@Kiwi
Možná ti v životě pomůže, když o lidech přestaneš mluvit jako o debilech.
Je to trochu silnější, to uznávám. Stejně jako když tito lidé, přesvědčeni o své vlastní genialitě, nevnímají nedostatky u sebe, ale zásadně ve svém okolí. Matematika je k ničemu, protože ji nechápu a jsem líný vynaložit úsilí k pochopení. Maturitní test ověřuje pro život zbytečné schopnosti (čtení textu s porozuměním), protože jsem s ním měl problémy. Na test bylo málo času, protože ve svých 19 letech čtu rychlostí žáka prvního stupně základní školy. Pravopisné pravidlo je zbytečné, protože ho neznám. Dějepis je k ničemu, protože mě nebaví...
(tento odstavec nebyl úplně offtopic)
Svět není ideální a člověk není ideální, vždycky je co zlepšovat a je naší povinností tak činit, ale než k tomu přikročíme, bylo by dobré si uvědomit, že status quo je výsledkem snažení všech našich předchozích generací, že ti lidé nebyli o nic hloupější než my, takže by nebylo od věci se nejprve zamyslet, co je vedlo k tomu, že věci jsou v současnosti tak, jak jsou. Ono se pak může ukázat, a stává se to ve většině případů, že ta navrhovaná inovace je ve skutečnosti nějakou slepou uličkou, kterou prošli a zavrhli už kdysi dávno, jen se na to už pozapomnělo. Jako třeba při "zjednodušování" pravopisu - jestli bychom se tím třeba nevrátili o pár století zpět, někam do středověku, kdy co text, to jiný pravopis, kdy "bych" má tu význam kondicionálu, tu 1. osoby sg. minulého času slovesa "být", a člověk aby místo přemýšlení nad obsahem textu přemýšlel nad textem jako takovým.
Forma psaného textu je určitým projevem kultivovanosti, ale hlavně slušnosti vůči konsumentům toho textu - chci, aby jeho čtení bylo co nejpříjemnější, aby byl konsistentní, nerušil, aby se mohl čtenář plně soustředit na obsah a pravopis aby mu pomáhal ten obsah rozpoznat, protože chybí osobní kontakt a vlastní text představuje jen zlomek informace, kterou by k nám mluvčí vysílal např. při osobním projevu. Je to podobné jako v divadle - vykoupu se, použiju kolínskou, obléknu se slušně, protože nechci své okolí obtěžovat či rozptylovat svým zevnějškem. Oni přišli na divadlo, ne kvůli mně. Ovšem to neznamená, že to oblečení bude komplikované. Sako nebo smoking je přeci úplně jednoduché oblečení, i když formální. Stejně jako pravopis je ve skutečnosti poměrně jednoduchý, stačí jen vynaložit určité úsilí k jeho osvojení - banální v porovnání s úsilím potřebným kupř. k osvojení si řešení diferenciálních rovnic.
Proto jsem někdy nevybíravý v tomto ohledu. Protože to považuji za projev arogance, bezohlednosti. Vystudoval jsem ČVUT, ale to přece pro mě není žádná omluva, abych mohl psát jako prase, nebo vymýšlel rádoby zjednodušení pravopisu, protože při své inteligenci nejsem schopen vstřebat a používat pár jeho pravidel.
Na střední si vyber spíš technickou školu, tam probereš základy, na které pak můžeš v pohodě navazovat sám. VŠ už tak důležitá není, tam je spíš stejně teorie a masa matematiky, ale je fajn si prodloužit studentský život. Tam už bych doporučil i tu obchodku kvůli socializaci (pokud jsi hetero).
Tvrdit, že VŠ už není tak důležitá, to může jedině člověk, který byl asi na velmi špatné VŠ nebo ji vůbec nedokončil a trpí nějakým mindrákem.
Studoval jsem na FEL ČVUT a dokončil jsem ji. Takže jsi střelil vedle. Důležitost VŠ (nyní neuvažuji ani medicínu ani právnickou školu) spočívá jen a pouze v tom získat titul a získat základní informace o různých termínech. Důležitější je najít si během studia nějakou praxi, kde člověk skutečně něco dělá, protože dovednosti jsou mnohem cennější než znalosti a poučky - člověk by se neměl učit fakta a teorii podrobně, ale jen povrchně, aby věděl, že existuje, zbytek se najde na wikipedii, internetu, či v knihovně. A to, co je skutečně důležité, tak si člověk už zapamatuje.
Ono taky záleží, co nakonec děláš. Jestli jdeš na stavárnu, abys skončil jako zedník, co se specialisuje na klenby, tak sice svým způsobem jsi také odborník, ale potenciál daný tou školou naprosto nevyužíváš. Což ovšem není chyba té školy.
Na internetu nebo v knihovně si najdeš ledacos, co už někdo před tebou vymyslel. Ale i k pochopení toho často potřebuješ znát jazyk, kterým je to napsané - v naší technické branži nejčastěji matematika. A tu si ad hoc, bez základů ze školy, budeš sestudovávat z internetu a knížek dost obtížně. Ne, že by to nešlo, ale projít několikasemestrovou nalejvárnou na škole je jednodušší a jistější než to pak lepit po kusech za pochodu. VŠ ti má poskytnout kostru, na kterou si pak v praxi nalepíš, co budeš potřebovat. Ona nakonec ta kostra ani nebude vidět, to tak bývá i u těch staveb. Ale bez ní by to celé nemohlo stát. Když ji využiješ jen do druhého patra - je to na tobě. Problém je, když potřebuješ jít do osmičky, ale ty máš jen přízemí. Věř, že v tu chvíli je to mnohem větší problém než ten opačný. Na to už se nějaký ten pátek v branži pohybuju, abych to viděl jak u ostatních, tak u sebe. Snažte se do té hlavy narvat co nejvíc toho nejtrvanlivějšího, dokud je čerstvá.