Vypnutný num lock a nefunkční Skype

Vypnutný num lock a nefunkční Skype
« kdy: 02. 03. 2011, 06:18:27 »
Opět se mi vyskytl problém  :D když nahodím linux tak mám vyplej num lock, není to žádná obr překážka, ale bylo by pohodlnější ho mít zaplej - jak? Pak po lognutí se do systému mám klávesnici česko qwerty a v seznamu i qwertz, pokaždý tu qwerty smažu, ale ona se zase obnoví - jak to zrušit? A poslední problém se týká skypu a sice, že když jsem si stáhnul linuxovou verzi tak se mi nainstaloval, kliknu, nespustí. Zkusil jsem přes Wine a všechno se nahodí v pohodě, ale skype se sekne v obrazovce přihlašování a klidně hodinu si tam točí to modrý kolečko - co s tím? Díky
« Poslední změna: 02. 03. 2011, 09:30:15 od Petr Krčmář »


Re: Vypnutný num lock a nefunkční Skype
« Odpověď #1 kdy: 02. 03. 2011, 09:34:07 »
Obecně není dobré míchat dvě naprosto nesourodá témata do jednoho fóra, špatně se na to pak odpovídá a je v tom pak maďarský guláš se žemlovkou.

Num lock má řešení jednoduché: existuje balíček numlockx, který stačí nainstalovat a zařídit jeho spuštění při startu systému. Nepíšeš ale, jakou máš distribuci, takže konkrétní radu ti nedokážu dát.

O tom Skype máme málo informací - otevři si terminál a v něm Skype spusť (ten linuxový, ne ten z Wine). Budou se tam vypisovat užitečné věci a až to umře, tak bude na konci hláška o tom, co se stalo. Zkopíruj ji sem do fóra.

Jak jsi ten Skype instaloval? Za balíčku nebo nějakým automatickým instalátorem? Ve druhém případě by mohl být problém v tom, že se nenainstalovaly závislosti (Qt knihovny, například). Zkus instalaci z balíčku pro svůj systém.

Re: Vypnutný num lock a nefunkční Skype
« Odpověď #2 kdy: 02. 03. 2011, 13:04:45 »
Obávám se, že s NumLockem to není tak jednoduché. Ten má svůj vlastní život. Nastavení BIOSu Linux dodržuje jen chvíli - do nástupu GRUBu. Ten už si to změní. Pak je grafický login. Dřív to šlo (v Kubuntu 9.04) nastatvit v /etc/kde4/kdm/kdmrc v sekci [X-*-Greeter] položkou Numlock=on. To už v Kubuntu 10.10 nefungovalo (ale dlouho jsem nezkoušel - možná to opravili). Dál následuje start KDE4, tam se to dá nastavit kilkátkem někde v Nastavení systému a FUNGUJE to! K tomu ještě Numlock někdy zhasíná při startu terminálu (ale neztratí funkčnost).
Na ten program numlockx pozor! Někdy funguje, ale někdy jen rozsvítí LEDku aniž by klávesu zaktivoval, takže se to jen tváří jako zapnutý Numlock :-)

aaa

Re: Vypnutný num lock a nefunkční Skype
« Odpověď #3 kdy: 02. 03. 2011, 14:00:51 »
1. tipujem ze pred nastupom grubu to nie je linux ;-) (ono ani grub nie je linux, vsakze..)
2. numlockx to vie aj naopak - numlock je zapnuty ale ledka je off

Re: Vypnutný num lock a nefunkční Skype
« Odpověď #4 kdy: 02. 03. 2011, 16:33:50 »
O tom Skype máme málo informací - otevři si terminál a v něm Skype spusť (ten linuxový, ne ten z Wine). Budou se tam vypisovat užitečné věci a až to umře, tak bude na konci hláška o tom, co se stalo. Zkopíruj ji sem do fóra.

Jak jsi ten Skype instaloval? Za balíčku nebo nějakým automatickým instalátorem? Ve druhém případě by mohl být problém v tom, že se nenainstalovaly závislosti (Qt knihovny, například). Zkus instalaci z balíčku pro svůj systém.
Spustit skype přes terminál... Ale jak? Já s linuxem začínám (základy terminálu znám, ale zrovna spouštění ne)
Instaloval jsem ho jednou tak, podruhý onak.
Distribuci mám Fedoru 13, prostředí GNOME


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Vypnutný num lock a nefunkční Skype
« Odpověď #5 kdy: 02. 03. 2011, 17:09:40 »
Skype přes terminál = Spustíš si konzoli (v KDE je to Konsole, v Gnome jméno nevím), v ní napíšeš skype a odentruješ. Bude to vypisovat případný problémy. Petr měl na mysli poslat poslední výpis, než Ti zase naskočí prázdnej řádek čekající na příkaz.

