HDD je tam kvuli zmenseni rizika, ze koupim od jednoho vyrobce vadnou sarzi... "

TDP 125 W vypada hrozive ale ono to u me nejede celou dobu na 100 % vytizeni, pokud se mi podari najit merak, dodam presnejsi data ohledne spotreby.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chcípla mi deska FreeNASu, máte tip na alternativu s AMD?
« Odpověď #10 kdy: 07. 05. 2018, 08:52:32 »
Myslim ze je na case aby vzniknul nejakej dalsi vyrobce chipu, a nejlip v Evrope......

V Evrope vznikne stara bela, tim si muzeme byt celkem jisti.

kkt1

Re:Chcípla mi deska FreeNASu, máte tip na alternativu s AMD?
« Odpověď #11 kdy: 07. 05. 2018, 10:06:46 »
Myslim ze je na case aby vzniknul nejakej dalsi vyrobce chipu, a nejlip v Evrope......

V Evrope vznikne stara bela, tim si muzeme byt celkem jisti.
Tak cipy treba dela evropskej NXP. Samozrejme v cine...

avoton

Re:Chcípla mi deska FreeNASu, máte tip na alternativu s AMD?
« Odpověď #12 kdy: 07. 05. 2018, 11:34:48 »
AES primo na HW
8+ jader (kvuli VM)
5+ harddisku
min 4 sloty na ECC RAM (unbuffered/nonregistered) =nechce se mi vyhazovat $ kdyz 4x8GB  uz doma mam a je OK
mini ITX
na domaci pouziti cili rozumna spotreba= elektriku platim ja, ne firma.
nejaky CPU od AMD, protoze diletantu od Intelu uz zacinam mit plny zuby.....

Existuje vubec neco takovyho ??

Predem diky za tipy  :)

Neexistuje, ITX s SOC od AMD jsou do 4 jader (embedded jaguary), serverove desky s tim nejsou vubec, industrial desky ano, ale nemaji psanou podporu pro ECC (procik to umi, ale na kabini to bylo vypnute, na embedded dle pozadavku "vyrobce") a SATA porty by jsi musel resit radicem ve slotu.

Pokud trvas na miniITX a AMD, muzes koupit miniITX desku na AM4 a do ni 8-core Ryzen (jsou i modely s nizsim TDP, a nebo proste normalni podtaktujes), maji podporu pro ECC RAM, 4x SATA +m.2 (prinejhorsim do toho strcis redukce z m.2 na SATA konektor ;) ci opet externi kartu do PCIe. Ale nepouzijes svoje RAM, nebot AM4 uz jede na DDR4.

Ja sem to svyho casu par let nazpet resil primo s AMD (pres partnersky kontakty) a krom kontaktu na jejich evropske partnery vyrabejici embedded (R a G serie) jsem take nepochodil (v planu to sice meli ale jak znamo, plany se jim v te dobe zmenili). A ty kontakty me stejne nepomohli protoze nemeli ve vyrobe nic s mnoha SATA porty a stejne to bylo uz drahe.
Take mi AMD nabidlo semi-custom reseni, ale $ milionar nejsem  :o (reference u Sony a MS).

Nakonec jsem tedy skoncil taky u Avotonu od AsRocku (2550) a radeji nechcu myslet na tu debilni chybu (me AsRock potvrdil ze preventivni vymeny skrz tu chybu nedelaji a ze v pripade problemu se mam obratit na dodavatele - v tomhle pripade e-shop, kterej se se mnou po zaruce bavit nebude ze...).
Nastesti ten NAS zapinam jen kdyz z nej/ na nej neco potrebuju takze nebezi 24/7 a USB tam vetsinou nepouzivam, tak muzu jenom doufat ze se to za zivotnost neprojevi.

Ale az se to projevi, vezmu take neco od AMD, Intel a jeho partneri me timhle pristupem odradili.
Nastesti system (debian) a RAID pole jsou na rozdilnych discich, takze o data se nebojim a prechod nebude problemovej.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chcípla mi deska FreeNASu, máte tip na alternativu s AMD?
« Odpověď #13 kdy: 07. 05. 2018, 14:11:08 »
Myslim ze je na case aby vzniknul nejakej dalsi vyrobce chipu, a nejlip v Evrope......

V Evrope vznikne stara bela, tim si muzeme byt celkem jisti.

A co využít ten exAMD závod v Drážďanech? Komu to teď patří a jaká tam je technologie?

Honza

Re:Chcípla mi deska FreeNASu, máte tip na alternativu s AMD?
« Odpověď #14 kdy: 07. 05. 2018, 14:46:38 »
Myslim ze je na case aby vzniknul nejakej dalsi vyrobce chipu, a nejlip v Evrope......

V Evrope vznikne stara bela, tim si muzeme byt celkem jisti.

A co využít ten exAMD závod v Drážďanech? Komu to teď patří a jaká tam je technologie?
Kup si ho...