hele, než si tady špinit triko s tímhle tr(v)olem, jdu radši zase trhat na zahradu pařezy.
Hele čím trháte pařezy? To je možná mnohem zajímavější téma :-) Co zbylo na zahradě po předchozím majiteli jsem sice dávno vykopal, a nově vzniklé soušky páčím za delší pahýl ručním navijákem, ale slyšel jsem o různých dalších postupech, některé jsou zřejmě docela zábavné :-) Hergot... asi si říkám o smahnutí.
To ti reknu naprosto presne. ten nejslabsi clanek jsi ty, takze si vem lopatu a krumpac a nevymyslej blbosti s navijakem.
To vim naprosto přesně, že nejslabší článek jsou moje záda :-) Řekly mi to dost jasně, poté co jsem vykopal před pár lety asi 10 m drážky do hloubky 80cm v šutrovitém jílu. Od té doby na ně musím opatrně. Takže následně když jsem doloval asi 6-7 pařízků, tak už jsem musel dávat bacha. Pařízky to byly nevelké, po ovocných stromech asi 20-30 cm tloušťka kmene. Žádné půltunové buky, žádné borovice s kořenem přímo dolů. Vedle krumpáče a lopaty používám dvoukilovou sekeru a nějaká další "párátka".
S pařezem uříznutým u země se toho moc jiného dělat nedá, ani navijákem. Ale když si necháte třeba 2m pahýl, a nejlíp ho necháte rok-dva prohnít, tak už páka tažená navijákem dost pomůže. Není třeba kopat tolik do hloubky, víceméně najdu mělce rostoucí kořeny kolem a postupně je osekávám, až si pahýl lehne. Tahal jsem s tím taky nějaké mladé jasánky, ještě zelené, tak do 10 cm průměru - a tyhle mrchy jsou ochotné se pružně ohnout k zemi, aniž by rupnul kmen nebo kořeny.
Pokud jde o naviják... koukal jsem na nějaké hupcuky, ale pokud se nepodaří sehnat v bazaru něco slušného, je funglový hupcuk na blbnutí na zahradě trochu drahá sranda. Nakonec jsem postavil takovou železnou kozu pod klikou hnaný lanový navijáček co utáhne asi tunu. Přikládám hrubé náčrtky (fotku kupodivu nemám). Tyhle ruční navijáky se tuším používají na přívěsech pod člun apod. Je na tom asi 6tka ocelové lanko, pár metrů jsem si koupil navíc, k tomu nějaké spojky/třmeny/oka/háky, a jako kotvu dvoutunový polyesterový úvaz (tlusté lano v rukávu) který hodím dvojmo kolem zdravého silného stromu těsně nad zemí. Pro jistotu na navíjené lanko vážu ještě 1-2 závaží pro případ, že by chtělo rupnout. Je to celé bastl, ale je s tím sranda. Asi nejslabší článek jsou nekvalitně provedené železné převody na levném navijáku, a spojky na lankách.
Když jsem si pak pozval bagristu na jednu další drážku, tak mi řekl, že jsem trubka, že se s pařízkama dřu ručně. Když ono je to zas něco jiného, než pořád jenom rukama na klávesnici, a ten naviják tomu dodá jistý moment dobrodružství :-)
Ptal jsem se spíš jestli někdo nemá nějaké humorné postupy typu "na krtka propanbutanem" atp.
Taky jsem na pár věcí použil páku ze 4m smrkového trámku 80x80 mm, jehož konec jsem zasadil asi do metrového ocelového účka (zřejmě UPE100). Tahal jsem s tím staré sloupky od plotu. Na konci účka jsem flexou vyrobil "zobáček" (asi jako má otvírák na pivo) který jsem buď mohl přímo nasadit "obkročmo" na tažený sloupek (skrz který jsem prohnal šroub), a uměl jsem na konec i zaháknout řetěz, který jsem přivázal na vzdorovitý pařízek apod. Asi největší kumšt byl nějak tu páku podložit blízko u konce = poskytnout jí "pevný bod". A pak dávat bacha, aby tažený pahýl "náhle nepovolil" :-) Pár takových příhod bylo, ale neměl jsem nikdy ani bouli.