CentOS nebo Fedora na server

Marcel

CentOS nebo Fedora na server
« kdy: 07. 04. 2018, 10:22:42 »
Zdravim,
mam otazku ohladne nasadenia Centosu vs Fedory ako server. Mate nejake skusenosti s Centos, Fedora? Co odporucate?
Zaujima ma napr. security patching - teda aplikovanie iba security balickov.
Dakujem
« Poslední změna: 08. 04. 2018, 21:51:11 od Petr Krčmář »


naseptavac

Re:centos vs fedora na server
« Odpověď #1 kdy: 07. 04. 2018, 11:24:08 »
Nema Fedora na server prilis dlouhy zivotni cyklus? Prece jen, dalo by se mozna sehnat i neco s zivotnim cyklem v radech hodin. Jinak rhel/centos je konzervativni distro -> nikdy jsem nemel potrebu odstrihavat updaty nesouvidejici s bezpecnosti. Ses si jistej, ze to potrebujes?

vshd

Re:centos vs fedora na server
« Odpověď #2 kdy: 07. 04. 2018, 11:43:46 »
Zalezi co to bude serverovat. Jestli sdileni a primitivni web server tak je to jedno.

Ale fedora je takova testovaci laborator redhatu. Cutting edge technologie za cenu kradsi zivotnosti a trochu problemu.

Obecne na server nedava smysl.

Marcel

Re:centos vs fedora na server
« Odpověď #3 kdy: 07. 04. 2018, 11:45:31 »
Dakujem,
mam predstavu ze by som aplikoval len security updaty. Celkom casto sa mi stava, ze po updatovany vsetkych balikov mi niekto zahlasi problem, pretoze nejaka apliacia je novsia...

naseptavac

Re:centos vs fedora na server
« Odpověď #4 kdy: 07. 04. 2018, 12:42:00 »
Jestli chces kloudnou odpoved, musis si prestat vymejslet.


andrej

Re:centos vs fedora na server
« Odpověď #5 kdy: 07. 04. 2018, 15:29:20 »
centos

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:centos vs fedora na server
« Odpověď #6 kdy: 07. 04. 2018, 15:34:40 »
Celkom casto sa mi stava, ze po updatovany vsetkych balikov mi niekto zahlasi problem, pretoze nejaka apliacia je novsia...
v jakém distru?
Jaká aplikace typicky?

jmeno

Re:centos vs fedora na server
« Odpověď #7 kdy: 07. 04. 2018, 19:09:22 »
mam predstavu ze by som aplikoval len security updaty.

Mam fedoru na desktope a pri upgrade nevidim rozdiel medzi novou verziou a bezpecnostnym upgradom. Ako sa to da rozoznat?

Rats

Re:centos vs fedora na server
« Odpověď #8 kdy: 08. 04. 2018, 11:03:42 »
Dakujem,
mam predstavu ze by som aplikoval len security updaty. Celkom casto sa mi stava, ze po updatovany vsetkych balikov mi niekto zahlasi problem, pretoze nejaka apliacia je novsia...

Nezlobte se, ze to tak napisu, ale - vy toho o systemech z Red Hat rodiny asi moc nevite, ze?
Fedora NENI urcena pro jakykoliv produkcni provoz, nicmene pokud planujete provozovat jednorazovy "server" nekde uvnitr site (napr.: SMB), a nevadi vam, ze cca. v radu mesicu uz nepujde standardni cestou z distribucnich repositaru updatovat/patchovat, tak takove reseni v zasade neni duvod nedoporucit.
Jinak pro produkcni LTS nasazeni je urcen CentOS, ktery verne kopiruje zivotni cyklus a vyvoj RHELu, a predevsim - jen opravdu hodne zridka by se vam mohlo stat, ze po kompletnim updatu systemu se neco rozbije ... samozrejme vsak pokud se striktne drzite distribucnich repositaru a nesnazite si cokoliv do toho systemu kompilovat rucne ze zdrojovych kodu nebo pridavat z externich repositaru. Nicmene i to v mnoha pripadech funguje zcela bezvadne (MariaDB vs. MySQL, PHP 7, atd.)
Fakt, ze RHEL (7.4 Maipo) aktualne nabizi "pouze" kernel verze 3, je daleko spise zasadni vyhoda nez jakakoliv nevyhoda.
Chcete-li linuxovou stavebnici s moznosti si cely system fakticky stvorit od zakladu, pak neni RedHat family to, co hledate a chcete.

Dzavy

Re:centos vs fedora na server
« Odpověď #9 kdy: 08. 04. 2018, 20:38:09 »
Misto CentOSu doporucuju Oracle Linux. Je to to samy, binarne kompatibilni, akorat aktualizace poskytuji errata data. Takze jde mnohem snaz rozhodnout co updatovat, jde hezky reportovat jaky CVE jsou neopatchovany atd.

Re:centos vs fedora na server
« Odpověď #10 kdy: 13. 04. 2018, 13:55:53 »
Dakujem,
mam predstavu ze by som aplikoval len security updaty. Celkom casto sa mi stava, ze po updatovany vsetkych balikov mi niekto zahlasi problem, pretoze nejaka apliacia je novsia...
Nezlobte se, ze to tak napisu, ale - vy toho o systemech z Red Hat rodiny asi moc nevite, ze?