Re: Vypnutný num lock a nefunkční Skype
« Odpověď #6 kdy: 02. 03. 2011, 17:18:20 »
S tou konzolí pokud dobře chápu tak je to terminál a v něm když to udělám tak mi to vypíše:
skype: error while loading shared libraries: libXss.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory
instaloval jsem to přes instalátor

Re: Vypnutný num lock a nefunkční Skype
« Odpověď #7 kdy: 02. 03. 2011, 17:31:15 »
Nejjednodušší (v grafice) by to mělo jít přes nějaký správce balíčků (v GNOME asi Synaptic).
Spustit, napsat: libxss a dát vyhledávání podle jména. A podle toho, co najde, vybrat a doinstalovat.
A potom skusit znovu spustit skype. No a když mu bude zas něco chybět, tak opakovat bod jedna.

trubicoid2

Re: Vypnutný num lock a nefunkční Skype
« Odpověď #8 kdy: 02. 03. 2011, 17:49:03 »
nevim, jestli jde o stejny problem jako u tazatele, ale u otce na ubuntu nesel numlock

a to nejenze byl vypnutej po startu, ale ani rucne se nedal nikdy nijak zapnout

dlouho jsem to googlil a potom to bylo neco jako "nepouzivat klavesnici k pohybu kurzoru", coz je defaultne zapnuty, presneji uz si to nepamatuju

Re: Vypnutný num lock a nefunkční Skype
« Odpověď #9 kdy: 02. 03. 2011, 18:30:14 »
ta, předchozí knihovnu jsem doinstaloval, ale teď mi to vyhodilo zase tohle:

skype: error while loading shared libraries: libQtDBus.so.4: cannot open shared object file: No such file or directory

Ale ve správci balíčku jsem nic nenašel. Předpokládám, že to bude nejspíš někde na netu, že by?

Re: Vypnutný num lock a nefunkční Skype
« Odpověď #10 kdy: 02. 03. 2011, 18:45:48 »
libQtDBus nemám ani já v repozitářích - a to mám KDE distro a Qt 4.7.1.
Našel jsem nějaký starší mailing-list: http://orion.qcm.cz/pipermail/mandrivalinux/2007-October/031579.html

Bude na to třeba konzole  :)

Re: Vypnutný num lock a nefunkční Skype
« Odpověď #11 kdy: 02. 03. 2011, 18:53:57 »
S tym skypom je to myslim jednoduche. Vo vacsine Linuxovych distribucii je software rieseny pomocou balickov. Balicek obsahuje jednak potrebne binarky a subory ale aj definuje zavislosti. To ze skype zavisi na nejakej kniznici je pomocou balicka vyriesene, ta kniznica sa nainstaluje pri instalacii balicka. Vo fedore su balicky typu .rpm v debiane .deb atd. Nasiel som link na stiahnutie najnovsej beta verzie skypu pre linux je tak aj rpm balicek pre fedoru. To co si doteraz nainstaloval odinstaluj a nainstaluj si ten balicek (stiahnes a otvoris ho tusim sa to vola "Package Installer"). :)

Re: Vypnutný num lock a nefunkční Skype
« Odpověď #12 kdy: 02. 03. 2011, 18:55:25 »

Re: Vypnutný num lock a nefunkční Skype
« Odpověď #13 kdy: 02. 03. 2011, 20:41:45 »
Přesně to jsem si stáhnul :D a na ten link se mrknu, zatim diky  ;)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Vypnutný num lock a nefunkční Skype
« Odpověď #14 kdy: 03. 03. 2011, 00:33:22 »
Pokud ten Skype nebude chtit chodit, tak se da stahnout take staticky slinkovany. Ma vsechny knihovny v sobe a mel by chodit vsude. Staci rozpakovat treba nekam do /opt a spustit, eventuelne nejak pribastlit do menu. Jen s nim byva potiz, ze mu nechodi notifikacni zvuky. To je proto, ze nenajde adresar /usr/share/skype/sounds, ve kterem ty zvuky ocekava. Je potreba vytvorit symlink /usr/share/skype/sounds na adresar se zvuky, ktery je v adresari Skypu v /opt a melo by to chrochtat.