Já si troufám tvrdit, že toho o systémech Red Hatu vím docela dost, a ač je CentOS samozřejmě obecně vhodnější na server než Fedora Server, nevím, proč by nemohla být Fedora používaná v produkčním prostředí. Vím o jedné velké DotCom firmě, která má v jejich produkční infrastruktuře zhruba půl milionu instancí Fedory. Potkal jsem se s člověkem, který provozuje velký cluster finské pobočky jedné japonské firmy kompletně na Fedoře.

Sám mám na Fedoře vlastní server už dva roky a s Fedorou jsem neměl problém a to upgraduju poctivě každého půl roku. Kromě toho, že mám nejnovější verze balíčků, spatřuji také výhodu v tom, že sice musím každého půl roku provádět upgrade, ale zase tak můžu fungovat nepřetržitě. Upgrady z jedné velké verze CentOS na druhou jsou buď dost složité nebo nemožné. Stejně mluvil i ten člověk z Finska. Raději každého půl roku strávil kratší dobu upgradem clusteru na novější verzi než to každé 3-4 roky pracně přenášet na novější verzi RHELu/CentOSu.

Záleží na parametrech nasazení. Ve většině případů bude znít odpověď CentOS, ale můžou být situace, kdy je vhodnější Fedora Server, a původní otázka položená v tomto vlákně mi jako hloupá nepřijde.

naseptavac

Re:CentOS nebo Fedora na server
« Odpověď #11 kdy: 13. 04. 2018, 15:11:48 »
RHEL/Centos ma podporu cca 10 let. Verze 5 mela dokonce 13 let (Nehynouci slava a velke diky RedHatu za verzi 5!). Proc bych mel co 3-4 roky neco prenaset na novejsi verzi? Vetsina reseni dozije na stejne verzi a nove veci prijdou na nove verze. Ale samozrejme proti gustu zadny disputat.

J.V.

Re:CentOS nebo Fedora na server
« Odpověď #12 kdy: 13. 04. 2018, 15:42:49 »
To byla zbytecna otazka. Fedora je desktopove distro a CentOS serverove distro. Delat to opacne valny smysl nema.

Re:CentOS nebo Fedora na server
« Odpověď #13 kdy: 13. 04. 2018, 17:22:03 »
RHEL/Centos ma podporu cca 10 let. Verze 5 mela dokonce 13 let (Nehynouci slava a velke diky RedHatu za verzi 5!). Proc bych mel co 3-4 roky neco prenaset na novejsi verzi? Vetsina reseni dozije na stejne verzi a nove veci prijdou na nove verze. Ale samozrejme proti gustu zadny disputat.

Protože chci něco, co nemá úplně archaické verze balíčků? Nainstaluju a nechám to tam běžet, dokud to neumře, nefunguje pro každého.

RE:

Re:centos vs fedora na server
« Odpověď #14 kdy: 13. 04. 2018, 18:13:00 »
Dakujem,
mam predstavu ze by som aplikoval len security updaty. Celkom casto sa mi stava, ze po updatovany vsetkych balikov mi niekto zahlasi problem, pretoze nejaka apliacia je novsia...
Nezlobte se, ze to tak napisu, ale - vy toho o systemech z Red Hat rodiny asi moc nevite, ze?

Já si troufám tvrdit, že toho o systémech Red Hatu vím docela dost, a ač je CentOS samozřejmě obecně vhodnější na server než Fedora Server, nevím, proč by nemohla být Fedora používaná v produkčním prostředí. Vím o jedné velké DotCom firmě, která má v jejich produkční infrastruktuře zhruba půl milionu instancí Fedory. Potkal jsem se s člověkem, který provozuje velký cluster finské pobočky jedné japonské firmy kompletně na Fedoře.

Sám mám na Fedoře vlastní server už dva roky a s Fedorou jsem neměl problém a to upgraduju poctivě každého půl roku. Kromě toho, že mám nejnovější verze balíčků, spatřuji také výhodu v tom, že sice musím každého půl roku provádět upgrade, ale zase tak můžu fungovat nepřetržitě. Upgrady z jedné velké verze CentOS na druhou jsou buď dost složité nebo nemožné. Stejně mluvil i ten člověk z Finska. Raději každého půl roku strávil kratší dobu upgradem clusteru na novější verzi než to každé 3-4 roky pracně přenášet na novější verzi RHELu/CentOSu.

Záleží na parametrech nasazení. Ve většině případů bude znít odpověď CentOS, ale můžou být situace, kdy je vhodnější Fedora Server, a původní otázka položená v tomto vlákně mi jako hloupá nepřijde.
Pardon, ale k tomu:

1. Ze to tak maji nasazene nekde ve velkem neznamena, ze je to spravne.
2. Ze to nejaky clovek nejak provozuje neznamena, ze vi co dela.
3. Ze mate vlastni home server na Fedore je naprosto zbytecna informace, ktera nic nevypovida o tom, ze by tento system mel bezet na produkci.

Volba distra je zavisla na milionu ruznych veci od supportu, SLA, licencniho modelu, znalosti a zkusenosti personalu, vytizenim personalu, financnich prostredcich firmy a jejich potrebach a jiz pouzitych technologii, do kterych se bude system integrovat.

Divate se na to strasne uzce.